REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kapitał zakładowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Minimalny kapitał zakładowy w spółkach z o.o. w 2014 r.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje duże zmiany w zakresie funkcjonowania spółek z o.o. Najważniejsza zakłada zmniejszenie obowiązkowego minimalnego kapitału zakładowego do symbolicznej złotówki (obecnie minimalny kapitał zakładowy w spółkach z o.o. wynosi 5 tys. zł). Zmiany miałyby wejść w życie w 2014 r.

Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce

Kapitał zakładowy spółki może zostać podwyższony wskutek zmiany statutu spółki. Jak przebiega zwykłe podwyższenie kapitału zakładowego w spółce?

Jak podwyższyć kapitał w spółce akcyjnej

Zwykłe podwyższenie kapitału zakładowego w spółce akcyjnej - jak je przeprowadzić?

Niedostateczna kapitalizacja - zadłużenie po zmianie udziałowca

Podatnicy podatku CIT mają wątpliwości, czy wspólnik, który zbył wszystkie udziały w spółce, której udzielił pożyczki, nadal powinien być uważany za podmiot powiązany.

REKLAMA

Kiedy możliwe jest podwyższenie kapitału zakładowego spółki bez zmiany umowy spółki

Co do zasady w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jeśli chcemy podwyższyć kapitał zakładowy musimy zmienić umowę spółki. Wyjątek od tej zasady wprowadza art. art. 257 kodeksu spółek handlowych, który przewiduje możliwość podwyższenia kapitału zakładowego bez zmiany umowy spółki.

Podwyższenie kapitału zakładowego ze środków spółki akcyjnej

Podwyższenie kapitału zakładowego ze środków spółki akcyjnej może polegać na emisji nowych akcji (gratisowych) lub na podwyższeniu wartości nominalnej akcji dotychczasowych.

Zwykłe podwyższenie kapitału zakładowego

Podwyższenie kapitału zakładowego spółki to szczególnego rodzaju zmiana statutu spółki. Jak jej dokonać?

Wydatki na doradztwo związane z podniesieniem kapitału zakładowego

Wydatki spółki kapitałowej poniesione na usługi doradztwa finansowego, związanego z pozyskaniem inwestorów i podniesieniem kapitału zakładowego mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

PCC od podwyższenia kapitału zakładowego – wyrok TSUE w sprawie Pak-Holdco

W dniu 16 lutego 2012 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał wyrok w sprawie Pak-Holdco Sp. z o.o. (C-372/10). Dotyczyła ona opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) podwyższenia kapitału zakładowego poprzez wniesienie aportu.

Kapitał docelowy w spółce akcyjnej

Jednym ze sposobów podwyższenia kapitału zakładowego spółki akcyjnej jest podwyższenie docelowe w ramach kapitału docelowego. Pozwala to na szybsze finansowanie spółki przy jednoczesnym obniżeniu kosztów pozyskania kapitału.

Sposób na pozyskanie środków inwestycyjnych dla spółki

Podwyższenie kapitału zakładowego spółki może być dokonane poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego. Bardzo często może być to dogodny sposób na sfinalizowanie zamierzonych inwestycji.

Transgraniczne łączenie się spółek kapitałowych - fuzja i inkorporacja

Łączenie transgraniczne spółek jest jedną z dwóch odmian procesu przekształcania. Obejmuje on spółki, z których przynajmniej dwie podlegają przepisom prawa różnych państw członkowskich. Dwie podstawowe formy łączenia to inkorporacja oraz fuzja.

Prawo autorskie jako aport do spółki - cz. 2

Wniesienie wkładu w postaci majątkowych praw autorskich wymaga spełnienia warunków wynikających z przepisów prawa handlowego, ale i również prawa autorskiego.

Prawo autorskie jako wkład do spółki

Majątkowe prawa autorskie, czy patent jako wkład do spółki to sposób na biznesowe wykorzystanie pomysłów twórcy. Co powinieneś o tym wiedzieć?

