REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kobiety

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Najwięcej zyskają kobiety. Informacje o wynagrodzeniu będą jawne, w podziale na płeć

Kobiety wciąż zarabiają mniej niż mężczyźni na tych samych stanowiskach i nie wiedzą, czy ze względu na płeć oferta wynagrodzenia składana im przez pracodawcę jest zaniżana. Wprowadzenie jawności wynagrodzeń w ofertach pracy ma to zmienić. Jest już odpowiedni projekt zmian w Kodeksie pracy.

Przemoc ekonomiczna w Polsce. Jak ją rozpoznać? [PRZYKŁADY]

W Polsce coraz więcej mówi się o przemowy ekonomicznej, która zwykle dotyka kobiet. Czasami jest trudna do zauważenia. Trudność tę wzmacniają stereotypy. Jak ją rozpoznać? Kiedy powinna zapalić się czerwona lampka? Psycholog podaje przykłady przemocy ekonomicznej i wskazuje dostępne formy pomocy.

Niebawem rusza kwalifikacja wojskowa i obejmie również kobiety (także studentki). Za zignorowanie wezwania - grzywna lub przymusowe doprowadzenie

Już niebawem, bo 3 lutego 2025 r. rozpoczyna się tegoroczna kwalifikacja wojskowa, do której stawić się będą musieli nie tylko mężczyźni, ale również kobiety – wykonujące cały szereg określonych zawodów, jak i pobierające w tym kierunku naukę. Rektorzy uczelni i dyrektorzy szkół zobowiązani są do wysłania do wojska imiennych wykazów kobiet, a za niestawiennictwo do kwalifikacji – grozi grzywna, przymusowe doprowadzenie przez policję, a nawet kara ograniczenia wolności.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

REKLAMA

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

33% składu zarządów i rad nadzorczych firm od 2026 roku będą stanowiły kobiety

Od 2026 roku będzie więcej kobiet na wysokich stanowiskach. Polska wdroży dyrektywę Women on Boards. Od stycznia 2026 roku 33% członków zarządów i rad nadzorczych firm będą stanowiły kobiety. Wyniki finansowe świadczą o pozytywnym wpływie obecności kobiet na tak wysokich stanowiskach.

Nierówna sytuacja krwiodawców: kobiety mają mniej uprawnień; osoby na JDG również mają gorzej

Krwiodawcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) nie mają takich samych uprawnień jak krwiodawcy zatrudnieni na umowach o pracę. Chodzi o przywilej dwudniowego odpoczynku, wynikający z ustawy o publicznej służbie krwi. Zauważalna jest również nierówna sytuacja prawna kobiet dawców, w stosunku do mężczyzn oddających krew.

Zawody męskie i kobiece. Jak kobiety i mężczyźni odnajdują się w nietypowych pracach?

Zawody męskie i kobiece. Pomimo, że w zawodach zmaskulinizowanych jest coraz więcej mężczyzn, a w sfeminizowanych coraz częściej można znaleźć mężczyzn to wciąż obie płcie uważają, że łączy się to ze specyficznymi zadaniami, związanymi z treścią pracy jak i charakterem społecznym. Badania na ten temat przeprowadziła socjolożka z Uniwersytetu SWPS dr Olga Czeranowska. 

REKLAMA

Pieniądze dla kobiet. 20.000 złotych dofinansowania na rozwój. Kobiety w grze - wniosek trzeba złożyć do końca października.

Kobiety w grze. Można dostać 20.000 złotych dofinansowania na rozwój piłki nożnej kobiet w Polsce. Wniosek o grant trzeba złożyć do końca października. Za uzyskanie środki będzie można zrealizować różnorakie projekty.

Będą groszowe emerytury. Obawia się ich 74% kobiet, ale to mężczyźni dwa razy częściej niż panie na nią oszczędzają

74 proc. pytanych kobiet deklaruje, że myśli o emeryturze. Ale tylko co trzecia podejmuje działania, które mogą pomóc ją zwiększyć. Jedynie 6 proc. inwestuje na rynkach finansowych. Z kolei mężczyźni mniej wyślą, ale aktywnie oszczędzają.

Feminatywy - kto ich używa? Znacznie częściej kobiety bierne zawodowo [sondaż]

Co trzecia pracująca kobieta (34,1 proc.) używa feminatywów do opisu swojej roli zawodowej - wynika z raportu z sondażu Uniwersytetu SWPS. Formie męskiej zwyczajowo przypisujemy większe znaczenie - tłumaczy współautorka raportu, psycholożka z Uniwersytetu SWPS dr Magdalena Formanowicz.

