REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Konsument, Telefon komórkowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wpis wierzytelności banku hipotecznego w księdze wieczystej

Wierzytelność banku hipotecznego, która ma być wpisana do rejestru zabezpieczenia hipotecznych listów zastawnych, może być zabezpieczona wyłącznie hipoteką wpisaną w księdze wieczystej na pierwszym miejscu.

Umowa o kredyt konsumencki

Przez umowę o kredyt konsumencki należy rozumieć umowę, na mocy której przedsiębiorca w zakresie swojej działalności (kredytodawca) udziela lub daje przyrzeczenie udzielenia konsumentowi kredytu w jakiejkolwiek postaci. Za umowę o kredyt konsumencki uważa się w szczególności: 1) umowę pożyczki, 2) umowę kredytu w rozumieniu przepisów prawa bankowego, 3) umowę o odroczeniu konsumentowi terminu spełnienia świadczenia pieniężnego, 4) umowę, na mocy której świadczenie pieniężne konsumenta ma zostać spełnione później niż świadczenie kredytodawcy, 5) umowę, na mocy której kredytodawca zobowiązany jest do zaciągnięcia zobowiązania wobec osoby trzeciej, a konsument – do zwrotu kredytodawcy spełnionego świadczenia.

Spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa

Kasa jest spółdzielnią, do której celów należy gromadzenie środków pieniężnych wyłącznie swoich członków, udzielanie im pożyczek i kredytów, przeprowadzanie na ich zlecenie rozliczeń finansowych oraz pośredniczenie przy zawieraniu umów ubezpieczenia na zasadach określonych w ustawie z dnia 28 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej.

Rejestr dłużników niewypłacalnych

Rejestr dłużników niewypłacalnych stanowi część Krajowego Rejestru Sądowego.

REKLAMA

Punkt kontaktowy

Minister właściwy do spraw gospodarki prowadzi punkt kontaktowy. Do zadań punktu należy: umożliwienie dopełnienia procedur związanych z podejmowaniem, wykonywaniem i zakończeniem działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz udzielanie informacji.

Porozumienia ograniczające konkurencję

Porozumienia ograniczające konkurencję to porozumienia, których celem lub skutkiem jest wyeliminowanie, ograniczenie lub naruszenie w inny sposób konkurencji na rynku właściwym.

Odstąpienie od umowy o kredyt konsumencki

Konsument może, bez podania przyczyny, odstąpić od umowy o kredyt konsumencki w terminie 10 dni od dnia zawarcia umowy. Jeżeli umowa o kredyt konsumencki nie zawierała informacji o uprawnieniu do odstąpienia od umowy, konsument może odstąpić od umowy w terminie 10 dni od dnia otrzymania informacji o prawie odstąpienia od umowy, nie później jednak niż w terminie 3 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Europejski Fundusz Społeczny

Europejski Fundusz Społeczny to jeden z tzw. funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Jego głównym zadaniem jest rozwój społeczeństw w UE. Z Funduszu pochodzą środki przeznaczone m.in. na wsparcie polityki rynku pracy, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, adaptacyjność i rozwój kadr, wyrównywanie szans na rynku pracy.

REKLAMA

Centralna Informacja Krajowego Rejestru Sądowego

Centralną Informację KRS (z oddziałami przy sądach rejestrowych) tworzy Minister Sprawiedliwości. Do zadań Centralnej Informacji należy: prowadzenie zbioru informacji KRS oraz elektronicznego katalogu dokumentów spółek, udzielanie informacji z Rejestru oraz przechowywanie i udostępnianie kopii dokumentów z katalogu, utworzenie i eksploatacja połączeń Rejestru i katalogu w systemie informatycznym

Całkowity koszt kredytu konsumenckiego

Całkowity koszt kredytu oznacza wszystkie koszty wraz z odsetkami i innymi opłatami i prowizjami, które konsument jest zobowiązany zapłacić za kredyt.

Gwarancja konsumencka – kompendium

Gwarancja to bardzo ważny dla konsumentów dodatek do kupowanych produktów. Czy jednak tak powinno być naprawdę? Co warto wiedzieć o gwarancji?

Krok po kroku poznaj prawa konsumenta – cz. 1

Konsumenci są szczególnie chronieni przez prawo, które przyznaje im szereg szczególnych uprawnień. Jakie to uprawnienia i kiedy możemy z nich korzystać?

DGP: Błyskawiczne przelewy internetowe już od 2012 r.

Dokonanie przelewu, który u odbiorcy pojawi się w ciągu kilku minut. Teraz tylko dla nielicznych. Jednak w 2012 r. ma to już być standard w polskiej bankowości – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Czy sprzedawca może zatrzymać reklamowany towar?

