REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Komornik, Pieniądze

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kto musi płacić opłatę targową

Opłata targowa to rodzaj opłaty lokalnej. Jej wysokość określa rada gminy w drodze uchwały. Jednak możliwość ustanowienia takich opłat wynika z odpowiedniej ustawy.

Czy muszę mieć pełnomocnika w postępowaniu egzekucyjnym

Komornik wszczął w mojej sprawie postępowanie egzekucyjne. Ma wyrok sądu przeciwko mnie. Przed sądem nie miałam adwokata. Broniłam się sama. Czy do reprezentowania przed komornikiem potrzebny mi jest prawnik?

Organ egzekucyjny

Organ państwa, upoważniony do wykonywania tytułów wykonawczych za pomocą środków przymusu państwowego. Organami egzekucyjnymi w Polsce są sądy rejonowe i komornicy.

Organ egzekucyjny

Organ państwa, upoważniony do wykonywania tytułów wykonawczych za pomocą środków przymusu państwowego. Organami egzekucyjnymi w Polsce są sądy rejonowe i komornicy.

REKLAMA

Komornik

Komornik jest organem egzekucyjnym.

Komornik

Komornik jest organem egzekucyjnym.

Czynność egzekucyjna

Czynność formalna organów egzekucyjnych podjęta w toczącej się egzekucji w oparciu o władcze uprawnienia przyznane tym organom do stosowania środków przymusu w celu zapewnienia wierzycielowi zaspokojenia i zmierzająca do tego celu.

Czynność egzekucyjna

Czynność formalna organów egzekucyjnych podjęta w toczącej się egzekucji w oparciu o władcze uprawnienia przyznane tym organom do stosowania środków przymusu w celu zapewnienia wierzycielowi zaspokojenia i zmierzająca do tego celu.

REKLAMA

Skarga na czynności komornika

Ważna rolę w zapewnieniu ochrony interesów wierzyciela i dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym oraz prawidłowego przebiegu egzekucji odgrywa skarga na czynności komornika.

Uprawnienia i obowiązki komornika

Komornik to funkcjonariusz publiczny prowadząc egzekucję. Do zadań komornika należy wykonywanie orzeczeń sądowych, poszukiwanie majątku dłużnika czy zabezpieczanie spadku.

Nadzór nad komornikiem i jego odpowiedzialność

Organami egzekucyjnymi według polskiego prawa są sądy rejonowe oraz komornicy. Sądy nie tylko dokonują pewnych czynności w egzekucji ale również sprawują nadzór nad komornikami.

Wybór komornika

Właściwość rzeczową i miejscową komornika (tj., który komornik prowadzi daną sprawę) określają przepisy kpc i ustawy o komornikach sądowych i egzekucji.

Egzekucja czynności zastępowalnych

Egzekucja czynności zastępowalnych zmierza do zaspokojenia wierzyciela przez wymuszenie na dłużniku określonego zachowania się. Czynność zastępowalna to taka czynność, którą za dłużnika może wykonać inna osoba.

Egzekucja obowiązku wydania ruchomości

Egzekucja świadczeń niepieniężnych ma na celu uzyskanie od dłużnika określonego zachowania się bądź uzyskanie od niego oznaczonej rzeczy. Przedmiotem tego typu egzekucji jest ruchomość (rzecz).

Eksmisja

Przez eksmisję należy rozumieć przymusowe opróżnienie z osób i rzeczy lokalu służącego dłużnikowi do celów mieszkalnych. Przepisy nie przewidują eksmisji „na bruk” nawet w przypadku, gdy dłużnikowi nie przydzielono żadnego lokalu socjalnego.

Nierówny podział majątku małżonków

Po rozwodzie ex-małżonka wnosi o ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym małżonków. Była żona z zawodu jest kucharką, mąż – nauczycielem. Oboje mieszkają w bardzo małej miejscowości. Pani Kowalska chce by Sąd ustalił, że udziały są nierówne w dzielonym majątku, gdyż ex mąż mimo możliwości nie podjął pracy w ostatnich latach, zajmował się jedynie wychowywaniem ich wspólnego dziecka i udzielał korepetycji a Pani Kowalska zarabiała na utrzymanie domu. Czy ma rację?

