REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Jazda w mieście

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowe przepisy dotyczące przewozu dzieci w fotelikach weszły w życie

Według nowych przepisów czynnikiem decydującym o konieczności przewożenia dziecka w foteliku będzie jego wzrost a nie wiek. Sejm przyjął nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym i trafi ona teraz do zaopiniowania przez Senat.

Dlaczego używanie zestawu głośnomówiącego jest niebezpieczne?

Używanie zestawu głośnomówiącego w trakcie jazdy autem jest prawie równie niebezpieczne co klasyczna rozmowa przez słuchawkę telefonu. Mimo że obie ręce kierowca ma na kierownicy, to nie koncentruje się on w pełni na tym, co dzieje się na drodze.

Zasady jazdy po mieście

Jazda w ruchu miejskim to nie lada wyzwanie dla każdego mieszkańca dużej aglomeracji. Zwłaszcza jesienią i zimą, gdy warunki pogodowe znacznie utrudniają widoczność, łatwo o stłuczkę lub potrącenie pieszego. Przedstawiamy kilka zasad bezpiecznej jazdy po mieście.

Utrudnianie ruchu na drodze - zobacz za co grozi Ci mandat!

Umiejętności kierowcy najszybciej weryfikuje duże miasto. Gdy swoim zachowaniem zaczyna utrudniać poruszanie się innym kierowcom na drodze naraża się na szereg kosztownych mandatów. Oto ciąg dalszy kar za bycie kiepskim kierowcą!

REKLAMA

Mandat za bycie kiepskim kierowcą

Na drodze nie problem dostrzec dwa bardzo podobne typy kierowców - tych złośliwych lub po prostu kiepskich. Jedni i drudzy wyraźnie utrudniają ruch innym użytkownikom drogi. Oto jakich mandatów mogą się oni spodziewać.

Znaki drogowe o zmiennej treści

Znaki drogowe o zmiennej treści mogą informować kierowców o objazdach, utrudnieniach i np. korkach. Mogą także wyświetlać informacje o pogodzie, np. temperaturę nawierzchni i powietrza. Znaki o zmiennej treści są elementem inteligentnego systemu transportowego (ITS).

Czy autobusy komunikacji miejskiej zawsze mają pierwszeństwo?

Kierowcy poruszający się po największych miastach w Polsce często spotykają się z sytuacjami, kiedy kierowcy autobusów komunikacji miejskiej zachowują się tak, jakby mieli dodatkowe przywileje. Jak jest w rzeczywistości?

Start sezonu motocyklowego, a kierowcy aut

Wraz ze zbliżającą się wiosną znacznie poprawiają się warunki na drogach i pojawia się na nich coraz więcej motocyklistów. Jak kierowcy samochodów powinni przygotować się do sezonu motocyklowego?

REKLAMA

Jazda autem w okresie przejściowym pomiędzy zimą a wiosną

Mimo, iż kalendarzowa wiosna zbliża się dużymi krokami, to zimowa aura nie daje o sobie zapomnieć. Okres przejściowy pomiędzy zimą a wiosną może okazać się bardzo zdradliwy dla kierowców, którzy nie będą ostrożni. Eksperci z ITS radzą, na co należy zwrócić uwagę w czasie jazdy autem pomiędzy zimą a wiosną.

Główne przyczyny wypadków z udziałem pieszych

Według policyjnego raportu z 2011 roku, ponad 80 procent wypadków, w których brali udział piesi, było spowodowanych z winy kierowcy, a niecałe 11 procent z winy pieszych. Głównymi przyczynami wypadków z winy kierujących były: niedostosowanie prędkości do warunków na drodze, nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego.

Polacy spóźniają się przez przepisową jazdę

Wielu polaków mieszka i pracuje w różnych miastach. Taka sytuacja wiąże się z wczesnymi pobudkami i długimi dojazdami do pracy. Gęsto ustawione znaki ograniczające prędkość uniemożliwiają szybie przemieszczanie się pomiędzy domem a miejscem pracy. Dlatego niektórzy naginają przepisy drogowe, aby nie podpaść pracodawcy.

Pracujesz w Katowicach? Zobacz ile czasu tracisz w korkach

Zjawisko korków i problemów z dojazdem to nie tylko problem Warszawy, ale także innych polskich miast. Eksperci z serwisu Korkowo.pl postanowili sprawdzić, jak pod względem dojazdów do pracy i szkoły wypadają Katowice. Stolica województwa śląskiego przyciągają mieszkańców regionu nie tylko samą wielkością miasta, ale przede wszystkim większymi możliwościami zatrudnienia.

