REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Klimatyzacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Po czym poznać, że klimatyzację trzeba wyczyścić?

Odnośnie częstotliwości czyszczenia i konserwacji klimatyzacji zdania są podzielone. Stoimy na stanowisku, że warto odgrzybić układ przynajmniej raz w roku. A po czym poznać, że układ klimatyzacji bezwględnie nadaje się do czyszczenia?

Ile kosztuje kompleksowy przegląd klimatyzacji w aucie?

Klimatyzacja w aucie wymaga okresowej kontroli i serwisowania. Jaki jest koszt używania klimatyzacji? Ile kosztuje jej odgrzybienie i napełnienie czynnikiem chłodzącym?

Jak walczyć z upałem – 8 trików

Jak się szybko i tanio ochłodzić? Chłód w mieszkaniu można sobie zapewnić na kilka różnych sposobów, zobacz jak!

Kary dla pracodawców za upały w pracy

Pracodawca ma obowiązek zniwelować negatywne skutki, jakie niesie ze sobą praca w upale. Jeśli temperatura przekroczy dopuszczalną normę, musi zapewnić pracownikom dostęp do zimnych napojów. W niektórych sytuacjach pracownik może odstąpić od wykonywania pracy, a jeśli dojdzie do sporów na tym tle, sprawę rozstrzygnie sąd pracy. Za nieprzestrzeganie przepisów Państwowa Inspekcja Pracy może nałożyć na pracodawcę karę lub skierować sprawę do sądu.

REKLAMA

Używanie klimatyzacji w samochodzie - jak uniknąć problemów ze zdrowiem?

Okazuje się, że nawet alergicy mogą czerpać korzyści z używania klimatyzacji w samochodzie. Ważna jest prawidłowa jej konserwacja i obsługa.

Klimatyzacja w biurze – zalety i wady

Poczuć miły chłód podczas letnich upałów lub podgrzać szybko pomieszczenie do upragnionych 24 stopni Celsjusza, gdy za oknem mróz, to zalety klimatyzacji. Jakie są zalety i wady klimatyzacji w biurze? Co brać pod uwagę przy wyborze klimatyzacji?

Ogrzewanie postojowe - rodzaje systemów

Od jakości wybranego ogrzewania postojowego zależeć będzie komfort użytkowania auta przy ujemnych temperaturach. Warto sprawdzić co oferują nowoczesne układy tego typu!

Klimatyzacja samochodowa - wady i problemy

Klimatyzacja niebywale podnosi komfort jazdy autem. Jednak nawet ona ma pewne wady, których należy być świadomym.

REKLAMA

Klimatyzacja z pompą ciepła

Jak działa pompa ciepła? Czym jest czynnik roboczy? Na czym polega chłodzenie pasywne oraz aktywne? Jak działa pompa ciepła z ogrzewaniem podłogowym? Czy pompy ciepła mogą zastąpić tradycyjną klimatyzację? – wyjaśnia Rafał Magiera, ekspert Sofath.

Klimatyzacja samochodowa – jak używać

Prawidłowe używanie klimatyzacji samochodowej ma kluczowe znaczenie dla zdrowia pasażerów. Jak używać klimatyzacji, by nie zrobić sobie krzywdy?

Klimatyzacja samochodowa – jak serwisować?

Regularny serwis klimatyzacji przyczyni się do zapewnienia należytego komfortu jazdy. A w skrajnych przypadkach zaniedbana klimatyzacja może być przyczyną zakażenia dróg oddechowych.

Kupić auto z klimatyzacją, czy zamontować ją po zakupie?

Montaż klimatyzacji w samochodzie wiąże się ze sporym kosztem. Podpowiadamy czy lepiej jest kupić auto z klimatyzacją czy bez niej, godząc się na późniejszy jej montaż.

Klimatyzacja w samochodach używanych - sytuacja na rynku w Polsce

Coraz trudniej można wyobrazić sobie zakup nowego auta bez klimatyzacji. W gorszej sytuacji są osoby poszukujące auta używanego. Czy rzeczywiście kupno starszego pojazdu z klimatyzacją jest takie trudne?

Klimatyzacja – standard czy luksus?

Coraz więcej polskich inwestorów w okresie letnim inwestuje w klimatyzację. Coraz częściej klimatyzacja to już standard, nie luksus. Czy opłaca się w nią inwestować w polskim klimacie?