Podmioty postępowania egzekucyjnego

Podmiotami postępowania egzekucyjnego są podmioty uprawnione do dokonywania czynności postępowania egzekucyjnego i dzielą się na organy procesowe i organy egzekucyjne, uczestników postępowania

Wyrejestrowanie pojazdu z powodu kradzieży

Jeżeli ukradziono nam samochód musimy zgłosić ten fakt nie tylko na Policji. O skradzeniu pojazdu informuje się również starostwo powiatowe (urząd gminy), który zarejestrował samochód.

Kiedy alimenty są zwolnione od podatku

Alimenty są świadczeniem pieniężnym zasądzanym najczęściej w przypadku rozwodu. Z punktu widzenia prawa podatkowego są również przychodem podlegającym opodatkowaniu. Jednak nie zawsze.

Sprzedaż spadku

Spadkobierca, który spadek przyjął może sprzedać go w całości lub w części. To samo dotyczy zbycia udziału spadkowego. Możliwe, że będzie potrzebował zgody pozostałych spadkobierców.

Rozliczenie sprzedaży nieruchomości nabytych od 1 stycznia 2009

Nieruchomość nabyta w roku 2009 i następnych podlega nowym zasadom opodatkowania w zakresie sprzedaży. Nowy jest również sposób zawiadamiania o chęci skorzystania z ulgi podatkowej.

Dofinansowanie pracodawców zatrudniających młodocianych

Pracodawcom zatrudniającym młodocianych pracowników należy się dofinansowanie. Wszystkie formalności z tym związane załatwia się w urzędzie gminy. O samym zaś dofinansowaniu decyduje wójt (burmistrz, prezydent) w drodze decyzji.

Podatek od nieruchomości

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nakłada na właścicieli nieruchomości specyficzny podatek. Jego wysokość określa wójt a sam podatek jest przychodem gminy.

Opodatkowanie dofinansowania wymiany okien przez spółdzielnię

Planuję wymianę okien w mieszkaniu spółdzielczym. Spółdzielnia oferuje mi zwrot części kosztów z funduszu remontowego- czy zapłacę podatek dochodowy?

Czym jest renta planistyczna?

Jeśli w wyniku uchwalenia, lub zmiany planu zagospodarowania przestrzennego wartość gruntu wzrosła – sprzedając ją przed upływem pięciu lat, musimy się liczyć z obowiązkiem zapłaty renty planistycznej.

Czy po wykonaniu polecania zapłacę podatek?

Ojciec darował dom swojemu bratu, jednocześnie polecił mu przekazać na moją rzecz jego działkę leżącą na mazurach- czy jeśli przekaże mi własność zapłacę podatek?

Jak dostać kredyt mieszkaniowy z dopłatą?

Jak dostać kredyt mieszkaniowy z dopłatą? Zgodnie z projektem rządowym „Rodzina na Swoim” państwo, poprzez Bank Gospodarstwa Krajowego, oferuje spłatę części odsetek kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe. Wymaga to jednak spełnienia licznych warunków.

Koniec mieszkań za złotówkę

Przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych pozwalające na wykupienie lokalu za kilkanaście, czy kilkadziesiąt złotych zostały uznane przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodne z Konstytucją.

Zwrot kaucji z tytułu najmu lokalu

Przy podpisywaniu umowy najmu, wynajmujący pobrał ode mnie kaucję w wysokości 3 krotności czynszu. Najem trwał 2 lata – w międzyczasie czynsz wzrósł w sumie o 300 zł. miesięcznie. Teraz najem się kończy – właściciel chce mi oddać kaucję w takiej wysokości w jakiej ją wniosłem – czy ma rację?

Czy mogę podwyższyć alimenty

Sąd pięć lata temu przyznał mi alimenty na moją córkę. Jednak z wiekiem potrzeby dziecka się zwiększyły i otrzymywane od ojca dziecka pieniądze nie są wystarczające. Czy mogę wystąpić do sądu o podwyższenie alimentów? 

Podział majątku małżonków

Chcesz podzielić swój majątek. Nie wiesz jak to zrobić? Zapoznaj się z naszym poradnikiem. Odpowie on na wszystkie Twoje pytania.

Rzemieślnicze przygotowanie do zawodu

Pracownik młodociany może być zatrudniony nie tylko na podstawie umowy o przygotowanie zawodowe, ale także na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego rzemieślników.

Ochotnicze Hufce Pracy (OHP)

Ochotnicze Hufce Pracy na mocy ustawy są instytucjami rynku pracy. Są to państwowe jednostki budżetowe, nad którymi nadzór sprawuje minister właściwy do spraw pracy

Dodatki do zasiłku rodzinnego

Dodatki do zasiłku rodzinnego to jednorazowe lub okresowe świadczenia przysługujące osobie (rodzinie) uprawnionej do zasiłku rodzinnego, spełniającej dodatkowe warunki związane z zajściem określonych zdarzeń losowych lub okoliczności.

