REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Instalacja elektryczna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w domu?


Najlepszym sposobem ograniczenia zużycia energii elektrycznej jest rozsądne jej używanie. Niewskazane jest np. ciągłe palenie światła w dzień lub zostawianie telewizora w trybie stand by. W racjonalnym gospodarowaniu energią, pomóc może nam m.in. widza o tym ile energii zużywają poszczególne urządzenia w domu.

Zarzut nielegalnego poboru energii – jakie mam prawa?

W niniejszym artykule przedstawiono kilka porad dotyczących sytuacji, w której znalazł się niesłusznie oskarżony o nielegalny pobór odbiorca energii elektrycznej. Podjęcie kilku podstawowych kroków może przyspieszyć wyjaśnienie spornej sytuacji, gdy odbiorca świadomy jest swoich praw i obowiązków.

Jak powinna wyglądać ergonomiczna przestrzeń pokoju hotelowego?

Ergonomiczna przestrzeń pokoju hotelowego polega na prawidłowym rozmieszczeniu mebli i elementów wyposażenia wnętrza tak by spełniały one potrzeby i zaspokajała gusta jak największej liczby hotelowych gości. Właściwa ergonomia obejmuje również rozmieszczenie gniazdek elektrycznych w pokoju hotelowym.

Czym jest inteligentny budynek?


Inteligentny budynek to dom, w który automatyzację wykonano w taki sposób aby budynek sam obniżył temperaturę w pokojach, kiedy jest za gorąco, wyłączy sprzęt elektroniczny, a w razie potrzeby sam zasunął rolety w oknach po wyjściu domowników.

REKLAMA

Instalacje domowe po powodzi

Jak chronić instalacje: elektryczną, gazową, grzewczą, kanalizacyjną i telefoniczną przed i po powodzi? Z kim należy się skontaktować przed uruchomieniem poszczególnych instalacji? Pamiętajmy, że po powodzi nie powinniśmy korzystać z żadnych instalacji, zanim nie sprawdzą ich specjaliści.

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym?


Dom to miejsce bezpieczne i taka też przede wszystkim musi być instalacja elektryczna. Musimy więc zadbać o bezpieczeństwo domowników, zwierząt ale także o sam budynek i urządzenia będące na wyposażeniu.

Jak zabezpieczyć instalację elektryczną?

W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez elektryczności. Jednak prąd może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Dlatego też szczególną uwagę powinnyśmy zwrócić na to, by nasze instalacja elektryczna była odpowiednio zabezpieczona.

Dlaczego „różnicówka” często wyłącza bez wyraźnej przyczyny?


W praktyce popełnianych jest wiele błędów przy doborze instalacji oraz eksploatacji wyłączników różnicowoprądowych, które są przyczyną ich niepożądanego zadziałania. W tym artykule przybliżono podstawowe błędy, które mogą skutkować wyzwoleniem różnicówki.

REKLAMA

Nowoczesne instalacje – rozwiązania modułowe


Podczas zakupu kontaktów czy gniazdek elektrycznych często sięgamy do najprostsze wzory. Wiele firm produkujących osprzęt instalacyjny posiada swoje katalogi ukazujące ich bardzo bogatą ofertę. Na rynku dostępne są kontakty i gniazdka o różnych kolorach i kształtach, wykonane z przeróżnych materiałów. Możemy kupić oddzielnie ramki, klawisze oraz złącza. Dzięki temu w prosty sposób możemy tworzyć różne zestawienia, zarówno pod względem kolorystycznym jak i użytkowym.

Okresowa kontrola stanu technicznego budynku – o czym i kiedy należy pamiętać?


Kontrola stanu technicznego służy przede wszystkim bezpieczeństwu mieszkańców. Według przepisów prawa budowlanego za taką kontrolę odpowiedzialny jest właściciel budynku lub jego zarządca (art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane). Niektóre kontrole muszą być wykonywane corocznie, inne co pięć lat.

Ściemniacz czy tradycyjny wyłącznik?


Ściemniacze są jedną z opcji, która pojawia się przy wyborze tradycyjnych włączników. Oprócz funkcji włączania i wyłączania światła umożliwiają regulację jego natężenia w zależności od naszych potrzeb.

Jak wybrać gniazdko elektryczne?


