REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kara, Prawo karne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy sprawcę umieszcza się w zakładzie zamkniętym? (art. 95a)

Skazując sprawcę na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania za przestępstwo skierowane przeciwko wolności seksualnej, popełnione w związku z zaburzeniami preferencji seksualnych, sąd może orzec umieszczenie sprawcy, po odbyciu tej kary w zakładzie zamkniętym albo skierowanie go na leczenie ambulatoryjne, w celu przeprowadzenia terapii farmakologicznej lub psychoterapii, zmierzających do zapobieżenia ponownemu popełnieniu takiego przestępstwa, w tym w szczególności poprzez obniżenie zaburzonego popędu seksualnego sprawcy.

Podstawy orzekania o środkach zabezpieczających (art. 93)

Sąd może orzec przewidziany w tym rozdziale środek zabezpieczający związany z umieszczeniem w zakładzie zamkniętym lub skierowaniem na leczenie ambulatoryjne tylko wtedy, gdy jest to niezbędne, aby zapobiec ponownemu popełnieniu przez sprawcę czynu zabronionego związanego z jego chorobą psychiczną, zaburzeniami preferencji seksualnych, upośledzeniem umysłowym lub uzależnieniem od alkoholu lub innego środka odurzającego; przed orzeczeniem tego środka sąd wysłuchuje lekarzy psychiatrów oraz psychologa, a w sprawach osób z zaburzeniami preferencji seksualnych – także lekarza seksuologa.

Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności - przesłanki pozytywne i negatywne

Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności jest bodaj najczęściej stosowaną w praktyce instytucją prawa karnego skarbowego. Stanowi ono rozwiązanie bardzo korzystne zarówno dla sprawcy czynu zabronionego, jak i dla organu procesowego.

Podstawy formalne warunkowego zwolnienia (art. 78)

Skazanego można warunkowo zwolnić po odbyciu co najmniej połowy kary. Skazanego określonego w art. 64 §1 można warunkowo zwolnić po odbyciu dwóch trzecich kary, natomiast określonego w art. 64 §2 po odbyciu trzech czwartych kary. Skazanego na karę 25 lat pozbawienia wolności można warunkowo zwolnić po odbyciu 15 lat kary, natomiast skazanego na karę dożywotniego pozbawienia wolności po odbyciu 25 lat kary.

REKLAMA

Grzywna a wykonanie kary (art. 71)

Zawieszając wykonanie kary pozbawienia wolności, sąd może orzec grzywnę w wysokości do 270 stawek dziennych, jeżeli jej wymierzenie na innej podstawie nie jest możliwe; zawieszając wykonanie kary ograniczenia wolności, sąd może orzec grzywnę w wysokości do 135 stawek dziennych.

Wybór rodzaju kary (art. 58)

Jeżeli ustawa przewiduje możliwość wyboru rodzaju kary, sąd orzeka karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania tylko wtedy, gdy inna kara lub środek karny nie może spełnić celów kary.

Odpowiedzialność karna a wiek sprawcy (art. 10)

Na zasadach określonych w kodeksie karnym odpowiada ten, kto popełnia czyn zabroniony po ukończeniu 17 lat.

Jakie kary dla pijanych narciarzy?

Jazda na nartach i snowboardzie w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających jest niedozwolona. Nowe przepisy zakładają, że za złamanie tego zakazu będzie groziła kara grzywny.

REKLAMA

Jakie prawa przysługują świadkowi?

Świadek odgrywa niebagatelną rolę w każdym postępowaniu. Tak istotne jest więc przyznanie mu odpowiednich uprawnień, chroniących jego i osoby mu najbliższe.

Jakie przepisy karne można zastosować wobec pracodawcy użytkownika?

W przypadku zatrudniania pracowników tymczasowych, mogą pojawić się przypadki negatywnego zachowania pracodawcy wobec pracowników. W takich sytuacjach pracodawca użytkownik podlega karze grzywny.

Przestępstwa w internecie: Przywłaszczenie tożsamości to stalking

Zakładanie fałszywych profili, podszywanie się pod inną osobę – to coraz częstsze zagrożenia, jakie możemy spotkać w Internecie. Będą one określone jako przestępstwa tzw. stalkingu.

Czy można uchylić mandat nałożony na pracodawcę

Na pracodawcę za wykroczenia przeciwko prawom pracownika mandaty może nakładać inspektor pracy. Czy w przypadki błędu przy nakładaniu mandatu może on uchylić mandat?

Jaka kara grozi za wytwarzanie alkoholu?

Jak przepisy regulują kwestię wytwarzania alkoholu na własny użytek? Co musi zrobić przedsiębiorca żeby mógł legalnie wytwarzać alkohol etylowy? Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać wpis do odpowiedniego rejestru?

