REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kodeks pracy, Wynagrodzenie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wyższa płaca minimalna w Wielkiej Brytanii

Od 1 października 2014 r. minimalna stawka godzinowa w Wielkiej Brytanii wzrośnie o 19 pensów i będzie wynosiła 6,50 GBP. Podwyżka obejmie wszystkich uprawnionych do otrzymywania minimalnego wynagrodzenia zatrudnionych na terenie Zjednoczonego Królestwa – w tym imigrantów. Jest to zatem szczególnie istotna informacja dla Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii.

Samochód służbowy na wakacjach

Zmieniająca się kultura biznesu wpływa na zmianę spojrzenia na korzystanie z samochodów służbowych w celach prywatnych. Pojmowanie takich pojazdów jedynie jako narzędzi pracy ewoluuje i obecnie co raz częściej traktuje się je jako dodatkową formę wynagrodzenia pracownika.

Zmiany w Kodeksie pracy dotyczące ochrony praw pracowniczych odrzucone

Zmiany w Kodeksie pracy dotyczące ochrony praw pracowniczych zaproponowane przez Twój Ruch zostały odrzucone przez sejm.

Wynagrodzenie nauczycieli w roku szkolnym 2014/2015

Karta nauczyciela nakłada na ministra edukacji obowiązek corocznego ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia nauczycieli na nadchodzący rok szkolny. Ostatnio wynagrodzenie nauczycieli nie zmieniało swojej wysokości. Jak jest w roku szkolnym 2014/2015?

REKLAMA

Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy

Wypowiedzenie zmieniające jest czynnością wykonywaną przez pracodawcę i zmierza do zmiany treści stosunku pracy, w tym dotychczasowych warunków pracy lub płacy. Skutki wypowiedzenia będą jednak zależeć od zgody wyrażonej przez pracownika na nowe warunki.

Zakaz mobbingu - zmiany w kodeksie pracy

Pierwsze czytanie tego projektu nowelizacji Kodeksu Pracy, zaproponowanej przez Twój Ruch zaplanowano w tym tygodniu w Sejmie. Projekt przewiduje m.in. wprowadzenie wprost do Kodeksu pracy zakazu mobbingu w miejscu pracy.

Umowy na czas określony tylko do 36 miesięcy

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że propozycje zmian dotyczące umów na czas określony będą gotowe we wrześniu, rząd powinien je przyjąć w czwartym kwartale roku. Projekt zakłada, by maksymalny czas trwania umów terminowych wynosił 36 miesięcy.

Wstępne badania lekarskie – zmiany w kodeksie pracy od 2015 roku

Od 1 stycznia 2015 r. nowy pracodawca nie będzie musiał kierować osoby przyjmowanej do pracy na wstępne badania lekarskie, jeżeli osoba ta przedstawi orzeczenie lekarskie odnoszące się do stanowiska pracy u poprzedniego pracodawcy. Warunkiem jest jednak, by na poprzednim stanowisku pracy występowały czynniki środowiska pracy takie same jak u nowego pracodawcy, a poziom tych czynników w środowisku pracy był co najmniej taki jak na nowym stanowisku pracy.

REKLAMA

V Konwent Prawa Pracy już 2 października!

Już 2 października 2014 r. w Warszawie odbędzie się jedna z największych konferencji z zakresu prawa pracy - V Konwent Prawa Pracy - Prawo Pracy 2014/2015.

Co należy zaliczyć do składników wynagrodzenia?

Wynagrodzenie pracownika, zatrudnionego na podstawie umowy o pracę nie może być niższe niż wysokość minimalnego wynagrodzenia ustalanego na dany rok. Przy obliczaniu wynagrodzenia bierze się pod uwagę przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia. Co zalicza się do elementów składowych pensji?

Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia?

Minimalne wynagrodzenie ustalane jest w oparciu o prognozowany na dany rok wskaźnik cen towarów i usług. W jaki sposób oblicza się wysokość wynagrodzenia pracownika? Które ze składników wynagrodzenia należy brać pod uwagę?

Jak otrzymać dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego?

Pracodawcy zatrudniającemu pracowników niepełnosprawnych przysługuje dofinansowanie do ich wynagrodzeń. Aby je otrzymać, należy spełnić określone warunki. Jak otrzymać dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego?

