REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kodeks cywilny, Najem

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sprostowanie a odpowiedź w prawie prasowym

Polskie prawo prasowe w ramach tzw. systemu sprostowań przewiduje aktualnie dwa środki umożliwiające osobie zainteresowanej przeciwdziałanie naruszeniom związanym z informacją nieprawdziwą, nieścisłą lub zagrażającą jej dobrom osobistym. Mianowicie mowa w tym wypadku o uregulowanym w art. 31 ustawy o prawie prasowym- sprostowaniu i odpowiedzi.

Umowa najmu miejsca garażowego - WZÓR UMOWY

Na podstawie tej umowy Wynajmujący oddaje Najemcy do używania miejsce garażowe. Najemca w zamian zobowiązuje się uiszczać określony czynsz. Pobierz bezpłatny wzór.

Umowa najmu autokaru wraz z obsługą

Wynajmujący wynajmuje najemcy autokar wraz obsługą kierowców. W umowie strony określają kwestie wynagrodzenia, poniesienia kosztów obsługi. Pobierz bezpłatny wzór umowy najmu.

Umowa przedwstępna najmu - WZÓR UMOWY

Umowa przedwstępna to umowa przez którą jedna ze stron lub obie strony zobowiązują się do zawarcia umowy najmu. Umowa przedwstępna powinna określać istotne postanowienia przyrzeczonej umowy najmu.

REKLAMA

Najem samochodu wraz z obsługą - WZÓR UMOWY

Przez umowę najmu samochodu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy samochód do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz za korzystanie z samochodu. Pobierz bezpłatny wzór umowy.

Umowa najmu samochodu - WZÓR UMOWY

Przez umowę najmu samochodu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy samochód do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz za korzystanie z samochodu. Pobierz bezpłatny wzór.

Umowa najmu miejsca garażowego - WZÓR UMOWY

Przez umowę najmu miejsca garażowego wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy miejsce garażowe do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Pobierz bezpłatny wzór.

Wypowiedzenie umowy najmu przez najemcę - WZÓR PISMA

Umowę najmu zawartą na czas nie oznaczony można rozwiązać jedynie przez wypowiedzenie. Wypowiadając umowę najemca musi jednak pamiętać o zachowaniu terminów wypowiedzenia.

REKLAMA

Umowa podnajmu mieszkania - WZÓR UMOWY

W umowie podnajmu Oddający w podnajem oddaje Podnajemcy do używania rzecz, będącą przedmiotem umowy najmu wiążącej go z Wynajmującym. Bezpłatny wzór umowy.

Umowa najmu mieszkania - WZÓR UMOWY

Przez umowę najmu lokalu mieszkalnego wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy mieszkanie do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Najem lokalu mieszkalnego na czas oznaczony - WZÓR UMOWY

Przez umowę najmu lokalu mieszkalnego wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy mieszkanie do używania przez czas oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Najem lokalu użytkowego na czas nieoznaczony - WZÓR UMOWY

Przez umowę najmu lokalu użytkowego wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy lokal użytkowy do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych. Opodatkowaniu tym podatkiem podlegają również przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze - realizowanych poza działalnością gospodarczą (tzw. najem prywatny).

Opodatkowanie najmu 2011

Jeżeli decydujemy się na wynajęcie mieszkania, musimy pamiętać, że trzeba będzie rozliczyć się z przychodów z tego tytułu osiąganych. Podatnik ma do wyboru kilka form, z każdą związane inne korzyści i obowiązki.

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie

Co powinno znaleźć się w umowie najmu? Jakie prawa i obowiązki ma wynajmujący, a jakie najemca? Kiedy można niezwłocznie zerwać umowę? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym tekście.

Zakres odpowiedzialności wykonawcy za roboty budowlane

Na wykonawcy spoczywa wiele obowiązków podczas wykonywania robót budowlanych. Przed rozpoczęciem robót wykonawca zobowiązany jest dokonać szczegółowej oceny otrzymanej uprzednio od inwestora analizy projektowej. Ponadto wykonawca ponosi odpowiedzialność za prawidłowe wykonanie robót budowlanych we wskazanym terminie.

