REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kodeks karny, Wykroczenie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prowadzenie pojazdu pod wpływem i w stanie po użyciu alkoholu

Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu skutkuje – obligatoryjnie – zakazem prowadzenia pojazdów na czas od sześciu miesięcy do trzech lat.

Kara za łapówkę

Łapówka może istnieć pod wieloma postaciami. Jest to problem występujący nie tylko w Polsce. Korupcja jest bowiem problemem ogólnoświatowym.

Korupcja w sporcie

Ściganie łapownictwa w sporcie dopiero od niedawna jest elementem polityki karnej państwa i przedmiotem zainteresowania ustawodawcy. Do roku 2010, kiedy to uchwalono ustawę o sporcie, nasze prawo karne zawierało jedynie cząstkową i niewystarczającą w istniejących warunkach, regulację.

Wyłudzenie kredytu

Typowe wyłudzenie kredytu (inaczej i bardziej poprawnie – oszustwo kredytowe), polegające najczęściej na podrobieniu dokumentów i posłużeniu się nimi przy staraniu się o kredyt może zostać zakwalifikowane zarówno jako przestępstwo oszustwa kredytowego (w znaczeniu ścisłym) albo też jako doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem (oszustwo zwykłe).

REKLAMA

Ukrywanie majątku - jaka odpowiedzialność?

Kto, w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Zmiana kodeksu drogowego

Prezydent podpisał nowelizację ustawy prawo o ruchu drogowym. Ustawa porządkuje przepisy regulujące kwestie pojazdów nienormatywnych (na przykład samochodów ciężarowych przewożących wielkogabarytowe ładunki) po drogach publicznych.

Mandat we Włoszech - co robić?

Podczas pobytu we Włoszech powinniśmy wiedzieć kiedy możemy otrzymać mandat i czy musimy go przyjąć. Warto pamiętać, iż mamy prawo do odwołania się u prefekta lub sędziego pokoju.

Czy świadek może zmienić swoje zeznania?

Praktycznym problemem, który pojawia się często jest to, czy świadek może zmienić swoje poprzednie zeznania – a jeśli tak to w jakiej formie i co mu za to grozi. Niniejsze opracowanie podda analizie ten problem prawny.

REKLAMA

Fotoradary – dla bezpieczeństwa, czy dla zysku? Aktualne przepisy

Fotoradary uszczuplające portfele kierowców i przekazujące je do kasy gmin zostały objęte zmianami określonymi w ustawie Prawo o ruchu drogowym oraz rozporządzeniach z czerwca 2011 roku. Czego teraz powinniśmy się spodziewać mijając fotoradar?

Obrońca z urzędu w sprawach o wykroczenia

Obrońca z urzędu w postępowaniu karnym to osoba przyznawana oskarżonemu przez sąd. Czy przysługuje on także w postępowaniu w sprawach o wykroczenia?

Co grozi za posiadanie nielegalnego GPS?

GPS, czyli Global Positioning System, to urządzenie, bez którego coraz więcej kierowców nie może wyobrazić sobie bliższej lub dalszej podróży. Niektórzy z nich korzystają z nielegalnego oprogramowania, ale, jak się okazuje, mogą to robić zupełnie bezkarnie.

Kiedy pseudokibicowi zostanie założony nadajnik?

Już wkrótce zostanie zniesiony obowiązek osobistego stawiennictwa pseudokibiców na komisariacie Policji. Ma on zostać zastąpiony dozorem elektronicznym. Pseudokibicowi zostanie założony nadajnik, który będzie zawiadamiał centrum monitoringu o miejscu jego przebywania w czasie meczu piłkarskiego.

Kiedy nie przyjąć mandatu?

Jeżeli Policja chce wystawić Ci mandat za wykroczenie drogowe, pamiętaj, że nie musisz go przyjąć. Nie zawsze jednak warto to robić, gdyż w takiej sytuacji nasza sprawa zostanie przekazana do sądu.

Jak legalnie łowić ryby?

