REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Inwestycje

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy Gmina może odliczyć VAT związany z realizacją inwestycji na podstawie proporcji ustalonej przez jej Zakład?

Dyrektor KIS potwierdził, że Gmina ma prawo do częściowego odliczenia i zwrotu podatku VAT z inwestycji, z zachowaniem odpowiednich proporcji ustalonych przez Zakład.

Klienci chcieliby inteligentnych wózków, które zastąpią kasę samoobsługową

Sprzedawcy detaliczni są gotowi na technologiczne zmiany. Az 60 proc. badanych firm planuje się w przyszłym roku inwestycje w sztuczną inteligencję. A czego oczekują klienci? 

Kogo stać na więcej niż jedno mieszkanie? Okazuje się, że całkiem sporą grupę ludzi

Rynek sprzedaży nieruchomości przeżywa właśnie boom. Jednak to nie przyszli mieszkańcy są w większości kupujących. Za prawie połową nabywanych mieszkań kryje się cel inwestycyjny. Jakie mieszkania są najbardziej poszukiwane? 

Polska przyciąga zagranicznych inwestorów. Co sprzyja inwestycjom?

Polska gospodarka znajduje się w fazie dynamicznego rozwoju i jest coraz bardziej atrakcyjna w oczach przedsiębiorców z innych krajów. Na warszawskiej giełdzie udział inwestorów zagranicznych osiągnął w I połowie roku poziom 65 procent - to najwyższy wynik w perspektywie całej dekady. 

REKLAMA

Inwestowanie w dobie kryzysu. Jak to robić mądrze?

Kryzys na rynkach gospodarczych wzbudza wiele emocji i kontrowersji. Prowadząc fundusz i szukając inwestorów o podobnym do mnie myśleniu, powinienem powtarzać powszechną tezę, że najlepszy okres na inwestycje to sytuacja, kiedy na rynku leje się krew, a prawdziwi zwycięzcy pojawiają się w momencie, gdy inni czują strach i brakuje kapitału. To zdecydowanie zwiększa szansę na zarobek. Taki PR prowadzony przez fundusz pewnie może przyciągnąć inwestorów. Myślę również, że w pewnych obszarach gospodarki jest to prawda, ale raczej nie w środowisku startupów i Venture Capital (VC). Dlaczego?

Firmy polskie na rynku amerykańskim. Z jakich programów i wsparcia mogą korzystać?

Firmy polskie, które chcą wejść na rynek amerykański, mogą skorzystać z różnych programów i wsparcia. Jeśli ktoś rozważa inwestycje w USA, musi przeanalizować dużą liczbę lokalnych systemów prawnych - powiedział prezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Janusz Władyczak.

Czy Gmina może odliczyć VAT od wydatków na budowę kaplicy na cmentarzu komunalnym?

Gmina ma prawo do pełnego odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących wydatki inwestycyjne związane z budową kaplicy na cmentarzu komunalnym - potwierdził Dyrektor KIS. 

Polskie firmy liderem inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej

77 proc. firm z regionu Europy Środkowo-Wschodniej deklaruje inwestycje w rozwój przedsiębiorstw - wynika z ankiety Europejskiego Banku Inwestycyjnego. W tym regionie na innowacje najwięcej przeznaczają firmy z Polski.

REKLAMA

Czy spółka może odliczyć amortyzację od lokali mieszkalnych nieprzynoszących zasadniczych przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zgodnie z obecnie obowiązującym prawem podatkowym, które weszło w życie od 1 stycznia 2023 roku "ustawa Polski Ład", niezależnie od rodzaju działalności, żaden podatnik nie może zaliczać do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych od budynków i lokali mieszkalnych.

Czy wydatek na nabycie dokumentacji projektowej farmy wiatrowej powinien być uwzględniony w kosztach uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdza, że wydatek związany z nabyciem dokumentacji projektowej do realizacji inwestycji powinien być uznany za wydatek zwiększający wartość początkową środka trwałego i odprowadzany w koszt uzyskania przychodów poprzez odpis amortyzacyjny.

Czy gmina może odliczyć VAT od budowy świetlicy wiejskiej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że gmina nie będzie uprawniona do odliczenia podatku VAT naliczonego od wydatków poniesionych w związku z budową świetlicy wiejskiej, z uwagi na to, że inwestycja ta nie będzie związana z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.