Gwarancja wykonania usług budowlanych


W umowie o wykonanie usług budowlanych należy zawrzeć postanowienia dotyczące gwarancji wykonania usług budowlanych, a przy tym należy określić wysokość, termin obowiązywania gwarancji. Kaucja gwarancyjna ma na celu zabezpieczenie wykonania umowy.

Zarządzanie nieruchomością wspólną we wspólnocie mieszkaniowej


W umowie o ustanowienie odrębnej własności lokali właściciele lokali mogą swobodnie określić warunki zarządzania nieruchomością wspólna. Zmiany trybu zarządzania nieruchomością wspólną mogą nastąpić na mocy uchwały właścicieli lokali.

Różnica pomiędzy małą a dużą wspólnotą mieszkaniową

W małej wspólnocie mieszkaniowej liczba lokali wyodrębnionych i niewyodrębnionych, nie jest większa niż siedem, wszelkie decyzje podejmowane są w drodze porozumienia. Natomiast w przypadku dużej wspólnoty w budynku istnieje, co najmniej osiem lokali, decyzje podejmowane są w formie uchwał.

Jakie mieszkanie wybrać dla studenta?

Kolejny rok akademicki coraz bliżej, a więc i czas dla studentów by zastanowić się, gdzie będą mieszkać. Co prawda, wybór na rynku jest całkiem spory, warto w pierwszej kolejności pomyśleć, jakie mieszkanie będzie spełniało nasz oczekiwania, także te finansowe…

Czy umowę najmu można zawrzeć przez pełnomocnika?

Pełnomocnictwo umożliwia dokonanie czynności prawnych w imieniu innej osoby. Jest bardzo przydatne, gdy nie możemy osobiście zawrzeć umowy. Czym jest pełnomocnictwo? Czy można go udzielić do wynajęcia w naszym imieniu mieszkania?

Czy wynajmujący musi zwrócić kaucję zabezpieczającą?

Najem mieszkania może być uzależniony od wpłacenia kaucji zabezpieczającej. Czy wynajmujący musi zwrócić kaucję przy rozwiązaniu umowy? Co zabezpiecza kaucja?

Zniesienie współwłasności przy sprzedaży nieruchomości


Współwłaściciele nieruchomości położonej w Warszawie chcą sprzedać mieszkanie o powierzchni 200 metrów kwadratowych, którą nabyli na podstawie umowy spółki cywilnej. Jakie czynności powinni wykonać dla prawidłowego dokonania podziału nieruchomości?

Kaucja przy umowie najmu mieszkania

Zwrot kaucji może być jednym z problemów przy najmie mieszkania. Czy wynajmujący ma obowiązek zwrócić kaucję i w jakich sytuacjach może ją zatrzymać?

Samochód w najem czy leasing?

Leasing czy najem samochodu? Zanim odpowiesz sobie na to pytanie musisz najpierw dowiedzieć się jakie korzyści płyną z leasingu samochodu, a jakie z najmu.

Jakie problemy mogą powstać przy zdawaniu mieszkania?

Najmując mieszkanie zobowiązujemy się jednocześnie zwrócić je w stanie niepogorszonym. Co z tego wynika? Jakie problemy możemy napotkać przy oddawaniu mieszkania po zakończeniu umowy?

Wstąpienie w stosunek najmu na skutek śmierci najemcy

Wstąpienie w stosunek najmu oznacza, że osoby stają się współ(najemcami) na dotychczasowych warunkach z chwilą śmierci najemcy. Jest to odrębna instytucja od dziedziczenia i dotyczy wyłącznie lokali mieszkalnych.