Wkłady na kapitał zakładowy spółki kapitałowej

Spółka z o.o. i spółka akcyjna muszą być wyposażone w określony kapitał zakładowy. Jest on budowany z wkładów wnoszonych do spółki przez wspólników.

Koszty związane z podwyższeniem kapitału zakładowego spółki - ujęcie podatkowe i bilansowe

W działalności spółek często spotykamy się z podwyższeniem kapitału. W spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością podwyższenie kapitału następuje w drodze podwyższenia wartości nominalnej istniejących już udziałów lub przez ustanowienie nowych, w spółkach akcyjnych podwyższenie kapitału następuje w drodze emisji nowych akcji lub podwyższenia wartości nominalnej dotychczasowych akcji.

Czy można korzystać z kapitału zakładowego?

W spółkach kapitałowych oraz w spółce komandytowo-akcyjnej warunkiem koniecznym jest ustanowienie kapitału zakładowego odpowiedniej wysokości. Czy spółka może korzystać z kapitału zakładowego?

Jak rozliczyć PCC od podwyższenia kapitału zakładowego?

Czy w przypadku objęcia przez wspólników udziałów (akcji) w podwyższonym kapitale zakładowym spółki kapitałowej po cenie przewyższającej wartość nominalną tych udziałów (akcji), podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych stanowi wartość, o którą został podwyższony kapitał zakładowy, natomiast nadwyżka ponad wartość nominalną (agio) przekazana na kapitał zapasowy, nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem?

Jak korzystnie podatkowo podwyższyć kapitał zakładowy?

Jestem prezesem spółki z o.o. Stanąłem, wraz innymi członkami zarządu, przed koniecznością podwyższenia kapitału zakładowego spółki. W związku z tym pojawił się problem jak najkorzystniej podatkowo można dokonać takiego procesu. Istnieje wiele sposobów dokapitalizowania spółki. Który z nich byłby najkorzystniejszy dla naszej spółki?

Kiedy można dokonać podwyższenia kapitału zakładowego w spółce akcyjnej? - poradnik

Jakie wymagania są stawiane, aby podwyższenie kapitału w spółce akcyjnej było skuteczne? Co zrobić, kiedy uchwała o podwyższeniu kapitału nie doszła do skutku z powodu braku wymaganego kworum? Jakie są sposoby podwyższenia kapitału zakładowego? Na te i inne pytanie związane z  podwyższeniem kapitału zakładowego w spółce akcyjnej odpowiadamy w dalszej części porady.

Na czym polega obniżenie kapitału zakładowego w spółce akcyjnej?

W jaki sposób można dokonać obniżenia kapitału zakładowego w spółce akcyjne? Z jakich etapów składa się procedura obniżenia kapitału zakładowego? Czego należy dopilnować, aby obniżenie kapitału zakładowego było skuteczne ?Odpowiedzi szukaj w poniższej poradzie.

Jak dokumentować podstawy wymiaru kapitału początkowego?

Do ustalenia podstawy wymiaru kapitału początkowego przyjmowane jest to wynagrodzenie (dochód), które stanowiło podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne przed 1999 r., a także osiągane uposażenie – w przypadku b. żołnierzy i funkcjonariuszy.

Jakie obowiązki spoczywają na spółce z o.o. po podjęciu uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego?

W razie podjęcia przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego na spółce ciąży obowiązek zgłoszenia tego faktu do Krajowego Rejestru Sądowego. Jakie inne obowiązki ciążą na spółce z o.o. w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego, jakie dokumenty należy wtedy zebrać i na jakim formularzu składa się zawiadomienie o podwyższeniu kapitału zakładowego?

Czy koszty podwyższenia kapitału zakładowego mogą pomniejszyć przychód

W najbliższym czasie spodziewamy się uchwały 7 sędziów NSA w sprawie możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego. O jej konsekwencje dla podatników zapytaliśmy Piotra Woźniakiewicza, menedżera w dziale prawno - podatkowym PricewaterhouseCoopers.

