REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kierownica

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rejestracja aut z kierownicą po prawej stronie będzie możliwa

Samochody z kierownicą po prawej stronie będzie można zarejestrować w Polsce. Decyzja ta budzi spore kontrowersje, głównie dotyczących bezpieczeństwa jazdy. Nie wiadomo też, jak będą traktowane tego typu auta przez ubezpieczycieli.

Ręce na kierownicy - dlaczego to tak ważne?

Prawidłowe ułożenie rąk na kierownicy ma bezpośrednie przełożenie na szansę prawidłowej reakcji na powstałe na drodze zagrożenie. Dlaczego?

Pakiet R-Line dla Volkswagena CC jest już dostępny

Dla klientów, którzy uważają że standardowa wersja Volkswagena CC wygląda ubogo, producent przygotował pakiet R-Line. Zobacz jakie elementy nadwozia i wyposażenia wnętrza obejmuje pakiet R-Line dla Volkswagena CC.

Mercedes A klasa W168: demontaż kierownicy

Demontaż kierownicy jest złożoną operacją. W poradniku tym pokażemy jak zdemontować kierownicę w Mercedesie klasy A W168.

REKLAMA

Mercedes A klasa W168: kontrola układu kierowniczego

Przegląd układu kierowniczego to jedna z większych i ważniejszych kontroli w Mercedesie W168 klasy A. W poradniku tym pokażemy poszczególne kroki takiego przeglądu.

Jak zbudowany jest układ kierowniczy samochodu?

Otwieramy samochód, zapinamy pasy, uruchamiamy silnik i wyjeżdżamy z parkingu kręcąc kołem kierownicy. Jeśli auto jest sprawne, skręca tam, gdzie chcemy i nie jest to trudna czynność. Ale co dzieje się wewnątrz samochodu i jakie elementy uczestniczą w przeniesieniu ruchu kierownicą na koła? Działanie i budowę układów kierowniczych opisaliśmy w poniższym artykule.

Jak wygląda prawidłowa pozycja za kierownicą?

Odpowiednia pozycja kierowcy ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Podczas prowadzenia pojazdu ruchy kierowcy nie powinny być niczym skrępowane, z drugiej strony odległość od kierownicy nie może być zbyt duża, żeby prowadzący miał pełną kontrolę nad samochodem.

W co ubrać się do auta zimą?

Co wpływa na nasze bezpieczeństwo na drodze? Wydawać by się mogło, że ważny jest stan techniczny auta, systemy wspomagające kierowcę, czy kondycja psychofizyczna kierującego autem. A ubranie kierowcy? Należy pamiętać, że to, jak ubierzemy się zanim wsiądziemy do auta, może mieć duży wpływ na nasze bezpieczeństwo i komfort jazdy.

REKLAMA

Czy wiesz jak wyeliminować drgania kierownicy?

Drgania kierownicy są męczące podczas jazdy i uszkadzają zawieszenie. Istnieją jednak sposoby na zredukowanie drgań kierownicy, które utrudniają nam podróż.

Peugeot 205: przegląd układu kierowniczego

W poradniku tym dokonamy przeglądu układu kierowniczego w Peugeocie 205. Nie jest to trudna operacja i bez problemu poradzimy sobie z jej przeprowadzeniem.

Ford Mondeo MK3: kontrola układu kierowniczego i zawieszenia

Układ kierowniczy i zawieszenie odgrywają bardzo dużą role w naszym aucie. Wszelkie usterki przekładają się na jakość prowadzenia naszego Mondeo. Oto, jak przeprowadzić kontrolę układu kierowniczego i zawieszenia w Fordzie Mondeo Mk3.

Ford Focus MK1: kontrola zawieszenia i układu kierowniczego

Nienaganny stan zawieszenia i układu kierowniczego zapewnia nam odpowiednie bezpieczeństwo jak i komfortową jazdę. W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać przeglądu zawieszenia i układu kierowniczego w Fordzie Focus Mk1.

Peugeot 206: przegląd układu kierowniczego

W poradniku tym przeprowadzimy przegląd układu kierowniczego w Peugeocie 206. Oto opis krok po kroku jak samemu przeprowadzić taki przegląd.

BMW E39: przegląd układu kierowniczego i zawieszenia przedniego

Sprawne zawieszenie znacząco poprawia bezpieczeństwo i komfort jazdy. W poradniku tym pokażemy jak przeprowadzić kontrolę zawieszenia w BMW serii 5 E39.

Toyota Corolla E10: sprawdzenie układu kierowniczego i zawieszenia

Sprawne zawieszenie daje większe bezpieczeństwo i komfort podczas jazdy. W poradniku tym dowiesz się jak szybko i sprawnie dokonać przeglądu układu kierowniczego i zawieszenia w Toyocie Corolli E10.

By Wire

By Wire - rozwiązanie techniczne wywodzące się z przemysłu lotniczego, polegające na zastąpieniu mechanicznych połączeń istniejących pomiędzy urządzeniami sterującymi (kierownica, zespół pedałów...) i poszczególnymi układami pojazdu (układ kierowniczy, hamulce...) przez połączenia elektroniczne.