Obowiązki inwestora i wykonawcy z tytułu umowy o usługi budowlane


Zarówno na inwestorze, jak i wykonawcy spoczywają obowiązki wynikające z umowy o usługi budowlane. Wykonawca zobowiązany jest zarówno oddać obiekt wykonany zgodnie z projektem, jak i zasadami wiedzy technicznej. Natomiast inwestor powinien przygotować roboty budowlane zgodnie z przepisami prawa budowanego, przekazać w uzgodnionym terminie teren budowy, następnie dostarczyć projekt budowlany wykonywany, odebrać obiekt, a także uiścić w terminie wynagrodzenie.

Nabycie nieruchomości z mocy prawa przez cudzoziemca


Cudzoziemiec może nabyć nieruchomość z mocy prawa na podstawie zasiedzenia. Musi on uzyskać stosowne zezwolenie do nabycia własności nieruchomości z mocy prawa, jednakże z chwilą upływu terminu zasiedzenia.

Konstytutywne orzeczenie jako forma nabycia nieruchomości przez cudzoziemca


Cudzoziemiec może nabyć nieruchomość poprzez konstytutywne orzeczenie sądowe. Są to orzeczenia znoszące współwłasność oraz orzeczenia zastępujące oświadczenie woli jednej ze stron. Cudzoziemiec zobowiązany jest uzyskać stosowne zezwolenie na nabycie nieruchomości na mocy konstytutywnych orzeczeń wówczas, gdy otrzymuje część nieruchomości o wartości wyższej od jego udziału lub całą nieruchomość

Umowa znosząca współwłasność a nabycie nieruchomości przez obcokrajowca


Obcokrajowiec, który ma udział we współwłasności może nabyć nieruchomość na mocy umowy współwłaścicieli znoszącej współwłasność nieruchomości. Cudzoziemiec powinien uzyskać zezwolenie na nabycie nieruchomości wówczas, gdy otrzyma część nieruchomości o wartości wyższej od jego udziału, a także gdy nabywa inną nieruchomość niż ta, której dotyczyła pierwsza współwłasność.

Umowy darowizny a nabycie nieruchomości przez cudzoziemca


Nabycie przez cudzoziemca nieruchomości w drodze umowy darowizny wymaga uzyskania zezwolenia. Przedmiotem darowizny mogą być zarówno własność, jak i inne prawa na nieruchomości. Umowa darowizny ma charakter umowy jednostronnie zobowiązującej, w której tylko darczyńca zobowiązuje się do świadczenia.

Dokonanie zmiany nieruchomości przez obcokrajowca


Cudzoziemiec oraz druga strona umowy zamiany nieruchomości mogą zobowiązać się do przeniesienia na cudzoziemca własność nieruchomości w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności prawa majątkowego na rzecz drugiej strony. Cudzoziemiec w celu nabycia nieruchomości w drodze zawarcia umowy zamiany powinien uzyskać zezwolenia właściwego ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Poradnik: Jak otrzymać dodatek mieszkaniowy w Irlandii?

O dodatek mogą ubiegać się prywatni najemcy, którzy nie są w stanie pokryć kosztów utrzymania mieszkania. Świadczenie jest przyznawane tylko wówczas, gdy lokal jest odpowiedni do potrzeb.

Mieszkania komunalne do zmiany

Gminy będą miały więcej swobody w decydowaniu o tym, kto zajmuje lokal komunalny, ile za niego płaci i jak często będą weryfikowane dochody takiej osoby.

Jak wynająć autokar?

W ramach umowy najmu możemy nająć autokar zarówno z załogą, jak również bez. Należy jednak zastanowić się jak skonstruować umowę.

Wynajem mieszkania - krok po kroku

Co powinniśmy wiedzieć o wynajmowaniu mieszkań? Jakie prawa mają najemcy, a jakie obowiązki? Na co zwrócić umowę przy sporządzaniu umowy i dlaczego warto być ostrożnym i skrupulatnym przy odbiorze mieszkania? Tutaj znajdziesz odpowiedź.

