REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kontrakt menadżerski

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Składki ubezpieczeniowe: Łączenie umowy o pracę i kontraktu menadżerskiego

W spółce mamy zamiar zatrudnić osobę w ramach kontraktu menedżerskiego na podstawie umowy cywilnoprawnej. Wskazana osoba jest już członkiem rady nadzorczej w innej spółce i z tego tytułu podlega tam ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i zdrowotnemu. Czy w powyższej sytuacji w naszej spółce ta osoba powinna podlegać obowiązkowym składkom emerytalno-rentowym, składce wypadkowej, zdrowotnej oraz dobrowolnej chorobowej?

Czym jest kontrakt menadżerski?

Kontrakt menadżerski - czyli umowa menadżerska, zaliczany jest do tzw. umów nienazwanych. Nie jest regulowany ani przepisami Kodeksu pracy, ani Kodeksu cywilnego. Jak powinna wyglądać taka umowa i kiedy można ją stosować?

Składki ZUS menadżera na kontrakcie

Popularną formą zatrudnienia wśród kadry kierowniczej i zarządzającej (m.in. członkowie zarządu, prokurenci, managerowie) jest kontrakt menadżerski. Jest to umowa nienazwana, zawierana głównie przez osoby prowadzące jednocześnie jednoosobową działalność gospodarczą. Jak w takim przypadku wygląda kwestia opłacania składek ZUS?

Wynagradzanie za pracę menedżerów - nowa ustawa kominowa od 9 września 2016 r.

Od 9 września 2016 r. będzie obowiązywać nowa ustawa kominowa regulująca zasady wynagrodzeń członków zarządów i rad nadzorczych w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Zmiany dotyczą m.in. zasad wynagradzania za pracę kadry menadżerskiej w tych spółkach.

REKLAMA

Składki od działalności gospodarczej czy umowy o świadczenie usług? - SN

Dnia 17 czerwca 2015 r. Sąd Najwyższy odpowiedział na pytanie czy w określonym przypadku należy opłacać składki od działalności gospodarczej czy od umowy o świadczenie usług. Sprawa dotyczy członka zarządu spółki akcyjnej, który zawarł z tą spółką umowę o świadczenie usług w zakresie zarządzania w ramach prowadzonej przez siebie pozarolniczej działalności gospodarczej.

Kontrakt menedżerski jako umowa o pracę i zlecenie

Kontrakt menedżerski nie jest uregulowany w polskim prawie w sposób wyraźny. Można stosować go jako umowę o pracę i jako zlecenie. Czym charakteryzuje się w tych dwóch przypadkach?

Plusy i minusy kontraktu menedżerskiego

Kontrakt menedżerski jest coraz bardziej popularną formą zatrudnienia. Co odróżnia go od umowy o pracę? Jakie są plusy i minusy kontraktu menedżerskiego?

Etat coraz mniej popularny

W branży HR coraz częściej zamiast o umowie o pracę, słyszy się o outsourcingu personalnym, secondmentcie, kontraktach, delegowaniu pracowników czy pracy tymczasowej. Zdaniem ekspertów pojęcia te łączy wspólny mianownik: elastyczność. Nieunikniony wymóg rynku, moda czy mądra alternatywa przyjazna pracodawcom i pracownikom?

REKLAMA

Kontrakt popularny wśród inżynierów

Praca kontraktowa jest popularna pośród specjalistów z Europy Zachodniej. Kontrakt zyskuje zainteresowanie również w Polsce. Umowa kontraktowa coraz częściej stanowi podstawę zatrudnienia już nie tylko pracowników sektora IT, ale także inżynierów. Według konsultantów agencji doradztwa personalnego Experis, trend ten będzie się rozwijał.

Roszczenia odwołanego członka zarządu wynikające ze stosunku pracy

Zgodnie z art. 203 § 1 Kodeksu spółek handlowych członkowie zarządu mogą być „w każdej chwili” odwołani uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Co w sytuacji, gdy członek zarządu był jednocześnie zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony? W praktyce zdarza się przecież, że członka zarządu łączy ze spółką podwójny węzeł prawny - stosunek organizacyjny wynikający z powołania, jak również stosunek pracy.

Korzystna umowa śmieciowa

Realia rynku sprawiły, że atrakcyjną formą zatrudnienia dla członków kadry kierowniczej stała się umowa zlecenie. Jest dziś korzystna zarówno dla zleceniodawcy, jak i przyjmującego zlecenie. Świadcząc usługę na podstawie umowy zlecenia, członek kadry kierowniczej ma możliwość rozliczenia podwyższonych kosztów uzyskania przychodu – 20 proc. lub 50 proc. Ponadto nie ma obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego, co wpływa na obniżenie składek ZUS.

Kontrakt menedżerski a składki ZUS

Interpretacja przepisów prezentowana przez ZUS nakazuje każdorazowo traktować kontrakt menedżerski jako odrębny tytuł do ubezpieczeń, nawet jeżeli jest on realizowany w ramach prowadzonej przez menedżera działalności gospodarczej. ZUS opiera się w tym zakresie na przepisach i interpretacjach podatkowych, mimo że taka praktyka została zakwestionowana przez Sąd Najwyższy.

