REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kierowca, Praca za granicą

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowe zasady stosowania płacy minimalnej dla kierowców

Znamy propozycje przepisów odnoszących się do stosowania płacy minimalnej dla kierowców pracujących w transporcie międzynarodowym. W jakim przypadku polskie firmy będą musiały płacić kierowcom więcej niż dotychczas?

Kary za obowiązek rejestracji kierowcy przed wjazdem do Austrii

Od 1 stycznia 2017 r. austriackie władze mogą karać firmy transportowe, które nie zarejestrują kierowcy pojazdu przed przekroczeniem granicy i nie płacą mu minimalnej austriackiej stawki podczas pracy na terytorium kraju. Jak wysokie są to kary?

Zaostrzenie kar za przestępstwa w ruchu drogowym w 2017 r.

Ustawa zaostrzająca kary za przestępstwa w ruchu drogowym została przyjęta przez Senat. Nowelizacja przewiduje wyższe kary za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości, ucieczkę przed pościgiem policji, prowadzenie pojazdu mimo zakazu bądź po cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem.

Zaświadczenie A1 - ważne zmiany od 1 kwietnia 2017 r.

Od 1 kwietnia 2017 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące osób, które wykonują prace we Francji. Zgodnie z nimi pracodawca lub pracownik mają obowiązek złożyć zaświadczenie A1. Niedostarczenie tego dokumentu w razie kontroli, będzie skutkowało nałożeniem kary.

REKLAMA

Zaostrzenie kar dla kierowców - marzec 2017 r.

Zaostrzenie kar za przestępstwa w ruchu drogowym, m.in. podniesienie dolnej granicy więzienia za spowodowanie wypadku z 9 miesięcy do 2 lat - przewiduje nowelizacja Kodeksu karnego, którą przyjął 23 marca 2017 r. Sejm.

Różnica między podróżą służbową a oddelegowaniem

Niezależnie od stanowiska, na którym jesteśmy zatrudnieni, funkcji jaką pełnimy czy też rodzaju pracy jaką wykonujemy może zdarzyć się tak, że będziemy wykonywać pracę poza miejscem stałego, codziennego wykonywania pracy. Może to przybrać charakter podróży służbowej lub formę oddelegowania.

Kara za brak prawa jazdy w 2017 r.

Głośny projekt nowelizacji kodeksu wykroczeń, który wpłynął do sejmu 22 grudnia 2014 r. wciąż nie został zrealizowany. Według stanu przedstawionego na stronie sejmowej projekt wciąż znajduje się w rękach Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacji.

Redukcja punktów karnych w 2017 r.

Naruszając przepisy prawa o ruchu drogowym kierowca może zostać ukarany mandatem oraz punktami karnymi. Niestety mandat mamy obowiązek opłacić, natomiast punkty karne mogą ulec redukcji po spełnieniu pewnych ustawowych warunków.

REKLAMA

Płaca minimalna w Niemczech od 1 stycznia 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. płaca minimalna w Niemczech będzie wynosić 8,84 euro za godzinę. Obecnie wynosi 8,50 euro. Płaca minimalna obowiązuje od stycznia 2015 roku.

Ułatwienia w obsłudze zaświadczeń A1

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadza ułatwienia w obsłudze zaświadczeń A1 w postaci szczegółowych poradników, doradców i elektronicznego rejestru dla całego kraju. Dzięki zaświadczeniu A1 możliwe jest odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne do polskiego systemu.

Delegowanie pracowników - zaświadczenie A1, składki ZUS

Pracodawca, który deleguje swoich pracowników do innego kraju Unii Europejskiej powinien uzyskać dla tych pracowników zaświadczenie A1. Dzięki niemy możliwe jest odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne do polskiego systemu. Formularz A1 dotyczy również osób prowadzących działalność na własny rachunek.

Ford Driving Skills for Life w Polsce!

Ford rozpoczął w Polsce program doskonalenia techniki jazdy wśród młodych kierowców. Ford Driving Skills for Life, bo tak się on nazywa, kierowany jest do osób w wieku 18-24 lat, którzy chcą stać się lepszymi kierowcami, świadomymi odpowiedzialności jaką biorą na siebie siadając za kierownicą.