Wyższe emerytury dla matek. Jest potrzeba uwzględnienia wysiłku kobiet włożonego w wychowanie dzieci przy ustalaniu emerytury

Wyższe emerytury dla matek. Potrzeba kompleksowej polityki rodzinnej, a ona obejmuje także uwzględnienie wysiłku kobiet włożonego w wychowanie dzieci przy ustalaniu emerytury; to jeden z powodów, że kobiety odkładają niższe składki i mają później niższe emerytury - przekonywał prof. Łukasz Hardt, ekonomista z Uniwersytetu Warszawskiego.

Kobiety do prac fizycznych i "męskich". Polacy są podzieleni na ten temat

Kobiety do prac fizycznych i "męskich" - Polacy są podzieleni na ten temat. Część uważa, że to stereotypy, część że ma miejsce dyskryminacja płacowa kobiet, a jeszcze inni podkreślają, że pracodawcy powinni być bardziej otwarci na zatrudnianie kobiet w branżach takich, jak: produkcyjna, logistyczna czy budowlana. Czy kobiety nadają się do tzw. prac "męskich"? A mężczyźni do tzw. prac "damskich"

Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

Wiek emerytalny 2024

Wiek emerytalny w Polsce w 2024 roku jest inny dla kobiet i mężczyzn. Ile wynosi? Dopiero osiągnięcie określonej liczby lat uprawnia do przejścia na emeryturę. Ważne są także lata pracy.

Jakie auta wybierają kobiety? W jakim kolorze, jakie nadwozie? Najpopularniejsze modele samochodów wśród pań

Równość i przejrzystość wynagrodzeń kobiet i mężczyzn w UE [dyrektywa 2023/970]. Jakie zmiany na rynku pracy przyniesie implementacja tej dyrektywy? Od kiedy?

Jedną z podstawowych wartości, na których opiera się Unia Europejska, jest równość kobiet i mężczyzn. Od lat unijne prawodawstwo i orzecznictwo dążą do wyeliminowania dyskryminacji ze względu na płeć oraz wspierają równouprawnienie kobiet i mężczyzn na wszystkich płaszczyznach, w tym w szczególności na rynku pracy. Art. 157 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) nakłada na każde państwo członkowskie obowiązek zapewnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla pracowników płci męskiej i żeńskiej za taką samą pracę lub pracę takiej samej wartości. W ocenie UE kluczowymi przeszkodami w realizacji tej zasady są: brak przejrzystości systemów wynagradzania, niejasne i budzące wątpliwości interpretacyjne pojęcie pracy o takiej samej wartości oraz utrudnienia proceduralne uniemożliwiające ofiarom dyskryminacji dochodzenie ich praw. Negatywne piętno w obszarze równouprawnienia poprzez pogłębienie różnic w traktowaniu kobiet i mężczyzn przez pracodawców odcisnęła także pandemia COVID-19. 

Polki szybciej wyprowadzają się od rodziców niż Polacy. Podobnie jest w całej Europie

Z danych Eurostatu wynika, że statystyczna Polka wyprowadza się od rodziców mając niecałe 28 lat. Polakom (mężczyznom) takie usamodzielnienie "na swoim" zajmuje ponad dwa lata dłużej. Ale okazuje się, że nie jest to tylko polska specyfika. To prawidłowość obserwowana w całej Europie. 

Polki są w czołówce najbardziej przedsiębiorczych kobiet w UE. Wciąż jednak jest ich niewiele w zarządach firm

Polki należą do najbardziej przedsiębiorczych kobiet w Unii Europejskiej. Jednak wciąż jest ich zbyt mało w zarządach i radach nadzorczych firm.

Kobiety w Polsce mają własne firmy częściej niż w większości krajów UE. W naszym kraju 8% Polek prowadzi działalność gospodarczą

Kobiety w Polsce mają własne firmy częściej niż w większości krajów Unii Europejskiej – w naszym kraju 8% Polek prowadzi działalność gospodarczą, co stanowi drugi wynik europejski.