Uprawnienia reklamacyjne sprzedawca wykonuje nieodpłatnie. Sprzedawca nie może żądać pokrycia kosztów postępowania reklamacyjnego. Tym bardziej nie może zatrzymać reklamowanego produktu.

Zgubiona gwarancja – co zrobić?

Gwarancja jest tylko jednym ze źródeł uprawnień konsumenta. Jej zgubienie nie oznacza, że utracimy prawo do reklamacji. Co można zrobić, gdy zgubimy gwarancję?

„Reklamacja tylko na podstawie gwarancji”

Reklamację przyjmujemy tylko na podstawi gwarancji – takie slogany dość często można znaleźć w sklepach. Jest to jednak nieprawda a posługujący się nimi przedsiębiorcy narażają się na dotkliwe kary finansowe.

Gwarancja czy reklamacja?

Reklamowanie wadliwego towaru na podstawie gwarancji może być kłopotliwe. W takiej sytuacji konsument musi stosować się do zapisów gwarancji. A te nie zawsze są korzystne dla konsumentów.

Ochrona konsumentów: surowa kara dla operatora T-Mobile

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej nałożył karę na PTC, operatora sieci T-Mobile. To efekt nieuczciwej loterii sms-owej przeprowadzonej jeszcze pod szyldem Ery.

Prawa konsumenta w usługach telekomunikacyjnych - vademecum

Co zrobić w sytuacji, gdy mamy prawny problem z operatorem? Gdzie szukać pomocy? Co konsument powinien wiedzieć o usługach telekomunikacyjnych? Przeczytaj bezpłatną poradę prawną.

Co zrobić, gdy sprzedawca nas oszukał? cz. 2

Wprowadzenie konsumenta w błąd stanowi nieuczciwą praktykę rynkową . Co zrobić w sytuacji, gdy sprzedawca przedstawił nieprawdziwe informacje? Jakimi prawami dysponujemy i na co się powołać?

Co zrobić, gdy sprzedawca nas oszukał? cz. 1

Przypadki oszukiwania przy sprzedaży są dość częste. Co zrobić w sytuacji, gdy sprzedawca przedstawił nieprawdziwe informacje? Jakimi prawami dysponujemy i na co się powołać?

Reklamacja: kiedy można żądać zwrotu pieniędzy

W ramach reklamacji konsument może domagać się bezpłatnej naprawy lub wymiany. Nie można od razu odstąpić i zażądać zwrotu pieniędzy. Kiedy jednak reklamacja uprawnia do żądania zwrotu pieniędzy?

Telefony z dwurdzeniowymi procesorami – czy to naprawdę jest potrzebne?

Coraz większe wyświetlacze, pamięć o pojemności kilkunastu lub kilkudziesięciu gigabajtów, do tego aparaty fotograficzne o ogromnych matrycach oraz mocne procesory, niekiedy nawet dwurdzeniowe. Nie jest to opis mocnego laptopa, ale najnowszych telefonów, które opuszczają bramy fabryk i trafiają na sklepowe półki kusząc klientów potężnymi parametrami. Oczywiście ceny szybują w górę, a my zastanawiamy się, czy to jest w ogóle potrzebne?

Optimus Net i Optimus Pro – nowe smartfony od LG

Już od jakiegoś czasu brak jakichkolwiek nowości z obozu firmy LG. Co prawda w świecie dzisiejszej telefonii komórkowej okres nawet dwóch tygodni to szmat czasu. Dlatego też firma LG zaprezentowała aż dwa nowe smartfony o nazwie Optimus Net i Optimus Pro. Czy nowe modele oferują coś ciekawego?

Motorola Photon 4G – już wkrótce w sklepach

Jakiś czas temu pisaliśmy o nowym telefonie marki Motorola. Dziś już wiemy, że model Photon 4G trafi na rynek już pod koniec lipca tego roku. Oprócz oficjalnego terminu wprowadzenia telefonu do sklepów, światło dzienne ujrzały parametry telefonu a także spodziewana cena urządzenia. Przypomnijmy, że Photon 4G to między innymi układ NVIDIA Tegra 2, obsługa WiMAX, duży ekran oraz aparat cyfrowy o rozdzielczości 8 megapikseli. Poznajmy dokładniejsze parametry urządzenia.

Sony Ericsson Xperia duo – pierwszy dwurdzeniowy smartfon już po wakacjach

Już wkrótce na rynku pojawi się pierwszy smartfon marki Sony Ericsson, w którym znajduje się dwurdzeniowy układ SoC, czyli System-on-a-Chip. Zdaniem producenta nowe urządzenie pojawi się w sklepach już we wrześniu bieżącego roku. Nowy model pracować ma pod kontrolą systemu operacyjnego Google Android "Gingerbread" 2.3. Czy nowe urządzenie zaskoczy swoimi parametrami, czy będzie kolejną pozycją na półce z innym znaczkiem firmowym?

