REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Jesień, nawet jeśli przysłowiowo złota, jest początkiem mało przyjaznej części roku. Krótkie dni, brak słońca, deszcz, chłód... Dla wielu osób jest to trudny okres, w czasie którego zmagają się z brakiem energii do pracy. Na szczęście mogą to zmienić, decydując się na pracowakacje.
Pracownicy mogą świadczyć telepracę do 7 października 2023 r.
Upowszechnienie pracy zdalnej i hybrydowej może ułatwić zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza na stanowiskach biurowych czy specjalistycznych, niewymagających fizycznej obecności w biurze - przekonują eksperci w raporcie „Uwarunkowania i korzyści zatrudniania osób z niepełnosprawnościami” przygotowanym przez Lewiatana.
Koniec września przynosi wiele zmian w prawie pracy, ale nie można zapominać o już istniejących obowiązkach – przypomina radca prawny Monika Jurkiewicz. To m.in. dofinansowanie do posiłków dla pracowników, zwiększona ochrona pracowników czy udzielenie zaległego urlopu do 30 września.
REKLAMA
Pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją dobrostan. Niezależnie jednak od różnic obie grupy mają duże nadzieje na jego poprawę w związku z nowymi przepisami, które zaczęły obowiązywać wiosną 2023 roku – wynika z raportu Koalicji Bezpieczni w Pracy „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.
7 października 2023 koniec z telepracą - tak, ale nie z pracą zdalną. W dniu 7 kwietnia 2023 r. telepraca została całkowicie uchylona z Kodeksu pracy, ale został dodany rozdział IIc regulujący pracę zdalną. Mija właśnie 6. miesięczny okres przejściowy.
Wzór rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Wzór wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony. [Aktualne okresy wypowiedzenia]
Praca zdalna zlecona z powodu COVID-19 możliwa tylko do 30 września 2023 r. Telepraca tylko do 7 października. Czy w Twojej firmie zmieniono już dokumenty?
REKLAMA
Wprowadzenie, w perspektywie dekady, 4-dniowego tygodnia pracy, jest najbardziej prawdopodobne w branżach nowoczesnych usług, doradztwa, w IT, finansach, czy ubezpieczeniach. Skrócenie zaś tygodnia pracy będzie bardzo trudne, czy wręcz niemożliwe w usługach publicznych, zwłaszcza w służbie zdrowia oraz w wielu sektorach przemysłu, budownictwa i handlu.
W ciągu ostatnich kilku lat świat doświadczył drastycznych zmian w sposobie, w jaki ludzie pracują. Długotrwała pandemia COVID-19 wpłynęła na wiele aspektów życia społecznego i gospodarczego, a jednym z najbardziej widocznych skutków była ekspansja pracy zdalnej.
Pracownica wychowuje dziecko o specjalnych potrzebach dotyczących jego rozwoju. Chce przejść na pracę zdalną. Czy mamy obowiązek uwzględnić jej wniosek?
Pracownica chce iść na urlop wychowawczy. To kluczowy dla nas pracownik i staramy się ją przekonać, żeby została w pracy. Czy w ostateczności możemy odmówić jej skorzystania z urlopu wychowawczego?
Praca zdalna stała się powszechnym modelem pracy, również zza granicy. Należy jednak pamiętać, że wykonywanie obowiązków służbowych w innym kraju niż ten, gdzie znajduje się siedziba pracodawcy, wiąże się z ważnymi konsekwencjami podatkowymi zarówno dla pracowników, jak i przedsiębiorstw. Od początku lipca 2023 roku obowiązują też nowe regulacje ZUS dotyczące transgranicznej pracy zdalnej. Dzięki nim można dłużej pracować za granicą, nie tracąc jednocześnie prawa do ubezpieczenia w Polsce.
Wieloetatowość, czyli szukanie dodatkowych źródeł utrzymania staje się popularnym zjawiskiem. Czynnikiem dającym szansę na maksymalne wykorzystanie potencjału okazuje się praca zdalna, a zwłaszcza wiążąca się z nią szeroko rozumiana elastyczność.
Grant na pracę zdalną dla rodzica powracającego na rynek pracy oraz dla opiekuna osoby niepełnosprawnej. Dofinansowanie do utworzenia stanowiska pracy zdalnej dla młodych pracowników. Ile mają wynosić? Kiedy wejdą w życie?
Pracodawcy nie mogą zwolnić niektórych pracowników, o ile ci weszli w spór sądowy z pracodawcą o legalność zwolnienia z pracy. Na czas procesu nie podlegają zwolnieniu. Sądy są obciążone pozwami i zablokowanie zwolnienia z pracy może potrwać kilka lat.
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, nie można zrezygnować z okresowych szkoleń bhp dla pracowników administracyjno-biurowych, którzy wykonują swoją pracę zdalnie.
