REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kodeks spółek handlowych

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wniosek o wpis do rejestru spółki z o.o. – tryb „S24”

Zakładanie spółki w trybie S24 za pomocą systemu teleinformatycznego ma stanowić pewne ułatwienie dla osób zamierzających założyć spółkę z o.o. Po wypełnieniu odpowiednich formularzy generowany jest wniosek o wpis do sądu rejestrowego. Czy rzeczywiście ten sposób stanowi ułatwienie również dla sądu? Jaka jest wysokość opłaty za wniosek? Jak prawidłowo go złożyć?

Nowe regulacje Kodeksu spółek handlowych – czy ochronią wierzycieli?

Zabezpieczenie interesu wierzycieli poprzez wzmocnienie ich ochrony stało się najważniejszym argumentem przesądzającym o wprowadzeniu zmian do obecnie obowiązującego Kodeksu spółek handlowych. Projektowana nowelizacja od samego początku wzbudzała wzmożoną krytykę zarówno ze strony środowiska sędziowskiego, prawniczego, jak i samych przedsiębiorców, którzy wskazywali sceptycyzm co do rzeczywistej ochrony potencjalnych kontrahentów.

Kadencja a mandat członka zarządu

Czas na jaki powoływany jest członek zarządu i okres jego faktycznego pełnienia funkcji, to bardzo ważne kwestie, o których trzeba pamiętać zarówno przy związywaniu nowej spółki, jak i dokonywaniu zmian w umowie spółki już istniejącej.

Jednoosobowy zarząd a reprezentacja w spółce z o.o.

W praktyce dość często powstają wątpliwości co do reprezentacji spółki, w sytuacji kiedy powołany jest tylko jeden członek zarządu, a w postanowieniu dotyczącym sposobu reprezentacji zapisana jest konieczność współdziałania dwóch osób. Czy w związku z tym istnieje konieczność uzupełniania składu zarządu lub powoływania prokurenta, które wymagają rejestracji w KRS oraz generują dodatkowe koszty?

REKLAMA

Spółka cywilna w prawie upadłościowym

Spółka cywilna jest jedną z najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Jej popularność opiera się głównie o łatwość i szybkość założenia. Przedsiębiorca decydując się jednak na taką formułę działalności musi jednak zdawać sobie sprawę z faktu, iż rezygnuje z wielu uprawnień przypisanych do spółek handlowych i do jednoosobowej działalności gospodarczej.

Kto może pełnić funkcję prokurenta?

Prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa, głównie z uwagi na osobę mocodawcy - może nim być tylko przedsiębiorca podlegający obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców. Prokurę od „zwykłego” pełnomocnictwa odróżnią jednak także wymogi i ograniczenia dotyczące osoby mogącej pełnić funkcję prokurenta.

Zmiana umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Zgodnie z art. 255 Kodeksu spółek handlowych (dalej jako „k.s.h.”) zmiana umowy spółki z o.o. wymaga uchwały wspólników i wpisu do rejestru. Zmiany w umowie przeprowadzane są wskutek uchwały wspólników, które powinny być umieszczone w protokole sporządzonym przez notariusza. Uchwały zapadają zazwyczaj większością 2/3 głosów, jednak umowa spółki może przewidywać surowszą większość.

Kapitał spółek - nowe rozwiązania przyjęte przez rząd

Rada Ministrów przyjęła 20 maja założenia projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw.

REKLAMA

Zmiany w prawie spółek przyjęte przez rząd

20 maja rząd przyjął projekt zmian w kodeksie spółek handlowych. Zmiany obejmują wprowadzenie udziałów beznominałowych i określenie spółki z o.o. jako spółki bez kapitału. Ponadto rząd planuje wprowadzić zmiany w zakładaniu i rozwiązywaniu spółek.

Dochodzenie zapłaty wynagrodzenia członka rady nadzorczej

Jakie są ogólne zasady dotyczące terminów dochodzenia zapłaty wynagrodzenia członka rady nadzorczej spółki akcyjnej?

Kto może reprezentować spółkę partnerską?

Każdy z partnerów może reprezentować spółkę partnerską samodzielnie, nie ponosząc przy tym odpowiedzialności za działania pozostałych partnerów. Spółka może być reprezentowana również przez prokurentów oraz ustanowiony zarząd. Jakie czynności mogą podejmować partnerzy?

Jak zrezygnować w funkcji członka zarządu?