By Wire

By Wire - rozwiązanie techniczne wywodzące się z przemysłu lotniczego, polegające na zastąpieniu mechanicznych połączeń istniejących pomiędzy urządzeniami sterującymi (kierownica, zespół pedałów...) i poszczególnymi układami pojazdu (układ kierowniczy, hamulce...) przez połączenia elektroniczne.

Kierownica brudniejsza od sedesu

Według badań naukowców z Uniwersytetu Queen Mary w Londynie, na kierownicy w  samochodzie osobowym czai się dziewięć razy więcej bakterii niż na desce sedesowej w publicznej toalecie.

15 mln elektrycznych układów kierowniczych Nexteer Automotive

2011 rok przyniesie 15-milionowy samochód wyposażony w produkowany przez Nexteer Automotive elektryczny układ kierowniczy (EPS). W ciągu dekady zrewolucjonizował on technologię systemów sterowania. Z polskim udziałem.

VTG

VTG – zmienna geometria turbiny w silnikach doładowanych.

VTG

VTG – zmienna geometria turbiny w silnikach doładowanych.

Co zrobić po zgubieniu kluczyka w samochodzie bez blokady kierownicy?

Do uruchomienia pojazdu nie jest potrzebny kluczyk od stacyjki. Wie o tym każdy złodziej samochodów, ale nie każdy kierowca. Tymczasem jest to bardzo łatwe. Warto się tego nauczyć, bo kluczyk zgubić łatwo, a nie zawsze ma się przy sobie zapasowy.

Jak samodzielnie smarować miejsca wymagające smarowania w układzie kierowniczym, zawieszenia i hamulcowym?

Ponieważ współcześnie produkowane samochody nie wymagają okresowego smarowania elementów układu kierowniczego, zawieszenia i hamulców, może jedynie z wyjątkiem linek hamulca ręcznego, coraz trudniej znaleźć warsztat, świadczący taką usługę.

Dlaczego czuć wibracje na kierownicy? Co się popsuło?

Wibracje na kierownicy są nieprzyjemne, ale i niebezpieczne. To poważne ostrzeżenie, że z układem jezdnym naszego samochodu jest coś nie tak. Co wywołuje wibracje, dlaczego wibracje przenoszą się na kierownicę i jak można naprawić najbardziej popularne i powszechnie spotykane usterki? Oto nasz poradnik.

Jak wymieniać końcówki drążków kierowniczych?

W końcówkach drążków kierowniczych, zwanych czasem „jabłkami” z uwagi na ich kształt, po pewnym okresie użytkowania pojawiają się, a potem dość szybko powiększają naturalne luzy, utrudniające utrzymanie prostolinijnego toru jazdy.

Hydrauliczny układ wspomagania kierownicy – porady. Część 2

Hydrauliczne wspomaganie układu kierowniczego jest stosowane w autach od wielu lat. Jednak do dzisiaj potrafi stwarzać wiele problemów, często trudnych do rozwiązania.

Hydrauliczny układ wspomagania kierownicy – porady. Część 1


Hydrauliczne wspomaganie układu kierowniczego jest stosowane w autach od wielu lat. Jednak do dzisiaj potrafi stwarzać wiele problemów, często trudnych do rozwiązania.

Fiat Uno: radzimy jak wymienić osłonę przekładni kierowniczej


W poradniku tym skoncentrujemy się na wymianie osłony przekładni kierowniczej w Fiacie Uno. Postaramy się to zrobić w ten sposób, żeby nie przestawić zbieżności.

Daewoo Matiz: wymiana przekładni kierowniczej – opis krok po kroku


Awaria przekładni kierowniczej może być dość kosztowna. Chcąc zaoszczędzić, warto wymienić ją samemu. Z naszym poradnikiem poradzisz sobie bez żadnego problemu.

Toyota Avensis I: demontaż kierownicy

W poradniku tym pokażemy jak zdemontować kierownicę w naszej Toyocie Avensis. Nie jest to nic skomplikowanego, dlatego wykonamy to samodzielnie.

Toyota Avensis I: odnawianie skórzanej kierownicy

W poradniku tym, pokażemy jak samemu wykonać renowację skórzanej kierownicy w Toyocie Avensis. Cały proces nie jest trudny, natomiast jest znacznie tańszy, niż zlecenie obszycia kierownicy.

Audi A3 8L: wymiana kierownicy

Wymiana kierownicy na trójramienną znacząco zmienia wygląd wnętrza naszego auta. W poradniku tym dowiesz się jak wymienić czteroramienną kierownicę na trójramienną, bez zbędnych komplikacji.

Volkswagen Passat B5 FL: demontaż kierownicy

W poradniku tym pokażemy, jak samemu zdemontować kierownice w Passacie B5 FL. Opis ten można zastosować również do Passata B4 jak i B5. Cała operacja nie jest trudna, lecz trzeba zachować szczególną ostrożność.