500 zł na dziecko dla pracujących za granicą

Czy rodzinie, w której jeden z jej członków pracuje za granicą, przysługuje świadczenie w ramach programu "Rodzina 500 plus"? Jaki organ rozpatruje takie sprawy?

Rodzina 500 plus a praca za granicą

Świadczenie z programu "Rodzina 500 plus" ma na celu częściowe pokrycie z zaspokojeniem potrzeb życiowych oraz wychowaniem dziecka. Wśród rodzin, które korzystają ze świadczenia, są takie których członek rodziny mieszka lub pracuje za granicą. Czy w takiej sytuacji rodzina może ubiegać się o pomoc?

Brexit a praca i świadczenia w Wielkiej Brytanii

Przez okres dwuletnich negocjacji - do czasu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - Polacy mogą pracować oraz otrzymywać świadczenia zgodnie z obowiązującymi zasadami, m.in. mają prawo do zasiłku dla bezrobotnych, świadczeń rodzinnych, świadczeń z tytułu choroby.

Jak zatrudnić cudzoziemca z Ukrainy?

Obywatele Białorusi, Gruzji, Republiki Mołdowy, Federacji Rosyjskiej, Republiki Armenii i Ukrainy mogą być zatrudniani w Polsce na podstawie tzw. procedury uproszczonej. Na czym polega i jak legalnie zatrudnić cudzoziemca na przykład z Ukrainy?

Osoba niesłysząca może być kierowcą!

W czasach kiedy prawie każdy z nas ma prawo jazdy, także osoby niesłyszące coraz częściej chcą prowadzić samochód. Czy jest to jednak możliwe?

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców do prac sezonowych

Cudzoziemcy pracujący sezonowo i krótkoterminowo będą musieli posiadać zezwolenie na pracę - wynika z projektu ustawy o promocji zatrudnienia. Zezwolenie na pracę ma wejść w miejsce uproszczonej procedury oświadczeniowej, co oznacza większe formalności. Obecnie projekt jest przedmiotem analizy.

Alergia a jazda samochodem - porady

Alergia u kierowcy może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Nie tylko ogranicza koncentrację, ale zaburza także pole widzenia kierowcy, uniemożliwiając mu prawidłową ocenę sytuacji na drodze. Jak sobie radzić zatem z alergią?

Nowa ustawa o delegowaniu pracowników od maja 2016 r.

Trwają prace nad ustawą o delegowaniu pracowników, która ma wejść w życie w maju 2016 r. W myśl ustawy będzie trzeba płacić jedną składkę w kraju, w którym się pracuje. Przyczyni się to do zmniejszenia delegowania pracowników za granicę - uważają eksperci.

Na czym polega Defensive Driving?

Co raz częściej słyszymy o nowym trendzie wśród kierowców, którzy wdrażają nowy styl jazdy tzw. Defensive Driving. Na czym on polega? Jakie są jego główne założenia?

Młodzi kierowcy częściej podejmują ryzyko

Michelin Polska zlecił przeprowadzenie ankiety dotyczącej zachowań młodych kierowców za kierownicą. Zobacz jej wyniki!

Ustawa o uznawaniu kwalifikacji zawodowych od 18 stycznia 2016 r.

Projekt ustawy o zasadach nabywania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich UE ma uprościć, tam gdzie jest to możliwe, procedury administracyjne przy uznawaniu kwalifikacji zawodowych pracowników na wewnętrznym rynku Unii Europejskiej. Nowa ustawa ma wejść w życie 18 stycznia 2016 r.

Szkoły zawodowe będą kształcić kierowców?

Na kryzys w niedoborze kierowców w branży TSL receptą może być powrót szkół zawodowych. Pytamy Andrzeja Gluźniewicza, Koordynatora ds. Współpracy z Przewoźnikami w DB Schenker Logistics

Rośnie liczba osób delegowanych do pracy w UE

Polska jest największym eksporterem usług na wewnętrznym rynku Unii Europejskiej. Polskie firmy delegują zarówno pracowników sezonowych, jak i specjalistów. Osoba, która chce podlegać pod polski system zabezpieczenia społecznego musi spełniać określone warunki.

