REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Inwestor, Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy masz obowiązek identyfikacji zagranicznych kontrahentów?

Zagraniczne spółki są obecnie istotna grupą klientów pośredników w obrocie nieruchomościami. Umowy o świadczenie usług pośrednictwa w obrocie nieruchomościami z tymi podmiotami często zawierane są korespondencyjnie. Wspomniane spółki reprezentowana są często przez osoby stale zamieszkałe poza Rzeczpospolitą Polską oraz w związku z tym nie posiadające numeru PESEL. Powstał w związku z tym problem czy od osób reprezentujących zagraniczne spółki powinny być wymagane np. kopie paszportów.

Co z kwalifikacją umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami?

Zgodnie z art. 2 pkt 1 lit. q) ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (tj. Dz. U. 2003 r. Nr 153 poz. 1505) wśród instytucji obowiązanych do stosowania ustawy wymienia się także przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

Księgi wieczyste w sieci - jak zachować prywatność

Od 17 czerwca można bezpłatnie przeglądać księgi wieczyste za pomocą Internetu. Chociaż dotyczy to tylko tych dokumentów, które zostały przeniesione do systemu elektronicznego (czyli 12 mln spośród 18,8 milionów ksiąg), to do 2 lipca 2010 r. ponad 800 tysięcy osób przejrzało swoje księgi wieczyste przez Internet.

Ile m2 mieszkania można kupić za przeciętne wynagrodzenie w maju 2010r.

Od 0,31 do 0,49 m kw. mieszkania – tyle mógł kupić w maju zwykły Polak za przeciętne wynagrodzenie w zależności od regionu. Najmniej, bo niecałą jedną trzecią metra kw., uwzględniając przeciętne wynagrodzenie w województwie oraz średnie ceny transakcyjne mieszkań, kupi krakus i poznaniak - wynika ze wspólnego raportu Gold Finance oraz firmy monitorującej rynek nieruchomości redNet Consulting.

REKLAMA

W jakiej branży jest szansa na szybkie zatrudnienie?

W dobie spowolnienia gospodarczego straty liczą niemal wszystkie branże. Jednak firmy zamierzają nadal inwestować. Wystarczy przejechać się przez centrum dużych miast i zobaczyć, że prężnie działa budownictwo zarówno infrastrukturalne, jak i mieszkaniowe.

Czy odpis z księgi wieczystej nie będzie już potrzebny przy wniosku kredytowym

Elektroniczny dostęp do ksiąg wieczysty przyciągnął już uwagę pierwszych banków. Chodzi mianowicie o BOŚ i Bank Polskiej Spółdzielczości, gdzie nie ma już obowiązku przedstawienia odpisu księgi na etapie składania wniosku kredytowego. Ponadto pracownicy kilku innych banków już wcześniej dostarczali odpis za klienta.

Budownictwo w Polsce w dobrej formie

Czerwcowy wynik produkcji budowlano-montażowej w Polsce nie zaskoczył. Nadal można raczej mówić o stagnacji niż wzroście. Jednak z punktu widzenia stabilności ożywienia gospodarczego przyspieszenie w budownictwie wydaje się jednym z ważniejszych czynników.

Czym jest użytkowanie?

Użytkowanie obok zastawu, służebności, hipoteki i spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu jest ograniczonym prawem rzeczowym. To właśnie użytkownikowi przysługuje najszerszy zakres uprawnień w stosunku do cudzej rzeczy. W jaki sposób można ustanowić użytkowanie?

REKLAMA

Indeks PMI daje nadzieję inwestorom

Kolejne wiadomości wskazują na osłabienie brytyjskiego rynku nieruchomości i zapowiadają trudniejsze czasy dla niego. Z kolei wysoki odczyt czerwcowego PMI podnosi oczekiwania względem danych o produkcji przemysłowej za ten okres.

Sprzedaż nieruchomości a zaliczenie do kosztów niezamortyzowanej części wartości początkowej

Pewne wątpliwości budzi sytuacja, gdy przedsiębiorca użytkuje nieruchomości nabyte przez niego w formie spadku lub darowizny a następnie je sprzedaje. Nie wiadomo, czy może zaliczyć do kosztów niezamortyzowaną część wartości tej nieruchomości.

Wartość początkowa budynku a wydatki na jego ulepszenie

Czy ceny mieszkań faktycznie wzrosły w II kw. 2010r.

