REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kara, Mandat

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kierowca kontra pieszy - kto ma pierwszeństwo i kiedy?

Kierowca, w konkretnych sytuacjach ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Problem w tym, że świadomość na temat tego kiedy to zrobić jest wśród użytkowników aut nadal zbyt mała. Poz tym , pieszy nie jest "świętą krową" na drodze i również musi przestrzegać pewnego kanonu zachowań.

Jak wyprzedzać by nie dostać mandatu?

Źle wykonany manewr wyprzedzania grozi zarówno poważnym wypadkiem, jak i srogim mandatem. Zobacz czego najczęściej nie wiedzą kierowcy na temat tego manewru.

Mandat za złe oświetlenie pojazdu - sprawdź swoje auto

Złe korzystanie z oświetlenia pojazdu bądź zaniedbanie stanu poszczególnych lamp i reflektorów grozi mandatem karnym.

Drogi ekspresowe – za co grozi Ci mandat?

Droga ekspresowa nie jest autostradą. Choć nazwa na to wskazuje, także dozwolona na niej prędkość poruszania się jest mniejsza. Zobacz co trzeba wiedzieć o drogach ekspresowych.

REKLAMA

Holowanie pojazdu - prędkość, rodzaj holu i zakazy

Wiedza na temat holowania auta przyda się każdemu kierowcy. Oto garść najważniejszych wskazówek na ten temat.

Holowanie na sztywno, tzw. "sztywny hol" - mandat

Nie zawsze można holować auto za pomocą elastycznej linki. Czasem konieczne jest zamocowanie tzw. sztywnego połączenia. Zobacz kiedy można stosować sztywny hol?

Palenie papierosów w czasie jazdy autem

Palenie papierów w aucie może zakończyć się mandatem. Nie wszyscy są jednak zobligowani do przestrzegania zakazu. Dlaczego?

Zbyt wolna jazda autem - mandat i punkty karne

Jak się okazuje zbyt wolna jazda, podobnie jak zbyt szybka, jest karalna! Zobacz jaka kara jest przewidziana za taką jazdę.

REKLAMA

Usunięcie pojazdu po wypadku z drogi - nie blokuj przejazdu

Mało osób zdaje sobie sprawę, że kierowcy mają obowiązek usunięcia pojazdów z miejsca kolizji. Tylko w szczególnym przypadku nie mogą tego zrobić.

Pieszy na drodze – czego mu nie wolno i za co grozi mu mandat?

Zwykło się uważać, że pieszy ma bezwzględne pierwszeństwo na drodze, a w przypadku wypadku samochodowego z jego udziałem, wina leży prawie zawsze po stronie kierowcy pojazdu. Okazuje się, że tak nie jest, a pieszy ma szereg obowiązków, których musi przestrzegać!

Postój i zatrzymanie pojazdu - zasady

Mandat za źle zaparkowane auto potrafi być kosztowny. Co więcej, kierowcy aut często nie rozumieją powodów z jakich został na nich nałożony.

Mandat za jazdę środkowym pasem - dlaczego?

Jazda środkowym pasem jest dozwolona tylko w szczególnych przypadkach.

Włączanie się do ruchu i nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu - mandat

Zajechanie drogi czy zmuszenie innego kierowcy do gwałtownego hamowania to jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych na polskich drogach. Zobacz co grozi kierowcy za nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu innemu pojazdowi.

Kara grzywny w prawie wykroczeń

Kara grzywny jest najczęściej orzekaną sankcją za popełnienie wykroczenia. Wymierzana jest w wysokości od 20 do 5 000 złotych z możliwością kumulacji jej z inną orzeczoną karą. Co w sytuacji, jeżeli egzekucja grzywny jest bezskuteczna?

Odmowa przyjęcia mandatu - porady

Każdy z kierowców ma prawo odmówić przyjęcia mandatu, gdyż nawet policjant może się pomylić w swoim osądzie. Co robić gdy nie zgadzamy się z jego decyzją?

Pasy bezpieczeństwa - czy warto je zapinać?

Jazda bez pasów grozi mandatem i zwiększa ryzko poważnych obrażeń w trakcie niewielkiej kolizji auta czy nawet gwałtownego hamowania. Dlaczego warto zapinać pasy bezpieczeństwa?

Praca na cele społeczne w czasie kary ograniczenia wolności

Określona w kodeksie wykroczeń praca na cele społeczne ma charakter nieodpłatny i podlega kontroli sądu, który orzekł karę ograniczenia wolności. W jaki sposób powinna być wykonywana praca w czasie odbywania kary?

Nadchodzi jesień - przygotuj auto do drogi!

