REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Konsument, Unia Europejska

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie leczenie pokrywa Europejska Karta Ubezpieczania Zdrowotnego - EKUZ?

Przebywasz za granicą i potrzebujesz pomocy lekarza? Jeśli posiadasz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, możesz leczyć się w dowolnym kraju Unii Europejskiej oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Przed wyjazdem warto jednak sprawdzić, na jakich zasadach i jakie leczenie pokrywane jest z EKUZ.

Kto jest konsumentem usług ubezpieczeniowych?

Konsument w szerokim - potocznym znaczeniu rozumiany jest jako osoba nabywająca od przedsiębiorcy towar lub usługę.

Przywóz przedmiotów osobistego użytku

Podróżny przybywający na obszar celny Wspólnoty Europejskiej na pobyt czasowy w celach turystycznych, sportowych, handlowych, wzięcia udziału w spotkaniach zawodowych, w celach zdrowotnych, w związku ze studiami itp., może przywieźć ze sobą przedmioty osobistego użytku bez ponoszenia opłat celnych. Musi je jednak zgłosić przy wjeździe do danego kraju.

Wszczęcie postępowania o przyznanie emerytury

Postępowanie w sprawach emerytur przysługujących z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wszczynane jest na wniosek osoby zainteresowanej bądź też z urzędu.

REKLAMA

Jak długo przechowywać rachunki

W zeszłym tygodniu otrzymałam od pewnego wydawnictwa wysyłkowego wezwanie do zapłaty. W piśmie firma żąda ode mnie uregulowania płatności za książkę zakupioną przed 5 laty. Pamiętam, że zapłaciłam za książkę jednak nie posiadam już dowodu wpłaty. Jak długo mam obowiązek przechowywać rachunki?

Jak bronić się przed windykacją nieistniejącego długu

Obecnie na rynku aktywnie działa wiele firm windykacyjnych. Z ich usług chętnie korzystają przedsiębiorcy, którym nie udaje się skutecznie egzekwować od konsumentów zapłaty. W większości przypadków żądanie spłaty zadłużenia jest uzasadnione. Jednakże zdarzają się sytuacje windykowania nieistniejącego długu.

Jak mądrze kupować na wyprzedażach

Wystartowały w pełni letnie wyprzedaże. Patrząc na metki z cenami obniżonymi o 50% lub więcej łatwo poddać się zakupowej gorączce. Specjaliści z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów podpowiadają jak nie popełniać błędów i egzekwować prawa konsumenta.

Przed podróżą samochodem do Włoch

Przed podróżą samochodem do Włoch

REKLAMA

Referendum akcesyjne

Referendum jest formą demokracji bezpośredniej. Jego istotą jest podjęcie decyzji o szczególnym znaczeniu dla kraju. Przed taką decyzją stanęli Polacy w 2003 roku, kiedy 17 kwietnia Sejm zarządził referendum w sprawie wejścia Polski do Unii Europejskiej.

W którym państwie podlega ubezpieczeniom osoba zatrudniona w Polsce na zlecenie, która równocześnie prowadzi działalność na Słowacji

Pracuję na zlecenie w firmie informatycznej w Polsce. Dodatkowo chcę rozpocząć działalność na własny rachunek, ale w Bratysławie. Chcę, aby składki opłacała za mnie firma informatyczna, w której pracuję. Czy będzie to możliwe po rozpoczęciu działalności na Słowacji?

Rada Notariatów Unii Europejskiej- CNUE

Notariaty państw członkowskich Unii Europejskiej, w których istnieje instytucja notariatu łacińskiego są zrzeszone w Radzie Notariatów Unii Europejskiej.

Co to jest obrót konsumencki

Wiele instytucji prawa cywilnego związanych jest z tak zwanym obrotem konsumenckim. Chodzi w tym wypadku o sytuacje gdy konsument zawiera umowę z przedsiębiorcą. Zgodnie z ogólnymi założeniami prawo w takich relacjach powinno chronić konsumenta przed bezprawnym działaniem przedsiębiorcy.

Rozpoczęcie działalności gospodarczej z dotacji UE

Rozpoczęcie działalności gospodarczej, zwłaszcza po ostatnich zmianach przepisów jest łatwiejsze. Warto wcześniej zapoznać się z procedurami, aby szybko załatwić wszelkie formalności i otrzymać dotację.

Podróżowanie w obrębie strefy Schengen

Od 21 grudnia 2007 roku możemy o wiele prościej poruszać się po niemal wszystkich krajach starej i nowej Unii Europejskiej w obrębie tzw. strefy Schengen. Na czym polegają ułatwienia i jakie są ograniczenia?

EKUZ karta

Turysto, zanim wyjedziesz z kraju, postaraj się o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Nic Cię ona nie kosztuje i jest wydawana od ręki w Twoim oddziale NFZ, a może być dodatkowym zabezpieczeniem w razie nagłej choroby lub urazu.