Wysokość dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych

Pracodawcy zatrudniającemu osoby niepełnosprawne przyznaje się comiesięczne dofinansowanie do ich wynagrodzeń. Dofinansowanie pobiera się ze środków PFRON. Jaka jest wysokość dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego?

Zbyt wysokie minimalne wynagrodzenie dla cudzoziemców

Cudzoziemiec, który chce podjąć się pracy w Polsce musi uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie. Minimalne wynagrodzenie dla cudzoziemca nie może być niższe niż 5475 zł. Konfederacja Lewiatan uważa, że wskazana kwota jest zbyt wysoka.

Zmiany w Kodeksie pracy - umowy na czas określony oraz okresy wypowiedzenia

Zmiany w Kodeksie pracy zapowiedziane przez ministra pracy i polityki społecznej popierane są przez prezydenta Pracodawców RP. Maksymalna umowa na czas określony wynosić ma 36 miesięcy, a okresy wypowiedzenia w tego typu umowach uzależnione będą od stażu pracy, co zbliży je do obowiązujących w przypadku umów bezterminowych.

Wynagrodzenie ważne dla stażystów i praktykantów

Wynagrodzenie jest ważne dla stażystów i praktykantów. Tak wynika z badania opinii studentów przeprowadzonego przez PSZK w ramach kampanii społecznej "Staż. Sprawdź, zanim pójdziesz!". Brak wynagrodzenia i wyzysk to jedne z najczęstszych skojarzeń z pojęciem stażu czy praktyk.

Monitoring w miejscu pracy

Choć przepisy prawa nie regulują wprost kwestii nagrywania pracowników w miejscu pracy, to sędziowie i eksperci są zgodni, że pracodawca może sięgać po takie środki jedynie po wcześniejszym poinformowaniu o tym pracowników, jeśli nie chce narazić się na zarzuty z tytułu naruszenia dóbr osobistych.

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika

Do jednych z wielu obowiązków pracodawcy w relacji z pracownikiem należy ułatwianie podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Obowiązek ten można realizować na kilka sposobów, zarówno w ścisłej współpracy z pracownikiem, jak i zachowując bierną postawę wobec aktywności pracownika.

Nieodpłatne świadczenia w rozumieniu orzeczenia TK z dnia 8 lipca 2014 r.

Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu sygn. K 7/13 z dnia 8 lipca 2014 r. orzekł, o zgodności z konstytucją regulacji art. 12 ust. 1 w związku z art. 11 ust. 1 oraz art. 12 ust. 3 w związku z art. 11 ust. 2-2b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawy o PDOF) obejmujących problematykę nieodpłatnych świadczeń. Zgodność przywołanych regulacji z Konstytucją została jednak potwierdzona tylko w takim zakresie w jakim inne nieodpłatne świadczenie będzie rozumiane jako wyłącznie przysporzenie majątkowe o indywidualnie określonej wartości, otrzymane przez pracownika.

Czy wynagrodzenie umowy o dzieło jest stałe?

Umowa o dzieło jest umową zawsze odpłatną, w wysokości zależnej od uzgodnień stron, właściwości stosunków danego rodzaju lub od nakładu pracy wykonawcy dzieła. W trakcie tworzenia dzieła mogą zajść jednak okoliczności, które wpłyną znacząco na końcową sumę.

Wzrost zatrudnienia w lipcu 2014

W lipcu 2014 r. nastąpił nieznaczny wzrost zatrudnienia – o 0,8 proc. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne wynagrodzenie w firmach wzrosło o 3,5 proc w porównaniu do 2013 r. i wyniosło 3964,91 zł brutto.

Niewielki wzrost zatrudnienia w firmach

W lipcu przeciętne wynagrodzenie było o 3,5 proc. wyższe niż rok wcześniej. GUS odnotował również niewielki wzrost zatrudnienia w firmach w ciągu roku – o 0,8 proc.

Wynagrodzenie i zatrudnienie w lipcu 2014 r.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego podał wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i poziom zatrudnienia w lipcu 2014 r.

Nieprawidłowa wypłata wynagrodzenia - sankcje

Pracodawca naruszający zasady wypłaty wynagrodzenia naraża się na odpowiedzialność odszkodowawczą. Przepisy przewidują także inne sankcje w takiej sytuacji.

