REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Karta pobytu

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

Zatrudnianie cudzoziemców. Karta pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy” – jakie uprawnienia mają cudzoziemcy

Cudzoziemcy, którzy uzyskują pozytywną decyzję wojewody i zezwolenie na pobyt np. czasowy otrzymują kartę pobytu, na której najczęściej widnieje adnotacja „dostęp do rynku pracy”. Co ona oznacza? Wyjaśniamy. 

Opłata za wydanie karty pobytu w 2022 r. - zmiany

Nowe stawki opłat za karty pobytu i inne dokumenty wydawane cudzoziemcom obowiązują od 29 lipca 2022 r. Ile obecnie wynoszą?

Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę na 2 lata - tryb uproszczony

Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę na 2 lata w trybie uproszczonym - którzy cudzoziemcy mogą otrzymać zezwolenie w tym trybie?

REKLAMA

Karta pobytu cudzoziemca

Karta pobytu potwierdza tożsamość cudzoziemca podczas jego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Karta Pobytu jest dokumentem wydawanym na podstawie udzielonego zezwolenia na pobyt. Jak można ją wyrobić i do daje cudzoziemcowi posiadanie karty pobytu w Polsce?

Karta pobytu - co to za dokument?

Karta pobytu, w okresie jej ważności, potwierdza tożsamość cudzoziemca podczas jego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz uprawnia, wraz z dokumentem podróży, do wielokrotnego przekraczania granicy bez konieczności uzyskania wizy. Co warto wiedzieć o dokumencie? Czy kartę pobytu należy wymieniać?

Czy pracodawca może żądać potwierdzenia legalnego pobytu pracownika w Polsce?

Zdaniem UODO pracodawca ma prawo żądać potwierdzenia legalnego pobytu pracownika w Polsce. Ma bowiem prawo do żądania innych danych osobowych niż wymieniono w art. 221 § 1 i 3 Kodeksu pracy, gdy jest to niezbędne do zrealizowania uprawnienia lub spełnienia obowiązku wynikającego z przepisu prawa. Tymczasem obowiązek posiadania dokumentów legalizujących pobyt w Polsce cudzoziemca nakładają właśnie przepisy prawa.

Szczególne rozwiązania dla cudzoziemców pracujących w Polsce podczas epidemii

Cudzoziemcy pracujący w Polsce podczas epidemii koronawirusa mają przedłużone dokumenty legalizujące pobyt i pracę w kraju. Jakie jeszcze rozwiązania zostały przewidziane?

REKLAMA

Terminy załatwiania spraw cudzoziemców w związku z epidemią

Przepisy wprowadzone w związku z pandemią COVID-19 przesuwają terminy związane z załatwianiem spraw cudzoziemców dotyczących ich pobytu w Polsce. Ma to wpływ na długość pobytu cudzoziemców w Polsce, możliwość ich legalnej pracy oraz załatwianie spraw przez urzędy.

Świadczenia rodzinne i pielęgnacyjne także w okresie oczekiwania na kartę pobytu

Prawo do świadczeń rodzinnych i świadczenia pielęgnacyjnego przysługuje także w okresie oczekiwania przez obywatela Ukrainy na wydanie karty pobytu. Organ pomocy społecznej z powodu braku karty pobytu wstrzymał wypłatę świadczeń. Po interwencji RPO Wojewoda Mazowiecki stwierdził, że wystarczy informacja o złożeniu wniosku w paszporcie. Ponadto cudzoziemiec był uprawniony do wykonywania pracy w Polsce.

REKLAMA