Na rynku dostępny jest bardzo duży wybór różnego rodzaju gniazdek elektrycznych nazywanych potocznie „kontaktami”. Przymierzając się do zakupu, wystarczy nieco zagłębić się w powszechnie dostępne oferty, aby zdać sobie sprawę, że wybór odpowiedniego gniazdka, wcale nie jest taki prosty.

Jak znaleźć dobrego elektryka?


Często nie działająca poprawne instalacje elektryczna, nie oznacza końca naszych problemów. Prawdziwym wyzwaniem okazuje się znalezienie odpowiedniego fachowca, który ją naprawi. Dobry elektryk powinien mieć uprawnienia, być nie drogi oraz posiadać niezbędną wiedzę do jej naprawy.

Czy stosować wyłączniki różnicowoprądowe?


Wyłącznik różnicowoprądowy stanowi skuteczny środek w zapobieganiu porażeniom prądem elektrycznym. To prosta idea, łatwa w zastosowaniu, zalecana w aktach normatywnych przez specjalistów. A jeżeli ktoś nie jest jeszcze przekonany…

Czym jest i jak działa wyłącznik różnicowoprądowy?


Wyłączniki różnicowoprądowe to element systemu ochrony przeciwporażeniowej bazujący na podstawowych prawach fizycznych, ale nie dajmy się zwieść! Nie jedną osobę „przerosła” jego rola w instalacji elektrycznej.

Kto jest uprawniony do prac przy instalacjach elektrycznych?


Prace przy urządzeniach i instalacjach elektrycznych powinny być wykonywane przez osoby do tego uprawnione. To od doświadczenia i wiedzy tych osób zależy bezpieczeństwo użytkowników oraz zwierząt znajdujących się w pobliżu tych urządzeń, a więc bezpieczeństwo każdego z nas.

Kto jest odpowiedzialny za stan techniczny instalacji elektrycznej?

Odbiorca energii elektrycznej jest odpowiedzialny za stan techniczny użytkowanej przez siebie instalacji elektrycznej w wyznaczonych granicach eksploatacji, a także za jej wpływ na instalacje innych odbiorców oraz sieć zasilającą dostawcy energii elektrycznej.

Jak naprawiać instalację elektryczną?


Instalacje elektryczna bezpieczna jest tylko wtedy, kiedy z niej prawidłowo korzystamy, oraz kiedy należycie dbamy o jej stan techniczny np. wykonując okresowe przeglądy.

Jakie elementy powinien zawierać projekt instalacji elektrycznej?


Budując dom, oprócz projektów budowlanych spotykamy się także z projektami instalacyjnymi. Są to m. in.: projekt instalacji kanalizacyjnej, wentylacji oraz instalacji elektrycznej.

Bezpieczniki jako jeden z elementów instalacji elektrycznej

Nieodłącznym elementem instalacji elektrycznej są bezpieczniki. Jest to chyba najbardziej „popularny” element instalacji, który odwiedzamy zawsze, kiedy nie mamy zasilania lub oświetlenia. Właściwie dobrane bezpieczniki ochronią nas nie tylko przed pożarem, ale i są zapewnieniem właściwie zabezpieczonej instalacji elektrycznej.

5 podstawowych błędów popełnianych podczas wykonywania instalacji elektrycznej


Błędy w instalacji elektrycznej to nie tylko problemy z jej działaniem lub brak prądu. Problemem może być także działająca, lecz źle zaprojektowana instalacja, gdzie problemem okazuje się np. zbyt mała ilość gniazdek elektrycznych lub niedoświetlone pomieszczenia.

Jakie mamy rodzaje instalacji elektrycznych w domu jednorodzinnym?


Instalacja elektryczna tak samo jak i wodna, kanalizacyjna czy gazowa jest stałym elementem domu jednorodzinnego. Wyróżniamy następujące instalacje elektryczne: wtynkową, podtynkową i nadtynkową.

Jakie oświetlenie w ogrodzie?

Aby nasz ogród zachwycał także nocą, warto pomyśleć o zainstalowaniu oświetlenia. Jest ono nie tylko dekoracją, przemieniającą nasz ogród w miejsce magiczne,ale spełnia także funkcję praktyczną (należy zadbać by ścieżki schody i pojedyncze stopnie dla naszego bezpieczeństwa,były widoczne nocą).

