REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kominki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy wolno palić drewnem w kominkach? Czy za palenie w kominku można dostać mandat? 6 faktów i 9 mitów o kominkach

Kominki mają ostatnio złą prasę. Wokół używania kominków narosło mnóstwo mitów. Przyczyną nie są same urządzenia ani ich użytkownicy a raczej specyfika drewna, które będąc tanim, odnawialnym, lokalnym i łatwo dostępnym źródłem ciepła, jest ogromną konkurencją dla dostawców innych źródeł energii (prądu i gazu) oraz dla potężnego lobby producentów innych urządzeń i systemów grzewczych. Przy okazji obalania mitów podam też podstawowe fakty dotyczące miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń, bo tak kominki, piece, piece wolnostojące (kozy) i inne pokrewne urządzenia grzewcze są określane w najnowszych regulacjach prawnych. Dla uproszczenia będziemy tutaj używać terminu „kominki”.

Obowiązek składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków od 1 lipca 2021 r.

Obowiązek składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) od 1 lipca 2021 r. Właściciele i zarządcy obiektów, które posiadają źródło o mocy do 1 MW będą mieli na wysłanie dokumentu 12 miesięcy – w przypadku budynków już istniejących, a 14 dni – w przypadku nowo powstałych obiektów.

Jak zrobić kominek w bloku?

Złota polska jesień już za nami, tak więc w najbliższym czasie nie uciekniemy przed śniegiem i chłodem. Mając dom idealnym rozwiązaniem na zimne i ciemne wieczory jest kominek, który nierzadko ogrzewa cały budynek. Co jednak gdy ma się mieszkanie w bloku? Czy marzenie o kominku można spełnić jedynie poprzez kupno domu jednorodzinnego? Niekoniecznie.

Budowa kominka w ogrodzie. Poradnik

Jak zbudować kominek w ogrodzie? W związku z tym, że kominek zalicza się do tzw. "małej architektury" do jego budowy nie będzie nam potrzebne pozwolenie na budowę. Ważne aby kominek wybudować na podłożu, które jest odporne na podmakanie oraz postawić go na fundamencie, który będzie zagłębiony poniżej poziomu zamarzania gruntu.

REKLAMA

Komin z cegły – podstawowe zasady budowy

Komin jest jednym z podstawowych elementów każdego budynku. Od kominów wentylacyjnych zależy dobra wentylacja w budynku i komfort mieszkańców. Prawidłową budowę komina nakazaują przepisy budowlane - normy, które określają podstawowe parametry komina, jego usytuowania w budynku oraz konstrukcję.

Kominek - który wybrać?

Marzy ci się kominek. Ale który wybrać? Kominek z wkładem żeliwnym? Kominek z rozprowadzaczem ciepłego powietrza z szybą żaroodporną? Czy kominek z płaszczem wodnym? Zobacz poradnik.

Dwa źródła ciepła: kominek z płaszczem wodnym i ogrzewanie podłogowe

Zastosowanie dwóch źródeł ciepła w domu jednorodzinnych w ostatnim czasie stało bardzo modne. Przykładem takiego rozwiązania jest wykorzystanie kominka z płaszczem wodnym jednocześnie z ogrzewaniem podłogowym. Rafał Durda, ekspert z firmy TECE, wskazuje jak zestawić poszczególne elementy systemu grzewczego, tak by instalacja funkcjonowała prawidłowo.

Kominek i telewizor – aranżacje

Umieszczenie telewizora we wnętrzu, w którym jest kominek wcale nie jest takie proste. Warto zastanowić się, w którym miejscu będzie stał telewizor, żeby tworzył z kominkiem spójną aranżację. Przedstawiamy kilka wskazówek jak pogodzić ze sobą kominek i telewizor.

REKLAMA

Najlepsze miejsce na kominek – jak je wybrać?

Kominek w domu jednorodzinnym to marzenie wielu osób. Wybór miejsca, w którym będzie znajdować się kominek nie możemy wybrać od tak, ponieważ ma na to wpływ wiele czynników. Podpowiadamy, gdzie postawić kominek.

Paliwa do kominków – które wybrać?

