REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Instalacja grzewcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kominek domowy – czym kierować się przy jego zakupie?

Decyzja o zakupie kominka nie jest łatwa. Kupno kominka to wybór jednego modelu spośród wielu oferowanych przez producentów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie kominka i co zrobić, aby służył nam przez wiele lat.

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania?

Aby skutecznie obniżyć koszty ogrzewania domu lub mieszkania, wystarczy przestrzegać kilku zasad, które przyniosą oszczędności do domowego budżetu. Co zrobić, żeby koszty ogrzewania były mniejsze?

Grzejniki – wymiana

Grzejniki „przekazują” energię cieplną, którą dostarczają kocioł i rury rozprowadzające. Skuteczność ogrzewania zależy od wielkości, rodzaju i miejsca zamontowania grzejników. Grzejniki ogrzewają całą przestrzeń pomieszczenia, nie tylko miejsca w ich pobliżu.

Najczęstsze problemy z ogrzewaniem

Problemy z ogrzewaniem to najczęściej wynik niesprawnej instalacji grzewczej. Nasilają się w okresie zimowym, kiedy ogrzewanie pracuje najintensywniej. Zbyt niska temperatura w pomieszczeniach czy zimne grzejniki oznaczają, że instalacja grzewcza nie działa prawidłowo.

REKLAMA

Uchroń się przed czadem!

Czad (tlenek węgla) powoduje co roku w Polsce śmierć kilkudziesięciu ludzi. Wydziela się on z uszkodzonych kotłów i piecyków, a także z przewodów kominowych i nieodpowiedniej wentylacji powietrza. Ryzyko zatrucia czadem wzrasta w okresie zimowym, kiedy przy niskich temperaturach ogrzewanie pracuje intensywniej.

Kocioł węglowy – wymiana

Kocioł węglowy powinno się wymienić wtedy, kiedy poprzedni jest już mocno zużyty lub uszkodzony. Na wymianę kotła węglowego warto zdecydować się także w sytuacji, jeżeli chcemy zwiększyć efektywność spalania i ułatwić sobie regulację temperatury w pomieszczeniach. Wymiana starego kotła węglowego na nowy nie zawsze jest łatwa. Aby nowe urządzenie działało sprawnie, należy je dobrać do instalacji grzewczej.

Pompy ciepła – fakty i mity

Pompy ciepła nie są zbyt popularnym rozwiązaniem grzewczym wśród inwestorów. Dzieje się tak głównie z powodu braku informacji na ich temat. Czym jest pompa ciepła i ile kosztuje? Czy eksploatacja pompy ciepła jest droga? Na pykania dotyczące pomp ciepła odpowiada Paweł Kocięba-Żabski – prezes firmy Nateo.

Wybór ogrzewania a rodzaj projektu domu

Jak dobrze wybrać sposób ogrzewania pomieszczeń, kiedy ceny energii i paliw ciągle rosną? Każdy inwestor planujący budowę domu musi zdecydować w jaki sposób będzie ogrzewać swój dom. Wybór jest duży: piece gazowe, elektryczne, pompy ciepła, kolektory słoneczne, kominek… Każde z tych rozwiązać ma swoje zalety, ale i wady. Wybór właściwego sposobu ogrzewania domu należy dokonać już na etapie wyboru projektu. Zobacz które rozwiązanie będzie dla ciebie najlepsze.

REKLAMA

Jakim drewnem najlepiej palić w kominku?

Podczas sezonu grzewczego spalamy w kominku wiele drewna. To ile drewna zużyjemy zależy w dużej mierze od wielkości pomieszczenia, które chcemy ogrzać oraz od panującej pogody. Zanim podejmiemy decyzję jakie drewno kupimy do palenia w kominku, sprawdźmy czym charakteryzują się poszczególne gatunki drewna.

Ogrzewanie domu kominkiem

Kominki domach jednorodzinnych pełnią głównie funkcję rekreacyjną. W takim przypadku duże ilości energii są marnowane. Zobacz jak wykorzystać ciepło kominka w instalacji grzewczej jako główne lub dodatkowe źródło ciepła.