Koniec wakacji zapowiada początek jesieni - najtrudniejszej dla kierowców pory roku. Zobacz o co należy zadbać, aby uniknąć w tym czasie problemów z autem i prawem!

Niezatrzymanie się do kontroli drogowej - konsekwencje

Zignorowanie poleceń wydawanych przez policjanta może Cię słono kosztować. Zobacz co grozi za niezatrzymanie się do kontroli policyjnej.

Niezapłacony mandat - jakie będą konsekwencje?

Warto pamiętać, że każdy kierowca ma prawo odmówić przyjęcia mandatu. Jednak jakie będą konsekwencje w sytuacji gdy przyjęty mandat nie zostanie opłacony?

Koniec pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? Za co grozi mandat?

Znak D-14 oznaczający koniec pasa ruchu jest bardzo nielubiany przez kierowców. Oznacza najczęściej jedno – korki. Jak jeździć, aby nie tamować ruchu? Kto ma pierwszeństwo gdy jeden z pasów się kończy?

W jakim terminie pracodawca może zastosować karę porządkową?

Pracodawca może nałożyć na pracownika karę porządkową za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku pracy czy przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy w terminie dwóch tygodni od powzięcia przez pracodawcę wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia.

Utrudnianie ruchu na drodze - zobacz za co grozi Ci mandat!

Umiejętności kierowcy najszybciej weryfikuje duże miasto. Gdy swoim zachowaniem zaczyna utrudniać poruszanie się innym kierowcom na drodze naraża się na szereg kosztownych mandatów. Oto ciąg dalszy kar za bycie kiepskim kierowcą!

Straż miejska – jakie ma uprawnienia?

Wielu kierowców ma zastrzeżenia do pracy strażników miejskich uważając, że przekraczają oni swoje kompetencje. Postanowiliśmy przybliżyć Wam uprawnienia funkcjonariuszy straży miejskiej.

Naruszenie prawa przez otwarte sieci wi-fi

Niezabezpieczone, czy też z premedytacją otwarte dla zadowolenia klientów restauracji sieci wi-fi to fakt, który nikogo w dzisiejszych czasach już nie dziwi. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy przez otwarte sieci wi-fi zostaje dokonane naruszenie prawa, a w związku z tym, kto za takie naruszenie powinien odpowiadać?

Dozór elektroniczny skazanych

Dozór elektroniczny polega na kontrolowaniu zachowań skazanego przebywającego poza zakładem karnym przy użyciu odpowiednich urządzeń elektronicznych. Jakie są warunki udzielenia zezwolenia na dozór elektroniczny? Jakie są obowiązki skazanego?

Nielegalne zdjęcia z fotoradarów!

Prokuratura Generalna RP uważa, że straż miejska nielegalnie posługuje się stacjonarnymi fotoradarami. Okazuje się bowiem, że nie ma do tego uprawnień!

Zakrywanie tablic rejestracyjnych – mandat i punkty karne

Zapewne wielu z Was zastanawiało się co grozi za zasłanianie tablic rejestracyjnych pojazdu. Rosnąca liczba fotoradarów coraz częściej skłania kierowców do „zatajania” danych swojego auta. Co za to grozi?

Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim - mandat i punkty karne

Manewr wyprzedzania należy do najtrudniejszych i najbardziej niebezpiecznych. Jeśli wykonywany jest tuż przed pasami, naraża na śmiertelne niebezpieczeństwo prawidłowo poruszający na przejściu pieszych.

Niewidoczny znak drogowy, a mandat

Czy w przypadku, gdy znak drogowy jest zasłonięty gałęziami lub stoi w miejscu niewidocznym zostaniemy ukarani mandatem za jego nieprzestrzeganie?

Nakładanie kar według prawa kanonicznego

Prawo kanoniczne wyróżnia dwa rodzaje kar według sposobu ich sankcjonowania. W jakiś sposób ewenementem odróżniającym prawo kanoniczne od cywilnego jest sposób nakładania kar?

Kiedy następuje przedawnienie mandatu drogowego z Włoch?

Cudzoziemcy podróżujący po Włoszech samochodem, jak w każdym innym kraju europejskim powinni liczyć się z możliwością otrzymania mandatu drogowego. Jednak często zdarza się, że mandaty zostają przesłane kilka miesięcy po powrocie do kraju.

Wykroczenia bez punktów karnych

Nie każde wykroczenie na drodze jest obciążone konkretną liczbą punktów karnych. Są przewinienia, za które zapłacimy tylko mandat kredytowany.

Podróż autostradą - sposoby na uniknięcie mandatu

Autostrady w Polsce to temat dość świeży, dlatego warto wiedzieć jak zachować się na autostradzie, aby nie otrzymać kilkuset złotowego mandatu.

