REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Intercyza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Intercyza. 42 proc. młodych małżonków decyduje się na rozdzielność majątkową

Na rozdzielność majątkową decyduje się 42 proc. małżonków pomiędzy 18. a 29. rokiem życia – wynika z raportu „Związek a finanse”. Natomiast wśród seniorów powyżej 60. roku rozdzielność dóbr nabytych w trakcie trwania związku ma 4–5 proc. respondentów.

Intercyza w polskim społeczeństwie to wciąż temat tabu. Czy słusznie?

Czy podpisać intercyzę? Przed takim pytanie bardzo często stoją przyszli małżonkowie. Jaką decyzję podjąć?

Intercyza – co o niej wiesz? QUIZ

Intercyza małżeńska. Czym jest? Kiedy się ją zawiera? Jak wpływa na dziedziczenie albo długi? Jeśli planujesz podpisać intercyzę małżeńską, koniecznie sprawdź, co o niej wiesz! W naszym quizie znajdziesz pytania (i odpowiedzi) o podstawowe zagadnienia dotyczące intercyzy małżeńskiej. Warto je znać!

Co to jest intercyza?

Co to jest intercyza – odpowiedź na to pytanie może zainteresować małżonków lub narzeczonych, którzy chcieliby, żeby w ich małżeństwie obowiązywał ustrój majątkowy inny niż ustawowy standard. Jak zawrzeć intercyzę? Ile kosztuje intercyza? Czy warto zawierać intercyzę?

REKLAMA

Intercyza, a zakup wspólnego mieszkania

Zakup mieszkania przez małżeństwo, które posiada umowę o rozdzielności mieszkania może wydawać się skomplikowane. Jednak polskie prawo w bardzo jasny sposób reguluje te kwestie.

Intercyza a dziedziczenie – co warto wiedzieć?

Czy intercyza wpływa na dziedziczenie po małżonku? Co ze spadkiem po rodzicach, którzy zdecydowali się na rozdzielność majątkową?

Długi w małżeństwie w praktyce

Wspólna odpowiedzialność małżonków za długi w małżeństwie zależy od wielu czynników. Czy intercyza zawsze chroni przed zadłużeniem?

Rozdzielność majątkowa a działalność gospodarcza – wady i zalety

Rozdzielność majątkowa jest jedynym z popularnych sposobów ochrony majątku małżonków, przed zobowiązaniami małżonka - przedsiębiorcy, związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Czy rzeczywiście jest to najlepsze rozwiązanie, czy też podobny poziom bezpieczeństwa finansowego majątku współmałżonka można osiągnąć poprzez odpowiednie ,,wykorzystywanie w praktyce’’ przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dotyczącego zarządu majątkiem wspólnym?

REKLAMA

Skuteczność intercyzy majątkowej w sprawach podatkowych, czyli żona potęgą jest i basta

Ciągle niedocenianą przez Polaków instytucją prawną jest małżeńska umowa o rozdzielności majątkowej. Truizmem jest polityka prawna państwa polskiego, zwłaszcza polityka prawa podatkowego, godząca stale we własność prywatną, w majątek małżeński, ten wnoszony przez majątków, jak i ten dorobkowy, dzięki któremu istnieje małżeństwo, małżeństwo planuje i zakłada rodzinę, wychowuje dzieci ku dorosłości. Małżonkowie podejmują zatem tak desperackie decyzje, jak umowne rozdzielenie majątku małżeńskiego w obronie istoty majątku małżeńskiego przed antymałżeńską i zarazem antyrodzinną polityką prawną, zwłaszcza podatkową.

Intercyza a prowadzenie własnej firmy

Panuje przekonanie, że kiedy prowadzi się biznes, obowiązkowo trzeba podpisać intercyzę. Ten pogląd nadaje się do quizu „prawda czy mit?” A prawda jest taka, że wszystko zależy od tego, na jakim etapie związku podejmujemy decyzję, jaki jest charakter działalności i związane z nią ryzyko, jak duży jest nasz majątek. Dzisiaj krótko na temat tego, że wspólność majątkowa nie zawsze jest taka zła.

Czy warto podpisywać intercyzę?

Intercyza to dokument podpisywany przed zawarciem małżeństwa, który pozwala na rozszerzenie lub ograniczenie ustawowej wspólnoty majątkowej, a także na ustanowienie całkowitej rozdzielności majątkowej. W większości krajów europejskich nie wprowadza się wspólnoty majątkowej, a rozdzielność majątków jest ustrojem ustawowym. Jakie zalety niesie za sobą podpisanie intercyzy? Jakie może mieć intercyza?

Ochrona przed zobowiązaniami małżonka

Ochrona przed zaciąganymi przez małżonka zobowiązaniami jest możliwa. Można skutecznie obronić majątek przed zlicytowaniem na pokrycie zobowiązań, wnosząc powództwo przeciwegzekucyjne, wykazując, że pozostaje się w faktycznej separacji lub zawarło się intercyzę.