Każdy członek zarządu może zrezygnować z pełnionej funkcji w dowolnym momencie. Należy jednak pamiętać, że rezygnacja będzie jedynie skuteczna w momencie gdy zostanie w odpowiedni sposób zakomunikowana. Kodeks spółek handlowych odsyła w tej kwestii do Kodeksu cywilnego, który reguluje przepisy o wypowiedzeniu zlecenia przez przyjmującego zlecenie.

Reprezentacja spółki z o.o. przez prokurenta

Jakie zasady obowiązują w zakresie reprezentacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? Czy przepisy pozwalają na ograniczenie możliwości reprezentacji spółki z o.o. przez prokurenta?

Obowiązki informacyjne przy połączeniu spółek

Uregulowane w Ustawie Kodeks spółek handlowych połączenie spółek handlowych, jest procesem skomplikowanym, który składa się z wielu etapów. Celem tej obszernej regulacji jest zapewnienie ochrony interesów zarówno biorących udział w połączeniu spółek, ich wierzycieli, jak również ich wspólników oraz akcjonariuszy. Jedną z instytucji, która ma spełniać ten ostatni cel są obowiązki informacyjne związane z procedurą połączenia spółek.

Czy warto założyć spółkę komandytową?

Istotą spółki komandytowej jest występowanie dwóch różnych wspólników, którzy w odmienny sposób odpowiadają za jej zobowiązania. Jeżeli przedsiębiorcy planują założenie spółki na większą skalę, ale z mniejszym kapitałem to spółka komandytowa jest stosownym rozwiązaniem. Czym charakteryzuje się ten rodzaj spółki?

Oświadczenie o niekaralności za przestępstwa wymienione w art. 18 § 2 k.s.h.

W obrocie gospodarczym obserwuje się liczne przykłady składania przez osoby, które mają zostać wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego jako członkowie organów lub likwidatorzy spółki kapitałowej tzw. oświadczenia o niekaralności za przestępstwa wymienione w art. 18 § 2 k.s.h. i dołączania ich do wniosku o wpis składanego do sądu rejestrowego.

W jakiej formie należy udzielić prokury?

Prokura jest rodzajem pełnomocnictwa, którego udziela przedsiębiorca na piśmie pod rygorem nieważności. Kto może zostać prokurentem? Jakie są konsekwencje za niezachowanie odpowiedniej formy?

Prawa i obowiązki spółki przekształconej

Każda spółka prawa handlowego może zostać przekształcona w inną spółkę handlową. Wyjątkiem będzie jedynie spółka w likwidacji oraz w upadłości. Po dokonaniu przekształcenia, spółce przekształconej przysługują wszelkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Jakie są zatem tego skutki prawne?

Zastosowanie art. 15 Kodeksu Spółek Handlowych - komentarz do wyroku SN

Przedstawaimy analizę zastosowania art. 15 Kodeksu Spółek Handlowych w kontekście wyroku Sądu Najwyższego (sygn. III CZP 69/10), który niejako wywraca do góry nogami interpretację tego przepisu wynikającą z jego literalnego brzmienia.

Ułatwienia w zakładaniu i prowadzeniu spółki z o.o.

Rząd planuje zmiany w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki z o.o. Jakie to zmiany i czy dzięki temu zakładanie i prowadzenie spółki z o.o. będzie łatwiejsze?

Kodeks spółek handlowych - nowelizacja

Ministerstwo sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu spółek handlowych. Zasadniczym celem zmian jest wprowadzenie ułatwień w podejmowaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej. Zmiany będą miały również swoje konsekwencje w zakresie podatków i rachunkowości. Proponowane regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2015 r.

Czas na przerejestrowanie spółek z Rejestru Handlowego B.

Czas na przerejestrowanie spółek z Rejestru Handlowego B. upływa wraz z końcem tego roku. Konsekwencje niedochowania terminu nie są do końca znane.

Powództwo o naprawienie szkody wyrządzonej spółce

Każdy wspólnik może wytoczyć powództwo o naprawienie szkody wyrządzonej spółce. Actio pro socio to instytucja zabezpieczająca interesy wspólników na wypadek bezczynności organów spółki.

Rejestracja spółek przez tryb S24

Od 1 stycznia 2012 roku można rejestrować spółki z o.o. w trybie S24.

Wypłata dywidendy w spółkach kapitałowych

Wypłata dywidendy w spółkach kapitałowych odbywa się zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych i/lub umową/statutem spółki. Umowa/statut spółki może odmiennie uregulować w stosunku do kodeksu (o ile kodeks to przewiduje) szczegółowe zasady wypłaty takie jak sposób podziału zysku, sposób określenia dnia dywidendy, zasady wypłaty zaliczek w poczet dywidendy.