Jak wynika z obserwacji cen zamieszczonych w ofertach sprzedaży, drugi kwartał 2010 r. przyniósł wzrosty cen mieszkań w największych miastach Polski. Kupujący nie powinni się jednak obawiać. Okazuje się, że ten wzrost w części miast jest jedynie marzeniem sprzedających. Po przeanalizowaniu cen po jakich faktycznie były zawierane transakcje przez Expandera i szybko.pl wynika, że w trzech z pięciu badanych miast ceny tak naprawdę spadły.

Dom letniskowy wynajmować czy wybudować

Według badań serwisu szybko.pl, 82% Polaków, którzy podejmują decyzję o zakupie nieruchomości, deklaruje, że najchętniej zamieszkałoby we własnym domu. Niestety, głównie z powodów finansowych, nie realizujemy tego marzenia. Część osób wpada jednak na pomysł wynajęcia domu tylko na okres wakacji. W ten sposób sprawdzają, czy będzie to rzeczywiście idealne miejsce zamieszkania.

Czy opłaca się kupić dom na wakacje za granicą

W ostatnich latach Polacy coraz częściej zwracają uwagę na oferty sprzedaży mieszkań za granicą. Dużą popularnością cieszą się regiony turystyczne. Oprócz możliwości wyjazdu na wakacje w dogodnym dla nas czasie to także dobra inwestycja.

Na ile przydatny jest dostęp on-line do ksiąg wieczystych?

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło usługę, która umożliwia wgląd w dowolną (migrowaną) księgę wieczystą- jest do dopełnienie zasady jawności ksiąg wieczystych. Na ile jednak jest to przydatne w obrocie.

Kto oferuje najlepszy kredyt Rodzina na Swoim

Program Rodzina na Swoim nie będzie trwał w nieskończoność. Ministerstwo Infrastruktury już zapowiada jego ograniczenie, a w ciągu kilku lat likwidację. Warto więc przyjrzeć się najatrakcyjniejszym ofertom, dopóki można z dopłat skorzystać.

Timesharing a obowiązki przedsiębiorcy

Timesharing to wprowadzony do prawa polskiego z dniem 9 grudnia 2000 r. rodzaj użytkowania jakie może być ustanowione na rzecz osoby fizycznej. W każdym przypadku nabywcą timesharingu jest osoba fizyczna, zawierająca umowę poza zakresem prowadzonej działalności gospodarczej. Drugą stroną umowy jest przedsiębiorca. Należy pamiętać, że w tym przypadku na przedsiębiorcy ciążą dodatkowe obowiązki.

Dobre szkolenie receptą na sukces w pośrednictwie nieruchomości

Podnoszenie kwalifikacji pracowników za pomocą szkoleń stają się coraz popularniejszą formą standaryzowania jakości obsługi klienta w sektorach usługowych. Niestety w dalszym ciągu nie brakuje opornych, którzy mimo deklaracji, nie inwestują w nie wcale.

Sprzedaż mieszkania z hipoteką nie taka trudna

Czy mieszkania obciążonego hipoteką nie można sprzedać do końca trwania umowy kredytowej? Wiele osób sądzi, że odpowiedź na to pytanie brzmi twierdząco i… nie mają racji. Dodatkowo formalności związane ze sprzedażą obciążonego mieszkania nie są tak skomplikowane jakby się mogło wydawać, choć jest parę rzeczy, które mogą ją utrudnić.

Jak zbudować dom lub kupić ziemię – poradnik kredytowy na zakup działki

Wprawdzie powoli rynek mieszkań w dużych miastach zaczyna się uspokajać, a ceny nie idą aż tak dramatycznie w górę, jednak warto poruszyć temat nabywania innego typu nieruchomości – a mianowicie, samej działki. Możemy na niej zbudować dom, a możemy z zyskiem sprzedać za jakiś czas. Dla tych, którzy nie mają gotówki – podpowiadamy jak najkorzystniej sfinansować zakup działki.

Ranking kredytów hipotecznych – lipiec 2010

Banki ruszyły na podbój klientów. W sezonie wakacyjnym prawie każda instytucja finansowa ma specjalną ofertę kredytu hipotecznego.

Banki kierują oferty do singli

Bycie singlem nie stanowi przeszkody w staraniach o kredyt. Banki coraz częściej kredytują osoby samotne.

Rynek nieruchomości otrząsa się z kryzysu

Myśląc o własnym mieszkaniu musimy podjąć decyzję – wynajmować, kupować czy wybudować dom. Możliwości jest wiele, jednak warto sprawdzić, co nam się najbardziej opłaca.

