REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kodeks drogowy, Policja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Mandatu możesz uniknąć. Jak? Oto trzy sposoby

Mandat za przekroczenie prędkości dostajemy zwykle w najmniej spodziewanym momencie. Są jednak sposoby, aby kary uniknąć.

Czy w każdą drogę gdzie nie ma zakazu wjazdu można wjechać? Czy do każdego lasu można wjechać?

W przypadku wjazdu do lasu na terenie Polski warto jest stosować się do następującej zasady. Jeśli nie ma znaku zezwalającego na wjazd do lasu, to wjazd jest zabroniony.

Rekrutacja do Policji 2011

Osoby, które ukończyły służbę kandydacką w oddziałach prewencyjnych Policji mogą zostać przyjęte do Policji po przejściu uproszczonej procedury rekrutacyjnej. Czym jest służba kandydacka? Jak wygląda procedura rekrutacyjna do Policji? Kogo obejmuje uproszczona procedura przyjęcia do Policji?

Przemoc w rodzinie: jak możemy pomóc?

Pomimo wielu kampanii społecznych podkreślających rolę i znaczenie świadków przemocy, ludzie boją się reagować. Wynika to być może ze stereotypów na temat przemocy, takich jak „jest to sprawa rodzinna”, „w sprawy te nie należy się wtrącać”, „najpierw się kłócą a potem i tak się pogodzą”, „będą mieli pretensje, że się wtrącam” itp.

REKLAMA

Statystyki policyjne: w kwietniu odnotowano prawie 11 tysięcy wypadków

W kwietniu 2011 na polskich drogach zginęło 290 osób, a 3733 zostały ranne. Liczba wypadków w porównaniu z kwietniem 2010 roku zwiększyła się.

Do kogo się zwrócić po pomoc za granicą?

Masz prawo do wyboru miejsca zamieszkania i swobodnego poruszania się po terytorium kraju w którym przebywasz. Nikt więc nie ma prawa więzić Cię, przetrzymywać ani zmuszać do czegokolwiek – także do pracy! Jeśli jednak spotkało Cię coś złego np.: stałaś się ofiarą przestępstwa lub sama je popełniłaś i zostałaś zatrzymana przez policję, pamiętaj, masz prawo do obrony swoich praw!

Piesi i rowerzyści na drodze: jak się wobec nich zachowywać podczas jazdy?

Wśród użytkowników dróg publicznych wielu jest takich, którzy nie znają przepisów ruchu, a są i tacy którzy z ich istnienia nie zdają sobie sprawy. Kierowcy nie mogą więc zakładać, że każda napotkana na drodze osoba postąpi zgodnie z Kodeksem Drogowym.

Kto nadzoruje strażników gminnych?

Po zmianach, jakie zaszły w zakresie trybu sprawowania nadzoru nad strażą gminną, zwiększony został wpływ wojewody na kształt kontroli. Kto dokonuje czynności kontrolnych? Czym jest wystąpienie pokontrolne?

REKLAMA

Mandaty na drogach osiedlowych

Od 14 maja 2011 roku zarządcy dróg wewnętrznych mogą ustawiać znaki strefy ruchu na swoich terenach. Skutkuje to obowiązkiem przestrzegania w tych miejscach wszystkich przepisów ruchu drogowego.

Kiedy policjant odpowiada dyscyplinarnie?

Jeżeli policjant naruszy dyscyplinę służbową lub nie będzie przestrzegał zasad etyki zawodowej musi liczyć się z tym, że zostanie ukarany. Ustawa o Policji przewiduje kilka rodzajów kar dyscyplinarnych, a to, jaka zostanie wymierzona policjantowi zostało pozostawione do uznania jego przełożonego.

Mniej posterunków policji

W marcu w samym województwie mazowieckim zamknięto kilkanaście posterunków policji. Brakuje dokładnych danych ile posterunków zniknęło od początku roku.

Kiedy policjant może zostać zwolniony ze służby?

Ustawa o Policji wskazuje okoliczności, kiedy policjant zostanie obligatoryjnie zwolniony ze służby, a także takie, kiedy jego przełożony może tego dokonać. Jednym z powodów zwolnienia policjanta może być „ważny interes służby”. Co możemy rozumieć pod tym pojęciem?