Paliw, którymi możemy palić w kominkach jest wiele. Mamy drewno, brykiety drzewne, gaz, węgiel kamienny, pellety i lekki olej opałowy. Każde z paliw ma zarówno swoje zalety i wady. Zobacz, które wybrać.

Budowa kominka w domu jednorodzinnym – krok po kroku

Budowa kominka w domu jednorodzinnym. Coraz chłodniejsze dni sprawiają, że wiele osób rozważa zakup lub budowę kominka. Ten niedrogi w eksploatacji sposób na dogrzanie domu od dawna cieszy się dużą popularnością wśród Polaków. Zobacz poradnik, jak wybudować kominek w domu jednorodzinnym.

Jak podłączyć kominek gazowy?

Kominek gazowy to bardzo ciekawe rozwiązanie, kiedy nie mamy w domu standardowego kominka. Kominek gazowy poza tym, że ozdabia pomieszczenie, także je ogrzewa. Podpowiadamy w jaki sposób podłączyć kominek gazowy w domu lub mieszkaniu.

Obudowa kominka – wybierz swój styl

Obudowa kominka może zostać dostosowana do każdego, zarówno klasycznego, jak i nowoczesnego wnętrza. Kominek może być sercem domu, przy którym siadamy nie tylko w zimowe wieczory. To jaką obudowę kominka zastosujemy, zależy od efektu, który chcemy uzyskać.

Biokominek

Biokominek - wykorzystuje się w nim paliwo, które w procesie spalania nie wydziela dymu i zapachu. Z tego właśnie powodu biokominki sprawdzają się również we wnętrzach, w których mieszkają alergicy. Obecnie biokominki mają bardzo wyszukane kształty, można je zastosować we wszystkich pomieszczeniach, dostępne są również wersje wbudowane w meble, np. w stoliki do kawy.

Biokominek

Biokominek - wykorzystuje się w nim paliwo, które w procesie spalania nie wydziela dymu i zapachu. Z tego właśnie powodu biokominki sprawdzają się również we wnętrzach, w których mieszkają alergicy. Obecnie biokominki mają bardzo wyszukane kształty, można je zastosować we wszystkich pomieszczeniach, dostępne są również wersje wbudowane w meble, np. w stoliki do kawy.

Biokominek

Biokominek - wykorzystuje się w nim paliwo, które w procesie spalania nie wydziela dymu i zapachu. Z tego właśnie powodu biokominki sprawdzają się również we wnętrzach, w których mieszkają alergicy. Obecnie biokominki mają bardzo wyszukane kształty, można je zastosować we wszystkich pomieszczeniach, dostępne są również wersje wbudowane w meble, np. w stoliki do kawy.

Ogrzewanie kominkowe – rodzaje

Duże koszty ogrzewania zarówno gazowego i elektrycznego powodują, że wielu właścicieli domów jednorodzinnych rozważa ogrzewanie domu za pomocą kominka. Ogrzewanie kominkiem może odbywać się np. za pomocą kominka z płaszczem wodnym, lub też kominka zamkniętego z turbiną elektryczną. Zobacz czym różnią się te dwa rozwiązania.

Biokominki na biopaliwo, alternatywa dla kominka

Biokominek na biopaliwo to najlepsza alternatywa dla kominka w przypadku braku instalacji kominowej. Jeśli mieszkamy w bloku lub w domu, w którym nie przewidziano kominka z paleniskiem, biokominek będzie najlepszym rozwiązaniem.

Rozpalanie ognia w kominku

Rozpalanie ognia w kominku nie należy do najprostszych zadań. Do rozpalenie ognia w kominku potrzebna będzie podpałka i suchy papier. Podpowiadamy, jak krok po kroku zrobić to w sposób właściwy.

Konserwacja kominków

Konserwacja kominka jest konieczna, jeśli chcemy by długo nam służył. Kominek nie będzie stwarzał zagrożenia, gdy będziemy poddawać go właściwej konserwacji. Zobacz jak zadbać o kominek.

Kominek domowy – czym kierować się przy jego zakupie?