Czy Gmina ma prawo do odliczenia podatku VAT od wydatków inwestycyjnych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że Gminie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT od wydatków inwestycyjnych poniesionych w związku z realizacją inwestycji polegającej na budowie sieci kanalizacji sanitarnej, realizowanej w ramach programu "Polski Ład", ze środków otrzymanych z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Czy podatnik, który został obdarowany darowizną nieruchomości, jest zwolniony od podatku dochodowego od jej sprzedaży na cele publiczne, realizowane przez Skarb Państwa?

Dyrektor KIS potwierdził, że podatnik, który otrzymał darowiznę w postaci nieruchomości, nie musi płacić podatku dochodowego od sprzedaży tejże nieruchomości na cele inwestycji publicznych.

Czy podatnik jest zwolniony z podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości na cele inwestycji publicznych?

Czy powiat ma prawo do odliczenia VAT z inwestycji w wyznaczenie tras rowerowych?

W artykule przedstawiamy interpretację Krajowej Informacji Skarbowej dotyczącą możliwości odliczenia podatku VAT przez powiat w związku z inwestycją w wyznaczenie tras rowerowych. Wnioskodawca, będący podatnikiem VAT, planuje skonsolidowane rozliczanie podatku VAT z jednostkami organizacyjnymi. Sprawdzamy, czy powiat będzie miał prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących wydatki związane z inwestycją.

Zwrot z inwestycji technologicznej - jak zaplanować i obliczyć?

Wdrażanie nowoczesnych technologii to dla przedsiębiorcy inwestycja długoterminowa. Zyskiem jest w tym przypadku nie tylko pomnożony kapitał, ale też wzrost konkurencyjności firmy i utrzymanie lub wzmocnienie pozycji na rynku. Warunkiem owocnej inwestycji jest starannie zaplanowana oraz prawidłowo zrealizowana strategia działania.

Przebudowa stacji i dworca Warszawa Zachodnia. Kiedy koniec utrudnień?

Najważniejsze prace na stacji Warszawa Zachodnia zostaną zakończone w połowie 2024 roku. Całość przebudowy tej stacji (w tym dworca kolejowego) wraz z otwarciem nowego przejścia podziemnego planowana jest na koniec 2024 roku. Takie informacji przekazali na konferencji prasowej przedstawiciele PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Przebudowa oczyszczalni ścieków. Czy gmina ma prawo do odliczenia VAT?

Gmina zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem dotyczącym możliwości odliczenia podatku VAT od zakupionych towarów i usług związanych z przebudową oczyszczalni ścieków. Organ podatkowy udzielił odpowiedzi, w której wskazał na prawo odliczenia podatku naliczonego jedynie w przypadku czynności opodatkowanych. W artykule omawiamy treść interpretacji oraz stanowisko organu podatkowego w tej sprawie.

Przychód z nieodpłatnego świadczenia po zakończeniu dzierżawy budynku hotelowego

Interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dnia 6 lutego 2023 r. dotyczyła pytania, czy po zakończeniu stosunku dzierżawy budynku hotelowego, wnioskodawca uzyska przychód z nieodpłatnego świadczenia w wysokości wartości rynkowej budynku, który pozostanie nieodpłatnie przy wnioskodawcy. Stanowisko organu podatkowego potwierdziło, że takie zdarzenie generuje przychód z nieodpłatnego świadczenia.

Budowa budynku na gruncie wydzierżawionym. Czy spółka odliczy VAT?

Artykuł dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki na budowę budynku, który będzie wykorzystywany do działalności gospodarczej. Organ podatkowy wyjaśnia, że spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku, jeśli budynek będzie służył opodatkowanym czynnościom. Posiadanie pozwolenia na budowę nie jest konieczne, ale spółka musi terminowo obniżyć podatek należny. W przypadku niedotrzymania terminu, można dokonać korekty deklaracji podatkowej.

Budowa krematorium. Czy miasto ma prawo do odliczenia VAT?

Gmina, będąca czynnym podatnikiem VAT, zwróciła się do Krajowej Izby Skarbowej w celu uzyskania informacji dotyczących możliwości odliczenia podatku VAT z faktur zakupowych związanych z inwestycją w rozbudowę krematorium. W odpowiedzi KIS stwierdziła, że jeżeli inwestycja ta ma służyć wyłącznie działalności opodatkowanej, Gmina ma prawo do odliczenia podatku VAT w całości.

