REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Karoseria

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Karoseria

Karoseria (franc. carrosserie) to konstrukcja samochodu, która jest zbudowana z płyty podłogowej oraz elementów górnej strefy. Zazwyczaj obejmuje płytę podłogową, stałą górną konstrukcję wspartą na słupkach, dach, komorę silnika i bagażnika oraz ruchome elementy takie jak drzwi, maska i pokrywa bagażnika. Dla pojazdów ramowych, rama nośna zastępuje płytę podłogową.

Pokrowiec na samochód: zimą może się przydać?

Pokrowiec na samochód? Zima może być jego żywiołem! Bo choć kojarzy się z PRL-em, skutecznie chroni nadwozie chociażby przed śniegiem i lodem.

Folia na karoserię. Po co ją stosować?

A wszystko zaczęło się od... tuningu. Dziś folia na karoserię to jednak nie tylko sposób na bezinwazyjną zmianę koloru nadwozia, ale i ochronę lakieru.

Zaparowane szyby w aucie. Jak pozbyć się problemu?

Szyby gwarantują widoczność, a to ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Zatem powstaje pytanie: co poradzić na zaparowane szyby w aucie?

REKLAMA

Zmatowiały lakier na samochodzie. Jak poprawić wygląd auta?

Bardzo często widać na ulicach miast auta, które czerwone… to kiedyś były. Teraz mają kolor bardziej przypominający malinę. Czy zmatowiały lakier na samochodzie da się naprawić i jak to zrobić?

Gdzie jest tabliczka znamionowa?

Każdy samochód musi posiadać tabliczkę znamionową. Jej odnalezienie nie jest jednak takie łatwe. A więc gdzie jest tabliczka znamionowa? Poszukajmy odpowiedzi.

Jak zamontować bagażnik dachowy na relingi? Zrób to sam!

Brak miejsca w bagażniku podczas rodzinnych wyjazdów? Coś chyba można z tym zrobić. Aby nie kupować większego samochodu, wystarczy kupić specjalne belki na dach. Jak zamontować bagażnik dachowy na relingi?

Jak chronić samochód przed gradem?

Gradobicie jest jednym z najczarniejszych scenariuszy za kierownicą. Spadające z nieba kule lodu mogą bowiem nie tylko przerwać podróż, ale wręcz zniszczyć auto. Jak chronić samochód przed gradem?

REKLAMA

Jak badana jest żywotność i trwałość nadwozi samochodowych?

Korozja nadwozia to wyjątkowo trudny do usunięcia problem. Jeśli już się pojawi na danym elemencie, to prawie na pewno będzie się na nim odnawiać co jakiś czas. Z tego powodu nadwozia aut są obecnie prawie zawsze pokrywane ocynkiem. Jak sprawdza się jednak jakość takiej powłoki?

Jak odświeżyć wygląd lakieru?

Wygląd lakieru auta zależy od szeregu czynników. Upływ czasu powoduje, że traci on swoje walory wizualne. Jak można go odświeżyć?

Od czego zależy wygląd nadwozia samochodu?

Wygląd samochodu często decyduje o jego sukcesie na rynku. Jakie czynniki decydują o wyglądzie auta? Co projektant auta musi uwzględnić tworząc jego projekt?

Ewolucja nadwozi samochodowych

Kształt nadwozia samochodu wyraźnie ewoluował na przestrzeni ostatnich 100 lat. Cały czas pojawiają się nowe konstrukcje, mające zapełnić konkretne nisze na rynku. Jakie są główne rodzaje nadwozi i jakie są ich zalety oraz wady?

Jak pozbyć się zabrudzeń z karoserii auta?

Nawet dokładne mycie auta na myjni bezdotykowej nie zawsze gwarantuje, że będzie ono czyste. Jak pozbyć się resztek asfaltu czy ptasich odchodów z nadwozia pojazdu?

Nowoczesne materiały - plastik i wkłókno węglowe CFRP

BMW coraz częściej wykorzystuje do budowy swoich samochodów materiały kompozytowe o wysokiej wytrzymałości i niskiej masy.

