REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kierowcy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Płaca minimalna dla kierowców w Norwegii

Od lipca 2015 r. w Norwegii będą obowiązywały nowe przepisy w sprawie płacy minimalnej dla kierowców. Płaca minimalna będzie obowiązywała także kierowców zagranicznych kierujących pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej pow. 3,5 tony. Stawka minimalna dla kierowców ma wynosić 158,32 korony norweskie za godzinę.

Wyjaśnienie sprawy z niemiecką płacą minimalną może potrwać kilka lat

Okazuje się, że mimo uznania przepisów o niemieckiej płacy minimalnej za naruszające unijne prawo, wyjaśnienie sprawy w odniesieniu do polskich kierowców może potrwać nawet kilka lat.

Niemiecka płaca minimalna dla kierowców - apel pracodawców

Stosowanie niemieckiej płacy minimalnej w stosunku do polskich kierowców spotkało się z protestem ze strony pracodawców. Konfederacja Lewiatan wystosowała list do niemieckich organizacji pracodawców z prośba o wspólne podjęcie działań mających na celu przekonanie rządu Niemiec do zweryfikowania stanowiska w omawianej sprawie.

Niemiecka płaca minimalna a interpretacja przepisów

Wpływ niemieckiej płacy minimalnej na sytuację polskich przewoźników nie musi być negatywny. Wszystko zależy od interpretacji przepisów. Polscy spedytorzy powinni płacić kierowcom co najmniej 8,50 euro za godzinę jazdy w Niemczech. Co wchodzi w skład tego wynagrodzenia?

REKLAMA

Czy kobiety jeżdżą bezpieczniej niż mężczyźni?

Różnica między ilością kobiet prowadzących samochody a ilością kierujących mężczyzn nie jest aż tak duża, jak dysproporcja w ilości wypadków, które powodują mężczyźni w stosunku do tych, które powodują panie.

Problem z płacą minimalną dla polskich przewoźników

Problem ze stosowaniem niemieckiej płacy minimalnej do polskich kierowców nadal nie został rozwiązany. Podobne rozwiązanie planuje wprowadzić Francja. Właściciele polskich firm wykonujących przewozy międzynarodowe zorganizowali protest przed niemiecką i francuską ambasadą.

Przepisy o płacy minimalnej w Niemczech sprzeczne z prawem UE

Z początkiem 2015 r. w Niemczech weszły w życie nowe przepisy o płacy minimalnej. Czy stosowanie ich do przewoźników drogowych wykonujących przewozy międzynarodowe na terenie Niemiec jest sprzeczne z prawem UE?

Zmiany w ustawie o czasie pracy kierowców

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowało projekt ustawy o czasie pracy kierowców. Projekt trafi teraz do konsultacji społecznych. Wprowadzenie jakich zmian proponuje się w nowej ustawie?

REKLAMA

Szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, ewidencja, delegacje, tachografy, noclegi" Łódź - 26 września 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, ewidencja, delegacje, tachografy, noclegi", które odbędzie się 26 września 2014 r. w Łodzi.

Szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, ewidencja, delegacje, tachografy, noclegi" Białystok - 24 września 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, ewidencja, delegacje, tachografy, noclegi", które odbędzie się 24 września 2014 r. w Białymstoku.

Szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, ewidencja, delegacje, tachografy, noclegi" Warszawa - 25 września 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, ewidencja, delegacje, tachografy, noclegi", które odbędzie się 25 września 2014 r. w Warszawie.

Szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, ewidencja, delegacje, tachografy, noclegi" Białystok - 24 września 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, ewidencja, delegacje, tachografy, noclegi", które odbędzie się 24 września 2014 r. w Białymstoku.

Szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, ewidencja, delegacje, tachografy, noclegi" Kraków - 17 września 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, ewidencja, delegacje, tachografy, noclegi", które odbędzie się 17 września 2014 r. w Krakowie.

Szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, delegacje, tachografy, noclegi" Wrocław - 16 września 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, delegacje, tachografy, noclegi", które odbędzie się 16 września 2014 r. we Wrocławiu.

Szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, delegacje, tachografy, noclegi" Poznań - 12 września 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, delegacje, tachografy, noclegi", które odbędzie się 12 września 2014 r. w Poznaniu.

Szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, delegacje, tachografy, noclegi" Gdynia - 10 września 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, delegacje, tachografy, noclegi", które odbędzie się 10 września 2014 r. w Gdyni.

Czas pracy kierowcy

Czas pracy kierowców wykonujących przewóz drogowy określa ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz.U.2012.1155). Zalicza się do niego oprócz czasu przeznaczonego na samo prowadzenie pojazdu także wszystkie inne czynności związane z wykonywaniem przewozu.

Czas pracy kierowcy - nowe przepisy

Czas pracy kierowcy po wejściu w życie nowych przepisów dotyczy również kierowców samozatrudnionych. Czas pracy kierowców samozatrudnionych podlega obowiązkowej ewidencji. Kierowcy po każdych 6 godzinach pracy muszą mieć co najmniej 30 minut odpoczynku.

Czas pracy kierowcy 2013 - zmiany

Nowelizacja ustawy o czasie pracy kierowców nakłada na samozatrudnionych obowiązek ewidencji czasu pracy oraz ustala jego wymiar. Nowe przepisy zaczną obowiązywać jeszcze w 2013 roku.

Badania lekarskie kierowców

Badania lekarskie kierowców przeprowadza się w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy. Wyróżnia się badania wstępne, okresowe i kontrolne.

Uprawnienia do wykonywania pracy - utrata podczas urlopu

Uprawnienia do wykonywania pracy w postaci prawa jazdy stanowią element warunkujący dopuszczalność pracy na stanowisku kierowcy. Czy pracodawca może zwolnić pracownika będącego kierowcą, który podczas urlopu wypoczynkowego utracił prawo jazdy?

Przerwa w pracy a wypadek przy pracy – orzecznictwo Sądu Najwyższego

Wypadek przy pracy może nastąpić podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych. Przerwa w pracy w postaci zajęcia miejsca pasażera i oddania prowadzenia pojazdu innej osobie przez pracownika będącego kierowcą stanowi odstąpienie od osobistego wykonywania obowiązków pracowniczych. Zdarzenie powstałe podczas przerwy nie może być więc uznane za wypadek przy pracy.

Badania lekarskie dla zleceniobiorców sporadycznie używających samochodów

Czy osoby wykonujące w zakładzie pracy zadania na podstawie umowy cywilnoprawnej, które sporadycznie używają samochodów do celów służbowych, także muszą przechodzić badania lekarskie dla kierowców? Jeżeli tak, to kto ma ponieść ich koszt?

Władze Tarnowa chcą ograniczenia ruchu ciężarówek na odcinku A4

Władze Tarnowa postulują do GDDKiA o zamknięcie dla ciężarówek powstającego odcinka autostrady A4 - między Szarowem a Tarnowem. Obawiają się bowiem o stan dróg oraz drożność układu komunikacyjnego miasta. Samochody mają pojechać tym odcinkiem w tym roku.

W Brukseli związkowcy protestowali przeciwko tanim kierowcom z Polski

Około stu ciężarówek blokowało w poniedziałek rano wjazd do Brukseli. Transportowcy protestują przeciw tzw. dumpingowi społecznemu, czyli sprowadzaniu tańszych pracowników m.in. z Polski - powiedział PAP sekretarz generalny związku ABVV Frank Moreels.

Dolnośląskie/ Wypadek tira przewożącego świnie

Około 200 świń było w tirze, który w poniedziałek wpadł do rowy na drodze wojewódzkiej nr 364 (Legnica-Złotoryja) w okolicach miejscowości Wilczyce. Część zwierząt zginęła na miejscu, wiele jest rannych.

ViaToll: Po roku działania 815 mln zł

W rok od uruchomienia systemu ViaToll Krajowy Fundusz Drogowy uzyskał 815 mln zł. Zdaniem przewoźników system wpłynął na wzrost kosztów transportu drogowego.

Od piątku obowiązują wakacyjne ograniczenia w ruchu ciężarówek

Od najbliższego piątku do końca sierpnia, w piątki i weekendy będą obowiązywać ograniczenia w ruchu ciężarówek. Zakazy dotyczą pojazdów i zespołów pojazdów o
dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, ale z wyjątkiem autobusów.

