REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Europejski Bank Inwestycyjny osiągnął już pułap 100 mld euro emisji zielonych obligacji. To pieniądze przeznaczone do wspierania projektów związanych z klimatem lub środowiskiem. EBI ma zainwestować w Polsce w tym roku do 5,5 mld euro.
Klimat nie czeka, a polityka klimatyczna Europy Środkowo-Wschodniej stoi na rozdrożu. Nowy raport ujawnia, że region marnuje swoje szanse na dekarbonizację i zrównoważony rozwój. Choć konkurencyjne rynki energii mogą redukować emisje szybciej, prywatny sektor wciąż napotyka na liczne bariery, które hamują tempo zmian. Czas na pilną rewizję polityki klimatycznej!
Zmiany klimatyczne czy zmiany klimatu? Jak powinno się mówić? Czy to w ogóle jest jakaś różnica? Owszem i poniżej ją objaśniamy.
Zmiany klimatu są nieuniknione. Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) ogłosiła, że rok 2023 został uznany za najcieplejszy w historii pomiarów, ze średnią temperaturą globalną przewyższającą o 1,45±0,12°C poziom sprzed ery przemysłowej. Co to oznacza?
REKLAMA
Uzyskane dzięki skomplikowanej, ale przeprowadzonej już przez partnerów po raz czwarty operacji finansowej otwierają szanse na sfinansowanie inwestycji firmom, którym najtrudniej pozyskać środki zewnętrzne. Poprzez leasing i wynajem długoterminowy maszyn, środków transportu itp. Będą one mogły zrealizować przedsięwzięcia służące także ochronie klimatu i zrównoważonemu rozwojowi.
W dniu 17 sierpnia 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które określa zasady wdrażania mechanizmu dostosowującego ceny na granicach z uwzględnieniem emisji dwutlenku węgla (CBAM). CBAM jest nową metodą ustalania opłat dla wysokoemisyjnych towarów importowanych. Od 1 października 2023r. została wdrożona część obowiązków związanych z rozporządzeniem dotyczącym CBAM i okres przejściowy ma potrwać do końca 2025 r.
Ostatni taki gorący dzień o tej porze roku był prawie 60 lat temu! We wtorek w Legnicy, w województwie dolnośląskim, termometry wskazały 29,2 stopnia Celsjusza - podał IMGW.
REKLAMA
Depresja klimatyczna – dlaczego zmiany klimatu mają wpływ na samopoczucie? W związku ze zmianami klimatu zauważalny jest wzrost pogorszenia stanu zdrowia psychicznego na świecie, w tym także w Polsce. Jak zmiany klimatu wpływają na zdrowie psychiczne? Jak sobie radzić z problemem?
Bałtyk jest stosunkowo małym i płytkim morzem śródlądowym charakteryzującym się niewielką wymianą wód z oceanem. Jak prognozowane zmiany klimatu będą wpływały na Morze Bałtyckie?
Efekt cieplarniany to zjawisko, w którym pewne gazy występujące w atmosferze Ziemi, takie jak dwutlenek węgla (CO2), metan (CH4) czy podtlenek azotu (N2O), działają jak warstwa izolacyjna wokół planety. Te gazy, zwane gazami cieplarnianymi, pozwalają na przepuszczanie promieniowania słonecznego przez atmosferę, ale jednocześnie hamują wydostawanie się ciepła w postaci promieniowania podczerwonego z powierzchni Ziemi do przestrzeni kosmicznej.
Globalne ocieplenie to proces stopniowego podnoszenia się średniej temperatury na powierzchni Ziemi.
Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie na adaptację miast do zmian klimatu.
Aktywność Słońca i jego cykle mają istotny wpływ na klimat Ziemi, choć mechanizmów tego wpływu i jego wielkości jeszcze do końca nie rozumiemy. Tak chłodny klimat, jaki mamy dzisiaj to ewenement w historii naszej planety - mówi w rozmowie z PAP heliofizyk prof. dr hab. Paweł Rudawy z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Klimat to długoterminowy stan atmosferyczny charakteryzujący się określonymi wzorcami i tendencjami pogodowymi w danym obszarze geograficznym. Obejmuje średnie wartości temperatury, opadów atmosferycznych, wilgotności, ciśnienia atmosferycznego, wiatru i innych parametrów atmosferycznych przez dłuższy okres czasu.
Depresja klimatyczna. Według specjalistów z WHO zmiany, jakie zachodzą w klimacie, mogą się stać jednym z największych zagrożeń dla naszego życia i zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Czego się obawiamy najbardziej? Co możemy zrobić?