Prawidłowy serwis klimatyzacji

Prawidłowy serwis klimatyzacji wymaga nie tylko skrupulatności od właściciela samochodu ale również rzetelności warsztatu zajmującego się serwisem klimatyzacji samochodowej.

Klimatyzacja - budowa i eksploatacja

Jak zbudowana jest klimatyzacja samochodowa oraz w jaki sposób należy ja prawidłowo eksploatować?

Powierzchniowe ogrzewanie podczerwienią - nowy sposób na ogrzewanie samochodu

Nowe rozwiązanie stosowane przez BMW czyli powierzchniowe ogrzewanie podczerwienią ma znaleźć zastosowanie przede wszystkim w samochodach elektrycznych. Już po jednej minucie można będzie się cieszyć ciepłem w kabinie, nawet zimą!

Samochodowa pompa ciepła czyli klimatyzacja w elektrycznych autach BMW

Samochodowa pompa ciepła zaprojektowana przez BMW to jeden z pomysłów na racjonalne zarządzanie zasobami energii w samochodzie przyszłości. W akumulatorowych pojazdach elektrycznych każdy kilowat zaoszczędzony na selektywnym działaniu osprzętu oraz systemów pomocniczych może bowiem zostać wykorzystany do napędzenia pojazdu.

Czynnik chłodniczy- czy rzeczywiście go ubywa?

Za spadek wydajności klimatyzacji samochodowej najczęściej obwinia się ubytek czynnika chłodniczego. Zaleca się jego uzupełnianie najrzadziej co 2 lata. Czy rzeczywiście trzeba tak często uzupełniać czynnik chłodniczy?

Klimatyzacja – dlaczego warto używać jej przez cały rok?

Klimatyzacja w samochodzie to jeden z kluczowych elementów wpływających na komfort i bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Czy to prawda, że warto używać klimatyzacji przez cały rok?

HFO-1234yf - toksyczny czynnik chłodniczy w Twoim samochodzie

Nowy czynnik chłodniczy HFO-1234yf stosowany w układach klimatyzacji jest silnie toksyczny i trujący, a mimo to większość koncernów samochodowych zdecydowała się na jego użycie. Dlaczego Komisja Europejska nakazała jego stosowanie, mimo gwałtownej fali krytyki kierowanej pod adresem nowego czynnika?

Klimatyzacja w sypialni – czy warto ją tam montować?

Klimatyzacja w sypialni może się nam przydać zwłaszcza w upalne dni. W nie klimatyzowanych pomieszczeniach ciężko wytrzymać, zwłaszcza latem. W sypialni, w której panuje wysoka temperatura możemy czuć się zmęczeni i mieć problemy z zaśnięciem. Zobacz, jakie wady i zalety może mieć klimatyzacja w sypialni.

Klimakonwektory (Fan-coil) – alternatywa dla tradycyjnego grzejnika

Klimakonwektor (Fan-coil) to urządzenie, które może jednocześnie grzać i chłodzić. Projektując instalację grzewczą i klimatyzację w domu jednorodzinnym musimy poprowadzić Kwie instalacje. W przypadku klimakonwektora wystarczy – jedna.

Skoda Octavia II: wymiana chłodnicy klimatyzacji

Uszkodzona chłodnica klimatyzacji, unieruchamia cały układ. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić chłodnicę klimatyzacji w Skodzie Octavii II.

Wymiana sprężarki klimatyzacji - Renault Laguna II

Niedziałająca klimatyzacja może okazać się dokuczliwą usterką, zwłaszcza w upalne dni. W poradniku tym pokażemy jak wymienić sprężarkę klimatyzacji w Renault Laguna II.

Klimatyzacja - najczęstsze błędy podczas serwisu

Klimatyzacja samochodowa to powszechnie znane urządzenie. Niestety wraz z popularnością narosło na temat tzw. klimy wiele mitów, co skutkuje błędami przy serwisowaniu układu. I to nawet, gdy oddajemy samochód do warsztatu.

Krótka historia klimatyzacji samochodowej

Klimatyzację samochodową zastosowano po raz pierwszy na rynku amerykańskim jeszcze przed Drugą Wojną Światową. A jak się rozpowszechniła?

Klimatyzacja : czyszczenie, odgrzybianie, konserwacja

Klimatyzacja to praktyczne urządzenie, które znacznie podnosi komfort podróżowania samochodem podczas słonecznych i ciepłych dni. W poniższym kompendium zebraliśmy materiał dotyczący wszelkiego rodzaju napraw układu klimatyzacji.