Xiaomi M1 – Galaxy S i iPhone w jednym?

Chińska myśl techniczna coraz częściej zaskakuje. Od czas do czasu na rynku pojawiają się urządzenia, które mają szansę wprowadzić nieco zamieszania w stonowane i nieco nudne szeregi urządzeń popularnych firm. Oczywiście czasami mamy do czynienia ze zwykłym plagiatem lub urządzeniem wątpliwej jakości, ale jak jest tym razem? Czy model Xiaomi M1 zaskoczy nas pozytywnie?

Vademecum: Konsumenci w internecie

Coraz więcej umów zawieranych jest za pośrednictwem internetu. Jakich pułapek powinniśmy się wystrzegać? Jakie uprawnienia mają konsumenci?

Kto jest konsumentem i jakie są jego prawa? – cz. 2

Bycie konsumentem wiąże się z szeregiem istotnych uprawnień. Nie zawsze jednak możemy cieszyć się z dobrodziejstw statusu konsumenta. Kiedy bycie konsumentem ma znaczenie?

Kto jest konsumentem i jakie są jego prawa? – cz. 1

Bycie konsumentem wiąże się z szeregiem istotnych uprawnień. Nie zawsze jednak możemy cieszyć się z dobrodziejstw statusu konsumenta. W jakich sytuacjach mamy do czynienia z obrotem konsumenckim?

myPhone 8825TV VISION – telefon z dwoma kartami SIM

myPhone 8825TV VISION to najnowszy telefon z serii myPhone Dual SIM. Urządzenie umożliwia korzystanie z dwóch kart SIM bez konieczności wyłączania urządzenia. Co prawda na rynku istnieje już kilka telefonów tego typu, ale ten charakteryzuje się czymś nowym. Otóż urządzenie posiada odbiornik naziemnej telewizji analogowej. Czym jeszcze charakteryzuje się nowe urządzenie?

Pułapki prawne w umowie sprzedaży – cz. 1

Zawierając umowę sprzedaży powinniśmy mieć świadomość jakie pułapki prawne mogą na nas czyhać. Skutki naszej umowy mogą zależeć nie tylko do jej treści lecz również od tego kto jest sprzedawcą.

Motorola XT316 - smartfon z Androidem i klawiaturą QWERTY

Już wkrótce na sklepowe półki trafi niedrogi model smartfona firmy Motorola oznaczony symbolem XT316. Nowa konstrukcja sprzedawana będzie z systemem operacyjnym Google Android 2.2, który dodatkowo będzie wzbogacony interfejsem Moto Switch. Czym charakteryzuje się nowe urządzenie?

Czy dziecko może samo dokonywać zakupów?

Dzieci stanowią dużą grupę konsumentów. Jednak nie zawsze mogą same dokonywać zakupów. Co mogą zrobić rodzice niezadowoleni z zakupu dziecka?

Czy reklamacja przecenionego towaru jest możliwa?

Wakacje to czas wyprzedaży i przecen. Czy kupno przecenionego towaru oznacza, że nie będziemy mogli skorzystać z prawa do reklamacji? Jaki wpływ ma przecena na reklamację?

Ile czasu powinna trwać reklamacja?

Sprzedawca ma obowiązek przyjąć reklamację do rozpatrzenia, dać odpowiedź klientowi oraz uczynić zadość jego roszczeniu, jeżeli jest zasadne. Ile jednak czasu powinna trwać procedura reklamacyjna?

Tag Heuer Link Phone – urządzenie dla osób ze zbędną gotówką na koncie?

Firma Tag Heuer znana dotychczas z wyjątkowo luksusowych i niezwykle drogich zegarków i gadżetów zaprezentowała nie lada gratkę dla wszystkich, którzy chcieliby się wyróżnić naprawdę oryginalnym i niezwykle drogim telefonem. Czy urządzenie o nazwie Link Phone jest warte 4700 euro w podstawowej wersji?

myTouch 4G Slide – aparat fotograficzny z funkcją telefonu?

Może druga część tytułu jest nieco przekolorowana, gdyż myTouch 4G Slide wyprodukowany przez HTC dla T-Mobile to pełnoprawny telefon z funkcjami komunikacyjnymi i biurowymi, nie mniej jednak operator wyjątkowo podkreśla liczne zalety zaawansowanego aparatu foto. Jak więc przedstawia się ten zaawansowany pod kątem robienia zdjęć smartfon?

