REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Internet, Umowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości wymaga korekty deklaracji?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wnioskodawczyni musi złożyć osobną deklarację SD-3 w przypadku dodatkowego nabycia rzeczy lub praw majątkowych w spadku po spadkodawcy, której nie uwzględniono w pierwotnym zgłoszeniu.

5 lat zakazu sprzedaży. Co gdy naklejka sama „zejdzie”? Gdzie okazuje się komputer do kontroli? Co z gwarancją [Laptop za darmo]

Z otrzymaniem darmowego laptopa dla uczniów wiąże się szereg zobowiązań dla rodziców.

Czy przychód z najmu nieruchomości w Hiszpanii podlega opodatkowaniu ryczałtem w Polsce?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że wnioskodawczyni, rozliczając najem na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jest zobowiązana uwzględnić przychody z najmu uzyskane i opodatkowane w Hiszpanii. W przypadku, gdy podatek zapłacony w Hiszpanii będzie wyższy od podatku do zapłaty w Polsce wyliczonego zgodnie z metodą proporcjonalnego zaliczenia, nie wystąpi podatek do zapłaty w Polsce od wynajmu nieruchomości w Hiszpanii.

Cyfrowy detoks dla młodzieży. Decyfryzacja – dla wszystkich [WYWIAD]

Przed erą smartfonów narzekano, że w szkołach jest głośno. Dziś niektórzy twierdzą, że jest zbyt cicho. Kiedy scrollujesz to nie biegasz, nie krzyczysz. Zauważalny jest większy spokój na przerwach i większy niepokój w głowie – przed zagrożeniami, jakie niosą z sobą nowe technologie ostrzega terapeuta uzależnień Daniel Dziewit. Remedium na cyfrowe uzależnienia może być cyfrowy detoks i decyfryzacja.

REKLAMA

Rodzicu! Zepsuł się darmowy laptop syna wart 2950 zł? Kto załatwia naprawę - Ty czy szkoła? Ile dni syn bez komputera? Sprzęt zastępczy?

To rodzice, a nie uczniowie będą właścicielami laptopów dla czwartoklasistów. Mają więc wiele pytań o warunki gwarancji dla tego sprzętu. Jak to ma wyglądać? Kto się tym zajmie? Znamy już odpowiedzi na nie.

Czy sprzedaż pamiątek rodzinnych i zbiorów artystycznych przez emerytów jest opodatkowana PCC?

Dyrektor KIS potwierdził, że emeryci, którzy sprzedają pamiątki rodzinne i rzemiosło artystyczne przez ostatnie 50 lat, nie będą musieli płacić podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3) za sprzedaż tych przedmiotów. Ewentualny obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

Czy środki pieniężne wpływające na rachunek podatnika za opłatę przesyłki stanowią jego przychód z działalności gospodarczej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że środki pieniężne, które wpływają na rachunek bankowy podatnika w celu opłacenia kosztów przesyłki zakupionego towaru, nie stanowią przychodu z działalności gospodarczej. Jest tak w sytuacji, w której podatnik działa jako pełnomocnik kupującego. Jednak nadwyżka pobranej kwoty może być traktowana jako dodatkowy przychód. 

Czy sprzedaż nasion pochodzących z własnych upraw roślin podlega opodatkowaniu PIT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody ze sprzedaży nasion pochodzących z własnych upraw roślin stanowią wyjątek od ogólnej zasady opodatkowania i nie podlegają obowiązkowi rozliczenia podatkowego. Zgodnie z przepisami ustawy o PIT, taka działalność kwalifikuje się jako działalność rolnicza, co wyłącza opodatkowanie podatkiem dochodowym. 

REKLAMA

2950 zł: Umowa na 5 lat na rodzica ucznia IV klasy. Zakaz sprzedaży, dbałość o naklejki na laptopie, okazywanie do kontroli w szkole, udział w ankietach

Laptop za 2950 zł można nabyć na podstawie dwóch umów. Najbardziej restrykcyjna jest pierwsza umowa przenosząca własność komputera.

Czy wynagrodzenie za przejęcie potencjału generowania zysków może być zaliczone jako koszt uzyskania przychodów?

Organy podatkowe podjęły decyzję, że wynagrodzenie za przejęcie potencjału generowania zysków może być uznane za koszt uzyskania przychodów. 

YouTube atakuje dzieci reklamami dla dorosłych...

Kiedy dziecko ogląda filmiki w internecie może natknąć się na reklamę produktów dla dorosłych – samochodów, nieruchomości czy usług bankowych. Przez takie działania Google może mieć bardzo kosztowne kłopoty, a reklamodawcy mogą się zacząć zastanawiać, czy ich przekaz trafia do odpowiednich osób. 