Ślad węglowy to miara ilości gazów cieplarnianych emitowanych do atmosfery. Ślad węglowy jest jednym z najważniejszych wskaźników zmiany klimatu.
Kontrowersyjna dyrektywa metanowa, która od kilku tygodni wywołuje w Polsce górnicze protesty, prawdopodobnie już w maju br. będzie głosowana w Parlamencie Europejskim. Jej celem jest przede wszystkim ograniczenie emisji metanu, który na efekt cieplarniany wywiera dużo większy wpływ niż CO2. – Rozporządzenie metanowe nie oznacza rychłego zamknięcia wszystkich kopalń. Jest to szansa na modernizację tego sektora. Dlatego górnicy zamiast protestować, powinni zwrócić się do polskich decydentów i wywrzeć na nich presję, żeby zaczęli przeznaczać środki na inwestycje związane ze sprawiedliwą transformacją – mówi Beata Borowiec, rzeczniczka ds. politycznych Koalicji Klimatycznej.
W miastach powstają tzw. wyspy ciepła, które - w połączeniu z falami upałów - dla wielu mogą być niebezpieczne. Aby sprawdzić, jak zmiany klimatu wpływają na miasta, Polska Agencja Kosmiczna zleciła wykonanie analizy wysp ciepła dla pięciu dużych polskich miast - mówi Jolanta Orlińska z POLSA.
Mój Prąd 5.0. Kiedy nowa edycja programu? Jest zapowiedź! Piąta edycja to dopłaty do fotowoltaiki, pomp ciepła i kolektorów słonecznych. Poinformowała dzisiaj minister klimatu Anna Moskwa.
W panelach Polskiego Kongresu Klimatycznego wystąpią eksperci w kwestiach związanych z energetyką, udziałem samorządów w transformacji klimatyczno- energetycznej, instytucje finansujące i eksperci w zakresie zarządzania terenami zielonymi oraz nature-based solutions dla miast i regionów. Eksperci omówią między innymi znaczenie partnerstw przy tworzeniu nowoczesnego systemu rozproszonego i przyszłość polskiej energetyki, rolę technologii CCUS w dążeniu do neutralności klimatycznej, RE Power EU, bezpieczeństwo energetyczne i polski mix energetyczny, raportowanie ESG i taksonomię zrównoważonego finansowania w kontekście inteligentnej dekarbonizacji przemysłu energochłonnego w Polsce, oraz zagadnienia finansowe takie jak ocena efektywności inwestycji przez instytucje finansujące i future-proofing oraz usprawnienie procesów w projektach inwestycyjnych w OZE.
"Szokująco mała" część masy ciał ssaków na naszej planecie przypada na gatunki dzikie – informują naukowcy na łamach pisma „Proceedings of the National Academy of Sciences”. Oszacowali oni, że wszystkie dzikie ssaki ważą mniej, niż ludzie i ssaki udomowione.
„Podatnicy, którzy w poprzednim roku przeprowadzili przedsięwzięcie termomodernizacyjne (zakładając że ponieśli własny wydatek w wysokości 20 tys. zł, i otrzymali dotację w kwocie 4 tys. zł), w zeznaniu za 2022 r. będą mogli odliczyć od podstawy obliczenia podatku kwotę 16 tys. zł – taki bowiem wydatek został poniesiony przez podatnika +z własnej kieszeni+” – podało Ministerstwo Finansów w wyjaśnieniach przesłanych PAPZ wyjaśnień MF wynika także, że dopłata do dotacji, która zostanie wypłacona w roku 2023, powinna zostać doliczona do dochodu podatnika w zeznaniu za 2023.
Trzeba jeść mniej mięsa i pozbyć się aut – uznali przywódcy prawie 100 miast na całym świecie. Wśród nich jest Warszawa.
Już teraz można rejestrować swój udział w Polskim Kongresie Klimatycznym, który odbędzie się 16 i 17 marca 2023 r. w Warszawie, wraz z wieczorną galą Liderzy Transformacji Energetycznej. Podczas kongresu będą omawiane aktualne trendy inwestycyjne w odniesieniu do strategii klimatycznych dla regionu Europy Środkowej i Północnej.
Wciąż są szanse na ograniczenie globalnego ocieplenia – uważa specjalny wysłannik rządu USA ds. klimatu John Kerry. Konsekwencje zmian klimatycznych są jednym z tematów dyskutowanych podczas Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos.
REKLAMA