Jak zadbać o dobre oświetlenie?

Odpowiednie oświetlenie we wnętrzach jest bardzo istotne nie tylko ze względu na funkcjonalność i estetykę mieszkania, ale też zdrowie oczu oraz ogólne dobre samopoczucie. Światło jest bowiem jednym z tych bodźców, które ludzie odbierają najmocniej, co szczególnie odczuć można jesienią i zimą, gdy brak jest światła naturalnego.

Co zrobić, gdy zapali się kontrolka braku ładowania akumulatora?

Z uwagi na to, że w samochodzie występuje spore zużycie energii elektrycznej, zwłaszcza podczas jazdy z włączonymi światłami, nie wolno lekceważyć objawów braku ładowania akumulatora. Podpowiadamy, co należy zrobić, jeśli zapali się kontrolka braku ładowania akumulatora.

Jak zamontować ściemniacz?

Ściemniacz zamiast zwykłego wyłącznika światła przy żyrandolu jest dobrym rozwiązaniem w kilku sytuacjach. Po pierwsze nie wszystkie żyrandole – w zależności od ilości żarówek, można podłączyć w układzie wszystkie lub część świecących żarówek. Drugim powodem, dla którego warto zainstalować ściemniacz jest estetyka.

Jak wymienić gniazdko i wtyczkę?

Gniazdko elektryczne to równie podstawowy element domowej instalacji elektrycznej co wyłącznik lub ściemniacz. Zatem jego wymiana niewiele odbiega od wymiany tych elementów i można ja wykonać samemu.

Jak i kiedy wymienić wyłącznik elektryczny?

Powodem, dla którego musisz wykonać wymianę włącznika elektrycznego może być uszkodzenie włącznika. Nie wszystkie awarie, których efektem jest brak prądu wymagają wymiany wyłącznika. Niektóre są bardzo proste do usunięcia, w przypadku trudniejszych – będzie Ci potrzebna fachowa pomoc.

Drobne naprawy instalacji elektrycznej

Przeciążenie i zwarcie to najczęstsze usterki domowej instalacji elektrycznej. W ich wyniku następuje przerwa w dostawie prądu, która chroni sieć przed zapaleniem się, a dom przed pożarem.

Czy można zastąpić elektryka?

Prace remontowe, a nawet usuwanie drobnych usterek w zakresie instalacji elektrycznej może być niebezpieczne dla laika.

Jak zamontować szynę oświetleniową?

Szyny oświetleniowe pozwalają doświetlić zacienione części pomieszczenia bądź skupić światło w wybranym miejscu. Są one również dobrym sposobem na szybką zmianę aranżacji wnętrza.

Ile mocy potrzebuje dom?

Korzystasz ze zmywarki, telewizora, radia, dwóch komputerów, mikrofalówki? A może wystarczy Ci lodówka, pralka i czajnik bezprzewodowy? Pytania wydawałoby się prozaiczne, ale musisz się nad nimi dobrze zastanowić, ponieważ są to niezbędne informacje dla obliczenia zapotrzebowania na moc Twojego domu.

Światło przed domem

Sposobów na oświetlenie wejścia do domu jest bardzo wiele. Wyboru najlepiej dokonać już na etapie projektowania. Wtedy najwygodniej przygotować odpowiednie przewody i kable.

Oświetlenie – ważne uwarunkowania

Projektując dom i decydując się na jego usytuowanie na działce budowlanej należy wziąć pod uwagę przepisy dotyczące oświetlenia pomieszczeń.

Jak układać przewody elektryczne?

Przewody należy układać ortogonalnie w sposób uniemożliwiający ich późniejsze, w sytuacji remontu, uszkodzenie np. podczas wymiany drzwi.

Kilka słów o oświetleniu

Właściwe oświetlenie jest jednym z zasadniczych aspektów funkcjonalnych mieszkania. Oprócz aspektów umożliwiających wydłużenie efektywnego czasu pracy ma również walory dekoracyjne i wpływ na subiektywne postrzeganie przez nas temperatury pomieszczenia.

Właściwa instalacja elektryczna

Wstępnie zaplanowaną, po konsultacji z elektrykiem , instalację należy podzielić na obwody dostarczające energię do punktów oświetleniowych oraz gniazd zasilania.

REKLAMA