Ogrzewanie kominkowe – niepowtarzalny klimat i oszczedność

Kominki to ekologiczne i niedrogie rozwiązanie grzewcze. Przy pomocy kominka można ogrzać nawet cały budynek, a także stworzyć niepowtarzalny klimat we wnętrzu.

Płytki na ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe to obecnie dość popularne rozwiązanie ogrzewania pomieszczeń. Aby funkcjonalność ocieplenia wnętrza szła w parze z komfortem użytkowania, należy dobrze się zastanowić, jakim materiałem wykończyć posadzkę na ogrzewaniu podłogowym. Jaki materiał najlepiej przewodzi ciepło i długo je utrzymuje na ogrzewaniu podłogowym?

System sterowania ogrzewaniem

Kompleksowy system sterowania ogrzewaniem przeznaczony jest do pomp ciepła. System sterowania ogrzewaniem umożliwia regulację temperatury w budynku oraz pozwala na sterowanie takimi modułami jak klimatyzacja, dzięki temu w prosty sposób możemy zapewnić komfort grzewczy w pomieszczeniu.

Eelektrownie pionowe i panele fotowoltaiczne

Generatory wiatrowe z pionową osią obrotu VAWT (Vertical Axis Wind Turbine) i panele fotowoltaiczne, służą do wytwarzania energii elektrycznej wykorzystując do tego promienie słoneczne.

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe to bezpieczny i wydajny sposób na ogrzanie domu. Zalety ogrzewania podłogowego jest wiele, a samo ogrzewanie cieszy się dużą popularnością. Ogrzewanie podłogowe ma także wiele zalet, o których wielu z ans nie ma pojęcia. Oprócz ogrzewania pomieszczeń w zimie, ogrzewanie podłogowe może także chłodzić dom podczas upalnego lata.

Przegląd techniczny pompy ciepła

Pompy ciepła mogą pracować nawet przez 25 lat na fabrycznych podzespołach z taką samą wydajnością przez wszystkie lata. Aby pompy ciepła przez cały okres ich użytkowania pracowały tak samo, należy zadbać o regularne przeprowadzanie przeglądów technicznych. Na czym polega przegląd techniczny pompy ciepła i w jaki sposób wpływa on na efektywność pracy systemu grzewczego? Komentuje: Paweł Kocięba-Żabski, prezes Nateo Sp. z o.o.

Zawór bezpieczeństwa

Zawór bezpieczeństwa pełni bardzo ważną rolę w instalacjach centralnego ogrzewania oraz wszelkich instalacji wodnych. Zawór bezpieczeństwa jest elementem wymaganym w każdej instalacji i musi być odpowiednio dobrany. Jak działa zawór bezpieczeństwa i jak dobrać najlepszy z nich?

Pompa do centralnego ogrzewania – jak dobrać odpowiednią?

Instalacja centralnego ogrzewania dostarczająca i utrzymująca ciepło w naszych domach do właściwego działania potrzebuje sprawnej i dobrze dobranej pompy. Pompa do centralnego ogrzewania zagwarantuje dopłynięcie czynnika grzewczego do wszystkich odbiorników ciepła jakim są grzejniki lub instalacje ogrzewania podłogowego. Dowiedzmy się jak dobrać pompę do zamkniętych instalacji centralnego ogrzewania.

Instalacja centralnego ogrzewania – z czego się składa?

Instalacja centralnego ogrzewania jest niezbędna w naszych domach. Zapobiega spadkowi temperatury, ale również jest barierą dla wilgoci z zewnątrz. Instalacja centralnego ogrzewania jako jedna z najbardziej niezbędnych instalacji jest złożona z wielu elementów, których odpowiednia współpraca gwarantuje prawidłową pracę instalacji grzewczej.

Ogrzewanie powietrzne – gdzie można je zastosować?