Już jest możliwość przeglądania ksiąg wieczystych online

Od 16 czerwca 2010 r. możliwy jest bezpłatny i nieograniczony dostęp przez internet do ksiąg wieczystych prowadzonych w postaci elektronicznej. Jak ważna jest ta zmiana wiedzą z pewnością ci wszyscy, którzy dotychczas stracili dużo czasu czekając w kolejkach w sądzie chcąc sprawdzić księgę wieczystą danej nieruchomości.

Słabe dane z Chin popsuły nastroje na rynkach

Początek tego tygodnia na rynkach finansowych potwierdza kruchość nastrojów. Wystarczyła rewizja kwietniowych danych o aktywności w chińskiej gospodarce, by tamtejsza giełda mocno straciła i popsuła atmosferę na europejskich rynkach.

Domy tańsze od mieszkań

Za cenę trzypokojowego mieszkania można zostać właścicielem znacznie większego domu w tej samej dzielnicy. Kluczem jest bowiem niższa przeciętna cena metra kwadratowego domu niż mieszkania. Przy porównywalnej powierzchni domu i mieszkania bieżące koszty utrzymania tego pierwszego są dużo niższe.

Mieszkania nie powinny szybko zdrożeć

W najbliższych 12 miesiącach ceny mieszkań powinny wzrosnąć o ok. 3,2%, szacują doradcy Home Broker. Prognoza jest zbliżona do średniej zmiany cen w minionych 12 miesiącach, zatem oznacza kontynuację obecnych tendencji na rynku mieszkaniowym.

Jak rozpoznać prawdziwy apartament

W ofertach sprzedaży mieszkań deweloperzy bardzo często mieszkania wyższej klasy nazywają apartamentami. Według specjalistów Home Broker jednak, pojęcie to jest często nadużywane.

Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości

Przedwstępna umowa sprzedaży nieruchomości zawierana jest w celu zobowiązania stron do zawarcia umowy przyrzeczonej. Umowa taka pozwala także na przygotowanie się stron do wstąpienia w późniejszy stosunek prawny.

Jak sprzedać nieruchomość bez podatku

Przy sprzedaży mieszkania trzeba pamiętać o podatku od sprzedaży nieruchomości. Dobór właściwej daty sprzedaży może ochronić nas przed fiskusem. Bardzo ważna jest data nabycia nieruchomości.

Niższe koszty kredytów mieszkaniowych

Największe banki wciąż licytują się proponując coraz niższe odsetki od kredytów mieszkaniowych. Po PKO BB i BZ WBK, teraz ING Bank Śląski zdecydował się na drastycznie cięcie oprocentowania.

Największy popyt na dwupokojowe mieszkania

Większość nabywców mieszkań w największych polskich miastach szuka lokali dwupokojowych – wskazują dane Home Broker. Jedynie we Wrocławiu popyt na mieszkania trzypokojowe przewyższył popyt na kawalerki.

Jak skutecznie przeprowadzić eksmisję?

Zasadą od lat obowiązującą w polskim prawie jest, iż nie można wykonywać eksmisji na tzw. bruk. Jeżeli w wyroku orzekającym eksmisję Sąd nie orzekł o uprawnieniu pozwanego – osoby mającej być eksmitowaną – do lokalu socjalnego, wówczas eksmisja możliwa jest jedynie do innego lokalu, zwanego pomieszczeniem tymczasowym.

Coraz niższe prognozy wzrostu w USA

Według ankiety Bloomberga analitycy spodziewają w przyszłym roku wzrostu amerykańskiej gospodarki o 2,9%, czyli mniej niż wynosiły szacunki przed miesiącem, gdy wzrost ten oceniano na 3,1%.

Szybsze transakcje sprzedaży mieszkań

Czas sprzedaży mieszkań w ostatnich miesiącach wyraźnie się skrócił. W maju średni czas sprzedaży nieruchomości mieszkaniowych spadł poniżej 100 dni. Zarówno kupujący, jak i sprzedający szybciej podejmują decyzje. Za wcześniej jednak by mówić o przełomie.

Gwarancja zapłaty powodem wzrostu kosztów inwestycji

Gwarancja zapłaty, wprowadzona do kodeksu cywilnego 8 stycznia 2010 roku to duży przywilej dla wykonawców robót budowlanych. Inwestorzy, będą musieli liczyć się z wzrostem kosztów inwestycji, rzędu 4%.