Taki sam wiek emerytalny kobiet i mężczyzn w Polsce? MRPiPS: nie ma przyzwolenia społecznego, nie są prowadzone prace

Brak jest przyzwolenia społecznego w zakresie realizacji postulatu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. Dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie prowadzi żadnych prac w tym zakresie. Obecnie rząd nie prowadzi prac dotyczących wyliczenia, jak zmieniłaby się średnia wysokość emerytur dla kobiet w przypadku zrównania wieku emerytalnego dla obu płci. Jednocześnie zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z Konstytucją RP, regulacjami Międzynarodowej Organizacji Pracy i dyrektywami UE. Takie informacje zostały przekazane w odpowiedzi na interpelację poselską z 22 lutego 2024 r., której udzieliła Aleksandra Gajewska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Jak zachęcić kobiety do pracy w branży technologicznej? Może w pierwszej kolejności wyrównać zarobki

Średnio 13%. O tyle mniej niż mężczyźni średnio zarabiają kobiety w branży technologicznej. Istnieje pilna potrzeba wzmocnienia obecności kobiet w sektorze ICT. Zarówno pod względem wysokości zarobków jak i zajmowanych stanowisk. 

Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety muszą iść na komisję wojskową

Do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2024 roku są wezwane również kobiety urodzone w latach 1997-2005 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które nie stawały jeszcze do kwalifikacji wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2023/2024 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w wybranych zawodach. Tak wynika z rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w tej sprawie.

Zaprzysiężenie rządu Mateusza Morawieckiego. Nowy rząd będzie mniejszy i będzie w nim dużo kobiet

Prezydent Andrzej Duda dokonał zaprzysiężenia rządu Mateusza Morawieckiego dziś o godz. 16.30 w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego. 

Kobiece zawody - które branże są najbardziej sfeminizowane?

Kobiece zawody - które branże są najbardziej sfeminizowane? Okazuje się, że nadal w XXI w. istnieje wyraźny podział na zawody typowo damskie i męskie. Pomimo tego, że kobiety przełamują bariery w zawodach związanych z naukami ścisłymi, technologią, inżynierią i matematyką oraz pokonują pewne przeszkody na stanowiskach kierowniczych jak i udowadniają, że możliwe jest łączenie macierzyństwa z pracą zawodową - transformacja krajobrazu płci w miejscu pracy pozostaje nieco zaburzona. Nadal najczęściej zajmowanymi stanowiskami pracy przez kobiety są branże związane z opieką nad dziećmi, osobami starszymi czy jako pomoc w pracach porządkowych w domach.

Generacja Y i kobiety wybierają pracodawców odpowiedzialnych ekologicznie

Czy pracodawcy nadal są w stanie wygrywać ofertami finansowymi, czy jednak czeka ich zmiana podejścia? Aż 60% specjalistów IT woli aplikować do firmy, która ma długofalową strategię ograniczania negatywnego wpływu na środowisko. 46% respondentów_tek spodziewa się, że realne działania w duchu ekologii cyfrowej coraz mocniej będą wpływać na wybór zatrudnienia w IT. 

Kobiety na rynku pracy. Powrót do pracy po urodzenia dziecka nie jest łatwy

Kobiety chcą wracać do pracy po urodzeniu dziecka, ale brakuje ułatwień. Dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z pytaniem, czy  prowadzone są analizy lub prace nad rozszerzeniem ram prawnych prowadzących do efektywnego wzrostu liczby kobiet powracających na rynek pracy po urodzeniu dziecka. 

Jak miasta mogą być bezpieczniejsze dla kobiet?

Planowanie i projektowanie miast wpływa na obecność, funkcjonowanie kobiet oraz ich rolę społeczną. W Wielkiej Brytanii 97 proc. młodych kobiet doświadczyło molestowania w miejscach publicznych[1], w Irlandii 55 proc. kobiet czuje się niepewnie podróżując transportem publicznym po zmroku[2]. Wyniki badań pokazują również, że kobiety nie korzystają z otwartej przestrzeni publicznej tak swobodnie, jak mężczyźni.[3] To tylko część wniosków z raportu “Cities Alive: Designing cities that work for women” opracowanego przez University of Liverpool we współpracy z firmą Arup, globalnym ekspertem zrównoważonej inżynierii. Według autorów kluczowym czynnikiem determinującym sytuację kobiet w miastach jest sposób zagospodarowania przestrzeni, który w niewystarczający sposób uwzględnia ich potrzeby. 

IT. Idealna branża dla mam?

Intensywny rozwój nowych technologii sprawił, że znacznie poszerzył się wachlarz profesji, dla których IT jest wspólnym mianownikiem. I choć utarł się stereotyp, że branża IT zdominowana jest przez mężczyzn, kobiety coraz lepiej sobie radzą w tym sektorze, skutecznie konkurując i współpracując z panami. Również te, które zdecydowały się łączyć rozwój zawodowy z macierzyństwem. Co je przekonuje do pracy w IT?

