REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Instalacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy przejściowa nadwyżka energii wytworzona przez instalację fotowoltaiczną stanowi przychód podlegający opodatkowaniu CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że wartość całej wprowadzonej do sieci energii elektrycznej w danym okresie miesięcznym stanowi przychód podatkowy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT).

Jaką stawkę ryczałtu powinna zastosować firma naprawiająca statki dla świadczonych przez siebie usług?

Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że firma specjalizująca się w naprawie, konserwacji statków oraz instalacjach elektrycznych powinna stosować stawkę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynoszącą 8,5%, a nie 5,5%, jak przypuszczał wnioskodawca.

Czy przedsiębiorca może odliczyć VAT od kosztów nakładów na instalację?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że brak powiązania pomiędzy zakupionymi towarami/usługami, a opodatkowaną sprzedażą oznacza utratę prawa do odliczenia VAT.

Czy Gmina ma prawo obniżyć kwotę podatku należnego od faktur otrzymanych od wykonawców?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, dotyczącą możliwości obniżenia podatku należnego przez Gminę - organ potwierdził, że Gmina ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z faktur otrzymanych od wykonawców, którzy realizowali roboty dotyczące budowy kanalizacji sanitarnej w Gminie, jak i faktur otrzymanych od wykonawców, którzy będą prowadzić roboty, dotyczące budowy komory pomiaru przepływu ścieków w miejscowości wraz z zasilaniem energetycznym w ramach zadania.

REKLAMA

Czy zakup instalacji fotowoltaicznej dla przedszkola jest zwolniony z podatku?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdza, że wydatki poniesione na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych nie mogą korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nie spełniają warunku niezbędności (do prowadzenia szkoły), o którym mowa w art. 21 ust. 7 pkt 1 ustawy.

„Mój Prąd 4.0.”. Ponad 20 tys. dotacji z NFOŚiGW na fotowoltaikę

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił kolejny, czwarty już nabór wniosków dla osób fizycznych w programie „Mój Prąd”.

Stawka 8% VAT w budownictwie mieszkaniowym - dostawa i montaż osprzętu elektroinstalacyjnego

Stawka 8% VAT w budownictwie mieszkaniowym. Dostawa i montaż osprzętu elektroinstalacyjnego w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 300 m2, które stanowią budynki mieszkalne sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w grupowaniu PKOB 1110 stanowią usługę modernizacji obiektu budowlanego zaliczanego do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym i w konsekwencji podlegają opodatkowaniu wg stawki podatku od towarów i usług w wysokości 8% na podstawie art. 41 ust. 2 w zw. z art. 41 ust. 12 oraz art. 146aa ust. 1 pkt 2 i ust. 1a ustawy o VAT. Warunkiem zastosowania 8% stawki VAT, na podstawie art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, jest spełnienie dwóch przesłanek. Po pierwsze zakres wykonywanych czynności musi dotyczyć dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji, przebudowy lub robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budowlanych lub ich części. Po drugie, obiekty budowlane lub ich części, których dotyczą ww. czynności, muszą być zaliczane do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że transakcja nie może korzystać z preferencyjnej, 8% stawki podatku. Tak wynika z wiążącej informacji stawkowej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 października 2021 r.

Granice opodatkowania budynku w podatku od nieruchomości

Budynek jako przedmiot opodatkowania podatkiem do nieruchomości to „obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach”.

REKLAMA

REKLAMA