Jeździsz przepisowo? Tracisz 10 dni w roku

Wiele osób mieszkających w podwarszawskich miastach pracuje w Warszawie. Jednak oprócz korzyści wynikających z większego rynku pracy, wyższych zarobków czy większych możliwości, taka sytuacja niesie za sobą określone konsekwencje – np. konieczność codziennych dojazdów do miejsca pracy. Czy podróżujący zdają sobie sprawę, ile czasu kosztują długotrwałe dojazdy do Warszawy?

Suzuki Inazuma: nowość w segmencie 250 ccm

Suzuki wprowadza do oferty nowy model motocykla o nazwie Inazuma. Dzięki zwartej konstrukcji i małej pojemności pojazd ma być poręczny w mieście i ekonomiczny. Poniżej opis modelu Suzuki Inazuma, dane techniczne i cena.

Jaka jest dopuszczalna prędkość na drogach w 2013 roku?

Nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym, która weszła w życie 31.12.2010 roku umożliwiła zwiększenie dopuszczalnej prędkości na autostradach i drogach ekspresowych. Warto znać kodeks drogowy, ponieważ wraz ze zwiększeniem dopuszczalnej prędkości wzrosły mandaty za wykroczenia drogowe. Poniżej przedstawiamy wykaz dopuszczalnych prędkości na drogach w 2013 roku.

Czy kobiety jeżdżą bezpieczniej od mężczyzn?

Stereotypy na temat kobiet kierowców dotyczą najczęściej nieudolnych prób parkowania, jazdy jednokierunkową ulicą pod prąd czy robienia makijażu na skrzyżowaniu. Okazuje się jednak, że wbrew obiegowym opiniom, to panie prowadzą w wyścigu o tytuł „mądrego kierowcy”.

W których polskich miastach jeździ się najwolniej?

Koniec roku to czas podsumowań i wniosków. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl opublikowali ranking najwolniejszych miast w Polsce. W czołówce Kraków, Wrocław, Poznań i oczywiście Warszawa.

Co grozi za używanie telefonu podczas jazdy?

Rozmowa przez telefon podczas prowadzenia samochodu prowadzi do zaburzenia procesów myślowych oraz zdolności prawidłowego wykonywania manewrów na drodze, opóźniając czas reakcji. Nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę, na jakie niebezpieczeństwo narażają nas osoby, które rozmawiają przez telefon w czasie prowadzenia auta.

Pewność siebie, a styl jazdy. Jakie cechy ma dobry kierowca?

Najprostszym podziałem kierowców jest podział ze względu na płeć. Według stereotypów kobiety jeżdżą znacznie gorzej od mężczyzn. Czy takie generalizowanie ma odzwierciedlenie w rzeczywistości?

Yanosik dostępny na nowej platformie

Legalna alternatywa dla CB-Radia i antyradarów była dotąd dostępna dla użytkowników takich platform jak: Android, iOS oraz Windows Phone 7. Jej twórcy wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników postanowili rozszerzyć jej działanie o Windows Phone 8. Testy zakończyły się pomyślnie i fani Yanosika mogą śmiało pobierać aplikację na telefony wyposażone w ten system.

Jak korzystać z nowych warszawskich parkometrów?

Od listopada żeby zaparkować w centrum warszawy kierowcy muszą wpisać w parkometrze numer rejestracyjny parkowanego auta. Nowe parkometry mają za zadanie ukrócić oszustwa związane z parkowaniem samochodu.

Ile czasu i pieniędzy traci w korkach polski kierowca?

Nawet ponad dwa tygodnie życia i kilka tysięcy złotych marnują polscy kierowcy na stanie w ulicznych korkach. W innych miastach sytuacja wygląda nieco lepiej, jednak wyniki badania są alarmujące. Zobacz ile czasu marnują w korku kierowcy w Twoim mieście.

Sprawdź jakie będą ograniczenia w ruchu w Warszawie w dzień Wszystkich Świętych i w Zaduszki

W dzień Wszystkich Świętych i w Zaduszki w Warszawie polecamy skorzystanie z komunikacji miejskiej, ponieważ tak będzie łatwiej dojechać na cmentarze. Kierowcy, którzy z różnych powodów będą musieli jechać autem na cmentarze, muszą liczyć się z ograniczeniami w ruchu i utrudnieniami w parkowaniu w pobliżu nekropolii - informuje stołeczny ratusz.

Kobieta w ciąży, a prowadzenie auta

W przypadku gdy ciąża rozwija się prawidłowo i przyszłej mamie nic nie dolega, nie ma przeciwwskazań do kierowania autem. Jednak każda kobieta w ciąży, która wsiada za kierownicę musi mieć na uwadze kilka kwestii, jak chociażby odpowiednie zapięcie pasów i przede wszystkim ostrożność.