Udostępnienie obiektu wybudowanego z udziałem dotacji. Co z odliczeniem VAT?

Stowarzyszenie zadało pytanie organom administracji skarbowej dotyczące prawa do odliczenia podatku VAT od zakupów związanych z realizacją dotowanego zadania. Organizacja wyjaśniła, że nie pobiera opłat za udostępnianie obiektu zbudowanego z dotacji. Odpowiedź KIS jest jednoznaczna - w opisanym scenariuszu nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT.

Arabia Saudyjska inwestuje w sport i nie oczekuje zysku. Dlaczego?

Wielkie pieniądze z Arabii Saudyjskiej zmieniają układ sił w światowym sporcie. Transfery piłkarskich supergwiazd do saudyjskich klubów to zaledwie część działań i ambicji, które po m.in. golfie sięgają choćby przejęcia cyklu wyścigów Formuły 1. Ile pieniędzy mają szejkowie, skąd pochodzi ich bogactwo i co zamierzają osiągnąć poprzez ogromne inwestycje w sport?

Czy gmina może odliczyć VAT od inwestycji w budowę obiektów małej architektury?

Gmina, będąca zarejestrowanym podatnikiem VAT, zrealizowała inwestycję polegającą na budowie obiektów małej architektury. Teraz ubiega się o dofinansowanie tej inwestycji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jednym z pytań, które się pojawiło, jest kwestia prawa gminy do odliczenia podatku VAT naliczonego związane z tą inwestycją. Czy gmina ma takie prawo, czy też nie? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w interpretacji KIS.

Czy gmina może odzyskać VAT na inwestycję drogową?

Sprawa dotyczy możliwości odzyskania podatku VAT przez Gminę w związku z inwestycją w budowę, remont, utrzymanie i oznakowanie drogi gminnej. Zapytanie o to zostało zgłoszone do Ministerstwa Finansów. Przedstawiono stanowisko Krajowej Izby Skarbowej oraz Ministerstwa Finansów, które wskazują, że gmina nie będzie miała prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT. Interpretacja ta ma istotne znaczenie dla samorządów, które będą musiały uwzględnić ten aspekt podczas planowania i realizacji inwestycji drogowych.

Ergonomiczne, ekonomiczne i ekologiczne trendy rynku nieruchomości

Strategie inwestycyjne w obszarze nieruchomości stają się niezwykle innowacyjne, zważywszy na rosnącą inflację, zaostrzone warunki kredytowe oraz skutki konfliktu na Ukrainie. Analitycy rynku są zaskoczeni nadal wysokim zainteresowaniem tą gałęzią gospodarki. Na podstawie obserwacji aktualnych trendów budowlanych, rynku nieruchomości oraz stylu życia, wyłaniają się nowe, nieszablonowe, ale efektywne metody, które umożliwiają deweloperom sprzedaż, kredytobiorcom zakup, a inwestorom zysk. 

Inwestycja w SAFE – co musisz wiedzieć, żeby nie stracić

Inwestycje amerykańskich spółek na polskim rynku widoczne są na każdym kroku. Wbrew pozorom, ruch kapitału odbywa się jednak również w przeciwnym kierunku. Polscy inwestorzy co raz częściej lokują kapitał w zagraniczne start-up’y, w tym w innowacyjne projekty z Ameryki Północnej. Jedną z możliwości prowadzenia tego typu działań są umowy SAFE.

Jak inwestować bez nadmiernego ryzyka? Kilka prostych porad

Masz wolne środki finansowe lub jesteś w stanie regularnie odkładać część swoich dochodów? Zastanawiasz się, jak pomnożyć pieniądze? Możliwości jest wiele. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą inwestycję o adekwatnym stosunku zysku do ryzyka. 

Sanok chce zostać pierwszym wodorowym miastem w Polsce. Co to dla miasta oznacza w praktyce?

Spółka wodorowa Hydro Sanok Sp. z o.o. wybrała inwestora i rozpoczyna swoje działania na rzecz transformacji systemu energetycznego miasta Sanok z udziałem OZE i odnawialnego wodoru.