Ogrzewanie powietrzne – alternatywa dla grzejników i rur. Ogrzewanie powietrzne to metoda ogrzewania pomieszczeń wcale nie droższa od konwencjonalnej, a dużo bardziej estetyczna i wręcz niewidoczna.

Czy warto ogrzewać garaż w domu jednorodzinnym?

Dom z garażem podziemnym – czy należy go ogrzewać i do jakiej temperatury? Decyzja ta będzie miała wpływ na nasze przyszłe rachunki, zarówno gdy zdecydujemy się na ogrzewanie garażu, jak brak ogrzewania. Warto poznać wady i zalety ogrzewania garażów podziemnych.

Jak ogrzewać obiekty wielko-kubaturowe?

Ogrzewanie dużych kubatur jak hale handlowe, magazyny i tunele jest problematyczną sprawą, ze względu na ogromne koszty inwestycyjne oraz eksploatacyjne. Dlatego warto już na etapie projektu wykonać analizę energetyczno-ekonomiczną aby wybrać najlepszy i najtańszy system ogrzewania w świetle wielu lat pracy obiektu. Poznajmy zatem metody ogrzewania tego typu obiektów wraz z krótką charakterystyką stosowanych metod.

Ogrzewanie radiacyjne w salonie

Grzejnik wytwarzający ciepło za pomocą radiacji zawiera w sobie specjalny płyn grzewczy, który równomiernie rozprowadzający ciepło po całym urządzeniu. Grzejniki grzewcze z powodzeniem możemy montować w salonie.

Pompy ciepła a technologie hybrydowe

Pompy ciepła z wykorzystaniem technologii hybrydowych mają zwiększyć wydajność instalacji grzewczych. Technologie hybrydowe łączą różne źródła ciepła, co pozwala osiągnąć efekt synergii.

Pompy ciepła – wydajność

Wydajność pompy ciepła można określić na podstawie pomiarów, które wykonywane są przez programy monitoringowe. Pomiary wydajności pomp ciepła mogą obejmować korzyści ekologiczne, ekonomiczne i energetyczne.

Odwierty pod pompy ciepła – wykonanie

Systemy grzewcze oparte na pompie ciepła wykorzystują energię odnawialną, która pochodzi ze złóż geotermalnych. Aby dotrzeć do złóż geotermalnych, należy wykonać odwierty o głębokości 130 m. Sprawdź, jak prawidłowo wykonać odwierty pod pompę ciepła.

Designerski grzejnik – Weberman

Grzejnik jest najbardziej widocznym elementem instalacji grzewczej. Choć jego głównym zadaniem jest ogrzewanie pomieszczenia, w którym się znajduje, grzejnik może pełnić także funkcję dekoracyjną. Duża oferta grzejników na rynku powoduje, że potencjalny użytkownik ma w czym wybierać.

Ile będzie kosztował kominek w moim domu?

Koszty kominka w domu jednorodzinnym, zależą od rodzaju kominka na jaki się zdecydujemy. Zobacz ile kosztują kominki tradycyjne, kominki z płaszczem wodnym, kominki wolnostojące i biokominki.

Czy kominek może być jedynym źródłem ogrzewaniem domu?

Kominek, czy rozbudowana instalacja grzewcza? Które rozwiązanie będzie lepsze? Kominek może ogrzewać dom, jednak planując budowę domu warto rozważyć także poprowadzenie instalacji c.o.

Czym się kierować przy doborze kominka?

Zakup kominka powinien być dobrze przemyślany. Po pierwsze powinniśmy się zastanowić, do czego będzie służył nam kominek, czy będzie to jedynie element instalacji grzewczej, czy może też część dekoracyjna domu. Zobacz, jakie kryteria należy wziąć pod uwagę podczas zakupu kominka.