Jakiej muzyki lepiej nie słuchać w aucie?

Każdy kierowca ma zapewne swoje ulubione utwory muzyczne, które chętnie odtwarza jadąc samochodem. Jak się okazuję, muzyka ma istotny wpływ na bezpieczeństwo podróżnych. Które gatunki muzyczne stwarzają największe niebezpieczeństwo w ruch drogowym?

Typowe błędy w trakcie jazdy w mieście

Jeśli chcesz uniknąć niepotrzebnych nerwów czy konfrontacji na drodze, pamiętaj by po zatłoczonych miastach jeździć " z głową" i przestrzegać kanonu dobrych obyczajów i przepisów ruchu drogowego.

Ile zaoszczędzisz jeżdżąc według zasad Eco-drivingu?

W dobie rosnących cen paliw warto zainteresować się ekonomicznym stylem jazdy. Tym bardziej, że korzyści z niego są odczuwalne nie tylko dla portfeli, ale też dla środowiska.

Eco-driving, czyli jak jeździć ekonomicznie i ekologicznie?

Eco-driving to ekonomiczny i ekologiczny sposób prowadzenia naszego pojazdu. Stosując się do podstawowych zasad eco-drivingu możemy zmniejszyć emisję dwutlenku węgla wydzielanego przez silniki spalinowe, a także zaoszczędzić na paliwie. Naa czym dokładnie polega eco-driving?

Czy starsi kierowcy jeżdżą bezpieczniej?

Ryzyko spowodowania wypadku przez osoby po 65 roku życia wzrasta o 16% w porównaniu do grupy 25-64. Z drugiej strony, w zestawieniu z tą ostatnią grupą wiekową, kierowcy poniżej 25 roku życia mają aż o 188% większe prawdopodobieństwo na spowodowanie wypadku.*

Warszawa na pierwszym miejscu europejskiego rankingu

Firma TomTom opublikowała raport Congestion Index, który precyzyjnie identyfikuje i analizuje korki w dużych europejskich miastach. Z raportu, obejmującego 31 miast, wynika, że Warszawa jest najbardziej zakorkowanym miastem w Europie. Średni czas podróży w Warszawie jest dłuższy o 42 proc., niż wtedy, gdy ruch przepływa swobodnie, oraz dłuższy o 89 proc. podczas porannych godzin szczytu.

Newsy drogowe od TomTom-a: Kibice ruszają do Gdańska!

Dziś miłośnicy piłki nożnej dostaną kolejną dawkę adrenaliny – o 20.45 na PGE Arenie w Gdańsku zacznie się drugi ćwierćfinał Mistrzostw Europy. Kto wygra tę walkę – Grecy, czyhający na swoją szansę w kontrataku czy Niemcy, którzy są ofensywną maszyną do strzelania bramek?

GDDKiA planuje nową trasę wylotową z Warszawy

GDDKiA ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie drogi z i do Warszawy, od strony Raszyna. To zapowiadany początek końca koszmaru wielu kierowców oraz mieszkańców podwarszawskich Janek, Raszyna i Sękocina.

Nowość 2012: Junak JetMax 250

Junak debiutuje na polskim rynku skuterowym, oferując swoim klientom od razu produkt w wersji maxi. Jak JetMax 250 poradzi sobie z konkurencją w postaci azjatyckich skuterów?

Kymco Agility

Kymco Agility to najpopularniejszy skuter tajwańskiego producenta. Często spotykamy go również na polskich ulicach. Dostępny jest w różnych wersjach silnikowych – dwu- i czterosuwowych, 50 i 125 ccm.

Keeway Matrix 50

Sportowy nowoczesny look i stosunkowo mała awaryjność to sekrety sukcesu Matrixa – flagowego jednośladu marki Keeway. Jak na chiński skuter, Matrix cieszy się dobrymi opiniami wśród użytkowników.

Vespa LX

Jeśli skuter, to tylko Vespa – tak myśli niejeden z miłośników jednośladów. Vespa LX to flagowy model włoskiego producenta Piaggio, cieszący się od lat niesłabnącym zainteresowaniem.

Nowość 2012: Zipp Parco 50

Miłośnicy skuterów zwykle na pierwszym miejscu cenią sobie walory praktyczne swoich pojazdów, walor ekonomiczny w szczególności. Nowa propozycja marki Zipp – skuter Parco 50 jest właśnie do takich klientów skierowana, gdyż jej najważniejsza zaleta to niskie spalanie.