Jak poprawnie eksploatować klimatyzację?

Postęp w motoryzacji sprawił, że obecnie klimatyzacja jest niemalże koniecznym standardem. Około 80% produkowanych teraz samochodów ma na liście wyposażenia popularną „Klimę”. Jednak nie wszyscy kierowcy wiedzą, jak poprawnie eksploatować klimatyzację, aby ta była efektywna i nie szkodziła zdrowiu.

Sposoby na upał

Sposoby na walkę z upałem są różne. Możemy zainwestować w odpowiednie rolety, wiatraki elektryczne, klimatyzację albo spróbować zmniejszenia skutków upału za pomocą wyłączania urządzeń elektrycznych. Sprawdź, który z wymienionych sposobów jest najlepszy na upał w mieszkaniu.

Przygotowanie auta do wiosny - poradnik

Przygotowanie auta do wiosny jest tak samo ważne, jak przygotowanie pojazdu do okresu trzaskających mrozów. Podpowiadamy, co w związku z nastaniem słonecznych dni, należy zrobić w naszym aucie.

Przygotowanie auta do zimy - podstawowe czynności

Przygotowanie auta przed sezonem zimowym nie zawsze musi oznaczać wizytę w warsztacie. Wiele prostych czynności możemy zrobić sami lub z pomocą osoby, która nie boi się ubrudzić sobie rąk. Jest 6 podstawowych punktów zimowej kontroli – oto one:

Jak przygotować samochód do jesieni?

Ostatnie chwile lata warto wykorzystać na przygotowanie auta do jesieni. Warto zadbać przede wszystkim o wycieraczki, uszczelki, elektrykę i wentylację. Kilka prostych czynności pozwoli nam skuteczniej walczyć ze słabą widocznością w deszczowe dni.

Regulacja instalacji klimatyzacyjno-wentylacyjnych

Właściwa regulacja instalacji klimatyzacyjno-wentylacyjnych jest podstawowym warunkiem poprawnego działania instalacji wentylacyjnej. Przeprowadzenie regulacji instalacji i dostosowanie jej do bieżących wymagań użytkownika obiektu jest zależne od zastosowania właściwych elementów regulacji instalacji, zarówno na instalacji, jak i w centrali. Brak regulacji lub zła regulacja instalacji klimatyzacyjno-wentylacyjnych powodują losowość dopływu powietrza do poszczególnych pomieszczeń.

Rodzaje kanałów wentylacyjnych

Kanały wentylacyjne to podstawowy element instalacji wentylacyjnych. W instalacji wentylacji mechanicznej to właśnie kanałami wentylacyjnymi przesyłane jest powietrze. Poznajmy rodzaje i specyfikę kanałów wentylacyjnych.

Kurtyny powietrzne – co to takiego?

Kurtyny powietrzne – choć często pod nimi przechodzimy, rzadko je zauważamy, chyba że zdmuchną nam kapelusz z głowy. Kurtyny powietrzne to ważny element ograniczania strat ciepła związanych z ucieczką ciepłego, ogrzanego powietrza z pomieszczenia do przestrzeni atmosfery.

Projekt wentylacji i klimatyzacji – z czego wynikają założenia temperaturowe?

Projekty wentylacji i klimatyzacji oparte są na szczegółowych założeniach temperaturowych i wilgotnościowych. Od założeń temperaturowych i wilgotnościowych zależą wielkości urządzeń chłodniczych, które dobrał projektant, a więc i konkretne pieniądze, które zapłacimy za realizację projektu. Poznajmy zatem podstawowe założenia, według których tworzy się projekty wentylacji i klimatyzacji w Polsce.

Osuszanie powietrza – co to takiego?

Osuszanie powietrza w centralach klimatyzacyjnych przydaje się wówczas, gdy mamy problem z nadmiarem wilgoci w pomieszczeniach takich jak suszarnie czy pralnie. Proces osuszania powietrza pomaga w pozbyciu się dyskomfortu, który stwarza nadmierna parność powietrza.

Woda lodowa jako alternatywa klimatyzacji freonowej?

Systemy chłodzenia powietrza wodą lodową są wypierane przez szybko rozwijający się rynek klimatyzacji freonowej. Zapominamy jednak, że chłodzenie powietrza wodą lodową jest często najtańszym i najbardziej ekonomicznym systemem chłodzenia powietrza.