Jak wyliczyć wynagrodzenie kierowcy ciężarówki wykonującemu transport w Niemczech

Minimalne wynagrodzenie na terenie Niemiec wynosi 8,5 euro za godzinę. Polscy kierowcy wykonujący swoje zadania służbowe w tym kraju także powinni być opłacani według tej stawki. Dotyczy to kierowców, którzy przejazd łączą z wyładunkiem/załadunkiem w Niemczech. Przedstawiamy zasady obowiązujące przy obliczaniu takiego wynagrodzenia.

Na co zwraca uwagę kierowca podczas jazdy?

Badanie dotyczącego tego, na co zwracają uwagę kierowcy w czasie jazdy autem są interesujące. Okazuje się, że do prawidłowej oceny sytuacji na drodze kierowcy wykorzystują niezwykłe szczegóły w zachowaniu innych kierujących czy pieszych. O czym mowa?

Praca w wakacje wzbogaca CV

Praca w wakacje wzbogaca CV każdego kandydata do pracy. Pomaga zdobyć doświadczenie, sprawdzić się na danym stanowisku, poznać język obcy i uczy komunikacji w zespole.

Zarobki Polaków w Wielkiej Brytanii

Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii zarabiają średnio 1300 funtów czyli około 6700 zł. Swoje prace wykonują przede wszystkim w przemyśle, hotelarstwie, budownictwie, ochronie zdrowia i pomocy społecznej oraz w edukacji i administracji.

Straż miejska nie przeprowadzi kontroli fotoradarowej

Straże miejskie (gminne) zostaną pozbawione możliwości przeprowadzania kontroli fotoradarowej kierowców. Głównymi podmiotami w zakresie fotoradarów mają być Inspekcja Transportu Drogowego oraz policja.

Zatrudnianie obcokrajowców wynikiem emigracji Polaków

Rosnąca emigracja Polaków, w szczególności ludzi młodych, sprawia, że ratunkiem dla polskiego rynku pracy staje się zatrudnianie obcokrajowców. Postępujące starzenie się polskiego społeczeństwa wskazuje na zapotrzebowanie na pracowników w sektorze usług opiekuńczych nad osobami starszymi. Obecnie w placówkach świadczących opiekę zatrudnionych jest tylko 4% obcokrajowców.

Mandat z fotoradaru zapłaci właściciel auta czy popełniający wykroczenie kierowca?

Ostatnio media obiegła informacja, że posłowie chcą wprowadzić prawo na mocy którego, w przypadku zdjęcia z fotoradaru karany byłby zawsze właściciel pojazdu. Sytuacja byłaby kuriozalna, bo mandaty za wykroczenia popełniane przez kierowców płaciliby niewinni właściciele wypożyczalni samochodów lub flot samochodowych. Czy to możliwe?

„Piłem – NIE Jadę!” - czas na reakcję

Organizatorzy czwartej odsłony kampanii „Piłem – NIE Jadę!” zwracają uwagę na problem społecznego przyzwolenia na prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu. Czas, by ludzie zaczęli reagować, gdy widzą jak ktoś chce wsiąść za kierownicę, a jest pod wpływem alkoholu.

E-usługi dla kierowców

Nowelizacją Prawa o ruchu drogowym zajął się rząd. Niebawem kierowcy będą mogli sprawdzić online liczbę swoich punktów karnych a także informacje dotyczące badań technicznych pojazdów.

Indeks mobilności w Polsce wyższy od średniej europejskiej

Indeks mobilności w Polsce wynosi 108 punktów i jest wyższy od średniej europejskiej. Polacy są gotowi na przeprowadzkę w związku ze zmianą pracy.

Polska liderem delegowania pracowników

Polska jest obecnie liderem delegowania pracowników do pracy w krajach Unii Europejskiej. Rocznie delegowanych z Polski jest co najmniej 230 tys. pracowników.

Państwo sfinansuje studia za granicą

Projekt noweli dotyczącej ustawy o szkolnictwie wyższym zakłada pomoc finansową w pokryciu kosztów związanych ze studiami na zagranicznych uczelniach. Jego koszt ma wynieść 336 mln i ma z niego skorzystać w sumie ok. 700 studentów.

Jak rodzice mogą kontrolować styl jazdy swoich dzieci?

