REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kodeks drogowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Art. 23 – Wymijanie, omijanie i cofanie na drodze

Przepisy prawa o ruchu drogowym określają obowiązki uczestników ruchu przy wymijaniu i omijaniu. Na określonych odcinkach trasy bezwzględnie zakazane jest także cofanie.

Art. 22: zmiana kierunku jazdy

Zmiana kierunku jazdy, jak również zmiana zajmowanego pasa ruchu wymaga od kierującego zachowania szczególnej ostrożności. Oznacza to, że na uczestników ruchu nałożone są szczególne obowiązki.

Art. 19 – 21: dozwolona prędkość

Prędkość ruchu pojazdów powinna być dostosowana nie tylko do ograniczeń ustanowionych znakami, lecz również do warunków na drodze.

Art. 17 – 18a: włączanie się do ruchu

Przepisy art. 17, 18 i 18a Prawa o ruchu drogowym regulują kwestię włączania się do ruchu drogowego. Nieprawidłowe wykonanie manewru włączania może nas narazić na mandat i punkty karne.

REKLAMA

Art. 16: zasada ruchu prawostronnego

W Polsce, podobnie jak w Europie kontynentalnej, obowiązuje zasada ruchu prawostronnego. Ruch lewostronny obowiązuje w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Islandii oraz na Cyprze.

Art. 13 – 14: przejście dla pieszych

Zachowanie szczególnej ostrożności na przejściu dla pieszych jest obowiązkiem zarówno pieszych, jak i kierowców.

Art. 12 - ruch kolumny pieszych

Szczególne zasady związane z ruchem obowiązują w przypadku przemarszu kolumny pieszych (art. 12).

Art. 11 – pieszy jako uczestnik ruchu

Pieszy, podobnie jak kierowca samochodu, jest uczestnikiem ruchu drogowego. Kwestie dotyczące ruchu pieszych reguluje art. 11 – 15 Prawa o ruchu drogowym.

REKLAMA

Art. 9 – 10: pojazdy uprzywilejowane i zarządzanie ruchem

Uczestnicy ruchu drogowego mają obowiązek ustąpić miejsca pojazdom uprzywilejowanym (art. 9). Z kolei art. 10 określa organy zarządzające ruchem na drogach.

Art. 8 – niepełnosprawni uczestnicy ruchu

Przepisy dotyczące ruchu drogowego przyznają specjalne prawa niepełnosprawnym kierowcom samochodów. Aby jednak korzystać z tych uprawnień trzeba uzyskać status niepełnosprawnego i specjalną kartę parkingową.

Art. 7 – znaki drogowe

Podstawowym obowiązkiem uczestników ruchu jest stosowanie się do znaków drogowych. Art. 7 oraz wydane na jego podstawie rozporządzenia określają rodzaje znaków drogowych obowiązujących w ruchu drogowym.

Art. 6 – kontrola drogowa

Przepisy prawa o ruchu drogowym określają podmioty uprawnione do wydawania uczestnikom ruchu poleceń i sygnałów. Na poziomie rozporządzeń uregulowano także szczegółowe zasady kontroli drogowej.

Art. 5 – polecenia i sygnały drogowe

Uczestnictwo w ruchu drogowym wiąże się z obowiązkiem stosowania do poleceń, sygnałów oraz znaków drogowych.

Art. 4 - zasada ograniczonego zaufania

Przepisy Prawa o ruchu drogowym ustanawiają zasadę ograniczonego zaufania na drodze. Czym dokładnie jest zasada ograniczonego zaufania?

Art. 3: uczestnicy ruchu drogowego

Przepis art. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym określa podstawowe obowiązki uczestników ruchu drogowego. Uczestnikami ruchu drogowego są zarówno kierujący, piesi oraz inne osoby znajdujące się czy to w pojeździe, czy na drodze.