Podwyższenie i obniżenie kapitału zakładowego w sp. z o.o. - krok po kroku

W jakiej sytuacji można podwyższyć kapitał zakładowy w spółce sp. z o.o.? Czy wszyscy wspólnicy spółki muszą wyrazić zgodę na obniżenie kapitału zakładowego? Na te i inne pytania związanie z kapitałem zakładowym w sp. z o.o. odpowiadamy w poniższym artykule.

Jakie są konsekwencje łącznia spółek?

Łącznie się spółek polega na przeniesieniu całego majątku jednej spółki na rzecz innej w zamian za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom/akcjonariuszom spółki przejmowanej lub w wypadku kiedy minimum 2 spółki zawiązują nową spółkę, na którą przechodzą wszystkie aktywa i pasywa łączących się spółek.

Jaki jest kapitał zakładowy w sp. z o.o.?

Kapitałem zakładowym jest wyrażona w umowie spółki wielkość kwotowa, którą wspólnicy zobowiązują się wnieść do spółki w formie gotówkowej lub niepieniężnej (aportu). Ile wynosi minimalna wysokość kapitału zakładowego w sp. z o.o.?

Wybrane miary oceny sytuacji majątkowej firmy

W ostatnich latach pojawiło się wiele tekstów omawiających miary ekonomicznej oceny firmy. Zarówno autorzy polscy jak i zagraniczni na ogół bardzo profesjonalnie traktują temat i podręczniki te bywają kopalniami wiedzy o wskaźnikach, miernikach ekonomicznych oraz o ich zastosowaniu. Paradoksalnie, w małych i średnich firmach mało się wykorzystuje opisaną tam wiedzę.

Polskie banki mają problem z normą płynności

- Nowe propozycje regulacji dotyczące wymogów kapitałowych oraz norm płynności (tzw. Basel 3) przygotowywane przez Komitet Bazylejski mogą być poważnym problemem dla części polskich banków – oceniają eksperci firmy doradczej Deloitte.

Najczęstsze błędy w deklaracjach INTRASTAT

Podmioty importujące lub eksportujące towary pomiędzy krajami UE muszą wypełniać druki deklaracji INTRASTAT. Niestety popełniają przy tym błędy. Prezentujemy wskazówki ekspertów Ministerstwa Finansów, które elementy tych deklaracji rodzą największe problemy.

Co może stanowić wkład na pokrycie kapitału zakładowego?

W odróżnieniu od spółek osobowych, w których wkładem może być praktycznie wszystko co przedstawia sobą jakąś wartość materialną (w tym świadczenie usług)- spółki kapitałowe (jak spółka z o.o. ) mają zdecydowanie ostrzejsze kryteria.

Nabycie udziałów własnych w celu umorzenia bez obniżenia kapitału zakładowego ("buy-back")

Umorzenie udziałów z czystego zysku, bez obniżania kapitału zakładowego możliwe jest jedynie w spółce z o.o. Jest to strategia o tyle wygodna, że nie wymaga przeprowadzania postępowania konwokacyjnego.

Kiedy suma wartości udziałów nie odpowiada wysokości kapitału zakładowego?

Matematyka jest bezlitosna- kapitał zakładowy dzieli się na udziały- stąd ich suma powinna odpowiadać jego wysokości. Nie zawsze tak jednak się dzieje- a suma wartości udziałów może odbiegać od wartości kapitału zakładowego.

Zasada nienaruszalności kapitału zakładowego w spółce z o.o.

Kapitał zakładowy spółki z o.o. został utworzony z udziałów wspólników wniesionych w postaci środków pieniężnych. Czy można wydatkować te środki na cele związane z działalnością spółki, czy też konieczne jest przechowywanie ich w kasie lub w banku w pełnej wartości?

Jak ujmować w księgach dopłaty do kapitału

Dopłaty do kapitału są sposobem na dofinansowanie spółki przez wspólników. Mogą one służyć dokapitalizowaniu spółki lub być przeznaczone na pokrycie straty. Uchwalenie i wniesienie dopłat pociąga za sobą obowiązek ewidencyjny w księgach spółki wnoszącej, jak i otrzymującej dopłaty.

REKLAMA