REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kodeks drogowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie przepisy obowiązują w Kolumbii?

Kolumbia to kraj , w którym kierowcy jeżdżą tak, jakby nie słyszeli kiedykolwiek o przepisach drogowych. Sieć dróg jest dobrze rozwinięta, choć duża część z nich to drogi o niedobrej nawierzchni, po których należy poruszać się bardzo ostrożnie. Zapoznajmy się z najważniejszymi przepisami i regulacjami prawnymi Kolumbii.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Peru?

Peru to państwo, w którym dominują relikty kultur prekolumbijskich. Jednym z nich jest znane na całym świecie Machu Picchu. Podróżowanie po Peru nie musi być niebezpieczne, jeżeli zapoznamy się z warunkami drogowymi i przyswoimy podstawowe przepisy drogowe.

Jakie przepisy obowiązują w Wenezueli?

Jest to doskonały kraj do podróży samochodem, głównie za sprawą świetniej siatki dróg i autostrad. Wypożyczenie samochodu jest dosyć opłacalne, dlatego warto się zdecydować na taką formę zwiedzania tej części Południowej Ameryki.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Ekwadorze?

Ekwador to górzyste tereny Andów, które dają niestworzone możliwości dla off-roadowego szaleństwa. Dla wolących mniej ekstremalne przejażdżki zostaje wypożyczenie zwykłego samochodu, którym będziemy mogli się poruszać po tym kraju. Najwięcej wypożyczalni zlokalizowanych jest przy międzynarodowych lotniskach i hotelach.

REKLAMA

Dział Va Kodeksu drogowego- Działania na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego (art. 140 b-140 l)

Krajowa Rada na rzecz Bezpieczeństwa Drogowego jest organem pomocniczym Rady Ministrów w sprawach bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Dział VI Kodeksu drogowego-Zmiany w przepisach obowiązujących oraz przepisy przejściowe i końcowe (art. 141-152)

Dział V Kodeksu drogowego-Kontrola ruchu drogowego (art. 129-140a)

Wszystkie uprawnienia Policji dotyczące kontroli ruchu drogowego opisane są w V dziale Kodeksu drogowego.

Dział IV Kodeksu drogowego-Kierujący (art. 87-128)

Zasady szkolenia i egzaminowania są kluczowym elementem nabywania wiedzy niezbędnej do prowadzenia pojazdów. W tym dziale znajdziemy listę wymagań jakie stawia się przed przyszłymi kierowcami, dotyczące wieku, stanu zdrowia, inaczej sprawności pod względem fizycznym i psychicznym.

REKLAMA

Dział III Kodeksu drogowego-Pojazdy (art. 66-86)

W dziale dotyczącym pojazdów przedstawione są warunki techniczne dopuszczalności pojazdów do ruchu, oraz zasady ewidencjonowania pojazdów.

Dział II Kodeksu drogowego-Ruch drogowy (art. 3-65)

Dział dotyczący ruchu drogowego zawiera reguły odnoszące się do ruchu pieszych, oraz ruchu pojazdów.

Dział I Kodeksu drogowego- Przepisy ogólne (art. 1-2)

Kodeks drogowy reguluje zasady ruchu na drogach publicznych, warunki dopuszczenia pojazdów do ruchu, wymagania do osób kierujących pojazdami oraz zasady kontroli ruchu drogowego.

Kodeks drogowy-Spis treści

Kodeks drogowy reguluje zasady ruchu na drogach publicznych, warunki dopuszczenia pojazdów do ruchu, wymagania do osób kierujących pojazdami oraz zasady kontroli ruchu drogowego. Kodeks drogowy i jego przepisy stosują się również do ruchu odbywającego się poza drogami publicznymi.

Jak omijać pojazdy komunikacji publicznej stojące na przystankach?