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy?

Zdać egzamin na prawo jazdy to dla większości przyszłych kierowców nie lada sztuka. Niektórym udaje się to za pierwszym, drugim razem, cierpliwość innych wystawiona jest na większą próbę… Jakie zadania czekają nas na egzaminie?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Tanzanii?

Tanzania obejmuje cześć kontynentalną oraz wyspa Mafia i Zanzibar. Całe terytorium kraju można przemierzać na podstawie jednej wizy. Jazda samochodem bywa niebezpieczna, szczególnie w nocy – ze względu na słabe oświetlenie dróg i nierozważną jazdę kierowców.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Somalii?

Podróże po Somalii zaliczają się do najbardziej niebezpiecznych na czarnym lądzie, bowiem panuje tam niestabilna sytuacja polityczna od kilkunastu lat. Jednak będąc w tym kraju warto poznać najważniejsze regulacje i przepisy drogowe, aby zapewnić sobie większe bezpieczeństwo na drodze.

Jakie przepisy obowiązują w Birmie?

Birma inaczej Myanmar to azjatycki kraj, który z racji panującego tam reżimu, nie jest zbyt otwarty na turystów. Przedstawiamy najważniejsze regulacje i przepisy drogowe Birmy.

Kiedy policjant zatrzyma dowód rejestracyjny?

Policjant jest uprawniony do zatrzymania dowodu rejestracyjnego w ściśle określonych przypadkach, które zostały wskazane w ustawie prawo o ruchu drogowym. Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego może nastąpić jedynie za pokwitowaniem, w którym wskazuje się przyczynę zatrzymania dokumentu.

Kiedy prawo jazdy może zostać zatrzymane?

Przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym wskazują kilka sytuacji, kiedy policjant może zatrzymać prawo jazdy za pokwitowaniem. Kiedy tak się stanie? Czy na podstawie pokwitowania można dalej prowadzić pojazd?

Jakie przepisy obowiązują w Wenezueli?

Jest to doskonały kraj do podróży samochodem, głównie za sprawą świetniej siatki dróg i autostrad. Wypożyczenie samochodu jest dosyć opłacalne, dlatego warto się zdecydować na taką formę zwiedzania tej części Południowej Ameryki.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Peru?

Peru to państwo, w którym dominują relikty kultur prekolumbijskich. Jednym z nich jest znane na całym świecie Machu Picchu. Podróżowanie po Peru nie musi być niebezpieczne, jeżeli zapoznamy się z warunkami drogowymi i przyswoimy podstawowe przepisy drogowe.

Jakie przepisy obowiązują w Kolumbii?

Kolumbia to kraj , w którym kierowcy jeżdżą tak, jakby nie słyszeli kiedykolwiek o przepisach drogowych. Sieć dróg jest dobrze rozwinięta, choć duża część z nich to drogi o niedobrej nawierzchni, po których należy poruszać się bardzo ostrożnie. Zapoznajmy się z najważniejszymi przepisami i regulacjami prawnymi Kolumbii.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Ekwadorze?

Ekwador to górzyste tereny Andów, które dają niestworzone możliwości dla off-roadowego szaleństwa. Dla wolących mniej ekstremalne przejażdżki zostaje wypożyczenie zwykłego samochodu, którym będziemy mogli się poruszać po tym kraju. Najwięcej wypożyczalni zlokalizowanych jest przy międzynarodowych lotniskach i hotelach.

Jakie dokumenty należy złożyć w celu uzyskania pozwolenia na broń?

O pozwolenie może starać się wyłącznie osoba, która ukończyła 21 lat i przedstawi ważną przyczynę posiadania broni (tj. stałe, realne i ponadprzeciętne zagrożenie życia, zdrowia lub mienia). Jakie dokumenty trzeba złożyć, aby uzyskać pozwolenie na broń?

Kto może ubiegać się o pozwolenie na broń?

Dotychczas przepisy regulujące warunki, jakie należy spełnić, aby móc uzyskać pozwolenie na broń były mało szczegółowe. Wskazywały bowiem tylko tyle, że okoliczności, na które powołuje się obywatel uzasadniały wydanie broni. Jakie zmiany zaszły w tej kwestii?