Za jakie nieprawidłowości odpowiada najemca?

Niekiedy zdarza się tak, że najemcy pozostawiają po sobie zdewastowane mieszkanie. Jak dochodzić odszkodowania? Za co odpowiada najemca, a co należy wliczyć do „kosztów” wynajmowania?

Jak dochodzić odszkodowania od byłego najemcy?

Po zakończeniu umowy najmu najemca powinien zwrócić rzecz w stanie niepogorszonym. Za remont zdewastowanego mieszkania będzie zatem płacił najemca.

Prawo zabudowy - wkrótce nowe ograniczone prawo rzeczowe

Dnia 7 grudnia 2010 r. Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało do uzgodnień międzyresortowych projekt nowelizacji ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (dalej „projekt nowelizacji”). Chociaż projekt nowelizacji czeka jeszcze długa droga legislacyjna, to postaramy się już teraz przedstawić zasadnicze zmiany, które on przewiduje.

Rodzina nie wstąpi w miejsce najemcy lokalu komunalnego

Wkrótce mieszkań komunalnych i socjalnych nie będzie można przekazywać z pokolenia na pokolenie. W razie śmierci najemcy umowa będzie wygasała.

Sposób dokonywania wypłaty z tytułu umowy zlecenia lub o dzieło

Jesteśmy jednostką budżetową, prowadzimy doradztwo dla nauczycieli. Często zdarza się nam zawierać umowy zlecenia lub o dzieło. Czy rachunek, który wystawia wykonawca umowy, można zastąpić wypłatą dokonywaną na podstawie listy płac (zapis o liście płac byłby zawarty w treści umowy)? Zdarza się, że umowy są realizowane przez kilka miesięcy, a wypłata następuje za każdy miesiąc i łatwiej byłoby rozliczać taką umowę wyłącznie na podstawie listy płac.

Najem samochodu – piszemy umowę

Zawierając umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się przekazać najemcy samochód do używania na czas oznaczony lub nie. Z kolei najemca zobowiązuje się płacić określony czynsz.

Jaka alternatywa dla odwróconej hipoteki?

Nowa usługa na rynku nieruchomości – agencje nieruchomości proponują sprzedaż dużego mieszkania, a w zamian zakup dwóch, jednego do zamieszkania, drugiego – na wynajem. Takie rozwiązanie ma być alternatywą dla odwróconej hipoteki.

Jak wykupić mieszkanie od jednostki samorządu terytorialnego?

Jeżeli gmina zamierza sprzedać mieszkanie komunalnego powinna w pierwszej kolejności poinformować (na piśmie) jego najemcę (gdy ten posiada prawo pierwszeństwa w kupnie). O czym warto wiedzieć wykupując mieszkanie?

Jak eksmitować uciążliwego lokatora?

Choć ustawa o ochronie praw lokatorów, jak sama nazwa wskazuje, ma na celu objęcie ich jak najszerszą ochroną, nie zapomina jednak o sąsiadach i współlokatorach, którzy muszą zmagać się z uciążliwym mieszkańcem. Co można zrobić, by eksmitować uciążliwego lokatora?

Czy opodatkowaniu podlegają pracownicy zatrudniani w najmie

Najem

Umowa najmu należy do kategorii umów nazwanych, a jej istotne postanowienia zostały określone w Kodeksie cywilnym w art. 659 – 692. Istotą najmu jest oddanie rzeczy do używania na czas oznaczony lub nieoznaczony.

Osoba prawna

Osoby prawne to jednostki organizacyjne, które na równi z osobami fizycznymi są podmiotami stosunków cywilnoprawnych. Osobą prawną jest również Skarb Państwa.

Osoba fizyczna

Osoba fizyczna to prawne określenie człowieka, jako podmiotu stosunku cywilnoprawnego. Osoby fizyczne posiadają zdolność prawną, a także po spełnieniu określonych warunków zdolność do czynności prawnych.

REKLAMA