Zipp Pro 50 2012

Motorower, który wygląda jak motocykl? To marzenie niejednego młodego kierowcy, stąd popularność modelu Pro 50. Zipp Pro 50 to taki mały ścigacz, na którym można jeździć bez prawa jazdy kategorii A.

Nowość 2012: Yamaha Xenter 150

Xenter 150 to nowy, miejski skuter, który ma sprawdzić się w najróżniejszych sytuacjach i warunkach. Żwawy silnik, elastyczne zawieszenie i wygodne parametry to główne zalety modelu według producenta. Przyjrzyjmy się bliżej propozycji Yamahy na 2012 rok.

Jak przygotować skuter do sezonu?

Wraz z nadejściem wiosny pojawia się chęć odpalenia nieużywanego od tygodni skutera. Odpowiednie przygotowanie jednośladu do sezonu to podstawa. Nawet jeśli sprzęt pali na zawołanie, nie zapomnijmy o kilku podstawowych czynnościach serwisowych, zanim ruszymy w drogę.

Jak przeszkolić pasażera przed jazdą we dwoje?

Nawet wolni duchem jeźdźcy czasami zabierają ze sobą „Plecaczek”. By jazda była dla obydwu dosiadających motocykla osób przyjemna i bezpieczna, warto ustalić wcześniej kilka zasad.

Owiewki samochodowe – przydatny gadżet czy zbędny bajer?

Jedni uważają je za zbędny gadżet, inni cenią za praktyczne zalety. Ich estetyka jest kwestią gustu, jednak niewątpliwie owiewki na szyby to produkt ułatwiający życie i poprawiający komfort jazdy samochodem bez klimatyzacji.

Szkolenia z jazdy bezpiecznej i ekologicznej

Każdy kierowca wie jak jeździć. Ale czy każdy wie, jak jeździć płynnie, bezpiecznie i w dodatku oszczędnie? Menedżerowie spółki SIG już wiedzą, ponieważ uczestniczyli w praktycznym szkoleniu bezpiecznej i ekologicznej jazdy. Celem zajęć była edukacja dotycząca bezpieczeństwa kierujących, dlatego też na szkoleniu postawiono na zdobywanie praktycznych umiejętności.

Nowy system komunikacji Car-to-X

Dzięki systemowi komunikacji bezprzewodowej Car-to-X kierowcy mają szansę w szybkim tempie dowiedzieć się o korku, śliskiej nawierzchni czy utrudnieniach spowodowanych pracami drogowymi.

Zmiany w teoretycznych egzaminach na prawo jazdy

Zasady przeprowadzania egzaminów teoretycznych zmienią się od 11 lutego 2012 r. Łukasz Kuligowski w wypowiedzi dla ,,Dziennik Gazeta Prawna” twierdzi, że zdawalność mocno spadnie.

Rower i samochód na drodze - kto ma pierwszeństwo?

Rower jest co raz bardziej popularnym środkiem rekreacji, a także transportu w mieście. Co raz częściej drogi rowerzystów i kierowców krzyżują się. Czy mamy ustąpić rowerowi, czy może rowerzysta powinien stanąć i przepuścić samochód?

Synchronizacja świateł w mieście (Zielona fala)

Synchronizacja świateł, kierujących ruchem miejskim, zwana czasem „zieloną falą” polega na tym, że pojazdy, jadące z pewną, ściśle określoną prędkością mają otwartą dla siebie drogę na każdym mijanym skrzyżowaniu.

Synchronizacja świateł w mieście (Zielona fala)

Synchronizacja świateł, kierujących ruchem miejskim, zwana czasem „zieloną falą” polega na tym, że pojazdy, jadące z pewną, ściśle określoną prędkością mają otwartą dla siebie drogę na każdym mijanym skrzyżowaniu.

Gołoledź: czym jest, kiedy występuje. Jak gołoledź wpływa na bezpieczeństwo jazdy?

Wśród niebezpieczeństw, czyhających na drogach na kierowcę, gołoledź i tzw. "śliskość pośniegowa" należą do najgroźniejszych. Przed poślizgiem na takiej nawierzchni nie uchronią nas nawet najlepsze opony zimowe.

Pojazdy uprzywilejowane: jak się wobec nich zachowywać? Jakie mają przywileje?

Uprzywilejowanymi w ruchu drogowym są pojazdy sygnalizujące swoje uprawnienia za pomocą czerwonych i/lub niebieskich świateł migających oraz sygnału dźwiękowego. Często są to prywatne auta VIPów, np. korpusu dyplomatycznego, policji, Biura Ochrony Rządu, czy ambulanse pogotowia ratunkowego.

REKLAMA