Będziesz wiedział z jakiej mąki jesz chleb

Pewnego dnia w nieodległej przyszłości Europejczycy, kupując bochenek chleba, będą mogli sprawdzić, skąd pochodzi użyta do jego wypieczenia mąka.

Słowacja

Francja

Czechy

Janusz Piechociński do Spółdzielców

Czy inwalida wojenny, który mieszka w Unii Europejskiej, ma prawo do renty wypłacanej przez ZUS

Mój dziadek mieszka na stałe w Holandii. W latach 90. ubiegał się w ZUS o rentę dla inwalidy wojennego. Ma orzeczenie, że jego inwalidztwo ma związek z działalnością partyzancką w czasie II wojny światowej, jednak ZUS odmówił mu renty ze względu na to, że nie mieszka w Polsce. Była to jedyna przyczyna odmowy. Uważaliśmy, że decyzja ZUS jest niesłuszna, jednak dziadek nie odwołał się do sądu. Czy wyrok Trybunału Sprawiedliwości z 29 maja 2008 r. ma w jego przypadku zastosowanie? Czy teraz dziadek może ponownie wystąpić o wypłatę renty?

Dziecko to też konsument

Austria

Europejski paszport dla zwierząt domowych

Europejski paszport dla zwierząt domowych ułatwia podróżowanie ze zwierzakiem po Europie. Jednak niektóre państwa wymagają, oprócz europejskiego paszportu naszego pupila, dodatkowych zaświadczeń o szczepieniach.

Polecane hotele świata

Wybór hotelu wcale nie jest łatwy, trzeba wziąć pod uwagę wszystko: jakość usług, okolicę, obsługę, jedzenie. Przychodzimy Wam z pomocą, zbierając w jednym miejscu najlepsze wg nas hotele świata.

Jakie dokumenty są potrzebne podczas podróżowania po Unii Europejskiej?

Polacy podróżujący po krajach członkowskich UE powinni zabrać ze sobą paszport lub dowód osobisty. Choć w większości tych krajów zlikwidowano kontrole, to nadal musimy okazywać się dokumentem wjeżdżając np. do Anglii czy Irlandii.

Ile gotówki możesz mieć w podróży po UE

Od 15 czerwca 2007 roku podróżni wyjeżdżający lub wyjeżdżający z terytorium Unii Europejskiej mogą mieć przy sobie kwotę mniejszą niż 10.000 euro.

Kraje, w których używa się euro

Euro jest prawnym środkiem płatniczym dla ponad 325 milionów Europejczyków, żyjących w 16 krajach UE. Symbolem euro jest znak €.

Wybieraj sprzęt oszczędzający energię

Kolorowa etykieta znakowania energetycznego, jaką znajdziemy na opakowaniu każdej nowej pralki, zmywarki, czy żarówki, stała się jednym z najbardziej skutecznych narzędzi poprawy efektywności urządzeń elektrycznych w Europie.

Prawo obowiązujące przy kierowaniu pracownika do pracy za granicą

Zasady obowiązywania polskiego prawa pracy przy kierowaniu pracowników do pracy za granicą uzupełniają normy prawa obowiązującego w państwie przyjmującym.

Zwrot 425 zł z opłaty za kartę pojazdu

Obowiązujące do 1 maja 2006 r. rozporządzenia w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu wprowadzało wyższą opłatę dla samochodów rejestrowanych po raz pierwszy. W 2006 Trybunał Konstytucyjny uznał je za niezgodne z konstytucją.

Umowa sprzedaży czy umowa kupna-sprzedaży

Umowę sprzedaży zawieramy praktycznie każdego dnia, od zakupu świeżego pieczywa po kupno lub sprzedaż nieruchomości. Nazwą „umowa sprzedaży” oraz „umowa kupna-sprzedaży” posługujemy się wymiennie często w sposób automatyczny. Jednak, która nazwa jest właściwa i czy ma jakieś znaczenie, którą nazwą się posługujemy?

Pięć lat w Unii

Obowiązek wprowadzania na rynek produktów bezpiecznych, lepsza ochrona konsumentów, zmiany udzielania pomocy publicznej, a także nowe możliwości organów chroniących konkurencję – UOKIK podsumowuje pięć lat w Unii.

Organizacje konsumenckie

Pułapki w umowach

Sprawdź w jakich umowach można znaleźć najwięcej pułapek, niekorzystnych dla konsumentów zapisów. Zobacz na co należy zwracać uwagę podpisując umowę z przedsiębiorcą.

Czas pracy pracowników delegowanych do krajów UE

Pracownicy delegowani do pracy w Unii Europejskiej w zakresie czasu pracy powinni mieć zapewnione co najmniej tak samo dobre warunki jak pracownicy świadczący pracę w kraju.

Co może rzecznik konsumentów?

Wielu z nas tak naprawdę nie wie do czego władny jest rzecznik konsumentów. Sprawdź jakie ma kompetencje i w jakich sprawach możesz się do niego zgłaszać.