Samochód dla mamy. Czyli jakie auta kupują Polki?

Zbliżający się Dzień Matki stał się okazją do sprawdzenia, jakie są motoryzacyjne preferencje Polek kupujących używane auta. Co wynikło z analizy? Mamy w Polsce są wyjątkowo praktyczne.

Gorsza pozycja kobiet na rynku pracy

W ciągu ostatnich 4 lat utrwaliła się gorsza sytuacja kobiet na rynku pracy w porównaniu z mężczyznami. Kobiety są mniej aktywne zawodowo, mniej zarabiają i często dotyka je dezaktywizacja.

Zwiększanie roli kobiet w biznesie opłaca się

Wiele krajów na świecie zrozumiało, że zwiększenie roli kobiet w gospodarce, biznesie jest nie tylko słuszne ze względów ideowych, ale po prostu się opłaca. Różnorodność we władzach spółek przynosi wymierne korzyści biznesowe.

Startuje projekt Fearless Together – akcja, która pomoże kobietom rozwinąć karierę w finansach

W Dzień Kobiet - 8 marca br. odbyła się inauguracja projektu Fearless Together #empower your career in finance. Data nie jest przypadkowa – akcja ma bowiem na celu wsparcie kobiet z Polski i z Ukrainy w rozwoju kariery w branży finansowej. Uczestniczki programu mogą liczyć na pomoc od sprawdzonych ekspertów, czyli m.in. na mentoring, szkolenia i wsparcie psychologiczne. Kampania organizowana jest przez State Street Global Advisors Polska we współpracy z Fundacją Mamo Pracuj, a jej partnerem jest CFA Society Poland.

Międzynarodowy Dzień Kobiet: Zatrudniaj je i płać więcej!

W UE kobiety zarabiają o 13% mniej niż mężczyźni pod względem średnich godzinowych zarobków brutto. Chociaż jest to mniej niż globalne zróżnicowanie wynagrodzenia ze względu na płeć (20% według MOP), niekoniecznie odzwierciedla to większą równość płci; w niektórych krajach przedstawia jedynie niższe wskaźniki uczestnictwa w płatnym zatrudnieniu

Premier: Miliard zł rocznie na działalność gospodarczą zakładaną przez kobiety

Niebawem będzie przedstawiony program zakładający miliard zł rocznie na działalność gospodarczą zakładaną przez kobiety – poinformował w środę w Warszawie premier Mateusz Morawiecki.

Kobiety i mężczyźni w branży finansowo-księgowej - stanowiska, awans, satysfakcja z pracy

Jaka jest sytuacja kobiet na rynku pracy w branży finansowo-księgowej w Polsce? Z badania Hays Poland "Kobiety na rynku pracy 2022" wynika, że najwyższe stanowiska w firmach tej branży (prezes, członek zarządu, dyrektor zarządzający) zajęte są z reguły przez mężczyzn. Na stanowiskach managerskich też (ale już nie tak wyraźnie) przeważają mężczyźni. Natomiast kobiet jest znacznie więcej na stanowiskach specjalistów. Co ciekawe kobiety są w podobnym stopniu zadowolone z zajmowanego obecnie stanowiska jak mężczyźni. A ponadto kobiety nieco częściej awansują od mężczyzn. Zdaniem AICPA & CIMA firmy powinny wdrożyć praktyki w celu lepszego wsparcia kobiet w pracy. 

Współczesne Polki na rozdrożu

Aż 7 na 10 badanych Polek zgadza się ze stwierdzeniem, że ważne decyzje podejmują sama, a 71% z nich uważa, że w życiu warto ryzykować i być odważnym w podejmowaniu trudnych decyzji. Dlaczego jednak Polki nie chcą podejmować ryzyka związanego ze zmianą zawodu?

Trudny powrót matki

Co piąta niepracująca mama siedmio- czy dziewięciolatka nie może znaleźć odpowiedniej pracy; na tysiąc pracujących kobiet przypada aż 1012 biernych zawodowo pań, niepracujących mężczyzn jest zaś tylko 564 - pisze we wtorek "Rzeczpospolita".

Kobiety przynoszą wyniki. WYWIAD z Agnieszką Servaas

Rozmowa z Agnieszką Servaas, prezeską VIVE Management, pomysłodawczynią Stowarzyszenia Kobiety VIVE i członkinią zarządu LiderShe, o działaniach na rzecz lepszego świata,potrzebie dzielenia się wiedzą i doświadczeniem oraz wspieraniu kobiet w biznesie

Kobiety dominują wśród zdających na aplikacje prawnicze

Kobiety to 62,5 proc. osób, które zdały egzaminy wstępne na aplikacje w 2022 r. Zeszły rok był jednym z kolejnych utrzymujących tendencję wyraźnej przewagi kobiet wśród zdających egzaminy wstępne na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą. 

