REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Klasyfikacje statystyczne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Klasyfikacja PKWiU w interpretacji podatkowej

Klasyfikacja PKWiU. Organ podatkowy w toku wydawania interpretacji podatkowych musi dokładniej analizować stan faktyczny i dokonywać własnych ocen w zakresie klasyfikacji towarów lub usług do określonego PKWiU, zwłaszcza jeżeli od tej klasyfikacji zależą skutki podatkowe, o które pyta podatnik - tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

VAT 2021 - przedłużone stosowanie PKWiU 2008 do niektórych towarów

Do końca marca 2021 r. ma zostać przedłużone stosowanie klasyfikacji PKWiU 2008 do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT), w zakresie niektórych towarów (np. kosmetyków, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych, urządzeń elektrycznych i nieelektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego, części samochodowych i towarów objętych podzieloną płatnością (załącznik 15 do ustawy o VAT) oraz w zakresie towarów, wymienionych odnośnie wyłączenia ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług (w art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. f i g ustawy o VAT).

PKWiU 2008 do celów PIT, CIT, ryczałtu i karty do końca 2020 roku - do celów VAT do 31 marca

Rada Ministrów kolejny raz przedłuży stosowanie klasyfikacji statystycznej PKWiU 2008 do celów podatkowych. PKWiU 2008 będzie stosowana do 31 marca 2020 r. - do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) i do 31 grudnia 2020 r. - do celów opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT), podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej. Rozporządzenie w tej sprawie (projekt przechodzi właśnie rządową ścieżkę legislacyjną) ma wejść w życie 31 grudnia 2019 r.

PKWiU 2015 do celów PIT, CIT, ryczałtu i karty podatkowej od 2020 roku

Ministerstwo Finansów pracuje nad nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Celem tej nowelizacji jest przejście w tych ustawach z PKWiU 2008 na PKWiU 2015 od 1 stycznia 2020 roku. Również w przypadku VAT od 2020 roku nastąpi odejście od starej PKWiU 2008 na rzecz Nomenklatury Scalonej (CN) i PKWiU 2015.

REKLAMA

Narodowy spis powszechny ludności oraz mieszkań w 2021 r.

Spis powszechny jest badaniem statystycznym obejmującym całą populację ludności oraz mieszkań. Pierwszy spis odbędzie się już w 2019 r.

Quady w KŚT i PKWiU

Jak klasyfikować pojazdy typu quad w Klasyfikacji Środków Trwałych i Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług? Wyjaśniają eksperci z eklasyfikacje.pl.

Obiekty hotelarskie w klasyfikacjach statystycznych

Eksperci z eklasyfikacje.pl wyjaśniają jak różne rodzaje obiektów hotelarskich są klasyfikowane w klasyfikacjach statystycznych (PKOB, PKWiU, KŚT).

Interpretacja podatkowa musi oceniać prawidłowość klasyfikacji statystycznej towaru lub usługi

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej musi w indywidualnej interpretacji podatkowej ocenić podaną przez podatnika klasyfikację statystyczną towaru lub usługi – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 29 listopada 2017 r.

REKLAMA

Do kiedy będzie obowiązywać stara klasyfikacja PKWiU?

Wiele wskazuje na to, że PKWiU z 2008 roku będzie obowiązywała jeszcze przez pewien czas. Projekt rozporządzenia Rady Ministrów z 24 sierpnia 2017 roku (nr RD249) przewiduje, bowiem przedłużenie obowiązywania starej klasyfikacji do 31 grudnia 2018 roku. Takie rozwiązanie nie jest jeszcze przesądzone, gdyż sam projekt jest na wstępnym etapie prac legislacyjnych, a pojawiają się głosy że Ministerstwo Finansów myśli o odejściu od PKWiU na rzecz CN.

Opinia interpretacyjna dotycząca PKWiU i innych klasyfikacji statystycznych

Każdy zainteresowany podmiot (np. przedsiębiorca) samodzielnie klasyfikuje prowadzoną działalność według zasad danej klasyfikacji wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Unii Europejskiej. W razie wątpliwości można uzyskać w urzędzie statystycznym informację (tzw. opinię interpretacyjną) jak odpowiednio zaklasyfikować np. oferowane towary, usługi, czy środki trwałe.

PKWiU 2008 - Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU 2008) ma zastosowanie w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej. Kto zobowiązany jest do stosowania PKWiU 2008 r.? Jak odczytać stawki VAT w PKWiU 2008? Do których towarów i usług mają zastosowanie obniżone stawki VAT?

Jak posługiwać się PKWiU przy określaniu stawki VAT

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU) jest klasyfikacją produktów tzn. obejmującą zarówno usługi, jak i wyroby. Została wprowadzona do stosowania w statystyce, ewidencji i dokumentacji, podatkach oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej.