Czy zryczałtowany podatek od wynajmu obejmuje również opłaty spółdzielcze?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdza, że 8,5% zryczałtowanego podatku należy odprowadzać jedynie od kwoty najmu, bez uwzględniania opłat spółdzielczych.

Czy należy odprowadzać podatek od czynszu z umowy dzierżawy? Czy zabezpieczenie na przyszły podatek od nieruchomości jest opodatkowane?

Dyrektor KIS potwierdził, że odprowadzenie podatku, zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, od należnej kwoty czynszu wynikającej z umowy dzierżawy, a nie z udziałów własnościowych w ziemi będzie prawidłową formą rozliczenia. Natomiast kwota, jaką Wnioskodawca otrzyma jako zabezpieczenie na poczet przyszłego podatku od nieruchomości (dwukrotność obecnej stawki podatku od nieruchomości), która wpłynie na jego konto i zostanie na nim przez 28 lat, nie będzie skutkować powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Czy umowa pożyczki może być zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację dotyczącą opodatkowania umów pożyczek. KIS potwierdza, że w przypadku zwolnienia od podatku od towarów i usług przez przynajmniej jedną ze stron umowy, nie ma obowiązku uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Ta interpretacja ma istotne znaczenie dla przedsiębiorców, którzy planują zaciąganie pożyczek, ponieważ może wpłynąć korzystnie na ich działalność gospodarczą.

Czy Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej jest płatnikiem podatku dochodowego oraz odprowadza zaliczki na ten podatek za osoby, z którymi zawarte zostały umowy cywilnoprawne?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych oraz odprowadza zaliczki na ten podatek za osoby, z którymi zawarte zostały umowy cywilnoprawne (zlecenia). GOPS dokonuje wypłat na rzecz podatnika.

Czy rolnik ryczałtowy musi płacić podatek od czynności cywilnoprawnych przy zakupie ciągnika rolniczego?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że jeżeli rolnik ryczałtowy sprzedaje ciągnik rolniczy wykorzystywany wyłącznie do celów zwolnionych z VAT na podstawie art. 43 ust.1 pkt 2 ustawy o VAT działalności prowadzonej przez rolnika ryczałtowego, to taka umowa nie podlega opodatkowaniu PCC na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o PCC. 

Czy franczyzobiorcy muszą ponownie rozliczać VAT od sprzedawanych towarów?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) kluczowym czynnikiem określającym obowiązki podatkowe, jest rodzaj przeprowadzanej sprzedaży. W przypadku umowy franczyzy, kiedy sprzedaje się towary w imieniu i na rzecz franczyzodawcy, nie powstaje obowiązek podatkowy. Natomiast gdy sprzedaż odnosi się do towarów "regionalnych", które są nabywane i sprzedawane przez właściciela, obowiązek obliczenia i opłacenia podatku VAT jest wymagany. 

Czy darowizny otrzymane przez aplikację mobilną podlegają opodatkowaniu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przysporzenie otrzymane od użytkowników aplikacji stanowi darowiznę ze wszelkimi tego konsekwencjami prawnopodatkowymi, więc po przekroczeniu limitu stanowiącego kwotę wolną od podatku, należy złożyć stosowną deklarację i uiścić kwotę podatku. Z kolei brak możliwości identyfikacji darczyńcy nie będzie miała negatywnego wpływu na podatnika. W takiej sytuacji Wnioskodawca powinien złożyć deklarację bez identyfikacji darczyńcy, z załączonym stosownym wyjaśnieniem.

Czy wynagrodzenie z programu partnerskiego podlega opodatkowaniu jako przychód z innych źródeł?

 Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wynagrodzenie otrzymane z tytułu uczestnictwa w programie partnerskim nie stanowi przychodu ze źródła jako działalność gospodarcza. Według oceny KIS, przychody należy zaliczyć do przychodów z tytułu umowy o podobnym charakterze do najmu lub dzierżawy.

Czy darowizna pojazdu wykupionego z leasingu operacyjnego podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził niepodleganie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług darowizny motocykla dokonanej przez Wnioskodawcę na rzecz ojca Wnioskodawcy, po uprzednim wykupie od leasingodawcy.

Czy wykonanie polecenia darowizny pieniężnej obniży podstawę opodatkowania od spadku i darowizn?