Stojący na przystanku tramwaj lub autobus często stwarza spore zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu. Polega ono głownie na tym, że wysiadający z niego pasażerowie nie zawsze znają i szanują zasady ruchu drogowego, a często zapominają o instynkcie samozachowawczym.

Jak wygląda zapisywanie się na egzamin na prawo jazdy?

Aby uzyskać prawo jazdy, należy ukończyć odpowiedni kurs, nie mieć przeciwwskazań lekarskich i, to co jest najtrudniejsze, zdać egzamin teoretyczny i praktyczny. Jak w praktyce wygląda zapisanie się na egzamin na prawo jazdy?

Mandaty na drogach osiedlowych i parkingach

Do niedawna w przypadku popełnienia wykroczenia na parkingu hipermarketu czy też na drodze osiedlowej Policja była bezbronna wobec niesubordynowanego kierowcy. Wprowadzone we wrześniu 2011 r. przepisy pozwalają na interwencję.

Jak uzyskać prawo jazdy?

Prawo jazdy jest dokumentem potwierdzającym uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych określonej kategorii. Aby je uzyskać, należy odbyć odpowiedni kurs i zdać egzamin teoretyczny (test komputerowy) oraz praktyczny. Należy również spełnić warunki dotyczące wieku, stanu zdrowia oraz karalności.

Kto może kontrolować szkoły nauki jazdy?

Ustawa o kierujących pojazdami wprowadza dodatkowe wymagania dla instruktorów nauki jazdy, a także uprawnia starostów do kontrolowania szkół nauki jazdy. Regulacje te wejdą w Zycie 10 lutego 2012 roku.

Kto może otrzymać prawo jazdy?


O uprawnienia do kierowania pojazdami, czyli o prawo jazdy, ubiegać się może osoba, która osiągnęła wymagany dla danej kategorii wiek oraz uzyskała orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem.

Czy można odwołać się od wyniku egzaminu?

Wielu kursantów po nieudanym egzaminie czuło się skrzywdzonych. Mało kto jednak wie, że od wyniku nie zdanego egzaminu możemy się odwoływać.

Jakie uprawnienia posiada Inspekcja Transportu Drogowego?

Czy Inspekcja Transportu Drogowego (ITD) może wystawiać mandaty? Czym uprawnienia Inspekcji różnią się od tych delegowanych straży miejskiej i policji? Kto może kontrolować kierowców i jak odbywa się kontrola? Sprawdź uprawnienia Inspekcji Transportu Drogowego.

Poznaj nowe pytania na prawo jazdy 2011 r.

Od 3 stycznia 2011r. zmieniły się pytania dla osób zdających egzamin na prawo jazdy. Zmiany spowodowane są zarówno dodaniem nowych pytań jak i zmianami w ustawie prawo o ruchu drogowym. Zapoznaj się z nowymi pytaniami na prawo jazdy.

Kiedy policja zatrzyma prawo jazdy?

Mandat i punkty karne, to nie jedyne konsekwencje naruszenia przepisów ruchu drogowego. Policjant, po ich stwierdzeniu, może również zatrzymać prawo jazdy za pokwitowaniem? Kiedy tak się stanie?

Zachowanie kierowcy podczas kontroli drogowej

Widząc policjanta machającego lizakiem lub dającego nam sygnały do zatrzymania, powinniśmy się do nich zastosować. Podczas kontroli drogowej powinniśmy także zachowywać się w określony sposób. Nie wszyscy wiedzą np., że nie wolno wysiadać z auta bez żądania tego przez policjanta.

Samochodem na narty: Niemcy

Planując wyjazd samochodem na narty do Niemiec warto zwrócić uwagę na popularny ośrodek narciarski Garmisch-Partenkirchen. Wyjeżdżając jednak samochodem na narty do Niemiec należy się dobrze do tego przygotować. Oto nasz wyjazdowy poradnik.