Czy Polscy przedsiębiorcy skorzystają na rozporządzeniu European Chips Act?

Rozporządzenie European Chips Act ma umożliwić uniezależnienie się od produkcji na drugim końcu świata kluczowego dla współczesnej gospodarki komponentu - mikroczipów.

W jakie nieruchomości opłaca się inwestować?

Inwestycje na rynku nieruchomości bronią się niezależnie od trudności w gospodarce, jednak budowa mieszkań chwilowo wyhamowała, magazyny zwolniły, za to parki handlowe nadal nabierają inwestycyjnego wiatru w żagle.

Lokalizacja i wielkość firmy ma duże znaczenie w kwestii zwolnienia z podatku w PSI

Polska Strefa Inwestycji (PSI) to instrument, dzięki któremu podatnik może uzyskać ulgę podatkową z tytułu realizacji nowej inwestycji. Polega to na zwolnieniu z podatku dochodowego, tj. dochodu osiągniętego z prowadzonej działalności gospodarczej, w związku z realizacją nowej inwestycji. PSI zastąpiła specjalne strefy ekonomiczne (SSE), powodując, że inwestycja może być zrealizowana na terenie całej Polski. Jednak lokalizacja oraz wielkość firmy wpływają na dopuszczalną intensywność pomocy, tj. zwolnienie z podatku.

W co ulokować kapitał, aby nie tracił na wartości?

Wciąż, mimo szalejącej inflacji i wyraźnego wzrostu cen, istnieje możliwość kupna wykończonego mieszkania dwupokojowego za 300-400 tysięcy złotych. Pod jednym warunkiem. Ceny na tym poziomie są realne w miejscowościach poniżej 100 tysięcy mieszkańców. To właśnie w miastach o tej wielkości wartość zakupu mieszkań potrafi być nawet dwukrotnie niższa niż w dużych aglomeracjach. Biorąc dodatkowo pod uwagę wysokość stałych opłat takich jak czynsz i cena wynajmu, mniejszych o około 30 proc. w porównaniu z metropoliami, stopa zwrotu z inwestycji w miejscowości zamieszkiwanej przez ok. 30-50 tysięcy osób jest wyższa i następuje szybciej. 

Kredyt hipoteczny a wynajem. Co się bardziej opłaca?

Sektor bankowy dostarczył Polakom narzędzia finansowe, które umożliwiły milionom z nich spełnienie (ewentualnie nieodkładanie o kilkanaście lat) marzeń o własnym mieszkaniu – pisze Przemek Gdański, prezes BNP Paribas Bank Polska.

Inwestowanie dla ostrożnych. W co bezpiecznie inwestować?

Inwestowanie to najlepszy sposób na ochronę zgromadzonych środków finansowych i w dalszej perspektywie – pomnażanie kapitału. Niestety na dzisiejszym, niepewnym rynku znalezienie stosunkowo bezpiecznej inwestycji, która zapewni wysoką stopę zwrotu, jest niezwykle trudne. Popularne niegdyś lokaty bankowe są mało rentowne, a granie na giełdzie wiąże się z wysokim ryzykiem strat. W co zatem inwestować, żeby nie tracić, a zyskiwać?

Ziemia bezpieczną przystanią inwestycyjną w czasach kryzysu

Podczas kryzysu, gdy gospodarki na całym świecie zaczynają chwiać się na swoich fundamentach, inwestorzy szukają sposobów na zabezpieczenie kapitału. Zwracają się więc ku takim produktom, które uchodzą za bezpieczne i odporne na wahania rynkowe. Jednym z nich jest ziemia. Dlaczego warto w nią inwestować?

Nowatorskie podejścia wychodzące naprzeciw potrzebom klientów rynku nieruchomości

Rynek nieruchomości od przeszło dwóch lat cechuje niestabilność i nieprzewidywalność.  Wszelkie założenia zdają się być ryzykowne, dlatego inwestorzy jak i deweloperzy stoją dziś przed poważnym wyzwaniem jak nie stracić i jak zyskać. Elastyczność stała się dziś sine qua non każdego kto działa na tym rynku. O komentarz poprosiliśmy Adama Bojanowskiego – eksperta od inwestycji w nieruchomości.