Dyrektor KIS potwierdził, że Wnioskodawczyni będzie uprawniona do obniżenia podstawy opodatkowania o wartość polecenia tylko w sytuacji, gdy polecenie to będzie wykonane w dniu powstania obowiązku podatkowego z tytułu darowizny. Polecenie wykonane w terminie późniejszym nie uprawnia do obniżenia podstawy opodatkowania, ani nie jest ciężarem darowizny w momencie jej wykonania.

Czy kary umowne za opóźnienie dostawy stanowią koszt podatkowy?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której potwierdził, że zapłata kary umownej za brak dostawy towaru w terminie jest karą za wadliwe wykonanie usługi, a tym samym mieści się w katalogu kar umownych i odszkodowań wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów na podstawie ustawy o PIT.

Czy przychód z umowy o dzieło w Niemczech podlega opodatkowaniu wyłącznie w Polsce?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychód osiągany przez podatnika w 2023 r. z tytułu umowy o dzieło wykonywanej w Niemczech podlega opodatkowaniu tylko w Polsce zgodnie z art. 14 ust. 1 umowy polsko-niemieckiej. 

Czy przekazanie mieszkania za pomocą umowy dożywocia oznacza utratę prawa do ulgi podatkowej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że przeniesienie własności nieruchomości na podstawie umowy dożywocia nie wpływa na prawo do ulgi, pod warunkiem spełnienia kryteriów, takich jak zamieszkiwanie i zameldowanie w lokalu przez 5 lat od złożenia zeznania podatkowego. 

Czy zwrot podatku z Kanady za rok 2011 powinien być uwzględniony w zeznaniu podatkowym za rok 2022?

Podatnik otrzymał zwrot podatku za rok 2011 dotyczący jego zarobków w Kanadzie. Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśnia że zwrot podatku nie stanowi przychodu za rok 2022 i podatnik nie musi go uwzględniać w swoim zeznaniu podatkowym.

Czy przychody z najmu prywatnego mieszkania opodatkowane są ryczałtem?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której potwierdził, że mieszkanie wynajmowane krótkoterminowo jest źródłem przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Czy nabycie praw i obowiązków w spółce jawnej jest opodatkowane PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że nabycie ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej na podstawie umowy, stanowiącej szczególny rodzaj umowy wynikający z art. 10 Kodeksu spółek handlowych, nie podlega opodatkowaniu PCC, z uwagi na to, że ww. umowa nie mieści się w zamkniętym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Czy emerytura z Hiszpanii jest opodatkowana w Polsce?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że osoby mające miejsce zamieszkania w Polsce podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich położenia.

Czy umowa zamiany nieruchomości jest zwolniona z PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdza, że zamiana nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym na nieruchomość zabudowaną podobnym budynkiem, przez strony zaliczone do I grupy podatkowej zgodnie z przepisami o podatku od spadków i darowizn, będzie podlegać zwolnieniu z PCC.

Czy nabycie wierzytelności w ramach umowy faktoringu niepełnego podlega opodatkowaniu?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) umowa faktoringu niepełnego nie generuje obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, ponieważ nie jest wymieniona w ustawowym katalogu opodatkowanych czynności cywilnoprawnych.

Szybki Internet dla każdego? Koniec z obszarami białych plam?

Szybki Internet dostępny dla każdego? Zakończył się największy w historii nabór wniosków dotyczących zapewnienia dostępu do szybkiego Internetu na obszarach białych plam. Jak podkreśla minister cyfryzacji Janusz Cieszyński - zaangażowanie w projekt było olbrzymie. 

Czy sprzedaż nieruchomości rolnej o powierzchni mniejszej niż 1 ha zwalnia z zapłaty PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że zakupiona działka rolna o powierzchni mniejszej niż 1 ha nie spełnia warunków do zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy notariusz powinien pobrać PCC przy umowie cesji praw i obowiązków?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), zawarcie umowy odpłatnej cesji praw i obowiązków wynikających z umowy deweloperskiej nie jest uznawana za umowę sprzedaży, więc nie mieści się w katalogu czynności cywilnoprawnych, zgodnie z ustawą o PCC.

Czy podatnik będący nauczycielem spełnia warunki ulgi dla pracujących seniorów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w wydanej interpretacji indywidualnej wyjaśnia kwestie związane z ulgą podatkową dla seniorów kontynuujących pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Czy należy opodatkować opłaty eksploatacyjne w najmie nieruchomości?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnia, jakie składniki przychodów z najmu lokali podlegają opodatkowaniu. Opodatkowaniu podlega czynsz najmu natomiast koszty związane z eksploatacją lokali, takie jak opłaty za wodę, ciepło czy wywóz śmieci są z niego wyłączone.