W ciągu ostatnich kilku lat praca zdalna stała się kluczowym aspektem świata pracy, a pandemia COVID-19 przyspieszyła ten trend. Przemieszczenie pracowników z biur do domów wpłynęło na różne aspekty życia zawodowego, w tym na bezpieczeństwo i higienę pracy (BHP).
Pora nocna została określona w Kodeksie pracy. Czy każdego pracownika można zatrudniać w porze nocnej? Co z dodatkiem za taką pracę?
Praca zdalna uregulowana jest przepisami Kodeku pracy, które weszły w życie na początku kwietnia 2023 r. Ze względu na ich nowy charakter, wymagają wyjaśnienia. Odpowiadamy na niektóre wątpliwości dotyczące pracy zdalnej. Powinny one zainteresować zarówno pracodawców, jak i pracowników.
Urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo. Co w przypadku, jeśli pracownik nie wykorzysta należnego mu urlopu? Czy zaległy urlop wypoczynkowy przepada? Sprawdź!
Przepisy Kodeksu pracy dają prawo do płatnego urlopu na opiekę nad dzieckiem w wieku do 14 lat. To tylko dwa dni lub 16 godzin, jednak pełnopłatne, bez tłumaczenia. Nie wszyscy wiedzą o tym gratisowym wolnym. Ta opcja potencjalnie umożliwia wydłużenie płatnego odpoczynku pod koniec roku.
Praca zdalna w pełnym wymiarze jest w mniejszych firmach bardziej popularna niż w największych. W Stanach Zjednoczonych w przedsiębiorstwach zatrudniających mniej niż 500 osób pracujący zdalnie to 76 proc. załogi, a w największych – 16 proc.
Jakie obowiązki finansowe powinien spełniać pracodawca, który zatrudniania pracownika do wykonywania pracy zdalnej? Lista jest dłuższa niż mogłoby się wydawać.
W związku z wprowadzeniem pracy zdalnej do swojego zakładu pracodawca ma obowiązek ustalić zasady jej wykonywania. W zależności od warunków wyróżnia się kilka sposobów unormowania pracy zdalnej w dokumentach wewnętrznych: porozumienie, regulamin, oraz polecenie wykonywania pracy zdalnej.
Uregulowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy nastąpiło po długim okresie rozwiązań "prowizorycznych" spowodowanych pandemią. Pewną nowością są obowiązki pracodawcy oraz zasady chroniące pracujących zdalnie.
Jedną z elastycznych form ustalenia czasu pracy jest system równoważnego czasu pracy. Na czym polega, jakie są jego zasady, warunki, plusy i minusy?
Pracownicy naszej firmy zamierzają korzystać z nowego uprawnienia, tj. zwolnienia z powodu siły wyższej. Czy przepisy określają, w jakiej formie pracownik może składać wniosek o takie zwolnienie? Czy pracodawca może wymagać, żeby zawsze była to forma pisemna?
Telepraca to forma wykonywania pracy, którą regulowały przepisy Kodeksu pracy uchylone 7 kwietnia. Przepisy przejściowe dopuściły jednak stosowanie warunków dotyczących telepracy jeszcze przez pewien czas po wejściu w życie nowelizacji Kodeksu. Ustawodawca umożliwił także czasowe wykonywanie pracy w formie telepracy na wniosek pracownika. Okres, kiedy było to możliwe dobiegł końca 21 sierpnia.
Prawie 3/4 Polaków nie wie, na czym polegają tegoroczne zmiany w prawie w zakresie work-life balance, a 40 procent uważa, że w ich firmie ich nie wprowadzono. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez platformę ClickMeeting,
Rzeczywistość pracy zdalnej stała się powszechną normą w większości większych organizacji. Dziś trudno sobie wyobrazić powrót do pełnego etatu w biurze, gdy praca zdalna stała się tak powszechna. Jednak nawet dla organizacji, które miały już dobrze rozwiniętą kulturę organizacyjną, praca zdalna stanowi wyzwanie.
Ryczałty i ekwiwalenty przyznawane pracownikom na podstawie przepisów o pracy zdalnej bez PIT. Stanowisko fiskusa jest jednolite.
W dniu 16 sierpnia 2023 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisze nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych, która uchyla wygasający charakter tego świadczenia. Ponadto regulacja zapewnia ochronę działaczy związkowych w sprawach z zakresu prawa pracy i wyłącza dodatek za szczególne warunki pracy z płacy minimalnej. Podwyższony został też roczny limit odliczenia od dochodu wydatków z tytułu składek członkowskich w związkach zawodowych.
Etat to stałe zatrudnienie na określonym stanowisku, z wyznaczonym wynagrodzeniem zgodnie z taryfikatorem pracodawcy.
Stanowisko pracy kobiety w ciąży lub przebywającej na urlopie macierzyńskim podlega szczególnej ochronie. Co do zasady pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w takim przypadku. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Podpowiadamy, w jakich przypadkach ochrona przed zwolnieniem w okresie urlopu macierzyńskiego nie obowiązuje.