Osoba, która chce zgodnie z prawem łowić ryby na wędkę, musi pamiętać o trzech podstawowych kwestiach – musi wyrobić kartę wędkarską, używać odpowiedniego sprzętu i przestrzegać przepisów o okresach i wymiarach ochronnych ryb.

Czy mandat może zostać uchylony?

Za wykroczenie drogowe grozi mandat, ten fakt znany jest każdemu kierowcy. Co jednak zrobić, gdy zostaniemy ukarani mandatem, a uważamy, że nie popełniliśmy czynu zabronionego? Opcje są dwie – zależne od tego, czy mandat już przyjęliśmy czy jeszcze nie.

Co warto wiedzieć o mandatach karnych?

Popełnienie wykroczenia drogowego najczęściej kończy się otrzymaniem mandatu. Każdy kierowca powinien więc wiedzieć, kiedy może go otrzymać, a także to, że ma prawo odmówić jego przyjęcia.

Odmowa przyjęcia mandatu

Jeżeli zostaniemy zatrzymani przez Policję za naruszenie przepisów ruchu drogowego, zostaniemy ukarani mandatem, którego wysokość zależna będzie od rodzaju popełnionego wykroczenia. Warto jednak pamiętać, że zawsze możemy odmówić jego przyjęcia. Kiedy jest to możliwe? Co się wówczas stanie?

Aktualny taryfikator punktów karnych 2012

Poznaj aktualny taryfikator punktów karnych w 2012 r. Dowiedz się ile możesz otrzymać punktów karnych za określone wykroczenia drogowe oraz jak można redukować punkty karne.

Aktualny taryfikator mandatów 2012

Prezentujemy aktualny taryfikator mandatów i punktów karnych obowiązujących w 2012 r. Dowiedz się jakim mandatem możesz zostać ukarany.

Działanie na szkodę spółki a odpowiedzialność karna

Spowodowanie znacznej szkody przez osobę obowiązaną do zajmowania się sprawami majątkowymi jest zagrożone karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Jakie są zasady ponoszenia odpowiedzialności przez te osoby? Czy szkoda musi wystąpić czy wystarczy jej bezpośrednie niebezpieczeństwo?

Mandat za zdjęcie z fotoradaru

Co zrobić w sytuacji kiedy otrzymamy mandat z fotoradaru? Kiedy można się odwołać od mandatu? Czy można nie wskazać kierowcy wykroczenia drogowego?

Czym jest „cyberstalking”?

Pojęcie „cyberstalkingu” stosunkowo niedawno pojawiło się w Polsce. Cyberstalking to używanie Internetu oraz wszelkiego rodzaju mediów elektronicznych do nękania drugiej osoby. Nie ma zamkniętego katalogu zachowań obejmujących tego rodzaju nękanie.

Kiedy można stracić prawo jazdy?

Za większość wykroczeń drogowych ustawodawca przewidział mandat i punkty karne. Podczas, gdy kolejne mandaty uszczuplają nasz budżet, to przekroczenie limitu punktów karnych wiązać się będzie z utratą prawa jazdy. Kiedy tak się stanie?

Kąpiel w miejscu zabronionym

Kąpiel w miejscu zabronionym jest nie tylko wykroczeniem opisanym w przepisach prawnych, ale coraz częstszą przyczyną śmierci w wakacje. Temperatura jaką przyniosło tegoroczne lato, zachęcała do chłodzenia się w rzekach czy jeziorach, jednak i tak nie wszyscy pamiętali, że nie wszędzie wolno.

Internetowe alkomaty online: jak z nich korzystać?

Organizm człowieka metabolizuje alkohol w pewnym indywidualnym dla każdej osoby tempie. Można do pewnego stopnia uśrednić tę wartość, jednak przy korzystaniu z różnego rodzaju internetowych alkomatów online należy zachować ostrożność. Oto zasada działania internetowego alkomatu online na moto.wieszjak.pl

Kiedy i jak ustanowić obrońcę?

