REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kontrola skarbowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Fiskus rozpoczyna kolejną akcję kontrolną

Od 14 stycznia do 24 lutego 2013 r. kontrolerzy skarbowi będą sprawdzać sprzedaż na kasach fiskalnych i przypominać o obowiązku wydawania paragonów przy każdej transakcji.

Faktura VAT - powstanie obowiązku podatkowego

W natłoku codziennych spraw jakie należy wykonać prowadząc działalność gospodarczą nieraz zdarza się zapomnieć wystawić w terminie dokument potwierdzający sprzedany towar lub wykonaną usługę. Przedsiębiorcy zwracający uwagę na kwestie podatkowe mogą wtedy zacząć się zastanawiać kiedy należy wykazać podatek VAT należny w deklaracji podatkowej.

Wymiana informacji podatkowych Polska – UE

Polska coraz pełniej wdraża unijne przepisy dotyczące wymiany informacji podatkowych między administracjami podatkowymi państw Unii Europejskiej. Nierzetelny podatnik nie może się więc czuć bezpiecznie w żadnym państwie UE.

Współpraca organów podatkowych w UE

Polska wdroży unijne przepisy mające na celu lepszą i skuteczniejszą współpracę administracji podatkowych Polski i innych krajów UE. Rząd zaakceptował 17 lipca 2012 r. założenia nowej ustawy o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, ceł i innych należności publicznoprawnych oraz założenia nowelizacji Ordynacji podatkowej.

REKLAMA

Kontrola skarbowa na tropie podejrzanych deklaracji

Przestępstwa wykryte w roku 2011 podczas kontroli skarbowej w kwestii zaniżania należności podatkowych, wadliwości ksiąg podatkowych, mechanizmu fakturowania fikcyjnego pośrednictwa leasingowego itp.

Nieprawidłowości skarbowe w gospodarowaniu środkami publicznymi

Jednym z najczęściej sprawdzanych przez inspektorów skarbowych obszarów działalności gospodarczej są środki publiczne. Zobaczmy jakie przykładowe przestępstwa w tym zakresie wykryto w 2011 roku.

Przestępstwa skarbowe w obrocie nieruchomościami

Jednym z najczęściej sprawdzanych przez inspektorów skarbowych obszarów działalności gospodarczej jest obrót nieruchomościami. Zobaczmy jakie przykładowe przestępstwa w tym zakresie wykryto w 2011 roku.

Przestępstwa skarbowe w obrocie wewnątrzwspólnotowym

Transakcje wewnątrzwspólnotowe, to pole do wielu przestępstw i wykroczeń skarbowych. To jeden z najczęściej sprawdzanych przez inspektorów skarbowych obszarów. Zobaczmy jakie przykładowe przestępstwa w tym zakresie wykryto w 2011 roku.

REKLAMA

Kontrola skarbowa sprawdza uważnie e-handel

E-handel jest od kilku lat jednym z najczęściej sprawdzanych przez inspektorów skarbowych obszarów działalności gospodarczej. Zobaczmy jakie przykładowe przestępstwa w tym zakresie wykryto w 2011 roku.

Kontrola skarbowa wykrywa nieujawnione źródła przychodów

Jednym z najczęściej wykrywanych przez inspektorów skarbowych nieprawidłowości podatkowych są nieujawnione źródła przychodów.

Kontrola skarbowa ściga nieprawidłowości w obrocie złomem

Jednym z najczęściej sprawdzanych przez inspektorów skarbowych obszarów działalności gospodarczej jest obrót złomem. Zobaczmy jakie przykładowe przestępstwa w tym zakresie wykryto w 2011 roku.

Kontrola skarbowa zwalcza przestępczość paliwową

Jednym z najczęściej sprawdzanych przez inspektorów skarbowych obszarów działalności gospodarczej jest obrót paliwami. Zobaczmy jakie przykładowe przestępstwa w tym zakresie wykryto w 2011 roku.