Jako wypadek przy pracy może być zakwalifikowane zdarzenie, które miało miejsce w domu pracownika zdalnego, także podczas przerwy od wykonywania zadań, w tym w ramach korzystania z pomieszczeń i urządzeń higieniczno-sanitarnych.
Praca zdalna nareszcie została doprecyzowana niedawnymi zmianami w Kodeksie pracy. No i ziemia zadrżała w posadach, bo mamy przecież RODO. Jak zapewne wiecie nie zwykłam Was straszyć w swoich artykułach i również tym razem nie zamierzam tego robić. Postaram się Wam pokazać co pracodawca musi zrobić na swoim podwórku i na co musi zwracać uwagę. Będzie trochę długo – ale temat jest obszerny i gwarantuje Wam, że nie wyczerpię go do końca… Bo co z pracą zdalną podczas wakacji? A jeśli na zdalnym zdarzy się wypadek przy pracy? – ale o tym w kolejnym artykule.
Czy pracownik może się nie zgodzić na przeprowadzenie u niego kontroli pracy zdalnej?
Kodeks pracy ma nowy tekst jednolity ogłoszony przez Marszałka Sejmu. Tekst jednolity zawiera aktualną wersja Kodeksu pracy, która uwzględnia wszystkie nowelizacje tego aktu normatywnego.
Praca hybrydowa, czyli łączenie wykonywania obowiązków zawodowych po części w biurze i w domu, zaczyna być wiodącym trendem. Po zakończeniu pandemii nastąpił powrót do biur, jednak w wielu przypadkach w postaci właśnie hybrydowej. Jakie są plusy takiego rozwiązania dla pracowników i dla pracodawców? Czy ten model zostanie z nami na zawsze?
Pracownicy i pracowniczki w branży IT przywiązują coraz większą wagę do elastyczności czasu oraz miejsca pracy, coraz więcej z nich wybiera workation czy pracę z różnych miejsc świata. Ile godzin dziennie pracują? Jakie kraje najchętniej wybierają? Co ich najbardziej motywuje? Przestawiamy raport.
Praca zdalna została uregulowana przepisami Kodeksu pracy, które weszły w życie pod koniec kwietnia 2023 r. i umożliwi świadczenie pracy w takiej formie. Gdzie może być wykonywana praca praca zdalna? Czy wymiar etatu lub zmiana pracodawcy mają wpływ na limit dni okazjonalnej pracy zdalnej? Czy pracowników zdalnych może obowiązywać kontrola trzeźwości? Odpowiadamy.
Jakie są obowiązki pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy odnośnie pracowników wykonujących pracę zdalną? Kiedy można skontrolować zdalnego pracownika w zakresie przestrzegania wymogów BHP? Wyjaśnia Justyna Kurbiel, specjalista ds. kadr i płac w Meritoros SA.
Czym jest elastyczna organizacja pracy? Kto może wnioskować o taki tryb? Co należy uwzględnić we wniosku do pracodawcy?
Telepraca to forma wykonywania pracy, której podstawa prawna została uchylona już 7 kwietnia. Mimo to przepisy dopuściły wykonywanie telepracy w okresie przejściowym. Okres ten właśnie dobiega końca. Do kiedy możliwa jest telepraca na dotychczasowych warunkach? Wyjaśniamy.
Workation, czyli połączenie pracy zdalnej z możliwością podróżowania i korzystania z wakacji, zyskało w ostatnich latach sporą popularność. Taka forma pracy nie jest jednak dla każdego. Choć z pozoru atrakcyjna, ma też ciemną stronę, a problemy czasem przewyższają korzyści. Co powinni wziąć pod uwagę pracodawcy i pracownicy przed podjęciem decyzji o workation?
Pracodawca chce, żeby pracownica dołączyła do zespołu pracującego w nocy. Pracownica wychowuje dziecko w wieku 6 lat. Czy pracodawca może wydać polecenie do pracy w nocy dla tej pracownicy?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że 1 lipca 2023 r. przystąpił do Porozumienia ramowego w sprawie stosowania art. 16 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 883/2004 w przypadkach zwyczajowej telepracy transgranicznej. Porozumienie to dotyczy objęcia ubezpieczeniem społecznym państwa, gdzie jest siedziba pracodawcy pracownika wykonującego telepracę z innego państwa członkowskiego UE. Osoby zainteresowane zatrudnione u polskich pracodawców lub sami polscy pracodawcy, aby skorzystać z zapisów porozumienia, powinny wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z wnioskiem US-36.
Czy pracownik może wykonywać pracę zdalną z plaży? Na to pytanie odpowiedziało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Praca zdalna latem. Praca podczas upałów w pomieszczeniu bez klimatyzacji może być wyzwaniem. Jak sobie radzić latem podczas home office?
REKLAMA