Co grozi za spożywanie alkoholu w pracy?

Spożywanie alkoholu w miejscu pracy rodzi dwojakiego rodzaju konsekwencje. Z jednej strony może zostać potraktowane jako wykroczenie, z drugiej jako naruszenie obowiązków pracowniczych. Co grozi pracownikowi? Jak może bronić się niesłusznie oskarżony?

Co grozi za posiadanie narkotyków?

Posiadanie narkotyków, nawet w niedużych ilościach, jest w Polsce czynem karalnym. Jaką karą zagrożone jest to przestępstwo? Czy można zrobić coś, by uchronić się przed karą?

EURO 2012: jak będą działać sądy odmiejscowione?

Polska, jako jeden z organizatorów EURO 2012 jest zobowiązana zapewnić bezpieczeństwo kibicom. W związku z tym Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu postępowania karnego, który zakłada wprowadzenie tzw. sądów odmiejscowionych. Dzięki tej instytucji zostanie znacznie przyspieszona procedura karania stadionowych chuliganów.

Jak skutecznie bronić się przed włamywaczem?

Co zrobić w sytuacji, gdy ktoś włamał się do naszego mieszkania? Czy możemy się skutecznie obronić przed napastnikiem jeszcze przed przyjazdem policji? Tak, ale musimy pamiętać, że prawo jest w takich sytuacjach bardzo restrykcyjne i nie zawsze będziemy mogli zatrzymać napastnika.

Katastrofa smoleńska: Co zawiera raport MAK?

Raport MAK, opisujący przyczyny katastrofy smoleńskiej, w której zginął prezydent Kaczyński, wywołał spore oburzenie wśród przedstawicieli polskiej sceny politycznej. Rząd premiera Tuska domaga się rewizji ostatecznej wersji raportu. Przeczytaj polskie tłumaczenie raportu MAK.

Niszczenie rzeczy o wartości niemajątkowej

Ustawodawca w ramach ochrony własności prywatnej i ochrony dóbr osobistych penalizuje nie tylko wykroczenie niszczenia cudzych rzeczy materialnych, ale również wykroczenie polegające na przywłaszczeniu, umyślnym niszczeniu lub uszkadzaniu cudzej rzeczy przedstawiającej wartość niemajątkową.

Komu przysługuje obrońca z urzędu?

W toku postępowania karnego oskarżonemu (oraz podejrzanemu) przysługuje prawo do obrony, którego jednym z przejawów jest prawo do ustanowienia obrońcy. Wskazany obrońca może pochodzić z wyboru oskarżonego (podejrzanego) czyli być ustanowionym do prowadzenia sprawy na podstawie jego indywidualnej umowy z oskarżonym (podejrzanym) lub może być ustanowiony dla oskarżonego przez sąd (jest to tzw. „obrońca z urzędu”). Istnieje określony katalog sytuacji kiedy oskarżony może mieć przyznanego obrońcę z urzędu.

Zanieczyszczanie morza przez statki będzie karane

Zrzut oleju do akwenu, wyciek chemikaliów staną się przestępstwem przeciwko środowisku i będą podlegać nawet karze pozbawienia wolności do 5 lat. Takie postanowienia przyjęto w założeniach rządu do nowelizacji ustawy o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki.

W jaki sposób organy państwowe pomagają ofiarom rodzinnej przemocy?

Przemoc w rodzinie jest poważnym i nadal często występującym problemem polskich rodzin. Na organach państwowych spoczywa obowiązek przeprowadzania działań zapobiegawczych i eliminowania zagrożeń dla członków rodziny.

Kontakt z osobą tymczasowo aresztowaną

Mój mąż został tymczasowo aresztowany przez prokuraturę. Nie mam z nim żadnego kontaktu – nie mogę się spotkać, zadzwonić ani odwiedzić w areszcie – podobno wymaga tego dobro śledztwa. Co mogę zrobić?

Kiedy pracodawca może dokonać potrąceń z wynagrodzenia bez zgody pracownika

Otrzymałem ostrzeżenie od pracodawcy, że jeżeli ponownie opuszczę pracę bez usprawiedliwienia, to z wynagrodzenia potrąci mi karę pieniężną. Czy pracodawca może bez mojej zgody to zrobić?

Mobbing

Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Dzieci plus fajerwerki - co na to prawo?

Dziecko nie może samodzielnie kupić fajerwerków. Ich używanie powinno mieć miejsce tylko pod nadzorem rodziców.