Jak wdrażać rozwiązania innowacyjne w logistyce

Sukces nowych projektów w logistyce opiera się na kliku czynnikach: innowacyjnej linii biznesowej, prostym modelu biznesowym, zamierzeniu osiągnięciu break even po 3-6 miesiącach i odnotowaniu pierwszych stabilnych przychodów w ciągu 30 dni. Dzięki temu modelowi można osiągnąć nawet 100 proc. wzrost sprzedaży.

Kto odpowiada za brak opłaty drogowej - kierowca czy przedsiębiorca

Jak uniknąć wysokich kar za brak opłaty drogowej? Kiedy firma powinna się odwołać. Kto odpowiada za nieprawidłowości przy naliczaniu opłat za przejazd?

TimoCom to go: Jak klienci oceniają serwis

Od roku  TimoCom oferuje kierowcom będącym w trasie, bezpłatną usługę „to go”. Za pośrednictwem telefonu komórkowego można otrzymać informacje o aktualnych ładunkach na giełdzie ofert transportowych TC Truck&Cargo® oraz umieszczać w niej własne oferty transportowe.

Nie zlikwidowano kolejek ciężarówek na przejściach z Białorusią

W Kuźnicy ciężarówki na wyjazd z Polski czekają 24 godziny, w Bobrownikach około 28 godzin.  Kolejki powoli się skracają. Jeszcze w weekend były dwa razy dłuższe.

Podlaskie/ Mniejsza kolejka ciężarówek w Kuźnicy

Kierowcy ciężarówek na przejściu granicznym z Białorusią (Kuźnica, Podlaskie) czekają już tylko 19 godzin. Wtorkowy protest przyniósł efekty. Wcześniej kierowcy czekali na wyjazd nawet 35 godzin.

Kierowcy ciężarówek już nie blokują drogi do granicy

Kierowcy ciężarówek blokowali drogę dojazdową do polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Kuźnicy (Podlaskie). Domagali się m.in. usprawnienia odpraw. Dzisiaj protest został zakończony.

NIK: Inspekcja Transportu Drogowego źle przeprowadza kontrole

Zbyt łatwo jest uniknąć kontroli Inspekcji Transportu Drogowego uważa Najwyższa Izba Kontroli. Wykorzystują to nieuczciwi przewoźnicy. ITD prowadzi kontrole z reguły na drogach krajowych.

Czas pracy kierowcy - praca w porze nocnej

Kierowca zatrudniony przy przewozach materiałów szczególnie niebezpiecznych bardzo często pracuje – ze względu na specyfikę wykonywanych przewozów – w porze nocnej ustalonej dla wszystkich pracowników (u nas jest to czas między godz. 23.00 a 7.00). Zdecydowanie rzadziej wykonuje pracę w porze nocnej kierowców (od godz. 0.00 do godz. 4.00). Na podstawie jakich przepisów – Kodeksu pracy czy ustawy o czasie pracy kierowców – należy ustalić, czy pracownik jest pracownikiem pracującym w nocy?

Nowe przepisy o egzaminach dla kierowców ADR

Jest nowe rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie egzaminów dla kierowców przewożących towary niebezpieczne.

Czy ustawę o czasie pracy kierowców stosować do osoby zatrudnionej na stanowisku kierowca-mechanik

Zatrudniamy pracownika na stanowisku kierowca-mechanik. Nie ma on ścisłego podziału, w jakiej części dnia czy w które dni wykonuje pracę kierowcy, a kiedy pracę mechanika. Zależy to od bieżących potrzeb pracodawcy. Oba rodzaje pracy wykonuje w podobnym wymiarze godzin. Czy do tego pracownika powinniśmy stosować ustawę o czasie pracy kierowców?

Wynagrodzenie za czas gotowości do pracy dla kierowcy

Pracodawca zatrudniający kierowców musi pamiętać, że pracownikowi, który nie świadczy pracy z przyczyn od niego niezależnych, należy się wynagrodzenie. Przyczyną takiego przestoju mogą być np. złe warunki atmosferyczne uniemożliwiające dokonanie przewozu drogowego.