Prawie połowa Polek w IT awansowała w minionym roku

Z raportu „Kobiety w IT 2023” można się dowiedzieć, że najliczniejsza grupa kobiet znad Wisły (27,5 proc.) w branży zarabia między 4,5 a 7 tys. zł netto. Aż 71 proc. dostało podwyżkę w ciągu ostatniego roku, choć z obecnych zarobków zadowolona jest nieco ponad połowa z nich (56 proc.). Z kolei kobiety z Polski, Ukrainy, Węgier, Czech i Holandii mają średnio o 13 proc. niższą pensję niż mężczyźni. 

Co drugą Polkę przed założeniem firmy powstrzymuje brak pewności siebie

Z najnowszego raportu „Bizneswoman Roku: Przedsiębiorczość Polek – stres i obawy” wynika, że połowę kobiet, które chciałyby założyć własne firmy, powstrzymuje obecna sytuacja gospodarcza, a 65 proc. przedsiębiorczyń stresuje się prowadzeniem firmy bardziej niż w poprzednich latach. Jednocześnie ¾ badanych przebywających obecnie na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym, obawia się powrotu do pracy.

Kobiety na stanowiskach kierowniczych. Polska ostatnia w rankingu

Kobieta – CEO to wciąż mniej popularny model niż mężczyzna na tym stanowisku. Najważniejsze role w ogromnej większości piastowane są przez mężczyzn. Tymczasem badania pokazują, że kobiety mają w organizacji spory wpływ na elastyczność czy dobre samopoczucie pracowników.

Auto dla kobiety. Jak panie wybierają samochody?

Auto dla kobiety, czyli zastanawialiście się kiedyś jaki jest klucz, który decyduje o zakupie konkretnego egzemplarza pojazdu przez panie? My to wiemy!

Jaki procent kierowców to kobiety? Kobiety za kierownicą 2022

Jaki procent kierowców to kobiety? To nie jedyne pytanie, na które odpowiemy dziś. Sprawdzimy też kto jest lepszym kierowcą: kobieta czy mężczyzna.

Kobiety we władzach spółek - statystyki

Kobiety we władzach spółek wciąż stanowią niski procent. Jakie są ostatnie statystyki zebrane przez 30% Club Poland? W jakim sektorze jest najwięcej kobiet w zarządach i radach nadzorczych?

Wpływ kobiet na rozwój sektora finansowego

Wzrosła liczba osób oceniających wpływ kobiet na rozwój sektora finansowego jako duży – z 12% w 2018 roku poprzez 17% w 2019 roku do 26% w roku 2021 - wynika z 3. edycji badania „Kobiety w Finansach” przeprowadzonego przez Antal oraz CFA Society Poland. Największy wpływ mają na to malejące nierówności wynagrodzeń oferowanych w sektorze – które jednak wciąż należą do najwyższych – zarówno w porównaniu do innych sektorów jak i krajów Unii Europejskiej.

Tylko 20% dyrektorów ds. cyberbezpieczeństwa to kobiety [RAPORT]

Cyberbezpieczeństwo w firmie stało się jedną z najważniejszych kwestii w ostatnim czasie. Wzrasta też zapotrzebowanie na ekspertów. Lukę w zatrudnieniu w obszarze cyberbezpieczeństwa szacuje się globalnie na 4,07 mln osób, a w samej Europie na blisko 300 000 potrzebnych pracowników.

Branża IT coraz ciekawsza dla kobiet

Czym rynek IT kusi kobiety? Nie tylko zarobkami, ale również możliwością pracy zdalnej. Aż 69% kobiet docenia swoistą elastyczność pracodawcy, która pozwala im okazjonalnie zaaranżować biuro w dowolnej lokalizacji.

5 mln euro dotacji dla polskich kobiet naukowców

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło nową edycję konkursu Small Grant Scheme z budżetem 5 mln euro. Konkurs Small Grant Scheme (SGS) stanowi część Programu „Badania stosowane”, finansowanego z Funduszy Norweskich i EOG. Jego celem jest wsparcie polskich kobiet naukowców w tych dziedzinach nauki, gdzie udział kobiet jest najmniejszy, w szczególności w stosowanych naukach technicznych.

REKLAMA