REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Czy zmiana celu użytkowania samochodu z wyłącznie biznesowego na mieszany wymaga korekty VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że w przypadku zmiany przeznaczenia samochodu z czysto służbowego na mieszany, nie ma obowiązku dokonywania korekty podatku VAT od kosztów związanych z pojazdem.

Czy przekazanie gospodarstwa rolnego synowi zwalnia z obowiązku korekty podatku VAT?

Dyrektor KIS potwierdził, że darczyńca nie jest zobowiązany dokonać korekty podatku naliczonego ani zwrotu podatku VAT związanego z budową budynków gospodarczych i zakupem maszyn rolniczych. Obowiązek dokonania ewentualnych korekt podatku naliczonego będzie ciążył na obdarowanym – synu, który będzie kontynuował działalność rolniczą - w niniejszej sytuacji ma zastosowanie art. 91 ust. 9 ustawy.

Czy podatnik może odliczyć VAT za okres, w którym nie był czynnym podatnikiem VAT?

 Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z 21 czerwca 2023 roku dotyczy braku możliwości obniżenia kwoty podatku należnego za okres poniesienia wydatków poprzez złożenie korekty deklaracji zgodnie z artykułem 86 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA

Zmiana sposobu wykorzystania leasingowanego samochodu. Czy trzeba korygować odliczony VAT?

Zmiana przeznaczenia pojazdu samochodowego na wykorzystywany również do celów innych niż działalność gospodarcza wymaga korekty podatku naliczonego odliczonego przy jego nabyciu. Obniżenia kwoty podatku naliczonego dokonuje się wówczas w wartości proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty. Podatnicy mają jednak wątpliwości, czy zasady te znajdują również odpowiednie zastosowanie do pojazdów użytkowanych na podstawie umów leasingu.

Tarcza antykryzysowa – rozliczenie VAT za okres wygaszenia umów najmu w galeriach handlowych

W okresie obowiązywania zakazu prowadzenia działalności w galeriach handlowych umowy między wynajmującymi powierzchnię a najemcami uległy z mocy prawa wygaszeniu. Wynika to z zapisów tarczy antykryzysowej. Powstaje pytanie, czy za ten okres wynajmujący mimo wszystko powinni wystawić faktury i rozliczyć VAT oraz jak powinno wyglądać rozliczenie po odwieszeniu zakazu handlu.

REKLAMA

REKLAMA