Art. 2: definicje ustawowe

Art. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym zawiera szereg definicji, które ułatwiają zrozumienie treści ustawy. Definicji podlegają m.in. droga, autostrada, droga ekspresowa, pieszy, czy szczególna ostrożność.

Art. 1 Prawo o ruchu drogowym

Ustawa, zwana popularnie Kodeksem drogowym, określa m.in. zasady ruchu na drogach publicznych, zasady dopuszczania pojazdów do ruchu oraz zasady i warunki kontroli drogowych.

Prawo o ruchu drogowym – wstęp

Ruch drogowy w Polsce podlega regułom znajdującym się w szeregu ustaw. Najobszerniejszym aktem prawnym jest Prawo o ruchu drogowym, zwane niekiedy kodeksem drogowym.

Przeładowane tiry niszczą polskie drogi

Przejazd jednego tira o nacisku 20 ton na oś zużywa nawierzchnię drogi tak, jak przejazd 2,5 miliona samochodów osobowych. Kontrola Najwyższej Izby Kontroli wykazała, że Inspekcja Transportu Drogowego zaniechała przeprowadzania kontroli w nocy, w weekendy oraz w okresie jesienno-zimowym. To spowodowało, że nieuczciwi przewoźnicy mogli poczuć się bezkarni. Inspektorzy z Inspekcji Transportu Drogowego wykorzystywali też wagi do ważenia pojazdów, które nie miały aktualnych świadectw legalizacji oraz takie, które w ogóle nie były do tego przystosowane.

Jak przygotować motocykl do podróży?

Podróżowanie na motocyklu to dla wielu osób najlepszy sposób na spędzenie urlopu. Niby nie różni się wiele od jazdy samochodem, jednak doznania są całkiem inne, a rzesza globtroterów jednośladowych rośnie z roku na rok.

Jak jeździć z pasażerem na motocyklu?

Podróżowanie z pasażerem to dość ważny temat dotyczący techniki jazdy. Dodatkowa osoba na tylnym siedzeniu powoduje przesunięcie środka ciężkości w górę jednośladu co skutkuje zmniejszeniem stabilności w czasie jazdy. Całkowicie inny rozkład masy motocykla zmusza kierowcę do zmiany stylu jazdy i co najważniejsze – do wcześniejszego reagowania na to co dzieje się na drodze.

Jak jeździć motocyklem w korku

Jazda w korku jest stałym elementem przemieszczania się motocyklistów mieszkających w dużych miastach. Jazda taka niesie za sobą dużą odpowiedzialność, bo w razie błędu motocyklisty uszkodzeniu ulec może samochód jadący obok, który porusza się zgodnie z przepisami.

Ubezpieczenie OC 2012

Od 11 lutego 2012 roku weszła w życie nowelizacja ustawy dotycząca obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC) dla pojazdów. Mimo, że wzrosną kary za brak ubezpieczenia OC, większość zmian, które wprowadza nowelizacja ustawy o OC jest z korzyścią dla kierowców.

Jaka jest wysokość mandatów za granicą?

W większości państw europejskich, mandaty są przynajmniej dwa razy droższe niż w Polsce, poza tym policja jest bardzo skrupulatna i nie przepuści nam nawet drobnego przewinienia. W tabeli wysokość mandatów za granicą.

Jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w innych krajach?

Wybierając się samochodem poza granicę Polski warto przyjrzeć się wcześniej przepisom obowiązującym w odwiedzanym kraju.

Przewóz materiałów niebezpiecznych

Nowa ustawa o przewozie towarów niebezpiecznych wejdzie w życie 1 stycznia 2012 r. Sprawdź jakie zmiany czekają kierowców w roku 2012.

Cofanie liczników jako przestępstwo

Ciężko sprawdzić ilu sprzedawców cofa liczniki w oferowanych przez siebie samochodach, jednak z pewnością problem jest spory. Zjawisko cofania liczników przybrało na sile wraz z ogromną ilością sprowadzonych z zagranicy aut.