Pokrowiec na kierownicę

W czasach, kiedy kierownice samochodowe były wykonywane z nieprzyjemnego w dotyku, zimnego tworzywa sztucznego, podobnego do bakelitu, rozpowszechnił się zwyczaj zakładania na koło kierownicy różnego rodzaju pokrowców.

Pokrowiec na kierownicę

W czasach, kiedy kierownice samochodowe były wykonywane z nieprzyjemnego w dotyku, zimnego tworzywa sztucznego, podobnego do bakelitu, rozpowszechnił się zwyczaj zakładania na koło kierownicy różnego rodzaju pokrowców.

Skoda Octavia II FL: wymiana kierownicy

W poradniku tym, przeprowadzimy wymianę w Skodzie Octavii II FL. Cały proces nie jest czasochłonny i można go wykonać w bardzo krótkim czasie. Poniżej, znajduje się opis jak po kolei wszystko wykonać.

Prawo jazdy dla niepełnosprawnych

Choć szkół nauki jazdy jest w Polsce wiele, tylko nieliczne z nich oferują osobom niepełnosprawnym możliwość przeszkolenia wymaganego do zdobycia prawa jazdy. A prawo jazdy, to dla wielu osób z dysfunkcją narządów ruchu, często jest niezbędne do życia.

Peugeot 206: wymiana kierownicy

W poradniku tym, przeprowadzimy wymianę kierownicy w modelu 206. Nasze auto jest z 2003 roku. Mając zdemontowaną kierownicę, postaramy się również zamontować przełącznik zespolony.

Skoda Fabia: demontaż pompy wspomagania

Aby zdemontować pompę wspomagania w Skodzie Fabii musimy mieć trochę wolnego czasu, jednak warto zobaczyć w jakim stanie jest nasza pompa. Jeżeli mamy jakiekolwiek problemy ze wspomaganiem, tym bardziej powinniśmy sprawdzić stan naszej pompy wspomagania.

Mercedes W 210: naprawa przełącznika kierunkowskazów

Uszkodzony przełącznik objawia się czasowo niedziałającymi kierunkowskazami. Oczywiście, można kupić nowy przełącznik zespolony. Jednak w tym poradniku, pokażemy jak dokonać naprawy uszkodzonej manetki.

Jak wjeżdżać na krawężniki?

Oczywiście lepiej unikać wjeżdżania na krawężniki, ale jesteśmy do tego zmuszeni to powinniśmy zrobić tak, aby wytrzymało to zarówno nasze zawieszenie jak i opony i felgi.

Jak wprowadzić samochód w poślizg – lift-off oversteer?

Lift-Off Oversteer, czyli nadsterowność spowodowana ujęciem gazu. Stosuje się ją we wszystkich rodzajach pojazdów, chociaż najgorzej działa ona w przypadku aut przednionapędowych i tych z automatyczną skrzynią biegów.

Jak wprowadzić samochód w poślizg? Scandinavian flick - Skandynawskie szarpnięcie

Jest kilka sposobów na wprowadzenie samochodu w poślizg, na przykład na „rybkę”, „wahadło”, „skandynawskie szarpnięcie” czy z ujęciem gazu.  W tym poradniku przybliżymy istotę "skandynawskiego szarpnięcia".

Jak wprowadzić samochód w poślizg? - Pendulum

Na „rybkę”, „wahadło”, „skandynawskie szarpnięcie” czy z ujęciem gazu – sposobów na wprowadzenie samochodu w poślizg jest przynajmniej kilka. Nie polecamy trenować ich na drogach publicznych.

Kiedy powinniśmy zrobić kontrolę geometrii zawieszenia?

Kupujesz samochód z drugiej ręki? Po transakcji koniecznie skoryguj geometrię ustawienia kół samochodu w stacji diagnostycznej.

Samochodem na Jersey

Jersey jest to jedna z wysp normandzkich, na którą możemy dostać się samolotem lub promem. Wybierając tę drugą możliwość zyskamy szansę przemierzenia tej uroczej wyspy i poznania jej specyfiki.

Opel Omega B: awaria przełącznika kierunkowskazów

Jedną z częstych awarii elektromechanicznych w Oplu Omega B jest uszkodzenie przełączujnika kierunkowskazów. Poniżej przedstawimy, jak sobie z tym poradzić we własnym zakresie.

Jak naprawić podświetlenie wskaźnika paliwa w Alfie Romeo 156?

Praktycznie jedyną przyczyną uszkodzenia podświetlenia jest zużyta żarówka.

Jaki jest czas reakcji człowieka na sytuację na drodze?

Wysoka prędkość to nie tylko mniej czasu na reakcję. Wyjaśniamy, jak działa ludzki organizm podczas szybkiej jazdy i jakie niebezpieczeństwa z tego wynikają.

Jak kontrolować kierownicę?

Może się wydawać, że kontrola kierownicy to rzecz zupełnie intuicyjna. Niekiedy jednak nie zwracamy uwagi na to, jak ważny jest prawidłowy chwyt. Przybliżamy konsekwencje lekceważenia go.

REKLAMA