Skuteczność kontroli skarbowej rośnie

Od kilku lat łączna kwota wpłat następujących w wyniku działań inspektorów skarbowych przewyższa kwotę ponoszonych przez kontrolę skarbową kosztów. Fiskus się chwali, że obecnie kontrola skarbowa w pełni „zarabia na swoje utrzymanie”. Departament Kontroli Skarbowej Ministerstwa Finansów podsumował efekty działań w roku 2011. Wskazał też obszary swojej szczególnej aktywności. Zobaczmy co najbardziej interesuje skarbówkę.

Wynik kontroli skarbowej można zaskarżyć do sądu

Kontrola skarbowa może się zakończyć decyzją, określającą zaległości podatkowe. Z reguły taka decyzja oznacza nieprzyjemności, ale przynajmniej wiadomo, jak ją podważać, kiedy podatnik nie zgadza się z ustaleniami kontrolujących. Inaczej jest w sytuacji, kiedy kontrola skarbowa kończy się wydaniem tzw. wyniku kontroli. O skutkach prawnych takiego wyniku wypowiedział się niedawno WSA w Rzeszowie.

Kontrolerom fiskusa udostępnij dokumenty i oddzielne pomieszczenie

Przeglądanie ksiąg rachunkowych, weryfikacja majątku firmy, oddzielny pokój w biurze przedsiębiorcy – takie między innymi uprawniania mają kontrolerzy z urzędu skarbowego. W przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa skarbowego mogą zatrzymać dokumentację. Jeśli przedsiębiorca będzie utrudniał im pracę, mogą wezwać policję.

Ukrywasz dochody? Skarbówka Cię wytropi

Jak informuje Urząd Kontroli Skarbowej w Katowicach ok. 10% kontrolowanych przedsiębiorców w miesiącach styczeń-luty 2012 roku na terenie woj. śląskiego otrzymało mandaty za brak ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej. W tym czasie inspektorzy kontroli skarbowej skontrolowali ponad 6 tysięcy przedsiębiorców i nałożyli 507 mandatów na łączną kwotę 87.780,00 zł.

Czy trzeba poinformować o planowanej kontroli skarbowej?

Organy podatkowe przeprowadzają kontrolę podatkową w celu sprawdzenia, czy kontrolowani wywiązują się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego. Organy te –co do zasady- zawiadamiają kontrolowanego o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, jednak istnieją sytuacje, kiedy mogą odstąpić od tego obowiązku.

Przestępstwa i wykroczenia skarbowe 2012 - grzywny

W 2012 roku obowiązują wyższe niż w 2011 r. kwoty grzywien, jakie można orzec za popełnienie przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego. Związane jest to z obowiązującym od 1 stycznia 2012 r. rozporządzeniem Rady Ministrów z 13 września 2011 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2012 r. (Dz.U. z 2011 Nr 192, poz. 1141), którym ustalono na 2012 rok minimalne wynagrodzenie za pracę (dalej również jako: „MW”) w wysokości 1 500 zł.

Uprawnienia urzędów kontroli skarbowej wobec podatników korzystających z majątku Skarbu Państwa

Podatnicy korzystający z majątku Skarbu Państwa powinni pamiętać o szczególnych uprawnieniach UKS w stosunku do nich. Wynikają one z art. 4 ust. 1 pkt 5 ustawy o kontroli skarbowej.

Jak zaewidencjonować kaucję kasą fiskalną

Specyfika różnych form świadczenia usług lub prowadzenia sprzedaży na rzecz osób fizycznych sprawia, że czasami pobiera się od zamawiającego (osoby fizycznej) kaucję, zadatek lub przedpłatę.

Na czym polega karuzela podatkowa?

Tak zwane oszustwa karuzelowe są najpoważniejszymi przestępstwami skarbowymi w skali całej Unii Europejskiej. Powodują one największe uszczuplenia budżetowe. Podmioty działające w ramach „karuzeli podatkowej” nie płacą VAT należnego lub wyłudzają zwrot VAT naliczonego. Częścią łańcucha transakcji karuzelowych są często tzw. słupy, zwane też „znikającymi podatnikami”, czyli podmioty, które po dokonaniu szeregu transakcji ulegają likwidacji.