Za co mandatem ukarze nas straż miejska?

Od 1 marca 2011 roku obowiązuje zmienione rozporządzenie w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. O co rozszerzył się katalog ich uprawnień?

Czy można oszukać policyjny alkomat?

Policyjne alkomaty to nie zabawki, jakie można kupić w internecie. Guma do żucia czy płyn do płukania ust nie zmylą takiego testera. Jeśli zatem kogoś nie przekonuje argument bezpieczeństwa, może przekona go fakt nieuniknionej kary za jazdę na gazie...

Dział Va Kodeksu drogowego- Działania na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego (art. 140 b-140 l)

Krajowa Rada na rzecz Bezpieczeństwa Drogowego jest organem pomocniczym Rady Ministrów w sprawach bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Dział VI Kodeksu drogowego-Zmiany w przepisach obowiązujących oraz przepisy przejściowe i końcowe (art. 141-152)

Dział V Kodeksu drogowego-Kontrola ruchu drogowego (art. 129-140a)

Wszystkie uprawnienia Policji dotyczące kontroli ruchu drogowego opisane są w V dziale Kodeksu drogowego.

Dział IV Kodeksu drogowego-Kierujący (art. 87-128)

Zasady szkolenia i egzaminowania są kluczowym elementem nabywania wiedzy niezbędnej do prowadzenia pojazdów. W tym dziale znajdziemy listę wymagań jakie stawia się przed przyszłymi kierowcami, dotyczące wieku, stanu zdrowia, inaczej sprawności pod względem fizycznym i psychicznym.

Dział III Kodeksu drogowego-Pojazdy (art. 66-86)

W dziale dotyczącym pojazdów przedstawione są warunki techniczne dopuszczalności pojazdów do ruchu, oraz zasady ewidencjonowania pojazdów.

Osoba broniąca porządku publicznego chroniona jak policjant

Osoba, która zainterweniuje na widok aktu chuligaństwa jest chroniona jak funkcjonariusz publiczny. Ci, którzy napadną na osobę interweniującą muszą liczyć się z dużo surowszymi karami.

Jak przebiega odebranie dziecka przez policję w związku z przemocą?

W dniu 18 kwietnia 2011 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 marca 2011 r. w sprawie procedury postępowania przy wykonywaniu czynności odebrania dziecka z rodziny w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie. Rozporządzenie to jest wynikiem zmiany ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, która weszła w życie z dniem 1 sierpnia 2010 r., stąd potrzeba, aby rozporządzenie weszło w życie.

Jak zachować się podczas kontroli policyjnej?

Policyjne kontrole na drodze nie należą do przyjemnych zdarzeń. Policja najczęściej zatrzymuje pojazdy z jakiegoś powodu, którym zwykle jest wykroczenie lub podejrzane zachowanie. Do rzadkości należą kontrole profilaktyczne, prowadzone przez policjantów dla wykrycia np, nietrzeźwych w okolicy przydrożnych pijalni alkoholu.

Dział II Kodeksu drogowego-Ruch drogowy (art. 3-65)

Dział dotyczący ruchu drogowego zawiera reguły odnoszące się do ruchu pieszych, oraz ruchu pojazdów.

Tragiczny bilans świątecznego weekendu

Na drogach w czasie świąt zginęło 35 osób, a 468 zostało rannych. Wypadków było 379, a pijanych kierowców od piątku do poniedziałku policjanci zatrzymali aż 1876.

Dział I Kodeksu drogowego- Przepisy ogólne (art. 1-2)

Kodeks drogowy reguluje zasady ruchu na drogach publicznych, warunki dopuszczenia pojazdów do ruchu, wymagania do osób kierujących pojazdami oraz zasady kontroli ruchu drogowego.

Kodeks drogowy-Spis treści

Kodeks drogowy reguluje zasady ruchu na drogach publicznych, warunki dopuszczenia pojazdów do ruchu, wymagania do osób kierujących pojazdami oraz zasady kontroli ruchu drogowego. Kodeks drogowy i jego przepisy stosują się również do ruchu odbywającego się poza drogami publicznymi.