Uprawa marihuany i innych nielegalnych substancji

Obecnie obowiązująca ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii w art. 63 tak samo jak poprzednio obowiązująca ustawa z 1997 r., jako przestępstwo kwalifikuje nielegalna uprawę maku ( z wyjątkiem maku niskomorfinowego) konopi (z wyjątkiem konopi włóknistych) krzewów koki. Pod groźba kary zabronione jest także nielegalny zbiór mleczka makowego, opium, słomy makowej, liści koki, ziela konopi. W poprzednio obowiązującym stanie prawnym nieznany był typ kwalifikowany omawianego przestępstwa.

Wyższe kary za znęcanie się nad zwierzętami

Znęcanie się nad zwierzętami stanowi w Polsce (i nie tylko) poważny problem. W związku z nagłaśnianymi przez media kolejnymi przypadkami wręcz bestialskiego traktowania zwierząt, środowiska zajmujące się ich ochroną, zaczęły coraz głośniej wypowiadać się co do konieczności surowszego karania tych, którzy dopuszczą się złego traktowania zwierząt.

Co grozi za kradzież narkotyków?

Obowiązująca ustawa o przeciwdziałaniu narkomani samodzielnie w art. 64 rozstrzyga kwestie kradzieży środków odurzających, substancji psychotropowych, mleczka makowego lub słomy makowej. Wskazany przepis stanowi lex specialis w stosunku do art. 278 § 1 i 3 kodeksu karnego, art. 279, art. 294 § 1 kodeksu karnego. oraz art. 119 kodeksu wykroczeń. Dla odpowiedzialności karnej za kradzież narkotyków obojętna jest ich wartość.

Obowiązek zawiadomienia o przestępstwach narkotykowych

Zgodnie z zasadą ogólną, którą wyraża art. 304 kodeksu postępowania karnego, prawny obowiązek zawiadomienia organów ścigania o fakcie popełnienia przestępstwa mają jedynie osoby kierujące instytucjami państwowymi i samorządowymi, które w związku ze swoją działalnością dowiedziały się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu. Dla pozostałych osób obowiązek zawiadomienia o przestępstwie ma wymiar jedynie obowiązku społecznego. Od przedstawionej powyżej zasady ogólnej wyjątek wprowadza art. 60 ustawy o przeciwdziałaniu narkomani.

Udzielenie narkotyków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej

Ustawa o przeciwdziałaniu narkomani z dnia 29 lipca 2005 r., w art. 59 zabrania pod groźba kary udzielania innej osobie narkotyków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej. W poprzednio obowiązującej ustawie wskazane powyżej działanie penalizowane było w art. 46 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Kara za wytwarzanie i przetwarzanie środków odurzających lub substancji psychotropowych

Ustawa o przeciwdziałaniu narkomani z dnia 29 lipca 2005 r., zabrania pod groźbą kary zachowania określanego jako wytwarzanie, przetwarzanie oraz przerabianie środków odurzających lub substancji psychotropowych. Penalizowane jest także przetwarzanie słomy makowej.

Dyscyplinarka wobec notariuszy będzie jawna

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o notariacie. Propozycja zakłada wprowadzenie jawności postępowania dyscyplinarnego wobec notariuszy.

Co grozi za udzielanie, ułatwianie, nakłanianie do użycia narkotyków?

Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 r., penalizuje zachowanie polegające na udzielaniu innej osobie środka odurzającego lub substancji psychotropowej, ułatwianiu albo umożliwianiu ich użycia albo nakłanianiu do użycia wskazanych powyżej substancji. Artykuł 58 jest odpowiednikiem art. 45 poprzednio obowiązującej ustawy z 1997 r.

Co grozi za udział w obrocie narkotykami?

Przestępstwo udziału w obrocie narkotykami to przestępstwo określone w art. 56 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Wskazany przepis jest odpowiednikiem art. 43 poprzednio obowiązującej ustawy z 1997 r. Omawiane przestępstwo występuje w trzech typach: typie podstawowym, typie uprzywilejowanym oraz typie kwalifikowanym.

Przestępstwo posiadania narkotyków

Niezależnie od oceny zasadności tego uregulowania na dzień dzisiejszy karalnym jest posiadanie wszystkich narkotyków nawet w najmniejszej ilości na swój użytek. Każde więc co do zasady ujecie osoby, która posiadać będzie zakazaną substancją skutkować będzie wszczęciem postępowania karnego, które w takich przypadkach z reguły kończy się wyrokiem skazującym.

Jaka kara grozi za posiadanie narkotyków?

Niezależnie od oceny zasadności tego uregulowania na dzień dzisiejszy karalnym jest posiadanie wszystkich narkotyków nawet w najmniejszej ilości na swój użytek. Każde więc co do zasady ujecie osoby, która posiadać będzie zakazaną substancją skutkować będzie wszczęciem postępowania karnego, które w takich przypadkach z reguły kończy się wyrokiem skazującym. Omawiane przestępstwo jest przestępstwem powszechnym, które występuje zarówno w typie uprzywilejowanym jak i kwalifikowanym.