Węgierska spirala strachu

Rozgrywka polityczna na Węgrzech, w ramach której ze strony rządowej pojawiło się ostrzeżenie przed możliwą powtórką w tym kraju greckiego scenariusza (czyli de facto pojawienie się groźby niewypłacalności) stała się nieoczekiwanie kluczowym wydarzeniem w skali globalnej.

Jak bezpiecznie zamienić stare mieszkanie na nowe

Zamiana mniejszego mieszkania na większe nie jest łatwa, zwłaszcza gdy posiłkujemy się kredytem. Sprawne zgranie w czasie transakcji sprzedaży i kupna nieruchomości to oszczędność czasu i pieniędzy.

Koszty przy sprzedaży nieruchomości

Sprzedając nieruchomość wykorzystywaną w działalności gospodarczej możemy zaliczyć do kosztów tą część wartości nieruchomości, która nie została zamortyzowana.

Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowanej wartości środka trwałego

Otrzymałem w drodze darowizny przedsiębiorstwo od mojego ojca. Będę kontynuował działalność gospodarczą prowadzoną przy użyciu tego przedsiębiorstwa, rozliczając się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Nieruchomości wchodzące w skład przedsiębiorstwa zostaną wpisane do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Czy w przypadku sprzedaży nieruchomości będę mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowaną część wartości początkowej nieruchomości?

Wolno spadają ceny nieruchomości

Sprzedający niechętnie godzą się na obniżenie ceny oferowanych mieszkań, dlatego mimo dużej podaży mieszkań, ceny nieruchomości spadają bardzo wolno.

Gorsze nastroje konsumentów

Spodziewane cięcia budżetowe w Wielkiej Brytanii powodują spadek nastrojów konsumentów do poziomu najniższego od 5 miesięcy.

Korzyści dla gmin z funkcjonowania parków technologicznych

Samorządy chętnie uczestniczą w tworzeniu parków technologicznych, które są platformą wspólnej pracy środowisk biznesowych i naukowych. Zadania przez nie realizowane są ważne dla rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Potencjał takich firm często nie wystarcza, aby samodzielnie wprowadzać innowacje. Dlatego tak istotne jest wsparcie finansowe samorządu terytorialnego.

Pośrednicy ułatwiają zamianę mieszkania

Pośrednicy handlu nieruchomościami oferują swoim klientom ułatwienia w zamianie mieszkań. Firma Home Broker sama zajmie się sprzedażą starego mieszkania, wypłacając od razu 25% jego wartości.

Większa oferta niezbudowanych jeszcze mieszkań

Według danych GUS, deweloperzy rozpoczynają coraz więcej nowych inwestycji, ale jednocześnie oddają do użytku o wiele mniej mieszkań niż przed rokiem.

Kapitał nie ucieka z rynków wschodzących

Podczas ostatnich sesji giełdowych na Wall Street znacznie pogorszyła się atmosfera inwestorów. Indeks S&P500 znalazł się w piątek na wysokości lutowego dołka, co w naturalny sposób sprzyjało odbiciu.

Nabycie nieruchomości zajętej przez komornika

Niedawno nabyłem na rynku wtórnym lokal mieszkalny za kwotę 400.000,00 zł. Jak się szybko okazało, osoba sprzedająca przedmiotowe mieszkanie nie poinformowała mnie, że Komornik prowadzi postępowanie egzekucyjne z w/w lokalu, zaś w niedługim czasie planowana jest jego licytacja. Czy Komornik może nadal prowadzić egzekucję z mojego już mieszkania, czy może powinien ją umorzyć? Póki co Komornik odmawia umorzenia egzekucji z przedmiotowego mieszkania.

Kupno nieruchomości na licytacji komorniczej a eksmisja dłużnika

Zamierzam kupić mieszkanie (nieruchomość) na licytacji przeprowadzonej przez Komornika. Chciałby uzyskać odpowiedź, czy na takie nabycie nieruchomości tj. na licytacji komorniczej, potrzebna jest zgoda mojej żony. Ponadto nie wiem, jak będzie wyglądała kwestia eksmisji osób mieszkających w lokalu, który zamierza kupić.

Spada opłacalność najmu mieszkań

Na serwisach internetowych pojawia się coraz więcej ofert nowych mieszkań do wynajęcia. Rentowność najmu spadła w maju do 4,33% z 4,54% w kwietniu.

Słaby wizerunek europejskich banków

Duże zaangażowanie europejskich banków w obligacje państw których wypłacalność stoi pod znakiem zapytania budzi coraz większe obawy analityków branży bankowej.

REKLAMA