Kontrola rodzicielska w samochodzie to jedna z metod zapanowania nad młodym i niepokornym kierowcom. Jak działa system, który pozwala z większym spokojem przekazać auto młodemu kierowcy?

Jak wyrobić numer PKK?

W przypadku ubiegania się po raz pierwszy o prawo jazdy, niezbędne jest wyrobienie numeru PKK, tj. Profil Kandydata na Kierowcę. W przypadku złożenia wniosku na dwie kategorie zostaną wygenerowane dwa niezależne numery PKK. Jak wyrobić numer PKK?

Maciej Deresz wystartuje w BMW M235i na Nurburgringu

Utalentowany kierowca wyścigowy z Polski, Maciej Deresz, sezon 2015 rozpocznie za kierownicą BMW M235i ścigając się w serii wyścigowej BMW Clubsport Trophy. Jak przygotowuje się do sezonu 19-letni kierowca z Tarnowa?

Polacy wracają do kraju

Coraz więcej Polaków pracujących za granicą wraca do kraju. Powroty nie odbywają się jednak na skalę masową i wciąż więcej osób wyjeżdża niż wraca.

Czy warto być pracownikiem tymczasowym?

Jak podają statystyki, aż 46 milionów ludzi na całym świecie, z czego pół miliona w Polsce, było w 2011 roku zatrudnionych jako pracownicy tymczasowi. Chociaż ta forma zatrudnienia budzi pewne kontrowersje, to jednocześnie dla wielu ludzi jest szansą na niezależność i elastyczne godziny pracy. Jej atrakcyjność zwiększa też fakt, że coraz więcej ciekawych pracodawców poszukuje pracowników właśnie na takich zasadach.

Lęk przed prowadzeniem samochodu: amaksofobia

Okazuje się, że strach przed prowadzeniem samochodu doczekał się nawet swojej nazwy - amaksofobii. Jakie są jej objawy? Jak ją rozpoznać?

Praca za granicą w CV - jakie ma znaczenie?

Praca za granicą wpisana w CV kandydata do pracy w Polsce może mieć niewątpliwie bardzo duże znaczenie. Coraz więcej osób chwali się nią w CV. Co zrobić, aby informacja o pracy za granicą podniosła rangę dokumentów aplikacyjnych?

Zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej

Zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej to specyficzna forma zatrudnienia pracownika. Rekrutacją i zatrudnianiem zajmuje się agencja pracy tymczasowej. Następnie pracownik zostaje skierowany do pracy w przedsiębiorstwie, które zgłasza zapotrzebowanie na personel w ramach pracy tymczasowej. Kto jest faktycznym pracodawcą?

Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy z agencją pośrednictwa pracy?

Decydując się na pracę za granicą, warto zbadać legalność pośrednika i wybrać właściwą agencję pracy. Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy z agencją pośrednictwa pracy?

Projekt nowelizacji przepisów o czasie pracy kierowców

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowało projekt nowelizacji ustawy o czasie pracy kierowców, która przed końcem roku trafi do konsultacji społecznych.

Jak sprawdzić legalność pośrednika i wybrać właściwą agencję pracy?

Zagraniczne wyjazdy zarobkowe są od kilku lat popularną alternatywą dla zatrudnienia w kraju. Bezpiecznym sposobem szukania pracy poza granicami kraju jest skorzystanie z usług agencji pracy. Jak sprawdzić legalność pośrednika i wybrać właściwą agencję pracy?

Program "Zwiedzaj i pracuj" na Tajwanie

Od dnia 1 grudnia 2014 r. można składać aplikacje do udziału w programie "Zwiedzaj i pracuj" na Tajwanie. Uczestnicy programu nie muszą uzyskać pozwolenia na pracę. Praca wykonywana w ramach programu może mieć charakter jedynie tymczasowy.

Stan po spożyciu oraz pod wpływem środków odurzających

Stan po spożyciu oraz pod wpływem środków odurzających będzie stanowił przedmiot prac Sejmu na 80. posiedzeniu w dniach 26-28 listopada 2014 roku. Wprowadzenie jednoznacznych definicji pojęć "stanu po spożyciu" oraz "stanu pod wpływem" środka odurzającego ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

REKLAMA