REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kontrola

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Uprawnienia kontrolne straży pożarnej

Organy Państwowej Straży Pożarnej są jednak wyposażone w szczególne uprawnienia kontrolne, które służyć mają prewencji w zakresie ochrony przeciwpożarowej włącznie z prawem nakładania mandatów w razie stwierdzenia niektórych naruszeń prawa.

Gdzie montować opony typu run flat?

Pomimo wyglądu zbliżonego do zwykłych opon, montaż opon typu run flat, powinno się zlecać odpowiednio przeszkolonym ludziom, dysponującym specjalnym sprzętem. Podejmując się montażu na własną rękę, sporo ryzykujemy.

Czy warto samodzielnie zakładać opony run flat?

Eksperci są zdania, że pomimo wyglądu zbliżonego do zwykłych opon, run flat’y powinny być montowane przez odpowiednio przeszkolonych pracowników i przy użyciu specjalnego sprzętu. Montaż na własną rękę jest raczej ryzykowny.

Czy można samodzielnie ocenić zużycie hamulców?

Nasze hamulce zużywają się i nieważne czy często ich używamy, czy staramy się hamować biegami. Trwałość części ściernych zależy przede wszystkim od intensywności eksploatacji. Co powinno wzbudzić nasz niepokój?

REKLAMA

Wysokie spalanie? A może to termostat?


Gdy jednostka napędowa rozgrzewa się zbyt długo, zużywa większe ilości paliwa. Zbyt długie nagrzewanie się silnika, może być spowodowane uszkodzeniem termostatu.

W jaki sposób dbać o przewody zapłonowe?

Budowa przewodu zapłonowego nie jest skomplikowana, ale ważne jest, by jego poszczególne elementy były wykonane z najlepszych surowców. Niewiele osób wie, że dla przedłużenia ich żywotności może zrobić coś więcej. Podpowiadamy, jak prawidłowo konserwować przewody zapłonowe.

Jak działa filtr kabinowy z węglem aktywowanym?

Filtry kabinowe z węglem aktywowanym są droższe od klasycznym ich odpowiedników. Czy warto inwestować w niego? Jakie są jego korzyści?

Co ile należy sprawdzać ciśnienie w oponach?

Jak często należy sprawdzać ciśnienie w oponach? Według statystyk, grubo ponad połowa użytkowników dróg jeździ na co dzień z niewłaściwym ciśnieniem w oponach. Tymczasem zbyt wysokie lub zbyt niskie ma negatywny wpływ na ich zużycie i nasze bezpieczeństwo.

REKLAMA

Jakie są skutki niewłaściwego ciśnienia w oponach?

Z pozoru błahy element codziennej eksploatacji samochodu może mieć wpływ nie tylko na komfort jazdy, ale przede wszystkim na ekonomikę jazdy.

Niewłaściwie ciśnienie w oponach i jego konsekwencje

Wielu kierowcom wydaje się, że opony zmieniane sezonowo, bezproblemowo poradzą sobie do następnej wymiany bez ich ingerencji. Tymczasem taka ignorancja niekorzystnie wpływa na komfort jazdy i jej ekonomię.

Jak często wymieniać filtr kabinowy?

Filtr kabinowy jest w stanie zatrzymać blisko 100 proc. alergicznych pyłków oraz kurzu. Jednak wyłącznie wtedy, gdy nie będzie zbyt mocno zużyty.

Na co muszą uważać kierowcy w trakcie święta Wszystkich Świętych?

Święta Wszystkich Świętych to niewątpliwie okres, w którym ruch drogowy jest wzmożony, a do tego możemy napotkać pewne utrudnienia związane z zamknięciem niektórych dróg. Podpowiadamy, jak przetrwać bezboleśnie ten okres za kierownicą.

Kontrola podatkowa

Obiektem kontroli podatkowej jest prawidłowość postępowania jednostek w zakresie podatków. Uciążliwości związane z kontrolą będą jednak mniejsze, jeśli kontrolowany i kontrolujący będą znali swoje prawa i obowiązki.

Jak zachowywać się podczas kontroli drogowej?

Działania policji drogowej są ściśle unormowane odpowiednimi przepisami i instrukcjami. Niestety nie są one jednakowe w poszczególnych krajach Unii Europejskiej.

Co to jest kawitacja i jak jej przeciwdziałać?

Kawitacja, a ściślej jej oddziaływanie na zanurzone w cieczy przedmioty, nie jest jak dotąd w pełni poznanym zjawiskiem. Oddziaływanie to polega na tym, iż w chwili gdy ciecz w sposób gwałtowny zamienia się w gaz, powstaje fala uderzeniowa zdolna drążyć nawet bardzo twarde metale.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Kosowie?

Republika Kosowa została proklamowana 17.02 2008 roku. Obywatele polscy nie są zobligowani do posiadania wizy podczas przekraczania granicy z tym państwem.

Jak często wymieniać świece zapłonowe w samochodzie z LPG?