Przymusowy ustrój majątkowy małżonków

Wprowadzenie przymusowego ustroju majątkowego polega na ustanowieniu przez sąd rozdzielności majątkowej. Ustanie jej powstaje na mocy orzeczenia sądu bądź w niektórych sytuacjach z mocy prawa. Pomimo ustanowienia przymusowego ustroju ustawodawca dopuszcza możliwość zawarcia małżeńskiej umowy majątkowej.

Jak zabezpieczyć się przed ewentualnymi długami małżonka?

Najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia się przez jednego z małżonków przed długami drugiego z nich jest zawarcie przed notariuszem umowy ustanawiającej rozdzielność majątkową (tzw. intercyzy).

Małżeństwo a odpowiedzialność za długi

Powstanie wspólności majątkowej wiąże się z powstaniem odpowiedzialności majątkowej małżonków za długi. Możliwe są jednak sytuacje, w którym mimo istnienia wspólności, za dług będzie odpowiadał jeden z małżonków w granicach swojego majątku osobistego.

Rozdzielność majątkowa między małżonkami

Rozdzielność majątkowa może nastąpić poprzez umowę pomiędzy żoną a mężem, czyli przez zawarcie tzw. intercyzy. W pewnych wymienionych przez Kodeks rodzinny i opiekuńczy sytuacjach rozdzielność majątkowa powstaje obligatoryjnie, czyli przymusowo.

Jak sporządzić intercyzę?

Intercyza jest umową majątkową między małżonkami (lub osobami zamierzającymi zawrzeć związek małżeński). Zawierając taką umowę można rozszerzyć lub ograniczyć wspólność majątkową, a także ustanowić rozdzielność majątkową. Zawiera się ją przed notariuszem.

Majątek małżonków - poradnik

Nieodłącznym elementem małżeństwa są sprawy majątkowe. Czy wszystko to, co mamy i nabywamy w małżeństwie, należy do majątku wspólnego? Co daje nam coraz popularniejsza intercyza? Jak uchronić się przed odpowiedzialnością za długi małżonka? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym poradniku.

ABC prawa - małżeńska umowa majątkowa a odpowiedzialność za długi

Z chwilą zawarcia małżeństwa pomiędzy małżonkami z mocy ustawy powstaje wspólność majątkowa. Zgodzie z ustawą z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964 r. Nr 9, poz. 59 z późn. zm., dalej „krio”) małżonkowie mogą jednak w drodze umowy zawartej w formie aktu notarialnego zmodyfikować wspólność ustawową. Wspólność ustawowa może zostać rozszerzona lub ograniczona, małżonkowie mogą także ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielczość majątkową z wyrównaniem dorobków. Warto również wskazać, że taka umowa może zostać zawarta jeszcze przed zawarciem małżeństwa. Nie musimy zatem czekać do zawarcia małżeństwa i nasze sprawy majątkowe możemy uregulować np. na kilka miesięcy przed ślubem.

Co to jest rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków?

Ustrój rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków polega na tym, że w trakcie trwania małżeństwa istnieją tylko majątki osobiste i nie ma majątku wspólnego, natomiast w chwili ustania tego ustroju następuje wyrównanie dorobków. Ustanie następuje, np. poprzez rozwiązanie umowy, rozwód. Małżeńskie umowy majątkowe muszą być zawarte w formie aktu notarialnego. Od chwili zawarcia umowy pomiędzy małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa.

Rozdzielność majątkowa

Jest to jeden z typów małżeńskiego ustroju majątkowego. Charakteryzuje się tym, że nie występuje w nim wspólny majątek małżonków, a jedynie dwa odrębne majątki osobiste każdego z nich.

Intercyza - co to jest i jakie kwestie może regulować?

Intercyza to umowa zawierana między małżonkami lub przyszłymi małżonkami, regulująca kwestie majątkowe i finansowe w przypadku rozpadu związku małżeńskiego. Intercyza może określać m.in. jakie mienie będzie osobistym własnością każdego z małżonków, jakie będą składki na utrzymanie wspólnego gospodarstwa domowego, jakie prawa będą przysługiwać małżonkom w przypadku rozwodu, separacji lub śmierci jednego z małżonków. W Polsce intercyza jest uregulowana przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Jak ustanowić rozdzielność majątkową w małżeństwie?

Coraz częściej wśród małżeństw z krótkim stażem można zaobserwować odchodzenie od ustawowej wspólności majątkowej na rzecz ustrojów majątkowych umownych, przede wszystkim rozdzielności majątkowej.

Intercyza - rozszerzenie wspólności majątkowej

Małżonkowie poprzez zawarcie umowy w formie aktu notarialnego mogą zmienić wspólność ustawową na cztery sposoby: mogą rozszerzyć wspólność majątkową, ograniczyć ją, ustanowić rozdzielność majątkową oraz ustanowić rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków.