Połączenie ogrzewania podłogowego z grzejnikami

Budując dom rozważamy różne sposoby ogrzewania. Zwracamy uwagę na energooszczędność ogrzewania i komfort jaki nam zapewni. Coraz większą popularnością cieszy się ogrzewanie podłogowe, które dobrze współpracuje z oszczędnymi źródłami ciepła. Często jednak podłogówką nie można w pełni zastąpić grzejników. Pozostaje wtedy połączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikami w jedną instalację. Takie rozwiązanie pozwala wykorzystać zalety obu rozwiązań grzewczych i świetnie sprawdzą się w mieszkaniach i w domach jednorodzinnych.

Maty kapilarne – ogrzewanie i chłodzenie płaszczyznowe

Maty kapilarne to chłodzenie i ogrzewanie płaszczyznowe, które można zainstalować w podłodze, na ścianach lub suficie. Dzięki funkcji chłodzenia, mata kapilarna zwiększa komfort snu podczas upalnych nocy.

Czy warto zdecydować się na zestaw solarny?


Wielu producentów instalacji grzewczych ma w swojej ofercie kolektory słoneczne, które wykorzystują energię promieni słonecznych i przetwarzają ją w ciepło. Ta nowoczesna technologia wykorzystuje ciepło promieni słonecznych do ogrzewania wody użytkowej. Choć koszt takiej instalacji nie jest najmniejszy, zwraca się on po kilku latach. Kolektory słoneczne to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym gospodarstwie domowym.

Ogrzewanie wody za pomocą przepływowego ogrzewacza wody


Urządzenia służące do ogrzewania wody użytkowej większości z nas kojarzą się z dużymi rozmiarami. Alternatywą dla kotłów z zasobnikami i bojlerów jest przepływowy ogrzewacz wody, które ma rozmiar paczki cukru.

Kominek we wnętrzu - galeria

Decydując się na kominek, możemy nadać wnętrzu wyjątkowego charakteru. Kominek jest bardzo pożądanym elementem wnętrza. Zwłaszcza w zimowe wieczory, kiedy na dworze jest zimno, możemy cieszyć się jego ciepłem i podziwiać żarzące się palenisko. Decydując się na zakup kominka, powinniśmy zastanowić się jaką będzie on pełnił funkcję: dekoracyjną czy grzewczą. Bowiem, oprócz tradycyjnych kominków z paleniskiem, zdecydować możemy się także na kominek gazowy. Sprawdź, jaki kominek będzie pasować do twojego wnętrza.

Czy pompy ciepła staną się w Polsce popularniejsze?


Pompy ciepła w Polsce są mniej popularne, niż w pozostałych państwach Europy. Wynika to z licznych ograniczeń prawnych, ekonomicznych, a także informacyjnych. W celu spopularyzowania pomp ciepła powstała Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORTPC).

Czy suszarki łazienkowe zwiększają temperaturę w łazience?

Na polskim rynku istnieje wiele rodzajów suszarek łazienkowych, które służą do suszenia ręczników i bielizny. Jednak czy tylko? Otóż, okazuje się, że suszarki łazienkowe oprócz swojej podstawowej funkcji, również świetnie sprawdzają się w roli grzejników. Sprawdź jak w łatwy sposób zwiększyć temperaturę w swojej łazience.

Jakie są warunki gwarancji na pompę ciepła?


Zanim kupimy pompę ciepła, warto dowiedzieć się, jakie są warunki gwarancji. Gwarancja na pompę ciepła zawiera m.in. kryteria, które trzeba spełnić, aby mieć prawo do darmowych napraw pompy ciepła.

Jak uzyskać dofinansowanie na pompę ciepła?


Unia Europejska popiera nowoczesne i ekologiczne rozwiązania. Jednym z nich są pompy ciepła, które wykorzystują odnawialne źródła energii. Dzięki programom unijnym możemy uzyskać dofinansowanie na montaż pompy ciepła.

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła?


By pompa ciepła działała prawidłowo, musi być odpowiednio dopasowana do danego budynku. Wybór odpowiedniego urządzenia jest uzależniony od wielu czynników. Na co zwracać uwagę odpowiada Paweł Kocięba-Żabski, Prezes Nateo Sp. z o.o.