Badanie grubości powłoki lakierniczej - koszty w ASO

Badanie grubości lakieru auta za pomocą miernika jest powszechną metodą oceny stanu stanu nadwozia auta przez serwis ASO. Ile kosztuje taka usługa?

Ptasie odchody - dlaczego niszczą lakier auta? Jak z nimi walczyć?

Ptasie odchody są wyjątkowe szkodliwe dla powłoki lakierniczej auta. Okazuje się jednak, że to nie sam skład ptasich odchodów działa negatywnie na lakier auta. Zobacz co tak naprawdę go niszczy oraz jak zapobiegać jego degradacji.

Gdzie znajduje się numer VIN w aucie?

Przed podjęciem decyzji o zakupie danego egzemplarza auta trzeba koniecznie sprawdzić czy jego numer nadwozia VIN jest zgodny z tym, który zapisany jest w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Konserwacja karoserii po zimie

Wraz z nadejściem cieplejszych dni przychodzi czas na pozimowe porządki. Również, a dla wszystkich kierowców, przede wszystkim w samochodzie. Poniżej przedstawiamy opis konserwacji karoserii po zimie.

Najlepsze sposoby na zamarznięte szyby samochodowe

Normalnie zimowe zjawiska takie jak śnieg, mróz i niska temperatura nie sprzyjają szybkiemu ruszeniu auta z miejsca. Samochód skuty lodem i pokryty śniegiem wymaga czasochłonnych przygotowań do jazdy. Ekspert radzi, jak przyspieszyć i usprawnić wyjazd z domu, gdy na dworze szaleje zima?

Jak usunąć ślady po gradobiciu?

Gradobicie jest jednym z najbardziej niszczycielskich zjawisk pogodowych. Każdy, kto na czas gradobicia zostawił swoje auto „pod chmurką”, ma wizję rozległych prac lakierniczych, wymiany elementów nadwozia lub wstawiania nowego dach. Są jednak sposoby na skuteczne usunięcie skutków letnich nawałnic.

Jak usunąć rysy z lakieru auta oraz prawidłowo go nawoskować?

Rysy na lakierze samochodowym to zmora wielu kierowców. Podpowiadamy jak je usunąć i przywrócić autu żywy kolor.

Jakie są rodzaje nadwozi samochodowych? Jak je poznać?

Rodzaje nadwozi samochodowych to dla osób zorientowanych w temacie motoryzacji rzecz oczywista. Jednak kiedy dopiero zaczynamy swoją przygodę z motoryzacją, dokładne określenie konkretnego typu nadwozia może nie przyjść nam tak łatwo. W artykule przedstawimy opisy rodzajów nadwozia oraz klas samochodów.

Przygotowanie auta do wiosny - poradnik

Przygotowanie auta do wiosny jest tak samo ważne, jak przygotowanie pojazdu do okresu trzaskających mrozów. Podpowiadamy, co w związku z nastaniem słonecznych dni, należy zrobić w naszym aucie.

Jak bezpiecznie usunąć „wgniotki” na karoserii samochodu bez lakierowania?

Wgniecenia na karoserii naszego auta powstają wskutek różnego rodzaju uszkodzeń mechanicznych takich jak: gradobicie, wandalizm, opad kasztanów, czy też poprzez drobne stłuczki parkingowe. Takie wgniecenia możemy w łatwy i niedrogi sposób usunąć.

Kia Optima: dane techniczne i wyposażenie

Kia Optima pojawi się w salonach sprzedaży na początku 2012 roku. W początkowym okresie auto będzie dostępne jedynie z silnikiem diesla, a po kilku miesiącach do oferty dołączy jednostka zasilana benzyną. Klienci będą wybierać z trzech wersji wyposażeniowych.

Na co uważać przy polerowaniu samochodu?

Błyszczący lakier naszego samochodu jest – jak czyste buty – naszą wizytówką. Kiedy utraci dotychczasowy błysk, myślimy o jego wypolerowaniu. Ale co tak właściwie możemy nazwać polerowaniem? I na co uważać przy wykonywanych przez nas operacjach, aby lakieru nie zniszczyć?

Jak dbać o auto, którym nie jeździmy na co dzień?