Osiedlowy chaos: śnieg, mandaty i zgrzytanie zębów

Zbyt mała ilość miejsc do parkowania na osiedlach powoduje chaos. Mieszkańcy zostawiają auta w niedozwolonych miejscach i są później karani mandatami, czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Kujawsko - pomorskie: Inowrocław


Inowrocław należy do województwa kujawsko-pomorskiego i usytuowany jest na Pojezierzu Kujawskim. Jego terytorium rozciąga się nad rzeką Noteć. Jest bardzo atrakcyjnym regionem o bogatej tradycji.

Województwo Wielkopolskie: Czarnków

Czarnków to miasto i gmina w województwie wielkopolskim. Miasto położone jest w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Jego teren rozciąga się na skraju Puszczy Noteckiej.

Wydanie wtórnika prawa jazdy

Czasem może zdarzyć się tak, że nasze prawo jazdy zostanie skradzione, zgubione lub ulegnie zniszczeniu. Czy trzeba wówczas wyrabiać nowy dokument? Nie. Wystarczy złożyć w urzędzie rejestrującym wniosek o wydanie tzw. wtórnika.

Jak parkowac w lesie? Ekspert radzi

Wjeżdżanie do lasu czy parkowanie na poboczach w letnie dni bywa niebezpieczne. Nie dość, że grozi mandatem czy zapaleniem się samochodu, to jeszcze uzyskanie odszkodowania może być znacznie utrudnione.

Karta parkingowa dla niepełnosprawnych

Karta parkingowa jest jedynym dokumentem, który uprawnia osoby niepełnosprawne do parkowania na miejscach specjalnie wydzielonych i przeznaczonych dla nich, czyli tzw. kopertach. Powinna być umieszczona za przednią szybą samochodu w sposób umożliwiający jej odczytanie.

Czy na quada potrzebne jest prawo jazdy?

Quady są w naszym kraju coraz popularniejsze. Znakomita większość właścicieli tych pojazdów eksploatuje je na drogach niepublicznych bądź zdecydowanie w terenie.

Jak omijać przeszkody?

Manewr omijania nieruchomych przeszkód, jakie mogą znajdować się na drodze, wbrew pozorom nie należy do łatwych, a i przepisy nie są w tym przypadku jednoznaczne.

Jak parkować z przyczepą campingową?

Samo holowanie przyczepy stanowi dla kierowcy sporą niedogodność. Jest ona tym większa, im większa i cięższa jest przyczepa. Najgorzej jest w przypadku przyczepy campingowej.

„Krokodyle” będą mogli zatrzymywać nie tylko ciężarówki

Dużo zmian wniesie po nowym roku znowelizowana ustawa prawa o ruchu drogowym. Co ważne dotyczyć będzie wszystkich pojazdów poruszających się po drogach.

Od 1 stycznia pojedziemy szybciej

Maksymalna dozwolona prędkość na drodze ekspresowej będzie po nowym roku wynosiła 120km/h, a na autostradzie można będzie jeździć z prędkością do 140km/h. Na te zmiany zgodzili się posłowie.

Egzamin własnym autem na razie niemożliwy

Zła informacja dla tych kandydatów na kierowców, którzy mieli nadzieję, że będą mogli zdawać egzamin własnym pojazdem, na swój koszt oraz wniosek. Pomysł taki zdecydowanie odrzucili nasi parlamentarzyści.

Unia Europejska weźmie się za piratów drogowych

Popełniłeś przestępstwo drogowe u naszych zachodnich lub południowych sąsiadów? Możesz mieć poważne kłopoty. Wysocy rangą policjanci drogówki z całej Europy wezwali bowiem UE, by ta przyjęła przepisy, które pozwolą na karanie kierowców za wykroczenia popełnione za granicą.

Masz punkty? Lepiej szybko się ich pozbądź!

Masz punkty karne i chcesz się ich pozbyć? Lepiej zrób to teraz, gdyż w 2011 r. będzie trudniej. W nowym roku wejdzie bowiem w życie nowy kurs reedukacyjny dla kierowców, którym nazbierało się dużo punktów karnych.