Co należy do majątku wspólnego małżonków?

Wspólność majątkowa to nadal najpopularniejszy ustrój majątkowy istniejący pomiędzy małżonkami. Obejmuje on przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania.

Rozdzielność majątkowa na podstawie umowy małżonków

Umowne ustroje majątkowe są stosowane w praktyce, gdy małżonkowie dysponują już określonym majątkiem przed zawarciem małżeństwa. Małżonkowie decydują się na ich zawarcie również wtedy, gdy pomiędzy ich majątkami występuje dysproporcja albo gdy prowadzą już na własny rachunek działalność gospodarczą lub zawodową.

Intercyza, czyli umowa majątkowa małżeńska - treść i zakres

Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy pozwala małżonkom zawrzeć umowę, na podstawie której mogą oni kształtować swój ustrój majątkowy w sposób odmienny niż tzw. ustawowy ustrój majątkowy małżeński. Umowa ta zawarta przed zawarciem małżeństwa ma charakter organizacyjny, natomiast gdy zostaje zawarta już w czasie trwania małżeństwa, powoduje modyfikacje ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej, uchyla dotychczasowy ustrój majątkowy i wprowadza nowe postanowienia w tym zakresie. Jakie rodzaje ustrojów majątkowych przewiduje polski ustawodawca i jaka jest ich treść oraz zakres?

Skutki zawarcia intercyzy - cz. 2

Zawarcie umowy ustanawiającej rozdzielność między małżonkami nie zawsze chroni przed odpowiedzialnością za dług małżonka. Co więcej, niektóre przedmioty i tak należą do majątku osobistego męża lub żony nawet bez sporządzania intercyzy.

Skutki zawarcia intercyzy - cz. 1

Zawarcie umowy ustanawiającej rozdzielność między małżonkami nie zawsze chroni przed odpowiedzialnością za dług małżonka. Co więcej, niektóre przedmioty i tak należą do majątku osobistego męża lub żony nawet bez sporządzania intercyzy.

Rozdzielność majątkowa – sąd czy intercyza

Małżonkowie, którzy chcą pozostać przy swoich odrębnych majątkach mogą sporządzić umowę. Rozwiązaniem może być również wniesienie do sądu powództwa o ustanowienie rozdzielności. O ile pierwszy ze sposobów jest dostępny dla każdego, o tyle orzeczenie sądu następuje tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Intercyza - na czym polega

Wbrew potocznemu rozumieniu intercyza nie służy jedynie do ustanowienia rozdzielności majątkowej. Za pomocą umowy małżonkowie mogą ustalić udziały w majątku wspólnym, a nawet majątkową wspólność rozszerzyć.

Jak sporządzić intercyzę

Intercyzę mogą sporządzić zarówno małżonkowie, jak i narzeczeni. Umowa ma formę aktu notarialnego.

Intercyza rozszerzająca wspólność majątkową rozwiąże problemy

Prawo chroni majątki małżonków nabyte przed ślubem i przewiduje, że stanowią część majątku osobistego. Czasem taka ochrona utrudnia małżonkom decydowanie o bycie rodziny. Dlatego kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje możliwość rozszerzenia wspólności majątkowej na przedmioty majątku odrębnego.

Kiedy potrzebna intercyza?

Intercyza jest potrzebna tym małżonkom, którym zależy na zachowaniu majątków, których dorobili się już po zawarciu małżeństwa. Wszystko to, co małżonkowie posiadali przez wstąpieniem w związek małżeński zawsze wchodzi do ich majątku odrębnego i spisywanie intercyzy nie jest konieczne.

Intercyza tylko u notariusza

Aby sporządzić intercyzę należy bezwzględnie udać się do notariusza. Umowa rozdzielczości majątkowej sporządzona w innej formie niż notarialna będzie nieważna.

Koszty intercyzy

Chciałabym zawrzeć z mężem rozdzielność majątkową. Mój mąż prowadzi interesy na które nie zawsze mam wpływ. Czy taka umowę możemy zawrzeć w domu na piśmie czy też musimy iść z nią do notariusza. Koleżanka napisała mi, że w grę wchodzi tylko ta druga opcja. Czy to prawda? I ile ewentualnie by mnie to kosztowało?

Intercyza umową majątkową między małżonkami

Małżonkowie mogą za pomocą intercyzy ukształtować stosunki majątkowe między sobą inaczej niż przewiduje ustawowy wymóg.

Umowę majątkową małżonków dopuszcza prawie każde państwo

Po wstąpieniu w związek małżeński w Polsce pomiędzy małżonkami powstaje majątkowa wspólność ustawowa. Podobnie jest w innych krajach europejskich, jednak nie we wszystkich. W ustawodawstwie UE często występuje także rozdzielność majątkowa.

Jeśli intercyza, to tylko przed ślubem

REKLAMA