Który podgrzewacz do wody wybrać – na gaz czy na prąd?


Wybór podgrzewacza ciepłej wody użytkowej powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb rodziny i możliwości technicznych dostępnych w budynku. Podgrzewacze na prąd i na gaz posiadają kilka rozwiązań technologicznych.

Jak za pomocą termostatu regulować temperaturę w pomieszczeniu?


Termostat to potoczna nazwa dwustanowego regulatora temperatury. To najprostszy typ regulatora, którego funkcjonowanie opiera się na zasadzie grzeje – nie grzeje. Termostat ma też dwa progi zadziałania w pętli histerezy. Oznacza to, że działa np. w temperaturze 20–22 stopni Celsjusza – załącza się przy temperaturze 20 stopni, a wyłącza przy 22 stopniach C.

Na co zwrócić uwagę podczas kupowania grzejnika?

Zakup grzejnika. Do wyboru mamy szeroką gamę urządzeń grzewczych, takich jak grzejniki elektryczne lub dmuchawy. Kiedy planujemy samodzielny zakup grzejnika, musimy wiedzieć, jakie parametry techniczne muszą spełniać grzejniki. Posiadając taką wiedzę, możemy dokonać wyboru technologii wykonania grzejnika. Następnym krokiem jest wybór estetyczny. Grzejnik może być urządzeniem grzewczym albo wpisywać się w projekt dekoratora wnętrz lub nasz własną wizję wystroju pomieszczenia.

Pasywne i aktywne pompy ciepła – różnice


Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie systemu grzewczego z pompą ciepła, który ogrzewa obiekt, a jednocześnie umożliwia jego schładzanie. Wyróżniamy dwa typy chłodzenia pompą ciepła: pasywne i aktywne. Jaka jest między nimi różnica?

Ile kosztuje pompa ciepła?


Montaż pompy ciepła to jedna z metod ogrzewania domu energią odnawialną, czyli taką, za którą nie musimy płacić. Jakie są koszty instalacji pompy ciepła w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych?

Jak połączyć domową pompę ciepła z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej?


Coraz tańsze systemy pomp ciepła pozwalają szerszemu gronu odbiorców na inwestycję w ekologiczne rozwiązania. Pompy ciepła zasilające urządzenia grzewcze najczęściej spotykamy w instalacjach domowych. Są to instalacje grzejnikowe, ogrzewania podłogowego oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Ekoenergia, czyli jak pozyskać energię słoneczną?

Kolektory słoneczne to obecnie jedne z najczęstszych inwestycji w domach, w których liczy się oszczędzanie i ekologia. Dzięki solarom pozyskujemy energię słoneczną, którą możemy wykorzystać do ogrzania domu, czy wody. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w miejscach, gdzie wykorzystuje się dużo energii przez cały rok.

Jak wybrać zasobnik c.w.u?

Idealny zbiornik ciepłej wody użytkowej powinien być na tyle duży aby nigdy nie zabrakło nam ciepłej wody. Ponadto, powinien być wykonany z niezniszczalnych materiałów oraz być dostosowany do doprowadzenia całego ciepła z wszystkich urządzeń grzewczych znajdujących się w domu. Ściany zbiornika powinny być dobrze zaizolowane, tak aby nie tracił on zgromadzonego w nim ciepła.

Jak ogrzać dom za pomocą pompy ciepła?

Już na etapie projektowania swojego domu, musimy podjąć decyzję jaki zastosujemy system ogrzewania. W ostatnim czasie, tradycyjne systemy grzewcze coraz częściej zastępują pompy ciepła. Czy warto zdecydować się na taką inwestycję?

Jak ogrzać dom energią odnawialną?

Energia odnawialna to taka, za którą nie musimy płacić. Rozwiązaniem jest montaż pompy ciepła, która pozwoli nam wytworzyć tego rodzaju energię. Jaki jest koszt takiego przedsięwzięcia?

REKLAMA