Jak sprawdzić liczbę posiadanych punktów karnych?

Liczbę punktów karnych można sprawdzić zgłaszając się na komendę policji właściwej dla miejsca naszego zameldowania. Policja prowadzi ewidencję kierowców, którzy naruszają przepisy ruchu drogowego.

Prawo jazdy dla niepełnosprawnych

Choć szkół nauki jazdy jest w Polsce wiele, tylko nieliczne z nich oferują osobom niepełnosprawnym możliwość przeszkolenia wymaganego do zdobycia prawa jazdy. A prawo jazdy, to dla wielu osób z dysfunkcją narządów ruchu, często jest niezbędne do życia.

Kolizja czy wypadek drogowy?

Mówiąc o zdarzeniu drogowym często posługujemy się pojęciami kolizja lub wypadek drogowy. Kiedy mamy do czynienia z kolizją, a kiedy z wypadkiem?

Co grozi za niefachowo udzieloną pierwszą pomoc?

Często słyszymy o konsekwencjach, które możemy ponieść udzielając pierwszej pomocy w sposób nieprofesjonalny. Czy warto zatem próbować? Co grozi nam za ewentualne pogorszenie stanu ofiary na skutek naszych działań w trakcie udzielania pierwszej pomocy?

Jak jesienna aura wpływa na kierowców? Ekspert radzi

Jesienią podczas jazdy w złych warunkach pogodowych zaburzona zostaje nasza percepcja. Niekorzystnie na koncentrację wpływają również lekarstwa, których dużo zażywamy w związku z częstymi przeziębieniami.

Jakie uprawnienia ma Policja?

Policja nie jest naszym wrogiem. Jest to organ, który służy naszemu bezpieczeństwu i ma chronić nasze życie. To dzięki niej możemy czuć się w pewnym stopniu bezpieczni. Podpowiadamy, jakie ma wobec nas jako kierowców prawa.

Jak szybko możemy jeździć?

Często zapytani, jakie jest ograniczenie prędkości na danej drodze, nie umiemy odpowiedzieć, jeśli nie umieszczono na niej znaku. Podpowiadamy więc, jak szybko wg obowiązujących przepisów możemy jeździć na danej drodze.

Samochodem po Mazurach: Św. Lipka

Podróżując samochodem po Krainie Wielkich Jezior Mazurskich dojedziemy w końcu do Świętej Lipki, która bywa nazywana „Częstochową Północy”. Dzieje się tak z powodu ogromnej fali pielgrzymek, które przybywają rokrocznie do Sanktuarium Maryjnego.

Szkolenie „Punkty karne”

Policja prowadzi ewidencję kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego, obliguje ich do tego Kodeks Drogowy. Otrzymane i zewidencjonowane punkty karne usuwane są po upływie roku od dnia naruszenia.

Jak obliczyć koszty podróży samochodem?

Planując wyjazd na urlop, czy choćby w tzw. podróż w interesach, warto zrobić wstępną kalkulację kosztów przedsięwzięcia, aby uniknąć potem niemiłych niespodzianek. Ile kosztuje wyprawa samochodem?

Czy można prowadzić samochód będąc na lekach przeciwbólowych?

Lekarstwa mogą wprowadzać organizm w stan podobny do tego po spożyciu alkoholu. Oprócz senności powodują zawroty głowy, zaburzenia równowagi, widzenia, a przede wszystkim senność i wydłużenie czasu reakcji.

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Malcie?

Wypożyczenie samochodu na Malcie jest bardzo opłacalne i stanowi doskonałą formę spędzenia wakacji na terytorium tego państwa. Podróż po wyspach pozwoli nam na obcowanie z śródziemnomorską atmosferą i historią, która wiąże się z Zakonem Rycerzy Maltańskich.

REKLAMA