Jak można (było) zostać milionerem w 2023 roku? Wystarczyło 2-3 tys. zł inwestować miesięcznie przez 15 lat

Aby w 2023 roku stać się milionerem wystarczyło przez ostatnich 15 lat inwestować trochę ponad 2-3 tys. zł miesięcznie – sugerują szacunki HRE Investment Trust. I wcale nie trzeba było w tym czasie kupować bitcoinów. Wystarczyły nieruchomości, złoto, obligacje lub szkockie trunki. Najtrudniej w ostatnich latach było budować majątek z pomocą lokat i akcji największych giełdowych spółek. 

W co chcieliby zainwestować Polacy?

W 2022 roku w TOP 3 inwestycji Polaków znalazły się lokaty (41%), które zostawiają w tyle swoich konkurentów z podium. Niższe zainteresowanie budziły akcje na giełdzie (16%) oraz fundusze inwestycje (16%).

Inwestycje na rynku nieruchomości w Polsce

Jaki sektor wygra w tym roku w wyścigu inwestycyjnym? Czy inwestorzy, którzy poszukują w Polsce okazji, postawią jak w roku ubiegłym przede wszystkim na biurowce? Czy rynek transakcji inwestycyjnych zdominują magazyny i parki handlowe?  

Gospodarka hamuje. Pozytywnie zaskakują inwestycje

W czwartym kwartale 2022 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych) zmniejszył się realnie o 2,4% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 0,4% - podał GUS.

Inwestycje z wyburzeniami. Brak działek budowlanych wymusza zmianę przeznaczenia

Inwestorzy poszukują projektów, które mogą zapewnić dobry zysk. Czy w najbliższym czasie będziemy obserwować wysyp inwestycji opartych na zmianie funkcji istniejących nieruchomości na zabudowanych gruntach?   

Fundusze inwestycyjne – wady, zalety, rodzaje, ryzyko inwestycyjne, przepisy. Czy warto inwestować w fundusze?

Czym są fundusze inwestycyjne. Jakie są ich wady, zalety i rodzaje. Jakie przepisy regulują funkcjonowanie tych funduszy i czy warto inwestować w nie swoje oszczędności. Czy fundusze inwestycyjne pomagają zredukować ryzyko? Wyjaśnia Piotr Langner – doradca inwestycyjny WealthSeed.

Fundusze inwestycyjne ETF – czym się charakteryzują, czy warto w nie inwestować

Czym charakteryzują się fundusze inwestycyjne ETF, jakie są rodzaje tych funduszy i dlaczego warto w nie inwestować? Wyjaśnia Piotr Langner, doradca inwestycyjny WealthSeed.

Jakich błędów unikać przy inwestowaniu w mieszkania? WIDEO

Inwestowanie w mieszkania stało się o wiele trudniejsze. W styczniu 2023 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 13,26 tys. kredytobiorców. W porównaniu do 28,02 tys. rok wcześniej oznacza to spadek o 52,7%. Maleje podaż i popyt.

Perspektywa gospodarcza na 2023 r. Czy możemy się obawiać recesji?

Rok 2023 rozpoczął się w niekorzystnym otoczeniu gospodarczym. Polska weszła w niego z najwyższą od 26 lat inflacją, wysokimi stopami procentowymi i znacznym spowolnieniem tempa wzrostu gospodarczego. 

Wzrost popularności ESG w strategiach biznesowych

Popularność pojęcia ESG wzrasta wraz ze zwiększeniem się rozpoznawalności wśród uczestników polskiego rynku medialnego.

Wartość inwestycji venture capital w Polsce w 2022 r. osiągnęła wartość 3,6 mld zł

Wartość inwestycji venture capital w Polsce w 2022 roku wyniosła 3,6 mld zł - poinformowano w komunikacie.

Dotacje dla wsparcia wschodnich województw

Przedsiębiorcy, samorządy, twórcy startupów z Polski Wschodniej mogą otrzymać 1,39 mld euro wsparcia ze środków unijnych - poinformowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

Polskie inwestycje w Ukrainie mogą wzrosnąć 30-krotnie

Skala polskich inwestycji bezpośrednich w Ukrainie może wzrosnąć do 30 mld dol. w najbliższych 5 latach; to prawie 30-krotny wzrost - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Według ekspertów zaangażowanie naszych firm będzie widoczne m.in. w sektorze energetycznym, budownictwie, usługach finansowych.

REKLAMA