Areszt domowy w Polsce?

Polski ustawodawca dostrzegł, że areszt domowy może przynieść korzyści dla wszystkich zainteresowanych (pokrzywdzonego, podejrzanego oraz Skarbu Państwa). Obecnie, projekt zmieniający kodeks postępowania karnego, jest już po uzgodnieniach resortowych.

Zdjecie z fotoradaru za granicą - niedługo do Ciebie dotrze!

Od 7 listopada obowiązywać będą nowe przepisy Kodeksu Drogowego. Zdjęcie z zagranicznego fotoradaru ma bardzo szybko trafiać do sprawcy wykroczenia.

Płątność mandatu za granicą

Jadąc za granicę warto mieć ze sobą większą kwotę pieniędzy bowiem grzywnę za ewentualne mandaty trzeba uiścić na miejscu.

Jazda bez kasku na motocyklu lub motorowerze - mandat

Jazda jednośladem bez kasku może nieść za sobą skutki zarówno w wymiarze odpowiedzialności karnej jak i bezpieczeństwa na drodze. Zobacz dlaczego trzeba i warto jeździć motocyklem w kasku.

Za co mandat - ciekawostki

Wpadniesz w poślizg zimą? Policja wystawi Ci mandat. Sarna lub dzik wybiegnie ci pod koła? To również kwalifikuje się jako spowodowanie innego niż kolizja drogowa zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zobacz za co możesz zostać ukarany mandatem.

Jazda lewym pasem – mandat i punkty karne

Blokowanie lewego pasa jezdni to jeden z najbardziej typowych błędów jakich dopuszczają się niedoświadczeni i po prostu kiepscy kierowcy. Co im za to grozi? Dlaczego trzeba jeździć prawą stroną jezdni?

Mandat za bycie kiepskim kierowcą

Na drodze nie problem dostrzec dwa bardzo podobne typy kierowców - tych złośliwych lub po prostu kiepskich. Jedni i drudzy wyraźnie utrudniają ruch innym użytkownikom drogi. Oto jakich mandatów mogą się oni spodziewać.

Wysokość mandatów w Polsce i w innych krajach Europy

Mandaty w Polsce są uważane za wysokie. W innych europejskich krajach, w których zarobki są znacznie większe, także i mandaty są droższe. Warto o tym pamiętać wyjeżdżając autem na wakacje za granicę.

7 najczęściej popełnianych wykroczeń przez kierowców

Ponad rok od wprowadzenia zaostrzonego taryfikatora mandatów kierowcy nadal nagminnie nie respektują przepisów o ruchu drogowym. Jakie są ich najczęstsze przewinienia?

Zaniedbany samochód - mandat i punkty karne!

Zły stan techniczny auta grozi otrzymaniem mandatu. Kara należy się nie tylko za poważne usterki auta jak np. zużyty bieżnik opon, ale także za brudną tablicę rejestracyjną czy reflektory. Zobacz co grozi kierowcy za zaniedbanie auta.

500 złotych mandatu - zobacz za co!

Najdroższe mandaty nie dotyczą tylko przekroczenia prędkości. Zobacz za co możesz dostać 500 zł mandatu!

Utrudnianie jazdy kierowcom - mandaty dla pieszych i rowerzystów

Piesi i rowerzyści także mogą dostać mandat za nieprzepisowe zachowanie wobec kierowców aut. Oto mandaty jakich mogą się spodziewać!

Instytucja małego świadka koronnego

Małym świadkiem koronnym jest sprawca, który wraz z innymi osobami współdziałał w popełnieniu przestępstwa, a który organom ścigania ujawnił niezbędne informacje dotyczące okoliczności jego popełnienia. W takim przypadku sąd obligatoryjnie orzeka nadzwyczajne złagodzenie kary.

Służby, które mogą wystawić mandat kierowcy

Nie tylko policja może kontrolować kierowców i wystawiać im kosztowne mandaty. Warto wiedzieć kto może wystawić kierowcy mandat za nieprzepisową jazdę pojazdem.

Nieprawdziwy mandat od ITD – jak go rozpoznać?

Po włamaniu do bazy danych GITD pojawiły się sygnały o oszustach fałszujących mandaty. Jak zatem rozpoznać prawdziwy mandat od ITD? Czy się on charakteryzuje?

Zdjęcie z fotoradaru – lepiej się nie przyznawać

Jeśli nie jesteśmy pewni kto siedział w samochodzie w trakcie popełnienia wykroczenia zarejestrowanego przez fotoradar, to lepiej nie wskazywać kierowcy. Dlaczego?

REKLAMA