Włochy: Jutro koniec strajku kierowców?

KE apeluje do Włoch o interwencję w sprawie strajku kierowców tirów. Trzeba natychmiast rozwiązać problemy, jakie wywołał strajk kierowców tirów, i zagwarantować swobodny transport towarów - twierdzi komisarz Antonio Tajani w rozmowie z szefową MSW Anną Marią Cancellieri.

Trzeci dzień strajku kierowców we Włoszech. Braki w zaopatrzeniu

Kierowcy ciężarówek we Włoszech strajkują już trzeci dzień. Na stacjach benzynowych brakuje paliwa. W sklepach i na targowiskach brakuje podstawowych świeżych produktów żywnościowych.

We Włoszech strajkują kierowcy tirów

Włochy sparaliżowane przez strajk kierowców tirów. To protest przeciwko wzrostowi cen paliwa.

Strajk w ND Polska: Rozmowa z dyrektorem generalnym

Strajkuje ponad 300 kierowców firmy transportowej ND Polska. Pracownicy żądają podwyżek podstawy oraz wysokości diet. Nie stać nas na podwyżki w żądanej wysokości - mówi Jarosław Bartczak, dyrektor generalny ND Polska. Czytaj pełny wywiad...

Lubuskie: Protestuje 350 kierowców firmy transportowej

Ponad 350 kierowców firmy transportowej ND Polska sp. z o.o. w Płotach (Lubuskie) domaga się podwyżki podstawy wynagrodzenia. We wtorek wyjechali prywatnymi, oflagowanymi autami na ulice Zielonej Góry.

Kiedy kurs opłacony przez pracodawcę jest zwolniony ze składek i podatku

Zatrudniamy pracowników na stanowiskach kierowców. Czy wartość kursu dokształcającego, który przedłuża ważność zaświadczenia uprawniającego do przewozu drogowego towarów niebezpiecznych, sfinansowanego naszym pracownikom – kierowcom powinniśmy doliczyć do ich przychodów ze stosunku pracy oraz pobrać składki i podatek?

Prawo do emerytury pomostowej dla kierowcy

Pracownik jest zatrudniony w naszej firmie od 1995 r. jako kierowca ciężarówki na trasach międzynarodowych. Ma wymagany okres składkowy. W 2011 r. ukończy 60 lat i chciałby przejść na emeryturę. Czy praca, jaką wykonuje, daje mu prawo do emerytury pomostowej?

Badania okulistyczne dla kierujacych pojazdami - zmiana przepisów

Zgodnie z nowymi przepisami pracownika, który posiada prawo jazdy kategorii A, A1, B, B1, B+E, T i kieruje pojazdem w ramach obowiązków służbowych, należy skierować na konsultację okulistyczną oraz badanie oceniające widzenie zmierzchowe i zjawisko olśnienia.

Nowe zasady liczenia dziennego czasu prowadzenia pojazdów

Komisja Europejska 7 czerwca 2011 r. ujednoliciła zasady rozliczania okresów jazdy dziennej kierowców. Każdy odpoczynek krótszy niż 9 godzin (czyli nieprawidłowy), lecz trwający co najmniej 7 godzin, będzie „zamykał” zmianę roboczą, czyli będzie kończył dzienny okres prowadzenia pojazdu.

Nowe zaświadczenie o okresach nieprowadzenia pojazdu przez kierowców

Przedsiębiorcy będę musieli wystawiać nowe, rozszerzone zaświadczenie dokumentujące przerwy w pracy kierowcy. Taką zmianę wprowadza nowelizacja ustawy o czasie pracy kierowców oraz ustawy o transporcie drogowym podpisana przez prezydenta 2 sierpnia 2011 r. Wprowadzenie nowego wzoru zaświadczenia wynika z potrzeby dostosowania polskiego prawa do unormowań Unii Europejskiej (decyzji Komisji 2009/959/UE z 14 grudnia 2009 r., która określiła nowy wzór zaświadczenia).

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o czasie pracy kierowców

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o czasie pracy kierowców i o transporcie drogowym.

REKLAMA