REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Państwowa Komisja Wyborcza w dniu 4 marca 2024 r. udzieliła obszernych wyjaśnień i wytycznych odnośnie zasad prowadzenia i finansowania kampanii wyborczej w najbliższych wyborach samorządowych, które odbędą się 7 kwietnia 2024 r. Publikujemy najważniejsze fragmenty tych wyjaśnień.
Formalnie wybory nie zostały jeszcze zarządzone i nie ruszyła kampania wyborcza - potrzeba do tego wydania rozporządzenia przez szefa rządu. Wcześniej projekt rozporządzenia o zarządzeniu wyborów wraz z kalendarzem wyborczym muszą zostać zaopiniowane przez Państwową Komisję Wyborczą. Taką opinię PKW przesłała do Kancelarii Premiera.
Państwowa Komisja Wyborcza udzieliła 10 października 2023 r. wyjaśnień w sprawie tzw. ciszy wyborczej i referendalnej. Od kiedy obowiązuje cisza wyborcza? Na czym polega? Czego nie wolno robić w czasie tej ciszy? Jakie kary grożą za naruszenie ciszy wyborczej? Co z ciszą wyborczą w internecie?
Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała limity wydatków komitetów wyborczych uczestniczących w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 15 października 2023 r. Określone zostały też limity komitetów na agitację wyborczą.
REKLAMA
Kampania wyborcza to zorganizowany proces działań promocyjnych, informacyjnych i propagandowych prowadzonych przez kandydatów, partie polityczne lub komitety wyborcze w celu zdobycia poparcia wyborców i zachęcenia ich do oddania głosu na konkretnego kandydata lub listę kandydatów w nadchodzących wyborach. Kampania wyborcza jest ściśle regulowana prawnie w wielu krajach pod względem czasu trwania, sposobu finansowania, a także zakresu i charakteru dozwolonych działań. Jej głównym celem jest przedstawienie programu, postulatów oraz wizji kandydatów lub partii i przekonanie do nich jak największej liczby wyborców.
REKLAMA
REKLAMA