Jak kontrola skarbowa odkryła ukryte dochody salonu fryzjerskiego

W trakcie rutynowej kontroli pracownicy jednego z urzędów kontroli skarbowej zorientowali się, że z serwerów podatnika ktoś zdalnie usiłuje kasować dane związane z prowadzoną działalnością. Szybko zabezpieczono pozostałe dane i odtworzono te już usunięte. Działanie to pozwoliło na ustalenie prawdziwego rozmiaru działalności podatnika, który okazał się znacznie większy, niż ten wynikający ze składanych przez niego deklaracji.

Kontrola skarbowa sprawdza także legalność oprogramowania

Urzędy Kontroli Skarbowej informują o kontynuowaniu rozpoczętych w marcu 2011 r. kontroli legalności oprogramowania komputerowego. Choć może to budzić zdziwienie jest to jedno z zadań kontroli skarbowej oprócz kontroli przestrzegania prawa podatkowego, czy kontroli gospodarowania środkami publicznymi oraz środkami pochodzącymi z Unii Europejskiej i międzynarodowych instytucji finansowych.

Kontrola skarbowa w firmach leasingowych

Kontrola prowadzenia działalności? Sprawdź jak powinna ona wyglądać!

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą powinien spełniać warunki jakie nakłada na niego prawo. W związku z tym może podlegać kontrolom, w celu weryfikacji zgodności prowadzenia owej działalności z przepisami prawa.

Czy przedsiębiorca poniesie karę w przypadku braku książki kontroli

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nie przewiduje bezpośredniej sankcji za brak książki kontroli. Określa natomiast szereg obowiązków związanych z książką kontroli.

Czy uks może kontrolować wydawanie środków unijnych

Czy urząd kontroli skarbowej może kontrolować firmę, która skorzystała ze środków unijnych w zakresie sposobu wydawania tych środków?

Dlaczego samochód osobowy bywa ciężarowym i na odwrót

Możliwość sprowadzania z terenu UE (w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego) samochodów osobowych a następnie rejestrowanie ich jako samochody ciężarowe, bez uiszczania należnej akcyzy, wynika z braku spójności przepisów akcyzowych i prawa drogowego.

Jak postępować w razie utraty dokumentów podczas powodzi

Prowadzimy spółkę. Na skutek podtopienia naszej siedziby straciliśmy ogromną część majątku jaki znajdował się na terenie siedziby firmy. Zalaniu uległo również biuro firmy w tym także dokumenty podatkowo-księgowe. Jak spółka powinna postąpić w takiej sytuacji wobec urzędu skarbowego i co zrobi urząd skarbowy względem naszej spółki?

Kontrola skarbowa tropi wystawców fikcyjnych faktur

Pod koniec lipca 2010 r. kilkudziesięciu inspektorów z Urzędu Kontroli Skarbowej w Bydgoszczy przy wsparciu umundurowanej grupy realizacyjnej kontroli skarbowej oraz funkcjonariuszy Policji z Komendy Powiatowej w Inowrocławiu, przeprowadziło na terenie Inowrocławia i okolic skoordynowane działania wymierzone w oszustów podatkowych wystawiających fikcyjne faktury.

Jak zmieniły się zasady prowadzenia kontroli krzyżowej przez UKS od 30 lipca 2010 r.

Od 30 lipca 2010 r. zmieniono w istotny sposób art. 13b ustawy o kontroli skarbowej, który jest podstawą sprawdzania dokumentacji kontrolowanego u jego kontrahentów. Tego typu czynności potocznie nazywa się „kontrolą krzyżową”. Celem nowelizacji jest zwiększenie skuteczności organów kontroli skarbowej w zwalczaniu wyłudzeń zwrotu podatku VAT.