Zasady wypłaty wynagrodzenia

Płaca korzysta ze szczególnej ochrony prawnej. Odpowiednikiem praw pracownika w tym zakresie jest ciążący na pracodawcy obowiązek prawidłowej wypłaty wynagrodzenia. Obowiązek ten został dość szeroko unormowany. Obejmuje on przede wszystkim wypłatę wynagrodzenia w odpowiedniej wysokości i formie, we właściwym terminie i miejscu.

Chronione informacje płacowe

Prawo do wynagrodzenia jest nie tylko prawem majątkowym, ale przede wszystkim prawem podmiotowym pracownika. Na płaszczyźnie prawa cywilnego uprawniony na ogół nie musi swojego prawa realizować samodzielnie, w jego imieniu mogą działać umocowane do tego osoby, zaś prawa majątkowe są co do zasady zbywalne. Prawo pracy, w przeciwieństwie do prawa cywilnego, nie zakłada jednak równorzędności podmiotów, a ma za zdanie chronić pracownika. W jaki sposób prawo chroni informacje płacowe?

Kiedy kara porządkowa ulega zatarciu?

Karę porządkową nakłada pracodawca na pracownika za różnego rodzaju przewinienia związane z wykonywaniem pracy. Kara ta jednak nie stygmatyzuje pracownika do końca okresu jego aktywności zawodowej, pracownik może także próbować polemizować z pracodawcą.

Kiedy przedawnia się roszczenie członka Rady Nadzorczej o zapłatę wynagrodzenia?

Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata.

Nazwa umowy nie zawsze świadczy o rodzaju pracy

Nazwa umowy nie musi ostatecznie przesądzać o jej rodzaju. Dokonując analizy poszczególnych cech stosunku pracy, umowa cywilnoprawna może zostać uznana przez sąd za umowę o pracę.

Jak walczyć z mobbingiem w pracy?

Mobbing w pracy jest coraz częściej spotykanym zjawiskiem w praktykach firmowych. Polega najczęściej na znęcaniu psychicznym wobec podwładnych bądź współpracowników. Niestety działania spełniające przesłanki mobbingu nie tak łatwo udowodnić. Kiedy możemy mówić o zaistnieniu mobbingu w pracy? I jak z nim walczyć?

Zmiany w umowach o pracę od 2015 r.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad nowelizacją Kodeksu pracy w zakresie umów o pracę. Na przełomie sierpnia i września mamy poznać szczegółowe propozycje zapisów ustawowych dotyczących umów o pracę, które prawdopodobnie wejdą w życie w 2015 r.

Diety członków komisji w wyborach samorządowych 2014

Państwowa Komisja Wyborcza podniosła wynagrodzenie członków komisji wyborczych (diety) w wyborach samorządowych. Dieta za pracę w obwodowej komisji wyborczej wyniesie 300 zł (zamiast 165), w terytorialnej - 650 zł (zamiast 245 zł).

Zmiany w prawie pracy

Zmiany w prawie pracy stanowią przedmiot prac Sejmu. Zmiany przewidziane w poselskim projekcie ustawy miałyby obejmować bardzo dużą liczbę instytucji prawa pracy - od samego pojęcia stosunku pracy, zakazu dyskryminacji, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy, dokonywania przez pracowników zabezpieczeń wekslowych aż do kwestii postępowania sądowego. Rewolucyjne zmiany mają dotyczyć również umów o pracę na czas określony.

Upadłość pracodawcy a roszczenia pracowników - nowelizacja

Od 26 lipca 2014 r. wzmocniona została ochrona roszczeń pracowników w przypadku niewypłacalności przedsiębiorcy, którego upadłość ogłosił sąd zagraniczny. Zmiana wynika z wchodzącej właśnie w życie nowelizacji ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy.

Poczta Polska zmieni system wynagradzania

Poczta Polska wprowadzi zmiany w systemie wynagradzania pracowników. Według nowych zasad doceniani mają być pracownicy aktywni i zaangażowani w rozwój firmy. Dotychczasowy system to utrudnia.

Zatrudnienie członka zarządu sp. z o.o. w spółce

Członek zarządu, zgodnie z art. 201 par 4 k.s.h. jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników, chyba że umowa stanowi inaczej . Wynikiem powołania jest nawiązanie stosunku organizacyjnego, który nie musi być jedynym stosunkiem, jaki wiąże członka zarządu i spółkę.