Decyzja o zakupie kominka nie jest łatwa. Kupno kominka to wybór jednego modelu spośród wielu oferowanych przez producentów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie kominka i co zrobić, aby służył nam przez wiele lat.

Wybór ogrzewania a rodzaj projektu domu

Jak dobrze wybrać sposób ogrzewania pomieszczeń, kiedy ceny energii i paliw ciągle rosną? Każdy inwestor planujący budowę domu musi zdecydować w jaki sposób będzie ogrzewać swój dom. Wybór jest duży: piece gazowe, elektryczne, pompy ciepła, kolektory słoneczne, kominek… Każde z tych rozwiązać ma swoje zalety, ale i wady. Wybór właściwego sposobu ogrzewania domu należy dokonać już na etapie wyboru projektu. Zobacz które rozwiązanie będzie dla ciebie najlepsze.

Jakim drewnem najlepiej palić w kominku?

Podczas sezonu grzewczego spalamy w kominku wiele drewna. To ile drewna zużyjemy zależy w dużej mierze od wielkości pomieszczenia, które chcemy ogrzać oraz od panującej pogody. Zanim podejmiemy decyzję jakie drewno kupimy do palenia w kominku, sprawdźmy czym charakteryzują się poszczególne gatunki drewna.

Ogrzewanie domu kominkiem

Kominki domach jednorodzinnych pełnią głównie funkcję rekreacyjną. W takim przypadku duże ilości energii są marnowane. Zobacz jak wykorzystać ciepło kominka w instalacji grzewczej jako główne lub dodatkowe źródło ciepła.

Ogrzewanie kominkowe – niepowtarzalny klimat i oszczedność

Kominki to ekologiczne i niedrogie rozwiązanie grzewcze. Przy pomocy kominka można ogrzać nawet cały budynek, a także stworzyć niepowtarzalny klimat we wnętrzu.

Ile będzie kosztował kominek w moim domu?

Koszty kominka w domu jednorodzinnym, zależą od rodzaju kominka na jaki się zdecydujemy. Zobacz ile kosztują kominki tradycyjne, kominki z płaszczem wodnym, kominki wolnostojące i biokominki.

Czy kominek może być jedynym źródłem ogrzewaniem domu?

Kominek, czy rozbudowana instalacja grzewcza? Które rozwiązanie będzie lepsze? Kominek może ogrzewać dom, jednak planując budowę domu warto rozważyć także poprowadzenie instalacji c.o.

Czym się kierować przy doborze kominka?

Zakup kominka powinien być dobrze przemyślany. Po pierwsze powinniśmy się zastanowić, do czego będzie służył nam kominek, czy będzie to jedynie element instalacji grzewczej, czy może też część dekoracyjna domu. Zobacz, jakie kryteria należy wziąć pod uwagę podczas zakupu kominka.

Co to jest kominek z płaszczem wodnym?

Kominek z płaszczem wodnym możemy podłączyć do każdej instalacji ciepłego ogrzewania. Ponadto kominek z płaszczem wodnym to ekologiczne i energooszczędne rozwiązanie grzewcze.

Jaki kominek wybrać, powietrzny czy z płaszczem wodnym?

Kominek powietrzny to najbardziej popularny systemem grzewczym w Polsce. Powietrze ogrzewane we wkładzie kominowym rozprowadzane jest poprzez grawitację oraz specjalny nawiew do wszystkich pomieszczeń w budynku. Ogromną zaletą kominka z płaszczem wodnym jest to, że kumuluje on ciepło „na później”.

Ceramika użytkowa - GALERIA

Ceramika użytkowa może mieć charakter unikatowy i coraz częściej możemy znaleźć miejsca, w których zostanie ona zaprojektowana specjalnie dla nas. Ceramika użytkowa to nie tylko małe formy dekoratorskie, ale też duże obiekty rzeźbiarskie i architektoniczne.

Kominki ekologiczne - GALERIA

Kominki ekologiczne cieszą się coraz większą popularnością. Rosnące zainteresowanie kominkami ekologicznymi jest ściśle powiązane ze zwiększającą się świadomością ekologiczną. Kominki tego typu są zasilane ekologicznym paliwem i wykonywane są z różnych materiałów. Portugalska marka Glamm Fire zaproponowała ekskluzywne designerskie kominki z kolekcji Fire Wonderland.