Imerj smartpad – połączenie smartfonu z tabletem?

Jakiś czas temu firma Imerj and Frog Design pochwaliła się urządzeniem, które według speców od marketingu może zastąpić smartfony i tablety. Na razie nowe urządzenie nie doczekało się nawet nazwy i figuruje jako „Smartpad”. Czy nowe rozwiązanie przyjmie się na rynku? Co oferuje nowe urządzenie.

LG Optimus 3D – w pierwszej kolejności kupią go Europejczycy?

Firma LG Electronics uruchomiła wreszcie sprzedaż nowego, niezwykle ciekawie zapowiadającego się smartfona z ekranem 3D. Nowe urządzenie to LG Optimus 3D, pracujący pod kontrolą systemu operacyjnego Google Android 2.2. Urządzenie wyposażono w 4-calowy ekran i dość mocne wnętrze. Czy ekran 3D zachęci klientów do kupna? Czy może jest to kolejny telefon z takimi samymi parametrami co konkurencja w nowej obudowie?

Nokia N9 – pierwszy smartfon z systemem MeeGo

Firma Nokia zapowiedziała oficjalnie swój pierwszy model smartfona, opartego na programowej platformie MeeGo. Urządzenie oznaczone symbolem N9 reklamowane jest sloganem „Pure Touch”. Oznacza to, że nowa Nokia pozbawiona jest jakichkolwiek fizycznych przycisków na przednim panelu. Czy nowe urządzenie wyróżnia się na tle konkurencji?

Czy mieszkaniec może domagać się usunięcia reklamy zasłaniającej okna?

Powszechność korzystania przez reklamodawców z tzw. reklamy wielkoformatowej skutkowała, częstym jej umieszczaniem na budynkach mieszkalnych, a w skrajnych przypadkach całkowitym przesłonięciem widoku „z okna” takiego budynku przez płachty, na których takie reklamy są umieszczone.

Od 1 lipca odszkodowanie za spóźniony pociąg

Od 1 lipca PKP będą zmuszone do wypłaty odszkodowań za spóźnione pociągi.

Odszkodowanie za zmarnowany urlop. Jak je uzyskać?

Odszkodowanie jest jednym z możliwych roszczeń w przypadku zmarnowanego urlopu. Poszkodowani turyści mogą żądać od biura podróży odszkodowania, a nawet zadośćuczynienia za zmarnowany urlop. Jak dochodzić swoich roszczeń?

Klienci pozywają zbiorowo PZU Życie

Niezgodną z prawem definicję zawału serca zarzucają ubezpieczycielowi jego klienci i idą z pozwem zbiorowym do sądu – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Sony Ericsson Mix Walkman i txt pro – dla każdego coś miłego?

Firma Sony Ericsson po wypuszczeniu na rynek swoich flagowych smartfonów serii Xperia - Arc, neo i Play nie spoczywa na laurach i już szykuje nowe telefony. Tym razem nadszedł czas na średnią i niższą półkę cenową. Poznajmy bliżej modele Mix Walkman oraz txt pro.

Motorola Triumph – ciekawe urządzenie ze średniej półki cenowej

Wiemy już jak prezentuje się Motorola Photon 4G. Jest to jeden z najmocniejszych telefonów na rynku. Ale co z osobami, które nie wymagają od telefonu kosmicznej wydajności i całego stosu funkcji? Otóż firma Motorola pomyślała i o takich użytkownikach wypuszczając na rynek model Triumph. Czym charakteryzuje się ten telefon?

Motorola Photon 4G – kolejny dwurdzeniowy smartfon na rynku

W ostatnim czasie na rynku pojawiło się kilka niezwykle ciekawych urządzeń wyposażonych w dwurdzeniowe procesory. Na horyzoncie pojawiają się kolejne modele, a tymczasem firma Motorola postanowiła zaprezentować swoją wizję telefonu z dwurdzeniowym sercem. Motorola Photon 4G to telefon to mocny sprzęt pracujący w sieciach trzeciej i czwartej generacji. Czym jeszcze charakteryzuje się nowe urządzenie? Czy jest warte uwagi?

Senior i usługi: Nie dajmy się złapać na marketingowe chwyty

Jakie zabiegi stosują producenci i sprzedawcy, by skusić nas do zakupu konkretnych produktów? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy codziennych zakupach.

Senior i usługi: Zlecenie usługi

Konsumentem jest każdy z nas, również wtedy gdy zamawia/zleca usługę. Może to być oddanie spodni do pralni albo telewizora do naprawy. Konsumentami jesteśmy także u fryzjera i dentysty.

REKLAMA