Likwidowana spółka nie płaci CIT od przekazania majątku na rzecz udziałowca

Przekazanie majątku na rzecz udziałowca jest neutralne na gruncie CIT po stronie likwidowanej spółki. Likwidacja spółki następuje zgodnie z przepisami KSH i będące jego konsekwencją przekazanie wspólnikowi majątku nie powoduje przyrostu aktywów spółki likwidowanej. Nie powstanie więc z tego tytułu przysporzenie po jej stronie, w konsekwencji nie można rozpoznać przychodu podlegającego opodatkowaniu CIT.

Opodatkowanie wniesienia know-how do spółki komandytowej

Czy wniesienie know-how aportem do spółki komandytowej jest opodatkowane przez komandytariusza, który nie jest podatnikiem VAT oraz nie prowadzi działalności gospodarczej?

Łączenie spółek kapitałowych krok po kroku [PROCEDURA]

Łączenie spółek kapitałowych jest coraz częściej wykorzystywane jako narzędzie zwiększania efektywności przedsiębiorstw, zmniejszania kosztów ich działalności oraz dla osiągnięcia efektu synergii (czyli 2+2=5). W ujęciu prawa handlowego połączenie polega na przeniesieniu majątku jednej spółki na inną.

Spółka partnerska- kto może być partnerem?

Spółka partnerska w stosunku do innych spółek osobowych charakteryzuje się pewnymi odmiennościami. Podstawową różnicą są wymagania co do wspólników spółki. W spółce partnerskiej partnerami mogą być tylko osoby wykonujące wolny zawód.

Odpowiedzialność za czynności związane z przekształceniem spółki

Przekształcenie spółki polega na zmianie jej formy prawnej bez jednoczesnej zmiany większości wspólników, przedmiotu jej działalności oraz sposobu prowadzenia. Zarówno przed jak i po przekształceniu mamy do czynienia z tym samym pomiotem modyfikującym jedynie swoją formę ustrojową, a co za tym idzie istnieje tożsamość spółki przekształcanej i przekształconej.

Przekształcenie spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową

Spółki kapitałowe prawa handlowego mogą być przekształcane w inne spółki kapitałowe. Przekształcenie spółki polega na zmianie jej formy prawnej.

Wymiana udziałów w spółkach - skutki w PIT

Przy umorzeniu lub zbyciu udziałów objętych na skutek wniesienia aportu, kosztem właściciela takich udziałów jest - co do zasady - ich wartość nominalna. Zasada ta nie dotyczy przypadków, w których aport ten miał formę, neutralnej podatkowo, transakcji wymiany udziałów. W takiej sytuacji, koszty właściciela umarzanych lub zbywanych udziałów są równe rzeczywistym kosztom historycznym, jakie poniósł na ich nabycie (a ściślej rzecz biorąc: na nabycie udziałów, jakie w ramach transakcji wymiany, były wnoszone drogą aportu).

Co akcjonariusz mniejszościowy wiedzieć powinien?

Na czym polega zjawisko odwrotne do tzw. squeeze out czyli reverse squeeze out? Jakie informacje są istotne dla akcjonariuszy mniejszościowych?

Koniec korzystnego opodatkowania spółek komandytowo-akcyjnych?

Prowadzenie działalności w formie spółki komandytowo-akcyjnej było dotychczas bardzo popularne ze względu na jej korzystne opodatkowanie.

Cichy konflikt między wspólnikami spółki jawnej

Nikt z nas podejmując decyzję o założeniu własnej spółki nie jest w stanie przewidzieć jak potoczą się losy takiego przedsięwzięcia.

Kto reprezentuje spółkę komandytową?

Co do zasady spółkę komandytową reprezentują komplementariusze, którzy nie zostali wyłączeni od reprezentacji. Komandytariusze mogą reprezentować spółkę jako pełnomocnicy.

Rozwiązanie spółki z o.o.

Kodeks spółek handlowych określa przyczyny i sposoby rozwiązania spółki z o.o. Co do zasady rozwiązanie spółki następuje po przeprowadzeniu likwidacji.

System RAPEX – bariera dla niebezpiecznych produktów

Zasadniczym celem funkcjonowania systemu RAPEX jest szybka wymiana informacji między państwami członkowskimi UE i Komisją Europejską o produktach nieżywnościowych stwarzających zagrożenie. Ze sprawozdania z działalności RAPEX w 2011 r. wynika, że w zeszłym roku z rynku UE wycofano ponad 1800 niebezpiecznych produktów, czyli 20 proc. mniej niż w 2010 r.