Groundflor – stolik kawowy z kominkiem

Stolik kawowy z kominkiem to rozwiązanie dla odważnych. Dzięki zastosowaniu specjalnej technologii, w niewielkim salonie możemy cieszyć się ciepłą atmosferą ognia z kominka. Stolik został zaprojektowany przez francuskiego projektanta Christophera Piletta.

Kominek we wnętrzu - galeria

Decydując się na kominek, możemy nadać wnętrzu wyjątkowego charakteru. Kominek jest bardzo pożądanym elementem wnętrza. Zwłaszcza w zimowe wieczory, kiedy na dworze jest zimno, możemy cieszyć się jego ciepłem i podziwiać żarzące się palenisko. Decydując się na zakup kominka, powinniśmy zastanowić się jaką będzie on pełnił funkcję: dekoracyjną czy grzewczą. Bowiem, oprócz tradycyjnych kominków z paleniskiem, zdecydować możemy się także na kominek gazowy. Sprawdź, jaki kominek będzie pasować do twojego wnętrza.

Czy kominek może ogrzać cały dom?


Tradycyjny kominek jest nie tylko ciekawym elementem dekoracyjnym w salonie. Kominek coraz częściej wykorzystuje się do ogrzewania całego domu, często jest to alternatywa dla ogrzewania tradycyjnego. Odpowiednio zaprojektowany kominek wytwarza ciepło, które może ogrzać cały dom.

Do czego służy kominek dachowy?

Kominek wentylacyjny jest bardzo istotną częścią wentylacji w domu jednorodzinnym. Kominek dachowy to część systemu, który wyprowadza ponad powierzchnię dachu między innymi kanały wentylacyjne i wywietrzniki. Planując zakup kominka warto zapoznać się z ofertą kilku firm.

Czy kominek sprawdzi się w sypialni?


Wyjeżdżając na wakacje w góry, szukamy przytulnych drewnianych domków, z możliwie jak najbardziej „ciepłą” sypialnią, najlepiej z kominkiem. Przy takim kryterium, kominek jest tu zdecydowanym atutem. Obecnie, możliwości aranżacyjne, pozwalają z powodzeniem przenieść tego typu rozwiązania na domowy grunt.

Jak zastosować kominek kaflowy by stał się ozobą salonu?

Decydując się na kominek kaflowy w naszym salonie będziemy mogli cieszyć się, nie tylko tradycyjnym ciepłem z pieca, ale także nowoczesną dekoracją naszego domu. Kominek kaflowy w salonie łączy w sobie funkcje dekoracyjną i użytkową. Odpowiednio zaaranżowany podkreśli charakter wnętrza naszego salonu.

O czym warto wiedzieć decydując się na kominek?

Kominki to urządzenia, które pozwalają cieszyć się ciepłem ognia w domowym zaciszu. Gdy zaczynają się jesienne chłody, gdy pierwsze śniegi pojawiają się za oknem, ogień kominka sprawi, że salon stanie się miejscem, w którym chce się przesiadywać. Kominek to żywy obraz, który daje ciepło. Forma ognia. Sprawdź, o czym warto wiedzieć decydując się na salon z kominkiem.

Kominek w domu drewnianym

Decydując się na budowę domu z drewna, często aby nadać mu odpowiedni klimat decydujemy się na wybudowanie kominka. Palenisko w drewnianym domu wydaje się dość oczywiste. Czy jednak kominek w domie z drewna to dobry pomysł?

Na co zwrócić uwagę przy planowaniu kominka w domu?

Często snujemy marzenia o własnym domu z kominkiem. Kiedy już jesteśmy blisko realizacji swojego marzenia warto bardzo dokładnie zaplanować rodzaj i miejsce kominka.

Czym są biokominki i jak je zaaranżować?

Biokominki są innowacyjnym, ekologicznym rozwiązaniem w architekturze wnętrz. Dzięki biokominkom nie tylko posiadacze domów mogą się cieszyć urokami ciepłego płomienia, który dodaje wnętrzu przytulności.

REKLAMA