Na pewno częściej niż w samochodach bez instalacji gazowej. Przyczyną takiego stanu rzeczy są gorsze warunki pracy silnika niż podczas spalania benzyny.

Jak krok po kroku ocenić funkcjonalność samochodu?

Wcale nie musimy być wygodnymi szejkami, aby od samochodu wymagać regulowanych siedzeń czy uchwytu na napoje z możliwością dopasowania go do rodzaju butelki czy puszki. Przecież nasza podróż ma być przyjemnością.

Jak wymienić przewody chłodnicy?

Jeśli przewody chłodnicy są nieszczelne, powinniśmy je wymienić, gdyż usterka może bardzo niekorzystnie wpływać na pracę silnika. Podpowiadamy, jak zrobić to samodzielnie.

Jak nie dać się oszukać podczas badania w ASO?

Wizyty w autoryzowanych stacjach obsługi przed transakcją zakupu używanego samochodu stają się coraz popularniejsze.

Badanie w ASO przed zakupem – podpowiadamy za co warto dopłacić?

W dobrym warsztacie lista czynności wykonywanych w ramach kontroli i oceny stanu technicznego pojazdu jest długa i tak naprawdę wystarczająca. Ci najbardziej przezorni, za dodatkową opłatą mogą jednak uzyskać wiele uzupełniających informacji.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Macedonii?

Macedonia to kraj o niskim standardzie placówek medycznych, wysokich karach za wykroczenia i przestępstwa oraz wymagającym od nas dużej ilości formalności przy wjeździe do kraju np: posiadania zielonej karty oraz obowiązkowego meldunku.

Jak zdiagnozować drobne usterki elektryczne?

Nie trzeba być mechanikiem samochodowym, żeby poradzić sobie z drobnymi usterkami układu elektrycznego. Wystarczy wiedza z fizyki na poziomie podstawówki, klucz do klem i odrobina cierpliwości.

Jak obliczyć średnie zużycie paliwa na 100 kilometrów?

Ilość paliwa, którego potrzebuje samochód na pokonanie danego dystansu, jest jednym z najważniejszych kryteriów przy ocenie opłacalności eksploatacji danego pojazdu.

Niepokojące objawy w zachowaniu samochodu. Co oznaczają?


Kierując samochodem niejednokrotnie mamy uczucie, że zachowuje się on dziwnie. Po stwierdzeniu, że przyczyny tego nie leżą po stronie jakości drogi, usterek należy szukać w samochodzie.

Udzielenie dotacji oraz prawo kontroli prawidłowości jej wykorzystania

Ustawa o systemie oświaty nie formułuje żadnych ograniczeń w zakresie sposobu wydatkowania środków pochodzących z przyznanej dotacji, stanowiąc jedynie, że dotacja przysługuje na każdego ucznia.

Zaniechanie przeprowadzenia audytu wewnętrznego i odpowiedzialność z tego tytułu

Niezatrudnienie audytora lub niezawarcie umowy z podmiotem świadczącym usługi audytu w jednostce, stanowi od początku bieżącego roku naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Nowe standardy kontroli zarządczej w sektorze finansów publicznych

Czy wiesz jak rozszyfrować numer VIN?

VIN jest unikalnym numerem nadawanym przy produkcji samochodu.

Błędy w realizacji zamówień finansowanych ze środków unijnych

Udzielanie zamówień publicznych podlega kontroli m.in. Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Szczególna uwaga skupiona jest na zamówieniach współfinansowanych ze środków unijnych, o czym świadczy ich liczba. W 2009 roku kontrolą objęto 177 postępowań.

Kiedy gmina kontroluje dotacje przyznane placówkom oświatowym

Kontrolowanie realizacji dotacji w placówkach oświaty wymaga zastosowania właściwych procedur. Żeby taka kontrola mogła mieć miejsce, konieczna jest odpowiednia uchwała rady gminy.

Kontrola zarządcza – nowy obowiązek dla samorządów

Czy wiesz jak zachować się podczas kontroli drogowej?

Każdy z nas wolałby tego uniknąć, ale czasem trzeba zatrzymać się do policyjnej kontroli. Co wtedy robić i jak się zachować, żeby przeżycie to było jak najmniej nieprzyjemne?

Strażnicy gminni uzyskają nowe uprawnienia

O utworzeniu lub likwidacji straży gminnej będzie decydować rada gminy, po zasięgnięciu opinii wojewódzkiego komendanta Policji i powiadomieniu wojewody. Jeżeli opinia z Policji nie dotrze w ciągu 14 dni, radni będą mogli rozstrzygać sami.

Straż miejska przeprowadzi rewizję osobistą

Straż gminna uzyska prawo dokonywania przeszukań osób oraz bagaży. Będzie także mogła zatrzymywać nieletnich i doprowadzać ich na policję.

Wszyscy dyrektorzy skarbówki dostaną wypowiedzenia

W związku z planowanym powołaniem Krajowej Administracji Skarbowej polegającej na połączeniu obecnej skarbówki i służby cywilnej szykują się spore zmiany.

REKLAMA