Auta, jak każda rzecz, zużywa się podczas eksploatacji. Jeśli jednak samochód służy nam jedynie do sezonowych przejażdżek lub wypadów na weekend, nie oznacza to, że nie wymaga dbałości i systematycznej kontroli jego stanu technicznego.

Samochód złożony z "ćwiartek" – jak go poznać i czy to w ogóle możliwe?

Rynek samochodów używanych, jest dla klientów, jak pole minowe. Sprzedawcy, nazywani często handlarzami, ratując swój interes uciekają się do coraz bardziej wymyślnych sposobów maskowania powypadkowej przeszłości samochodów. Jak sprawdzić, czy uczciwy sprzedawca nie podsuwa nam samochodu złożonego z trzech sztuk?

Jak zamontować matę wygłuszającą pod maskę i na grodzi czołowej samochodu? Czy warto?

Odgłos pracy silnika można zmniejszyć poprzez wygłuszenia, których producenci w tańszych modelach nie stosują. Czy wystarczy założyć wygłuszenie na maskę? A może warto rozszerzyć zabieg o wygłuszenie grodzi czołowej naszego auta? Jak zamontować matę wygłuszającą?

Jak zamontować/przykleić reklamę lub naklejkę na samochodzie?

W jaki sposób okleić firmowy samochód? Gdzie znajdę usługi naklejania reklam na samochodzie? Ile to kosztuje? Poniżej przedstawiamy różne techniki montażu reklamy na samochodzie oraz przybliżone ceny wykonania takiej usługi.

Wymiana progów w samochodzie. Jak wymienić? Za ile?

Co zrobić, jeżeli w naszym samochodzie pojawia się rdza na progach? Dlaczego progi w samochodzie rdzewieją? Przyczyny zniszczeń oraz ceny i technologię wymiany progów omówimy w poniższym artykule.

Audi A4 B5: kontrola nadwozia

Kontrola nadwozia to jedne z najłatwiejszych czynności, które możemy wykonać samemu w dowolnym czasie. W poradniku tym przedstawimy jak dokonać takiego przeglądu w Audi A4 B5.

Naprawy blacharskie: jakie uszkodzenia karoserii i lakieru naprawić w pierwszej kolejności?

Maj i czerwiec to najlepszy moment żeby zabrać się za naprawy blacharskie auta. Sprzyjają temu warunki atmosferyczne - jest ciepło, ale nie upalnie - i sytuacja na rynku - po sutych miesiącach końca zimy i początku wiosny blacharze zaczynają narzekać na brak klientów i chętniej negocjują ceny.

Czy zostawienie auta na słońcu może być szkodliwe?

W widmie światła słonecznego znajdują się, oprócz światła widzialnego, także podczerwień i ultrafiolet. Te dwa rodzaje światła mają bardzo negatywny wpływ zarówno na ludzi jak i na wiele elementów samochodu i jego wyposażenia. Dlatego właśnie zostawienie auta na słońcu może być dla niego szkodliwe.

Kompendium: jakie narzędzia i akcesoria są potrzebne do serwisowania auta?

Każdy kierowca ma na pewno jakąś małą skrzynkę z narzędziami. Zazwyczaj jest to zbyt mało, żeby przeprowadzić większą naprawę w naszym aucie. Oto, co każdy domorosły mechanik powinien mieć, jeśli chodzi o garażowe narzędzia i akcesoria.

Czy można usunąć wgniecenia bez uszkodzenia lakieru?

Wgniecenia na drzwiach czy błotnikach w wielu przypadkach da się prosto i szybko usunąć. Bez uszkodzenia lakieru, bez szpachlowania, bez konieczności rozbierania auta. Taka naprawa daje dobre efekty wizualne i jest kilkukrotnie tańsza od tradycyjnej.

Szybkie naprawy w stacjach S PLUS

Po zimie wielu kierowców musi odrobinę podrasować swoje auta i zdecydować się na kilka napraw. Warsztaty S PLUS obiecują swoim klientom wysoką jakość i niskie koszty likwidowania drobnych uszkodzeń.

Absurdy konstrukcyjne w zabytkowych pojazdach

Niektóre rozwiązania konstrukcyjne w starych modelach samochodów i motocykli dziś mogą zaskakiwać i dziwić ich użytkowników. Są one świadectwem minionej epoki i unaoczniają wielkość postępu technicznego.