Zmiana kodeksu drogowego

Ministerstwo Infrastruktury i Administracji przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego. Zgodnie z nim kierowcy łatwiej będzie utracić posiadane prawo jazdy.

Wkrótce nowy most na rzece Skawie

Czeską firmą Firesta-Fiser podpisała umowę z Generalną Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na budowę mostu na rzece Skawie w Suchej Beskidzkiej w ciągu drogi krajowej 28, zwanej trasą karpacką.

Nowy system karania firm transportowych

W piątek 16 września 2011 roku Sejm przyjął nowelizację ustawy o transporcie drogowym. Zmiany dotyczą m.in. wysokości kar dla firm transportowych. Teraz kary będą zależeć od wielkości firmy.

Nowe kary za brak OC w 2012 roku

Na kierowców, którzy nie posiadają ubezpieczenia OC w przyszłym roku czekają o 50% wyższe kary. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny umożliwi także łatwą identyfikację pojazdów bez OC. Wzrost kosztów czeka też sprawców wypadków, którzy nie wykupili obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Czy muszę jeździć w kasku na skuterze i jak zachować się na drodze?

Skutery, co raz popularniejsze na polskich drogach traktowane są zgodnie z przepisami, jako motorower. Jakie są obowiązki motorowerzysty, czyli kierującego skuterem do 50cm3? Jakie prawo jazdy jest niezbędne do prowadzenia skutera?

Konwencja Wiedeńska 1968 – ochrona kierowców podczas zagranicznych podróży

Konwencja Wiedeńska o Ruchu Drogowym z 1968 roku jest międzynarodowym traktatem, którego zadaniem było zwiększenie bezpieczeństwa poprzez ujednolicenie zasad ruchu pojazdów, ich wyposażenia i wzajemnych relacji z pieszymi i rowerzystami. Co Konwencja Wiedeńska oznacza dla nas?

Internetowe alkomaty online: jak z nich korzystać?

Organizm człowieka metabolizuje alkohol w pewnym indywidualnym dla każdej osoby tempie. Można do pewnego stopnia uśrednić tę wartość, jednak przy korzystaniu z różnego rodzaju internetowych alkomatów online należy zachować ostrożność. Oto zasada działania internetowego alkomatu online na moto.wieszjak.pl

Kiedy telefon działa jak alkohol?

Rozmawiając przez telefon podczas prowadzenia samochodu jesteśmy narażeni na podobne niebezpieczeństwo jak przy zawartości około 0,8 promila alkoholu we krwi, a dopuszczalna dawka alkoholu we krwi, jaką może mieć kierowca wynosi jedynie 0,2 promila.

Nowe znaki obowiązujące na polskich drogach

Z dniem 30 czerwca zostały wprowadzone nowe znaki drogowe. Do kodeksu ruchu drogowego zastał dodany znak D-39a „ opłaty drogowe” oraz tabliczkę do znaku T-34 informującą o elektronicznym poborze opłat za przejazd drogą publiczną.

Wydanie wtórnika karty pojazdu

Karta pojazdu jest dokumentem, który powinien posiadać każdy kierowca, którego samochód został zarejestrowany w Polsce po 1 lipca 1999 roku. Co zrobić, gdy kartę zgubimy lub zostanie zniszczona?

Prawo jazdy – do trzech razy sztuka?

Uzyskanie prawa jazdy nie jest rzeczą prostą. Niestety do rzadkości należą sytuacje, kiedy egzamin zdaje się za pierwszym razem. Czy wiesz, co należy zrobić, gdy nie zdasz egzaminu po raz kolejny?

Przepisy drogowe w Europie

Przepisy drogowe w krajach europejskich co do ogólnych zasad są zunifikowane. Jednak w każdym kraju – także w obrębie Wspólnoty Europejskiej – obowiązują różnego rodzaju rozbieżności odnośnie obowiązkowego wyposażenia pojazdu, dopuszczalnych prędkości na drogach, czy dopuszczalnej zawartości alkoholu we krwi kierowcy. W dziale Przepisy drogowe w Europie zgromadziliśmy szereg artykułów opisujących przepisy drogowe w krajach europejskich.