VAT 2011. Zwolnienia oraz nowe PKWiU po nowelizacji ustawy o VAT

Od 1 stycznia 2011 r. będą obowiązywać przepisy dostosowujące ustawę o VAT do PKWiU z 2008 r. Nowelizacja ustawy o VAT wprowadzająca te zmiany została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Od 1 stycznia 2011 r. należy stosować nowe PKWiU

Od 1 stycznia 2011 r. będą obowiązywać przepisy dostosowujące ustawę o VAT do PKWiU z 2008 r. Oznacza to konieczność "przetłumaczenia" istniejących obecnie zwolnień w VAT i wymusza zmiany w tym zakresie.

Ustawa dostosowująca VAT do PKWiU z 2008 r.

Od 1 stycznia 2011 r. będą obowiązywać przepisy dostosowujące ustawę o VAT do PKWiU z 2008 r. Nowelizacja ustawy o VAT wprowadzająca te zmiany została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

PKWiU z 2008 r. przy ustalaniu stawki VAT w 2011 r.

Od 1 stycznia 2011 r. podatnicy, aby ustalić właściwą stawkę VAT dla towarów i usług, będą stosować PKWiU z 2008 r., zamiast dotychczasowej z 1997 r. Natomiast klasyfikacje statystyczne w ogóle nie będą decydować przy określaniu zakresu zwolnień z VAT dla usług. To najważniejsze zmiany, jakie uchwalił Sejm 24 września br.

Dostosowanie ustaw podatkowych do nowej PKWiU

Sejm jednogłośnie opowiedział się za dostosowaniem przepisów ustaw o podatkach dochodowych do nowej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Ustawa o VAT będzie dostosowana do nowej PKWiU

Sejm pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o VAT, która pozwoli podatnikom stosować jednolite zasady ewidencji - zarówno dla potrzeb VAT, jak i dokumentacji statystycznej. Chodzi o dostosowanie przepisów do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2008 r. (PKWiU 2008).

Dostosowaniem ustaw podatkowych do nowej PKWiU

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała zaproponowane przez resort finansów zmiany w ustawach o PIT, CIT i podatku ryczałtowym, które dostosują ich przepisy do nowej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Klasyfikacja towarów i usług: w podatkach zdecyduje PKWiU z 2008 roku

Przepisy ustaw podatkowych będą dostosowane do klasyfikacji towarów i usług z 2008 roku, zamiast tej z 1997 roku.

PKWiU z 1997 r. ważna do końca 2010 r.

W 2010 r. nadal będzie obowiązywać do celów podatkowych Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU) z 1997 r.

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU) z 1997 r. ważna do końca 2010 r.

W 2010 r. nadal będzie obowiązywać do celów podatkowych Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU) z 1997 r.

Symbol PKWiU nie jest potrzebny

Nie ma podstaw prawnych do żądania od osób ubiegających się o zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych uzupełniania faktur o symbole PKWiU.

Nowa klasyfikacja PKWiU od 2008 r.

Urzędnicy żądają umieszczania na fakturze symbolu PKWiU

Zwrot VAT za wydatki związane z budownictwem mieszkaniowym przysługuje tylko od niektórych materiałów budowlanych. Lista tych materiałów została opublikowana w formie obwieszczenia ministra budownictwa w oparciu o symbole Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU).

Czy brak PKWiU na fakturze może ograniczać prawo do odliczenia VAT

Czy można odliczyć VAT z faktury dokumentującej zakup prasy, jeżeli wystawca nie wpisał PKWiU przy stawce 7%?

Czy brak symbolu PKWiU na fakturze pozbawia nabywcę prawa odliczenia podatku

Czy istnieje możliwość wprowadzenia w koszty otrzymanej faktury VAT o stawce obniżonej – np. 3% za jazdę taksówką – w przypadku gdy nie wpisano na niej symbolu PKWiU? Czy wówczas istnieje możliwość odliczenia podatku VAT? Jak należy postąpić, gdy wystawca faktury podał stawkę VAT, ale pomylił się i źle ten podatek obliczył (różnice kilku groszy lub większe)?

Jak sprawdzić, czy dostawca prawidłowo stosuje klasyfikację PKWiU i stawkę VAT

Od mniej więcej czerwca 2006 r. otrzymujemy faktury na gumy do żucia ze stawką 7%, PKWiU 15.89.14-90.99. Czy możemy stosować obniżoną stawkę, skoro według PKWiU mają one swoją odrębną klasyfikację – 15.84.23 i podlegają stawce 22%? Dostawca twierdzi, że wystawia faktury z właściwą stawką. Czy ma rację? Jak prawidłowo zaewidencjonować zakup i sprzedaż gum do żucia, żeby nie narazić się na konflikt z US?

REKLAMA