Kiedy nie możemy wnieść kasacji?

Przepisy procedury karnej ustanawiają szereg ograniczeń dotyczących możliwości wniesienia kasacji. Związane są one z udziałem strony w postępowaniu sądowym, rodzajem wydanego wyroku sądowego, a także wymogami formalnymi, które muszą być spełnione, aby kasacja była skutecznie wniesiona.

Procedura wniesienia kasacji

Kasacja jest nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia, który przysługuje stronom od prawomocnego wyroku sądu drugiej instancji do Sądu Najwyższego. Mogą ją wnieść podmioty wskazane w art. 521 Kodeksu postępowania karnego od każdego prawomocnego orzeczenia sądowego.

Wznowienie postępowania – ogólna charakterystyka

Wznowienie postępowania karnego jest drugim (obok kasacji) nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia prawomocnego orzeczenia kończącego postępowanie. Co do zasady wznowienie postępowania następuje na wniosek strony, ale ustawa przewiduje możliwość podjęcia postępowania również z urzędu.

Kto rozpoznaje wniosek o wznowienie postępowania?

Rozpoznanie wniosku o wznowienie postępowania następuje co do zasady w sądzie wyższej instancji nad tym, który orzekał jako ostatni w sprawie. Należy wskazać, iż aby wniosek taki był przyjęty musi on spełniać określone wymogi formalne. Rozpatrzenie wniosku następuje co do zasady na posiedzeniu niejawnym.

Rodzaje wyroków

Wyrok sądu wydawany w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej jest kluczowym rozstrzygnięciem zapadającym w postępowaniu karnym. Należy wskazać, iż przepisy procedury karnej przewidują kilka sytuacji procesowych, w których zapada wyrok. Różny może być przedmiot wyrokowania. W związku z powyższym należy przedstawić klasyfikację rodzajów wyroków zapadający w postępowaniu karnym.

Jakie są podstawy wznowienia postępowania karnego?

Przepisy procedury karnej zawierają zamknięty katalog podstaw wznowienia postępowania karnego. Z podstawami wznowienia wiąże się tzw. kierunek wznowienia postępowania.

Stalking będzie karany

Stalking, czyli uporczywe nękanie zostanie wpisany do Kodeksu karnego. Stalking zostanie umieszczony w przepisach dotyczących przestępstw przeciwko wolności. Będzie jednym z przestępstw obok pozbawienia wolności, groźby karalnej i zmuszania oraz naruszenia miru domowego. Rząd przyjął projekt nowelizacji w tej sprawie.

Subiektywny przegląd absurdalnych przepisów prawa

Wedle opinii Polaków nasze prawo jest w dużej mierze absurdalne. Są jednak ustawodawcy, którzy w kreatywności biją naszych posłów na głowę. Bo dlaczego ze ślimaka nie zrobić ryby, a kogutom zabronić piania w obrębie miasta?

Kiedy przedawnia się zniesławienie w Internecie?

Coraz częstsze stają się przestępstwa zniesławienia za pomocą internetu. Osoby, które padły ofiarą szykanowania w sieci powinny wiedzieć, że mogą wystąpić na drogę sądową. Należy jednak podkreślić, że przestępstwo zniesławienia przedawnia się z upływem roku od czasu, gdy pokrzywdzony dowiedział się o osobie sprawcy.

Co grozi za samowolne używanie cudzej rzeczy?

Ustawodawca w ramach ochrony własności prywatnej obok wykroczenia niszczenia lub przywłaszczania cudzego mienia oraz szalbierstwa wyodrębnił oddzielny typ wykroczenia polegający na samowolnym używaniu cudzej rzeczy ruchomej.

Jaka sankcja grozi za uszkodzenie cudzej rzeczy

W ramach prawnokarnej ochrony własności prywatnej ustawodawca penalizuje zachowanie polegające na umyślnym niszczeniu cudzej rzeczy, uszkadzaniu jej lub czynieniu jej niezdatną do użytku.

Jakie kary za zanieczyszczanie środowiska?

Dyrektywy wspólnotowe wymusiły na polskim ustawodawcy zmianę w przepisach dotyczących ochrony środowiska. Projekt nowelizacji Kodeksu karnego zakłada, że nowe regulacje będą skuteczniejsze od tych, które obowiązują obecnie. Przewidywane są surowsze sankcje za działania szkodliwe dla środowiska.

Jakie kary za korupcję w sporcie?

Korupcja w sporcie jest poważnym problemem. Przekupstwo i sprzedajność, mające wpływ na wyniki zawodów sportowych, są zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy nawet do 8 lat. Takie uregulowania zostały wprowadzone w ustawie o sporcie.

REKLAMA