Jakie uprawnienia ma wywiad skarbowy

Wywiad skarbowy, to z jednej strony część zakresu kontroli skarbowej, a z drugiej wyodrębnione komórki organizacyjne urzędów kontroli skarbowej.

Co może Ci zrobić inspektor kontroli skarbowej

Oprócz zwykłych uprawnień kontrolnych np. odnośnie dokumentacji księgowej, przepisy wyposażają pracowników kontroli skarbowej w toku prowadzonych przez nich kontroli i innych służbowych czynności w uprawnienia podobne do Policji włącznie z prawem zatrzymania i użycia broni palnej.

Fikcyjne koszty na celowniku fiskusa

Zajmująca się obrotem nieruchomościami spółka cywilna zawyżyła koszty o 3 mln zł, zaliczając do nich wydatki, których nie poniosła. W efekcie kontroli zmniejszono o 3 mln stratę wykazaną przez spółkę oraz ustalono dochód w wysokości 2,6 mln zł. Dokonano również ustaleń w zakresie VAT w kwocie 1,5 mln zł. Spółka wniosła odwołanie od wydanej decyzji.

Przestępstwa karuzelowe polsko-austriacko-niemieckie

Pewna firma dokonująca wewnątrzwspólnotowych transakcji znalazła się w kręgu "podejrzanych" o dokonywanie oszustw podatkowych we współpracy z podmiotami z Austrii. Postępowanie potwierdziło jej uczestnictwo w oszustwie karuzelowym. Ustalono 2,6 tys. zł z tytułu VAT i zmniejszono o 21 tys. zł wykazaną stratę. Spółka nie odwołała się od wydanych decyzji.

Skarbówka na tropie pozornych transakcji

Spółka, która nie prowadziła działalności gospodarczej, wystawiła fakturę dokumentującą rzekomą sprzedaż maszyny do produkcji chusteczek higienicznych na wartość netto 1,4 mln zł. Ta pozorna transakcja kosztowała spółkę 314 tys. zł z tytułu VAT. Od decyzji nie wniesiono odwołania.

Szacowanie podstawy opodatkowania na cenzurowanym

Spółka wykorzystała związek gospodarczy z podmiotem powiązanym, aby zaniżyć dochód. Ponadto nie przedstawiła dokumentacji podatkowej, która dokumentowałaby transakcje z nim zawarte.

Kontrole legalności działania warsztatów samochodowych

W czwartek 1 lipca 2010 r. od godz. 9 siedmiu funkcjonariuszy: Urzędu Kontroli Skarbowej w Białymstoku, Policji KMP w Białymstoku Wydziału Kryminalnego i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska systematycznie wchodziło na teren nielegalnych warsztatów samochodowych w Białymstoku.

Taksówkarze nie zawsze drukują paragony

W nocy z 14 na 15 maja 2010 roku pracownicy Wydziału Realizacyjnego Urzędu Kontroli Skarbowej w Białymstoku w towarzystwie policjantów z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku oraz inspektorów z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Białymstoku rozpoczęli akcję mającą na celu sprawdzenie czy taksówkarze wywiązują się z obowiązku rejestrowania za pomocą kas fiskalnych obrotów uzyskanych ze sprzedaży świadczonych usług.

Skarbówka ściga fikcyjne faktury

Dzięki wspólnym działaniom UKS w Białymstoku , CBŚ w Białymstoku oraz Prokuratury Okręgowej w Białymstoku udało się udaremnić nielegalny proceder sprzedaży pustych faktur, które wystawiane były wyłącznie w celu wyłudzenia prawa do odliczenia podatku oraz zaliczenia wykazanych w nich kwot do kosztów uzyskania przychodów. Wprowadzając do obrotu gospodarczego faktury opisujące fikcyjną sprzedaż paliwa oraz różnego rodzaju usługi niematerialne narazili Skarb Państwa na stratę ponad 100 tys. zł.