Zarówno podejrzany, jak i oskarżony mają prawo ustanowić swojego obrońcę. W niektórych wypadkach będzie to konieczne. Kiedy i w jaki sposób można ustanowić obrońcę?

Za rozbój za granicą można odpowiadać w Polsce

Kodeks karny znajdzie zastosowanie nie tylko do przestępstw popełnionych w Polsce, ale także do przestępstw popełnionych poza granicami kraju. Na jakich zasadach przestępca odpowie za swoje czyny za granicą?

Czy stalking ścigany jest na wniosek pokrzywdzonego?

Osoba uporczywie nękana, po nowelizacji kodeksu karnego, jest lepiej chroniona. Jeżeli złoży wniosek o ściganie, sprawca przestępstwa może zostać skazany nawet na 3 lat więzienia. W szczególnych przypadkach kara może wzrosnąć do 10 lat pozbawienia wolności.

Jak rozpoznać działający fotoradar?

Zgodnie z nowymi przepisami Inspekcja Transportu Drogowego zaczęła realizować rozporządzenie dotyczące poprawienia widoczności masztów z zainstalowanymi fotoradarami.

Działanie na szkodę spółki w kodeksie karnym

Kary za przekroczenie granic akceptowalnego ryzyka gospodarczego zostały od 13 lipca 2011 r. zamieszczone w kodeksie karnym. Karalne będzie również sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzenia znacznej szkody majątkowej.

Kiedy przeprowadza się postępowanie mandatowe w sprawach karnoskarbowych?

Kodeks karny skarbowy przewiduje, że postępowanie w sprawach o drobne wykroczenia może być przeprowadzone w trybie mandatowym. Jak ono przebiega?

Co grozi za brak karty wędkarskiej?

Aby móc zgodnie z prawem łowić ryby, każdy wędkarz od 14. roku życia powinien posiadać kartę wędkarską. By zostać takiej posiadaczem należy zdać egzamin i złożyć odpowiednie dokumenty w starostwie powiatowym. Łowienie ryb przez osobę nieposiadajacą karty zagrożone jest karą grzywny.

Karalność obrzucania pojazdu w ruchu przedmiotami

Zgodnie z dyspozycją przepis art. 76 Kodeksu wykroczeń, karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny podlega ten, kto rzuca kamieniami lub innymi przedmiotami w pojazd mechaniczny będący w ruchu.

Karalność przestępstwa pochwalania oraz propagowania pedofilii

Z dniem 8 czerwca 2010 r. w polskim Kodeksie karnym określony został nowy rodzaj przestępstwa. Przepis art. 200b wprowadził karalność zachowań polegających na publicznym propagowaniu lub pochwalaniu pedofilii. Za taki czyn grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 2 lat

Co grozi za niezawiadomienie o niebezpieczeństwie dla życia i zdrowia człowieka?

Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 73 Kodeksu wykroczeń podlega karze aresztu lub grzywny ten, kto wbrew swemu obowiązkowi nie zawiadamia odpowiedniego organu lub osoby o wiadomym mu niebezpieczeństwie grożącym życiu lub zdrowiu człowieka albo mieniu w znacznych rozmiarach.

Przestępstwo nielegalnego organizowania adopcji

Zgodnie z art. 211a Kodeksu karnego obowiązującym od dnia 8 września 2010 r., każdy, kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, zajmuje się organizowaniem adopcji dzieci wbrew przepisom ustawy podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Przestępstwo porzucenia małoletniego lub osoby nieporadnej

W treści przepisu art. 210 Kodeksu karnego ustawodawca określił jako karalny czyn polegający na porzuceniu małoletniego poniżej lat 15 lub porzuceniu osoby nieporadnej ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny wbrew obowiązkowi troszczenia się o te osoby oraz dodatkowo ustalił dodatkową zaostrzoną odpowiedzialność sprawcy, jeżeli następstwem tego czynu jest śmierć osoby porzuconej.