Kiedy stosować koszty pracownicze do przychodów z innych tytułów

Zryczałtowane koszty uzyskania przychodów, co do zasady, należy stosować do przychodów ze stosunku pracy, stosunku służbowego, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy. Należy jednak pamiętać, że koszty pracownicze należy również potrącać od przychodów z innych tytułów.

Uprawnienia rodzicielskie na stanowisku kierowniczym

Przepisy prawa pracy gwarantują pracownikom – rodzicom, należącym do kadry kierowniczej, prawo m.in. do urlopu macierzyńskiego i ojcowskiego czy ochrony stosunku pracy.

Korzyści dla przedsiębiorcy w razie zatrudnienia osoby czasowo zarządzającej przedsiębiorstwem

Umowy cywilnoprawne – zasady współpracy i prawidłowe rozliczanie

Strony stosunku cywilnoprawnego mogą dowolnie kształtować postanowienia umowy, zachowując jedynie dwa ograniczenia: treść umowy cywilnoprawnej nie może naruszać porządku prawnego (czyli obowiązujących przepisów) oraz zasad współżycia społecznego. Zawierając umowę cywilnoprawną należy zwracać szczególną uwagę, aby nie narazić się na zarzut obchodzenia prawa pracy, polegającego na zastępowaniu umów o pracę umowami cywilnymi.

Wynagrodzenia kadry kierowniczej – teoria i praktyka

Dział HR źródłem tworzenia standardów menedżerskich w firmie

Młodzi i niedoświadczeni szefowie stający na czele zespołów często mają niewielkie umiejętności praktycznego kierowania ludźmi. Mają też kłopoty z przekazywaniem trudnych decyzji, egzekwowaniem poleceń, z motywowaniem podwładnych poprzez spójny system kar i nagród, z budowaniem właściwego dystansu menedżerskiego pomiędzy sobą a zespołem, z uczeniem ludzi samodzielności i odpowiedzialności. W takich sytuacjach z pomocą powinien przyjść dział HR.

Praca a czas wolny

W dzisiejszym świecie coraz częściej zacierają się granice pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Im bardziej odpowiedzialne stanowisko tym większe prawdopodobieństwo, że dana osoba będzie poświęcać więcej czasu kwestiom związanym z pracą, zaniedbując tym samym sprawy osobiste i rodzinne. Dlatego ważne jest, by nauczyć się wyznaczać wyraźne granice pomiędzy tymi dwoma obszarami życia.

Czy pracodawca musi dokonać wypowiedzenia zmieniającego

Dodatkowe świadczenia pozapłacowe elementem ofert pracy

Tylko bez paniki - czyli czego komandos może nauczyć menedżera o ryzyku

Rozmowa z generałem Sławomirem Petelickim, twórcą i dwukrotnym dowódcą jednostki wojskowej GROM

Wyrejestrowanie menedżera z ubezpieczeń

Członkowie zarządu w spółce z o.o. zatrudnieni są na podstawie kontraktów menedżerskich i podlegają ubezpieczeniom jako zleceniobiorcy. W marcu 2010 r. jeden z członków został odwołany i rozwiązano z nim kontrakt. Spółka będzie wypłacała mu odszkodowanie w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia. Będzie ono wypłacane co miesiąc. Z jaką datą należy wyrejestrować menedżera z ubezpieczeń? Czy od wypłaconego odszkodowania należy opłacić składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Różnice między umową pracowniczą a kontraktem menedżerskim

Jedną z form zatrudnienia jest kontrakt menedżerski. Nie jest on jednak regulowany przepisami prawa pracy.

Wywiad z Kadrową Roku 2009

Zwycięzcą tegorocznej VII edycji konkursu Kadrowy Roku została Pani Anita Pierzgalska. W konkursie wzięło udział ponad 1200 uczestników chcących sprawdzić swoje umiejętności i wiedzę z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

Na jakich zasadach przysługuje zasiłek chorobowy menedżerowi zatrudnionemu na umowę zlecenia w ramach kontraktu menedżerskiego

Od 1 kwietnia 2009 r. zatrudniliśmy menedżera w ramach umowy zlecenia na podstawie kontraktu menedżerskiego. Osoba ta miała wypadek niezwiązany z pracą i 13 sierpnia 2009 r. trafiła do szpitala. Czy zasiłek chorobowy mamy wyliczyć menedżerowi tak jak pracownikowi, pamiętając o limicie 33 dni? Kto powinien wypłacać zasiłek chorobowy? Menedżer od początku kontraktu przystąpił do ubezpieczenia chorobowego.

Prawne i podatkowe aspekty kontraktów menedżerskich

Dokonana z dniem 1 stycznia 2009 r. zmiana stawek i skali podatkowej podatku dochodowego od osób fizycznych poprzez wprowadzenie dwóch stawek podatkowych, 18 proc. i 32 proc., skłoniła wielu menedżerów do kalkulacji, czy nadal opłacalne jest opodatkowanie dochodów uzyskiwanych z kontraktów menedżerskich na dotychczasowych zasadach.

Zalety i wady umów cywilnoprawnych

Czy zatrudnienie na podstawie stosunku pracy, zgodnie z ogólnym przekonaniem panującym wśród osób poszukujących pracy, rzeczywiście jest korzystniejsze. Czy warto upierać się przy tej formie świadczenia pracy, niejednokrotnie tracąc szansę na wykonywanie upragnionego zawodu.

REKLAMA