Jakie są zasady konserwacji pojazdów zabytkowych?

Zabytkowe pojazdy, jeżeli były cały czas eksploatowane, podlegały różnym procesom niszczącym, przy czym największe w nich spustoszenie czyniła korozja elementów karoserii. Natomiast jeżeli taki samochód stał przez kilka i więcej lat nieeksploatowany, negatywne wpływy atmosferyczne mogły odcisnąć swoje piętno także na silniku, zwłaszcza na cylindrach ponad tłokami, na pierścieniach tłokowych, zaworach i na wielu innych elementach.

Czy wiesz jak zadbać o karoserię samochodu?

Firmy oferują wiele różnych środków przeznaczonych do pielęgnacji nadwozia. Pamiętajmy, że żadne „cudowne” produkty nie pomogą, jeśli nie będziemy regularnie dbać o konserwację karoserii poprzez wykonywanie kilku prostych czynności.

Alfa Romeo 156: wymiana znaczka na masce


Wyblakły znaczek na przednim grillu Alfy Romeo 156 nie wygląda najlepiej. Jest to jeden z elementów, który od razu rzuca się w oczy.

Alfa Romeo 156: wymiana folii ochronnej na słupkach zewnętrznych. Poradnik

Łuszcząca się folia ochronna na zewnętrznych słupkach Alfy Romeo 156 nie wygląda estetycznie. W poradniku tym przedstawiamy sposób na wymianę takiej wyeksploatowanej folii w Alfie Romeo 156.

Alfa Romeo 156 SW FL: demontaż tylnego zderzaka – opis krok po kroku


Tylny zderzak demontujemy z różnych przyczyn. Najczęściej jest to spowodowane wymianą na drugi lub chęcią zamontowania czujników parkowania. W poradniku tym zdejmujemy tylny zderzak w Alfie Romeo 156 SW, czyli w nadwoziu kombi.

Fiat Seicento: wymiana bębenka wkładki zamka. Poradnik


Uszkodzony lub rozwiercony zamek w naszym aucie zazwyczaj świadczy o próbie kradzieży. W takiej sytuacji zostaje nam tylko wymiana bębenka wkładki zamka. Pokazujemy krok po kroku jak wymienić bębenek zamka w Fiacie Seicento.

Fiat Seicento: montaż siatki we wlocie powietrza. Poradnik

W poradniku tym zaprezentujemy, jak zamontować siatkę we wlocie powietrza na podszybiu. Opis ten dotyczy Fiatów Seicento, które fabrycznie nie zostały wyposażone w taką siatkę.

Jakiego koloru samochody są najlepiej widoczne na drodze?

Białe, srebrne, a może czerwone? Jakie auto jest najlepiej widoczne na drodze? Odpowiedź na to pytanie może być sporym zaskoczeniem. Okazuje się bowiem, że na pozór kontrastowe kolory wcale nie najlepiej odcinają się od krajobrazu.

Czy kolor auta może wpływać na jego osiągi? Ile waży lakier samochodowy?

Czerwone samochody są szybsze – brzmi niedorzecznie? Ten motoryzacyjny mit nie ma wiele wspólnego z prawdą, ale... rodzaj lakieru teoretycznie może wpływać na osiągi. Jak i dlaczego?

Bezpieczne kolory samochodów

Jak wynika z badań przeprowadzonych w Australii, ciemne samochody są bardziej narażone na ryzyko wypadku niż te o białej barwie. Czy związek pomiędzy kolorem pojazdu a bezpieczeństwem na drodze występuje także w Polsce?

Hyundai Getz: modyfikacja grilla. Poradnik

W poradniku tym, pokażemy jak zmodyfikować grill przedni w Hyundaiu Getz. Nie jest to trudne, więc możemy zająć się tym samodzielnie. W miejsce oryginalnego grilla zamontujemy siatkę.

Hyundai S coupe: naprawa nadkoli. Poradnik

Korozja nadkoli jest dosyć popularna w modelu S coupe. Nie ma potrzeby oddawać auta do lakiernika. W poradniku tym pokażemy jak samemu można się z nią uporać.

REKLAMA