Zaostrzenie odpowiedzialności karnej za pochwalanie przestępstw o charakterze dyskryminacyjnym

W wyniku nowelizacji Kodeksu karnego z roku 2010 – z dniem 8 września 2010 r. wprowadzone zostało zaostrzenie sankcji karnych za publiczne pochwalanie przestępstwa z art. 119 KK, czyli pochwalanie zachowania polegającego na biciu lub grożeniu innym osobom z uwagi na ich odmienną wiarę, przynależność rasową, etniczną etc.

Zaostrzenie sankcji karnych za publiczne pochwalanie i nawoływanie do określonych zbrodni

Z dniem 8 września 2010 r. weszła w życie nowelizacja przepisów Kodeksu karnego, która znacząco zaostrza odpowiedzialność karną za czyn publicznego pochwalania zbrodni, chociaż podkreślić trzeba, iż zaostrzenie to dotyczy tylko niektórych przestępstw.

Na jaką ochronę mogą liczyć radni?

Radny, jako funkcjonariusz publiczny podlega szczególnym przepisom, które z jednej strony zapewniają mu ochronę, z drugiej – nakładają szereg obowiązków, których naruszenie może mieć bardzo surowe konsekwencje. Jaką ochronę dla radnych przewiduje Kodeks karny?

Kara za niewskazanie kierującego pojazdem

Otrzymując zdjęcie z fotoradaru, właściciel pojazdu zobowiązany jest wskazać kim był kierowca. Tylko, jeżeli właściciel rzeczywiście nie wie, kto prowadził pojazd, może uchronić się przed odpowiedzialnością za wykroczenie.

Pomówienie na forum internetowym

Nie każdy nieprzychylny wpis na forum internetowym będzie uznany za pomówienie. Aby sprawca został ukarany należy wykazać, że informacje umieszczone na forum mogą poniżyć inną osobę w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego zawodu.

Nowe przepisy dotyczące podsłuchów

Weszła w życie nowelizacja kodeksu postępowania karnego dotycząca podsłuchów. Zmiany zostały przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Szybkie kary dla piratów drogowych

Fotoradary rejestrujące wykroczenia drogowe będą do dyspozycji Inspekcji Transportu Drogowego od 1 lipca 2011 roku. Inspekcja będzie również mogła skorzystać z urządzeń, które mierzą prędkość na odcinku nawet kilku kilometrów.

Stalking jest już przestępstwem

Przestępstwo stalkingu popełnia każdy, kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność. Karą, która grozi za popełnienie powyższego przestępstwa, jest kara pozbawienia wolności do lat 3.

Czym jest stalking?

Stalking określany jest jako uporczywe nękanie bądź prześladowanie ofiary. Według kodeksu karnego stalking stanowi przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech, a w niektórych przypadkach nawet do dziesięciu.

Stalking wchodzi w życie

Długo oczekiwana nowelizacja kodeksu karnego zacznie obowiązywać od 6.06.2011r. Zgodnie z dodanym do kodeksu karnego art. 190a odpowiedzialności karnej będzie podlegał każdy, kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność.

Brak uprawnień do prowadzenia pojazdu

Kodeks wykroczeń wskazuje sytuacje, kiedy właściciel lub posiadacz pojazdu poniesie odpowiedzialność za wykroczenie, dopuszczając do prowadzenia pojazdu osobę nietrzeźwą czy nieposiadającą wymaganych uprawnień. Wysokość grzywny może sięgnąć nawet 300 zł.

Zakaz używania urządzeń właściwych dla pojazdów uprzywilejowanych

Osoby nieuprawnione nie mogą korzystać z urządzeń przeznaczonych dla pojazdów uprzywilejowanych. Czyn ten stanowi bowiem wykroczenie i zagrożony jest grzywną.

Zanieczyszczanie drogi publicznej

Pozostawienie pojazdu lub innego przedmiotu na drodze bądź jej zanieczyszczanie, które mogłoby spowodować na niej realne niebezpieczeństwo jest wykroczeniem, za które kodeks wykroczeń przewiduje karę nagany lub grzywnę do 1500 zł.

REKLAMA