Na tropie szarej strefy podatkowej

Urząd Kontroli Skarbowej w Bydgoszczy wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej z Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy przeprowadził w dniu 11 lipca 2010 r. kolejną akcję wymierzoną w nieuczciwych sprzedawców handlujących na bazarach, targowiskach i giełdach.

Inspektor kontroli skarbowej przychodzi o zachodzie słońca

Każdego roku w okresie wakacyjnym inspektorzy kontroli skarbowej intensywnie sprawdzają realizację obowiązków podatkowych zwłaszcza przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w kurortach wakacyjnych. Jak informuje np. Urząd Kontroli Skarbowej w Bydgoszczy kontroli można się spodziewać się nie tylko w dni robocze, ale także w soboty i niedziele, również w godzinach wieczornych.

Jaki jest czas trwania kontroli przedsiębiorcy?

Czas trwania kontroli nie jest zależny od uznania organu kontrolującego – są to ściśle określone terminy w Ustawie o Swobodzie Działalności Gospodarczej. To, ile kontrolujący spędzi czasu w naszej firmie zależy od jej rozmiaru i kilku innych przesłanek.

Czym jest książka kontroli?

Przedsiębiorca jest obowiązany prowadzić i przechowywać w swojej siedzibie książkę kontroli oraz upoważnienia i protokoły kontroli. Książka kontroli może mieć formę zbioru dokumentów. Książka kontroli służy przedsiębiorcy do dokumentowania liczby i czasu trwania kontroli jego działalności.

Rozpoczęcie kontroli - upoważnienie

Czynności kontrolne mogą być wykonywane przez pracowników organów kontroli po okazaniu przedsiębiorcy albo osobie przez niego upoważnionej legitymacji służbowej upoważniającej do wykonywania takich czynności oraz po doręczeniu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli, chyba że przepisy szczególne przewidują możliwość podjęcia kontroli już po okazaniu legitymacji.

Ogólne zasady kontroli działalności gospodarczej

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej zawiera przepisy, które obowiązują w odniesieniu do wszelkich kontroli przeprowadzanych przez różne organy państwowe i samorządowe. W przepisach szczególnych natomiast znajdują się poszczególne typy kontroli, np. w ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy, czy Inspekcji Sanitarnej.

Kontrola skarbowa u sprzedawców oleju opałowego

Oleju opałowy ma niższą stawkę akcyzy niż inne paliwa. Warunkiem skorzystania z obniżonej stawki akcyzy jest posiadanie stosownych oświadczeń. Kontrola skarbowa wykazała szereg nieprawidłowości w tym zakresie u sprzedawców tego oleju.

Nikt nie spodziewa się kontroli skarbowej

Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej zatwierdził najważniejsze zadania dla urzędów kontroli skarbowej na rok 2011, które są niemal identyczne z tymi z 2010 roku. Okazuje się, że przez ostatnie lata nie zmieniają się dziedziny, w których jest najwięcej kosztownych dla budżetu państwa naruszeń prawa podatkowego.

Czy kontrola skarbowa musi respektować limity czasu kontroli przedsiębiorców

W ustawie o swobodzie działalności gospodarczej ustalono roczne limity czasu trwania wszystkich kontroli u przedsiębiorcy. Przykładowo w jednym roku kalendarzowym mikroprzedsiębiorca nie może być kontrolowany dłużej niż 12 dni robocze, mały przedsiębiorca dłużej niż 18 dni, a średni nie dłużej niż 24 dni. Jednak nie dotyczy to m.in. kontroli skarbowej.

Kiedy kontrola skarbowa może założyć podsłuch

Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej informuje, że w celu ustalenia sprawców oraz uzyskania i utrwalenia dowodów przestępstw skarbowych, a także rozpoznawania i zwalczania przestępstw związanych z obrotem z zagranicą towarami objętymi kontrolą międzynarodową pracownicy wywiadu skarbowego mają prawo do rejestrowania przy użyciu środków technicznych obrazu zdarzeń w miejscach publicznych oraz dźwięku towarzyszącego tym zdarzeniom.

REKLAMA