Wykres Moliera – odczytywanie

Wykres Moliera znany jako wykres i-x jest najbardziej uniwersalnym i ważnym wykresem stosowanym w technice wentylacji i klimatyzacji. Wykres Moliera opisuje zależności pomiędzy wszystkimi parametrami powietrza atmosferycznego i jest podstawą doboru wszelkich urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych.

Szczelność klimatyzacji – jak to sprawdzić?

Próba szczelności klimatyzacji jako ostatnia czynność przed rozruchem instalacji klimatyzacyjnej jest najważniejszym testem układu hydraulicznego. Napełnienie klimatyzatora oraz instalacji klimatyzacyjnej czynnikiem chłodniczym przy nieszczelnej instalacji może nieść za sobą zniszczenie urządzenia oraz zagrożenie życia ludzkiego. Próba szczelności jest zatem narzuconą prawnie czynnością, którą należy wykonać na każdej nowo uruchamianej oraz odnawianej instalacji klimatyzacyjnej.

Wszystko o klimatyzacji

Klimatyzacja jest powszechnie dostępna nie tylko w instytucjach publicznych czy samochodach, ale także w prywatnych domach. Istnieją różne opinie dotyczące klimatyzacji. Co warto wiedzieć o klimatyzacji?

Klimatyzator w mieszkaniu: koszty zakupu i utrzymania

Zanim kupisz klimatyzator musisz uzyskać pozwolenie od spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej na montaż takiego urządzenia. Jakie wiążą się z tym opłaty? Ile zapłacisz za sam klimatyzator, a ile za jego utrzymanie? Jaki jest koszt dzienny klimatyzowanego powietrza w mieszkaniu? Analiza Home Broker.

Samochód w lecie: czego nie wolno robić podczas upału?

Upalne lato to okres bardzo trudny zarówno dla kierowców, jak i dla ich pojazdów. Gorące dni bezlitośnie obnażają wszystkie mankamenty w eksploatacji i obsłudze samochodów. Oto wykaz, czego nie wolno robić i co należy robić w czasie upałów.

Kiedy należy oczyścić instalację wentylacyjną?


Czyszczenie instalacji wentylacji jest zasadniczym problemem w starych instalacjach. Ma ono niekorzystny wpływ na osoby w wentylowanym pomieszczeniu oraz może powodować wiele niepożądanych efektów. Jak poznać, że nasza instalacja nadaje się do czyszczenia?

Jak podróżować autem bez klimatyzacji podczas największych upałów?

Starsze lub tańsze pojazdy nie są wyposażane w urządzenia klimatyzacyjne, co powoduje, że jazda nimi w czasie dużych upałów nie należy do przyjemności. Temperatura w ich wnętrzu zwykle jest wyższa, niż temperatura na zewnątrz. Co zrobić, by podróż w upale była znośna?

Nissan Primera P10/P11: sprawdzenie pasków napędowych i układu klimatyzacji

Regularna kontrola pasków napędowych pozwoli nam na uniknięcie ich zerwania. Przy okazji sprawdzania pasków skontrolujemy układ klimatyzacji. Oto jak to zrobić w Nissanie Primera P10/P11.

Zasilanie klimatyzatora prądem – na co zwracać uwagę?

Prąd elektryczny jest niezbędnym czynnikiem do pracy klimatyzacyjnych układów freonowych. Zasila on sprężarkę oraz zawory regulacyjne, a także napędza wentylatory jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Warto zatem poświęcić chwilę i zapoznać się ze specyfiką elektrycznych instalacji zasilania układów klimatyzacyjnych.

Jak postępować z samochodem podczas upałów?

Wnętrze samochodu jest jednym z lepszych zasobników energii słonecznej. Auto pozostawione na słońcu nagrzewa się błyskawicznie, a temperatura wewnątrz może osiągnąć nawet kilkadziesiąt stopni Celsjusza.

Jakie są metody zabezpieczania wymienników ciepła w centralach wentylacyjnych?


Wymienniki ciepła w instalacjach wentylacyjnych znajdują szerokie zastosowanie do procesów obróbki powietrza takich jak ogrzewanie czy chłodzenie. Najczęściej realizuje się to poprzez przepływ gorącej lub zimnej wody w wymienniku. Największym problemem w tych układach jest możliwość zamarznięcia wody w takim wymienniku i rozsadzenia go. Jak możemy uniknąć takiej sytuacji?

REKLAMA