Fotoradary będą pomalowane na żółto, "puste" będą zasłonięte

Pierwsze szczegóły nowego rozporządzenia o fotoradarach. Maszty będą pomalowane na żółto, nie będą też mogły być ustawiane zbyt często.

Fotoradary będą widoczne z daleka

Szare maszty z fotoradarami znikną z naszych dróg. Pojawią się żółte, odblaskowe, tak by kierowca z daleka mógł je zauważyć i uniknąć mandatu.

Jak omijać pojazdy komunikacji publicznej stojące na przystankach?

Stojący na przystanku tramwaj lub autobus często stwarza spore zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu. Polega ono głownie na tym, że wysiadający z niego pasażerowie nie zawsze znają i szanują zasady ruchu drogowego, a często zapominają o instynkcie samozachowawczym.

Nowe zasady przyjęć do służby w Policji

11 marca 2011 roku weszło w życie rozporządzenie zmieniające zasady przyjęć do służby w Policji. Zmieniła się m.in. forma ogłaszania o terminie naboru oraz zakres testu z wiedzy kandydata. Wprowadzona została również możliwość ponownego ubiegania się o udział w postępowaniu kwalifikacyjnym.

Jak wygląda zapisywanie się na egzamin na prawo jazdy?

Aby uzyskać prawo jazdy, należy ukończyć odpowiedni kurs, nie mieć przeciwwskazań lekarskich i, to co jest najtrudniejsze, zdać egzamin teoretyczny i praktyczny. Jak w praktyce wygląda zapisanie się na egzamin na prawo jazdy?

Jak zachować się podczas kontroli drogowej we Włoszech?

Włoscy policjanci mają niezbyt dobą opinię wśród kierowców - niestety nie należą do tych uprzejmych i pomocnych, dlatego warto wiedzieć czego spodziewać w czasie wyjazdu do Włoch i spotkania z policją. Jak zachować się w czasie kontroli drogowej? Czego nie robić żeby nie popaść w konflikt z prawem w przypadku kontroli?

Jak zachować się podczas kontroli drogowej na Węgrzech?

Wyjazd samochodem na Węgry może wiązać się ze spotkaniem węgierskiej drogówki. Warto wiedzieć, ze tamtejsi policjanci są wyjątkowo wyrozumiali dla wybryków obcokrajowców. Z drugiej strony są przewinienia za które bezwzględnie zapłacimy wysoki mandat? Jak zachować się w czasie kontroli drogowej na Węgrzech – czego nie robić żeby nie popaść w konflikt z prawem?

Służby mundurowe utracą część przywilejów rentowych

Zmiany mają dotyczyć żołnierzy zawodowych oraz funkcjonariuszy po raz pierwszy wstępujących do służby. Od 1 stycznia 2012 r. utracą oni część przywilejów rentowych.

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Austrii?

Niespodziewane spotkanie z lokalną policją to niestety nie rzadkość podczas urlopowych wyjazdów. Jak zachować się w czasie kontroli drogowej za granicą – czego nie robić żeby nie popaść w konflikt z prawem? Jak postępować z policją w Austrii?

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Niemczech?

Wyjazdy wakacyjne obfitują w różne niespodzianki. Jedną z nich może być... Niespodziewane spotkanie z lokalną policją. Jak zachować się w czasie kontroli drogowej za granicą – czego nie robić żeby nie popaść w konflikt z prawem? Na początek wizyta u naszych zachodnich sąsiadów Niemców.

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Filipinach?

Poznajmy kluczowe informacje na temat obyczajów i praktyk filipińskiej policji PNP oraz służb ruchu drogowego TEO. Na Filipinach obowiązuje ruch prawostronny co na pewno ułatwi poruszanie się po drogach, które nie są najlepszej jakości.

Powtórka z przepisów – gdzie nie wolno parkować?

Nieważne czy robimy to świadomie czy nie, ale za bezmyślne parkowanie możemy zapłacić nawet 1000 złotych mandatu. Dodatkowo napsujemy krwi innym użytkownikom ruchu.

REKLAMA