Rower i samochód na drodze - kto ma pierwszeństwo?

Rower jest co raz bardziej popularnym środkiem rekreacji, a także transportu w mieście. Co raz częściej drogi rowerzystów i kierowców krzyżują się. Czy mamy ustąpić rowerowi, czy może rowerzysta powinien stanąć i przepuścić samochód?

Samochodem do Norwegii

Podróż do Norwegii wymaga znajomości przepisów drogowych. Zimą obowiązuje inny zestaw regulacji prawnych dotyczących poruszania się po drogach. Warto przemyśleć podróż kamperem latem do tego kraju skandynawskiego. Przedstawiamy najważniejsze przepisy drogowe obowiązujące na terytorium Norwegii.

10 procent potencjalnych zabójców czyli samochodowe zwyczaje Polaków

Aż 10 procent badanych kierowców porusza się w terenie zabudowanym z prędkością 120-160 km/h wynika z „Raportu przekroczeń prędkości” przygotowanego przez spółkę DSG

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Kazachstanie?

Kazachstan to ciężki klimatycznie kraj, w którym zimą panują bardzo trudne warunki drogowe. Latem dużo bezpieczniej można się poruszać po nim, choć niski wskaźnik oznakowań drogowych nie ułatwia podróży. Poznajmy najważniejsze przepisy drogowe Kazachstanu.

Przepisy drogowe w Watykanie

Watykan to tłumnie odwiedzane stato in stato, które jest głównym punktem wycieczek pielgrzymów, podróżujących po Włoszech. Jeśli wybierzemy się samochodem do Watykanu bądź wypożyczymy auto na miejscu, warto poznać specyfikę i zasady drogowe panujące na jego terenie.

Statystyki policyjne: w kwietniu odnotowano prawie 11 tysięcy wypadków

W kwietniu 2011 na polskich drogach zginęło 290 osób, a 3733 zostały ranne. Liczba wypadków w porównaniu z kwietniem 2010 roku zwiększyła się.

Piesi i rowerzyści na drodze: jak się wobec nich zachowywać podczas jazdy?

Wśród użytkowników dróg publicznych wielu jest takich, którzy nie znają przepisów ruchu, a są i tacy którzy z ich istnienia nie zdają sobie sprawy. Kierowcy nie mogą więc zakładać, że każda napotkana na drodze osoba postąpi zgodnie z Kodeksem Drogowym.

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy?

Zdać egzamin na prawo jazdy to dla większości przyszłych kierowców nie lada sztuka. Niektórym udaje się to za pierwszym, drugim razem, cierpliwość innych wystawiona jest na większą próbę… Jakie zadania czekają nas na egzaminie?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Tanzanii?

Tanzania obejmuje cześć kontynentalną oraz wyspa Mafia i Zanzibar. Całe terytorium kraju można przemierzać na podstawie jednej wizy. Jazda samochodem bywa niebezpieczna, szczególnie w nocy – ze względu na słabe oświetlenie dróg i nierozważną jazdę kierowców.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Somalii?

Podróże po Somalii zaliczają się do najbardziej niebezpiecznych na czarnym lądzie, bowiem panuje tam niestabilna sytuacja polityczna od kilkunastu lat. Jednak będąc w tym kraju warto poznać najważniejsze regulacje i przepisy drogowe, aby zapewnić sobie większe bezpieczeństwo na drodze.

Jakie przepisy obowiązują w Birmie?

Birma inaczej Myanmar to azjatycki kraj, który z racji panującego tam reżimu, nie jest zbyt otwarty na turystów. Przedstawiamy najważniejsze regulacje i przepisy drogowe Birmy.

REKLAMA