Wyłączenie wspólnika od reprezentowania spółki jawnej

Wspólnicy spółki jawnej są uprawnieni do jej reprezentowania przy czynnościach sądowych, jak i pozasądowych. Umowa spółki może jednak stanowić pewne ograniczenia.

Ustanowienie użytkowania na udziale w spółce z o.o.

Kodeks spółek handlowych dopuszcza możliwość ustanowienia na udziale w spółce z o.o. ograniczonych praw rzeczowych. Wspólnik może ustanowić użytkowanie na swoim udziale w spółce.

Odpowiedzialność komandytariusza za zobowiązania spółki

Komandytariusz ponosi odpowiedzialność jedynie do wysokości oznaczonej sumy komandytowej. Nie oznacza to jednak, że nie można prowadzić egzekucji z majątku komandytariusza.

Reprezentowanie spółki jawnej

Spółka jawna, jako spółka osoba, nie posiada organów, które reprezentowałyby ją na zewnątrz. Jest to uprawnienie wszystkich wspólników.

Wkłady niepieniężne w spółkach kapitałowych – CZĘŚĆ 2

Sposoby dokonywania wkładów niepieniężnych są różne w zależności od rodzaju spółki kapitałowej. Jaki jest zakres odpowiedzialności za wniesione aporty?

Wkłady niepieniężne w spółkach kapitałowych – CZĘŚĆ 1

Wkłady niepieniężne, czyli aporty wnoszone do spółki celem objęcia akcji bądź udziałów można określić jako prawa majątkowe inne niż wszelkie zasoby finansowe. Jakie są sposoby wnoszenia aportów i kryteria zdolności aportowej?

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową

Od 1 lipca 2011 roku obowiązuje nowelizacja Kodeksu spółek handlowych wprowadzona ustawą z 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Nowelizacja wprowadziła długo oczekiwaną i postulowaną przez wielu przedsiębiorców możliwość przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę z o.o. lub spółkę akcyjną).

Jak założyć spółkę komandytowo-akcyjną?

Spółka komandytowo-akcyjna jest szczególnym rodzajem spółki handlowej, który łączy w sobie cechy spółek osobowych i kapitałowych. Jest instytucją stosunkowo nową w polskim prawie spółek, wprowadzoną dopiero przez Kodeks spółek handlowych, który wszedł w życie w roku 2001. Wiedza przedsiębiorców na temat procedury zakładania spółek komandytowo-akcyjnych jest niewielka.

Spółka komandytowo-akcyjna – atrakcyjna alternatywa dla biznesu

Wśród wielu prawnych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce warto przyjrzeć się bliżej mało znanej przez przedsiębiorców i niedocenianej przez prawników spółce komandytowo-akcyjnej, która może być ciekawą alternatywą dla prowadzenia biznesu wobec tak popularnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki jawnej, komandytowej czy akcyjnej.

Ilu likwidatorów powinno być w likwidowanej spółce akcyjnej?

Z wykładni językowej wynika, że likwidatorów powinno być co najmniej dwóch, a z wykładni systemowej, że może być także jeden likwidator. Jak jest naprawdę?

Europejskie prawo spółek – konsultacje KE co do dalszego rozwoju

Komisja Europejska rozpoczęła 20 lutego 2012 r. szeroko zakrojone konsultacje dotyczące przyszłości europejskiego prawa spółek. Zdaniem Komisji Europa potrzebuje ram prawa spółek dostosowanych do potrzeb dzisiejszego społeczeństwa oraz do zmian warunków gospodarczych. Prawo spółek UE miało decydujące znaczenie dla budowy jednolitego rynku. Komisja chce sprawdzić, czy istniejące ramy prawne przystają do obecnych potrzeb. Dlatego rozpoczęto publiczne konsultacje przeprowadzane drogą internetową w celu zgromadzenia uwag wszystkich zainteresowanych stron. Opinie można przesyłać Komisji do 14 maja 2012 r.

Pożyczki udzielane spółkom kapitałowym przez ich wspólników lub akcjonariuszy

W panujących realiach gospodarczych spółki kapitałowe coraz częściej poszukują taniego źródła finansowania ich działalności, a w szczególności sposobu na poprawę płynności finansowej. Popularnością cieszą się w tym zakresie pożyczki udzielane spółkom przez ich wspólników. Wspólnicy, mając w perspektywie zwrot nie tylko pożyczonego kapitału, ale także ewentualny udział w wypracowanym przez spółkę zysku – skłonni są udzielać pożyczek spółkom przy bardzo atrakcyjnym ich oprocentowaniu.

REKLAMA