Wzrost wynagrodzenia i zatrudnienia w czerwcu 2014 r.

GUS podał, że w czerwcu 2014 r. wynagrodzenie wzrosło o 3,5 %, a zatrudnienie o 0,7%. Warto zaznaczyć, że to pozytywna zmiana, gdyż od marca zatrudnienie utrzymywało się praktycznie na tym samym poziomie.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2015 r.

Wynagrodzenie minimalne w 2015 r. wyniesie 1750 złotych miesięcznie brutto (obecnie jest to 1680 zł). Związkowcy postulowali, by najniższe wynagrodzenie było jeszcze wyższe i wynosiło co najmniej 1797 zł.

Czym jest akordowy system wynagradzania pracowników?

Przy obliczaniu wynagrodzenia pracowników najczęściej bierze się pod uwagę przepracowany czas pracy. Pracodawca może jednak zastosować tzw. akordowy system wynagradzania, odnosząc się do konkretnie wykonanej pracy w danej jednostce czasu. Jego zastosowanie wiąże się z wprowadzeniem norm pracy.

Praca w sobotę a wynagrodzenie

Za pracę wykonywaną w wolną sobotę (szósty dzień tygodnia) przysługuje dodatkowy dzień wolny. Konfederacja Lewiatan proponuje, by rozwiązanie to zastąpić wypłacaniem wynagrodzenia za pracę świadczoną w sobotę.

Nowe rozwiązania dotyczące pracy w wolną sobotę

Sporym problemem zarówno dla pracodawców, jak i pracowników jest rozliczenie pracy w tzw. wolną sobotę, która stanowi szósty dzień tygodnia. Przedsiębiorcy postulują wprowadzenie zezwolenia na wypłatę wynagrodzenia za pracę w zamian za udzielenie dnia wolnego.

Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego

Jakie są zasady udzielania urlopów? W które dni należy udzielać urlopu? Kodeks pracy szczegółowo reguluje kwestię udzielania urlopów wypoczynkowych.

Wynagrodzenie za przestój w 2015 roku

Jakie są warunki, aby pracownik, który nie świadczył pracy otrzymał wynagrodzenie? Jaka będzie wysokość wynagrodzenia za niezawiniony przez pracownika przestój w 2015 roku?

Przedłużenie przez pracodawcę umowy o pracę do dnia porodu

Pracodawca zobowiązany jest przedłużyć umowę o pracę na czas określony do dnia porodu pracownicy, która zaszła w ciążę. Wymóg przedłużenia obowiązuje w sytuacji, gdyby umowa rozwiązywała się z upływem terminu, na jaki została zawarta i po upływie 3 miesiąca ciąży.

Umowa na zastępstwo a ciąża pracownicy

Przepisy prawa pracy obejmują kobiety w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego szczególną ochroną przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem stosunku pracy. Pełną ochroną objęte są jednak tylko kobiety zatrudnione na podstawie umów na czas nieokreślony. Oznacza to, że pracodawca zatrudniający kobietę na umowę o zastępstwo, która zaszła w ciążę, może zwolnić ją wraz z wygaśnięciem umowy.

Wzrost realnych wynagrodzeń najszybszy od 65 miesięcy

Sytuacja na rynku pracy się poprawia. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw rośnie najszybciej w przeciągu ostatnich 65 miesięcy. Zatrudnienie w maju również osiągnęło najwyższy wzrost od 2012 r.

Pozapłacowe koszty pracy w Polsce rosną najszybciej w UE?

Pozapłacowe koszty pracy w Polsce rosną niemal najszybciej w całej Unii Europejskiej. Rosną nawet szybciej od wynagrodzeń.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie i zatrudnienie w maju 2014 r.

17 czerwca 2014 r. Prezes Głównego Urzędu Statystycznego podał przeciętne miesięczne wynagrodzenie i zatrudnienie w Polsce z maja tego roku.

Rosną wynagrodzenia w firmach

Zarobki i zatrudnienie w przedsiębiorstwach w górę - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Umowy zlecenia ze studentami a ZUS

Umowa zlecenia zawarta z uczniem lub studentem do 26. roku życia nie powoduje obowiązku opłacania składek ZUS. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze zleceniobiorcy będący jednocześnie uczniami bądź studentami są wyłączeni z ubezpieczeń ZUS.

REKLAMA