Czy umowa faktoringowa rodzi obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa faktoringowa nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy podatnik pracujący za granicą musi składać rozliczenia podatkowe w Polsce?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) odpowiedziała na pytanie zadane przez podatnika, wyjaśniając, że podatnik przebywający poza granicami kraju przez okres 244 dni oraz nie posiadający dochodu w Polsce, nie jest zobowiązany jest do składania rozliczeń podatkowych na terenie Polski.

Czy wpłaty od użytkowników platform subskrypcyjnych są opodatkowane jako darowizny?

Zgodnie ze stanowiskiem Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wpłaty otrzymywane przez twórców na platformach subskrypcyjnych podlegają podatkowi od spadków i darowizn. 

Czy czynności faktoringowe podlegają opodatkowaniu PCC?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że zawarcie umowy faktoringowej nie zostało wymienione w ustawowym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i tym samym czynności dokonywane w ramach tej umowy nie podlegają opodatkowaniu PCC. Oznacza to, że wnioskodawca - strona umowy faktoringowej nie będzie obciążony tym podatkiem w związku z przystąpieniem do międzynarodowego programu faktoringowego.

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa sprzedaży nieruchomości może być wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) w sytuacji, gdy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Czy można złożyć więcej niż jedną deklarację PCC-4 w miesiącu?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) możliwe jest złożenie zbiorczej deklaracji PCC-4 za dany miesiąc, jeśli spełnione są określone warunki, natomiast deklaracja jest składana raz, w odniesieniu do konkretnego miesiąca.

Czy wniesienie aportem przedsiębiorstwa do spółki komandytowej podlega opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa odpowiedziała na zapytanie przedsiębiorcy dotyczące opodatkowania wniesienia aportem przedsiębiorstwa i wkładu pieniężnego do spółki. Według KIS czynności zmieniające umowę spółki komandytowej podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, którego stawka wynosi 0,5%.

Czy sprzedaż samochodu poleasingowego skutkuje zapłatą PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że przychód uzyskany ze sprzedaży samochodu, będącego składnikiem majątku używanego w działalności gospodarczej, jest traktowany jako przychód z działalności gospodarczej i podlega opodatkowaniu.

Czy wypłata earn-out wpływa na wysokość podstawy opodatkowania PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała korzystną interpretację dotyczącą wpływu wypłaty earn-out na podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Spółka hiszpańska, będąca wnioskodawcą, nabyła udziały w polskiej firmie, otrzymując tym samym potwierdzenie, że ewentualna wypłata earn-out nie wpłynie na wysokość podstawy opodatkowania. 

Czy otrzymując nieruchomość na podstawie umowy dożywocia, nabywca musi płacić podatek dochodowy?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że brak jest opodatkowania PIT w przypadku otrzymania nieruchomości na podstawie umowy dożywocia, której przedmiotem jest użytkowa hala produkcyjna. 

Czy podatnik mieszkający w Szwajcarii musi odprowadzać podatek dochodowy od działalności gospodarczej w Polsce?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że podatnik, będący obywatelem Polski i mieszkający w Szwajcarii, który prowadzi w Polsce działalność gospodarczą, powinien odprowadzać podatek dochodowy wyłącznie w Polsce, zgodnie z przepisami prawa oraz Konwencją między Polską a Szwajcarią w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.

Czy umowy przechowania podlegają opodatkowaniu PCC?

Według Krajowej Informacji Skarbowej przechowywanie środków pieniężnych na podstawie umowy przechowania nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.  

Czy kciuk w górę wystarczy do zawarcia umowy? Uważaj co lajkujesz!

Kto nie słyszał o ostatnim kontrowersyjnym wyroku kanadyjskiego sądu, niech podniesie rękę. Albo lepiej nie – nie chcielibyśmy, by doszło do zawarcia jakiejkolwiek umowy.

Czy opłaty za wynajem ciężarówek podlegają preferencyjnemu opodatkowaniu jako przychody z użytkowania urządzenia przemysłowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłaty za wynajem ciężarówek od duńskiej firmy mogą być traktowane jako przychody z użytkowania urządzenia przemysłowego. Oznacza to, że można korzystać z preferencyjnych stawek podatkowych.

Czy po śmierci dożywotnika należy zapłacić 19 proc. podatek od sprzedaży nieruchomości?

Według interpretacji organów administracji skarbowej, sprzedaż nieruchomości po śmierci dożywotnika nie będzie obciążona 19% podatkiem od zbycia. Zwolnienie to dotyczy osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. 

REKLAMA