Miejski rzecznik konsumentów

Miejski rzecznik konsumenta ma za zadanie stanie na straży naszych praw jako konsumentów na danym obszarze, a także udzielanie wszystkim zainteresowanym lub pokrzywdzonym bezpłatnych informacji. Jakie jeszcze ma uprawnienia?

Uznanie postanowień wzorca umownego za niedozwolone

Wzorce umowne, którymi posługują się przedsiębiorcy mogą zawierać postanowienia niezgodne z prawem. Jednakże konsument, który zawarł umowę z nieuczciwym przedsiębiorcą może się bronić. Służy temu m.in. pozew o uznanie postanowienia wzorca za niedozwolone.

Europejski Szczyt Konsumencki

Na początku kwietnia br. po raz pierwszy odbył się w Brukseli Europejski Szczyt Konsumencki.

Jak mądrze kupować na święta

Przed świętami często popadamy w szał „zakupowej gorączki”. Wówczas zdarza nam się nie przemyśleć niektórych decyzji albo podejmujemy jej zbyt pochopnie. Dlatego też radzimy na co zwracać uwagę i jak mądrze kupować.

Konkurs na najlepsze teksty o ochronie konkurencji i konsumentów

Prezes UOKiK wraz z Centrum im. Adama Smitha, Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich oraz Instytutem Dziennikarstwa UW zaprasza przedstawicieli mediów do udziału w konkursie „Libertas et Auxilium”. Laureaci nagród otrzymają 10 tys. złotych brutto.

Światowy Dzień Konsumenta

Światowy Dzień Konsumenta obchodziliśmy po raz dwudziesty szósty 15 marca 2009 roku. "Konsument i jego rzecznik" - pod takim hasłem świętowaliśmy w Polsce. Była to okazja do przypomnienia sobie o tym, jakie my - konsumenci mamy prawa i kto nam może pomóc w ich egzekwowaniu.

Jak sprawdzić ceny w UE

Obecnie wiele produktów m.in. samochodów można kupić poza granicami kraju za atrakcyjną cenę. Warto jest najpierw dobrze przyjrzeć się ofercie i upewnić jakie prawa nam przysługują.

Naruszasz prawa konsumentów – zostaniesz ukarany

Naruszanie zbiorowych praw konsumentów jest karalne. Przedsiębiorca, który nie przestrzega przepisów będzie mógł zapoznać się z wysokością i sposobem ustalania grożącej mu kary.

Czy reklama w ulotce jest ofertą?

Każdego dnia stykamy się z reklamą, czy to w postaci ogromnego plakatu, wręczonej nam ulotki czy też w formie gazetki dostarczonej pocztą. Firmy prześcigają się w promocjach w celu zwabienia jak największej ilości klientów. Jednak czy na podstawie przeczytanej reklamy możemy domagać się sprzedaży określonego towaru w promocyjnej cenie?

Czy na podstawie wyblakłego paragonu można podbić kartę gwarancyjną?

W grudniu minionego roku kupiłem w jednym z dużych marketów telewizor i kino domowe. Jako dowód zakupu otrzymałem paragon, z którym miałem się zgłosić za jakiś czas, by podbić kartę gwarancyjną na kupiony towar. Gdy za jakiś czas wyjąłem z portfela paragon okazało się, że wyblakł tusz i zrobił się nieczytelny. Na paragonie widać jedynie pieczątkę ochrony (towar był sprawdzany przy wyjściu). Przy zakupie nie byłem sam, pamiętam też sprzedawcę. Czy mogę jeszcze podbić kartę gwarancyjną?

Zasady przyznawania świadczeń rodzinnych (cz. 1)

Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego na poziomie Wspólnoty Europejskiej obejmuje m.in. świadczenia rodzinne.

Bezpieczne przelewy zagraniczne

Wyjeżdżam na studia za granicę. Zastanawiam się w jaki sposób można przelać pieniądze na rachunek w Polsce, ewentualnie w innym kraju. Co zrobić jeśli przelew się opóźni albo w ogóle nie zostanie wykonany? Czy tego typu przelewy są droższe niż krajowe?

Czy za zleceniobiorców wysłanych w ramach kontraktu do pracy za granicę należy opłacać składki na ubezpieczenie wypadkowe

Jesteśmy firmą mającą siedzibę w Polsce. Zamierzamy skierować kilku pracowników do Belgii w celu wykonywania pracy przy realizacji kontraktu z tamtejszą firmą. Praca będzie wykonywana w ramach umów zlecenia. Otrzymaliśmy z ZUS poświadczenie na formularzu E-101 o podleganiu przez zleceniobiorców polskiemu systemowi ubezpieczeń społecznych. Czy w czasie tego oddelegowania powinniśmy odprowadzać za nich również składki na ubezpieczenie wypadkowe?

REKLAMA