Zasiłek rodzinny

Zasiłek rodzinny to podstawowe świadczenie rodzinne wypłacane w celu częściowego pokrycia wydatków na utrzymanie dziecka.

Świadczenia rodzinne

 Świadczenie rodzinne są zbiorczym określeniem dla różnych form wspierania rodziny.

Renta rodzinna

Renta rodzinna to świadczenie z ubezpieczenia społecznego, które przyznawane jest członkom rodziny osoby zmarłej, celem zapewnienia im niezbędnych środków do utrzymania. Rentę tę przyznaje i wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale nie z urzędu a na wniosek zainteresowanych.

Kiedy można dostać wyprawkę

Wyprawka szkolna 2008 to rządowy program pomocy uczniom w roku szkolnym 2008/2009. Program służy rozszerzeniu podstawowej oferty pomocy materialnej udzielanej uczniom poprzez dofinansowania zakupu podręczników dla dzieci rozpoczynających roczne przygotowanie przedszkolne, a także naukę w klasach I-III szkoły podstawowej lub w klasach I-III ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia.

Jak dochodzić naprawienia szkody?

Pierwszym krokiem, który należy podjąć po ujawnieniu się szkody jest określenie jej wysokości. Ważne jest również zebranie dokumentów potwierdzających przysługujące nam prawo do danej rzeczy oraz jej wartość.  

Ile kosztuje ustalenie ojcostwa

Badanie DNA nie należy do najtańszych. Jest jednak jedynym, prawie stuprocentowym sposobem ustalenia ojcostwa.  

Co ze spadku można sprzedać

Poszczególne przedmioty pochodzące ze spadku, a także przypadający nam spadek w całości można sprzedać. Czasem wymagana jest jednak zgoda pozostałych spadkobierców.

Która cena jest prawidłowa

Zdarzają się czasem przypadki, że satysfakcjonująca dla nas cena towaru zamieszczona na półce ulega zmianie gdy przychodzi do płacenia w kasie.

Wartość przedmiotu sporu

  Wartość przedmiotu sporu sprowadza się do wartości roszczenia dochodzonego powództwem.

Wartość przedmiotu sporu

  Wartość przedmiotu sporu sprowadza się do wartości roszczenia dochodzonego powództwem.

Stopa lombardowa

Stopa lombardowa - stopa kredytu lombardowego jest podstawową stopą banku centralnego i z reguły pełni funkcję stopy maksymalnej, określającej krańcowy koszt pozyskania pieniądza w NBP na rynku międzybankowym przez banki komercyjne.

Stopa lombardowa

Stopa lombardowa - stopa kredytu lombardowego jest podstawową stopą banku centralnego i z reguły pełni funkcję stopy maksymalnej, określającej krańcowy koszt pozyskania pieniądza w NBP na rynku międzybankowym przez banki komercyjne.

Niewykonanie polecenia

 Mój wujek przekazał mi w darowiźnie kwotę 5.000 zł – którą zobowiązałem się przeznaczyć na zapłacenie czesnego w prywatnej uczelni, na której miałem rozpocząć studia- zawarł to w umowie. W międzyczasie postanowiłem jednak wyjechać do Irlandii do pracy, a studia opóźnić o rok. Darowizna pozwoliłam na utrzymanie się za granicą zanim znalazłem pracę. Teraz wujek grozi mi sądem –za to, że nie rozpocząłem studiów… mówi że mnie zmusi do edukacji. Czy może tak zrobić ?

Darowizna gotówki

Otrzymałem od ojca 15.000 zł. Wypłacił je z banku i przekazał mi w gotówce, czy muszę teraz zawiadomić urząd skarbowy, żeby nie zapłacić podatku ?

Darowizna kościelna jako sposób na obniżenie podatku

Udzielając darowizny na rzecz działalności charytatywno- opiekuńczej kościoła możemy obniżyć nasz przychód – i to bez limitu 6% wartości przychodu

Kiedy można rozwiązać umowę darowizny przed sądem?

Rozwiązanie umowy przez sąd dotyczy wyłącznie osób – które udzieliły darowizny przed ubezwłasnowolnieniem. Rozwiązania może domagać się ich przedstawiciel ustawowy (opiekun).

REKLAMA