Echinopsis pochodzi z Ameryki Południowej. Charakteryzuje się głębokim żebrowaniem i zazwyczaj dużymi kolcami. Echinopsis najczęściej przybiera kształt kulisty lub cylindryczny. W porównaniu do innych kaktusów dość szybko możemy doczekać się kwiatów, które jednak utrzymują się bardzo krótko, często nie dłużej niż jeden dzień. Kwiaty echinopsis są dość dużych rozmiarów w porównaniu do wielkości rośliny i delikatnie pachną. Niektóre gatunki kwitną w dzień i składają płatki kiedy zaczyna się robić ciemno, kwiaty innych rozwijają się dopiero wieczorem lub w nocy. Echinopsis kwitnie wiosną i latem, najczęściej na biało (E.spachiana), ale można też spotkać czerwone, różowe i żółte kwiaty. W zależności od gatunku kaktus osiąga wysokość 5–200 cm i szerokość 5–100 cm. Roślina łatwa w uprawie.
Echinokaktus ma kilka nazw potocznych m.in. poduszka teściowej, złota beczka. Zazwyczaj jest ciemnozielony, ma kuliste żebrowane pędy i wytwarza żółte, brązowe lub czerwone ciernie. Echinokaktus jako roślina dziko rosnąca występuje głównie w Ameryce Środkowej. W zależności od gatunku osiąga wysokość 6–100 cm i szerokość 25–80 cm. Do największych rozmiarów urasta E. ingens, tylko trochę mniejszy jest E.grusonii. Jednym z najmniejszych tego gatunku jest E. ottonis. Kaktusy kwitną wiosną i latem na żółto lub czerwono. Żeby jednak zobaczyć kwiaty echinokaktusa będziemy musieli poczekać kilka, a nawet kilkanaście lat – kwitną wyłącznie starsze okazy echinokaktusa. Jak większość kaktusów jest dość łatwy w uprawie.
Marzec to najlepsza pora na przesadzanie roślin w mieszkaniu, ponieważ w tym okresie rusza wegetacja roślin i trwa ona do maja. Rośliny rozrastając się potrzebują więcej ziemi i często większego pojemnika. Podłoże, z którego roślina czerpie składniki pokarmowe, po kilku latach może być wyjałowiona. Z kolei, gdy nawozimy regularnie dany kwiat, pewne składniki pokarmowe gromadzą się w nadmiarze. I może dojść do zbyt dużego zasolenia.