REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Inne formy zatrudnienia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Praca natychmiastowa: Ile zaoszczędzi firma, która stałą kadrę uzupełni pracownikami z aplikacji

Pracownik sklepu zatrudniony przez nowatorską aplikację może kosztować firmę 19% mniej niż osoba na etacie. Wykonuje identyczne obowiązki, ale pracuje tylko wtedy, kiedy istnieje taka potrzeba. Do tego zarabia więcej i jest zmotywowany do pracy w ramach elastycznego grafiku. 

Nietypowe formy zatrudnienia – zalety i wady

Na zagadnieniach związanych z pracą platformową, jej zaletach, wadach i problemach z nią związanych skoncentrował się zastępca Głównego Inspektora Pracy Dariusz Mińkowski w swoim wystąpieniu podczas V Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej z cyklu „Nietypowe stosunki zatrudnienia”.

Jakie są nowoczesne formy zatrudnienia w 2021 r.?

Nowoczesne formy zatrudnienia w 2021 r. sprowadzają się do pracy czasowej. Należą do nich praca tymczasowa, B2B, outsourcing i projekty interimowe. Jakie są ich zalety?

Czy sztuczna inteligencja zastąpić doradców finansowych? Robodoradztwo wymaga zmian przepisów

Polski nadzorca finansowy, jako jeden z pierwszych w krajach Unii Europejskiej, opracował stanowisko dotyczące robodoradztwa. Takie działania wspierają stosowanie sztucznej inteligencji w procesie usług doradztwa inwestycyjnego. Choć robotyzacja zmniejsza koszty i zwiększa wydajność, konieczne są odpowiednie regulacje. Jednym z wyzwań jest zabezpieczenie prawne odpowiedzialności za szkody, które mogą powstać w związku z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Dlaczego pracownicy odchodzą czyli powody zmiany pracy

Dlaczego pracownicy odchodzą z pracy? Najczęstszym powodem zmiany pracy jest chęć zdobycia wyższego wynagrodzenia. Sytuacja na rynku pracy zmieniła się jednak pod wpływem epidemii koronawirusa. Na co teraz zwracają uwagę przy wyborze pracodawcy?

Elastyczne formy zatrudnienia w Polsce i na świecie

Żeby sprostać wyzwaniom nowoczesności i sprawnie funkcjonować w zglobalizowanym świecie, przedsiębiorstwo musi stale reagować na zmieniające się potrzeby rynkowe, jednocześnie nie zapominając o tym, że głównym celem jego działania jest maksymalizacja zysków. Elastyczne formy zatrudnienia mogą stanowić odpowiedź na stale dokonujące się przeobrażenia na rynku pracy, a i pozwalają zmniejszyć koszty funkcjonowania firmy. Jak wykorzystuje się je w Polsce i na świecie? Które rozwiązania stosowane są najczęściej?

Ustawa o zatrudnieniu wspomaganym – osoby uprawnione i procedura

Projekt ustawy o zatrudnieniu wspomaganym dotyczy osób niepełnosprawnych biernych zawodowo. Zatrudnienie wspomagane będzie polegało na przydzieleniu trenera pracy do niepełnosprawnego narażonego na wykluczenie z rynku pracy. Trener ma na celu wsparcie w znalezieniu i utrzymaniu pracy. Jaka jest procedura zatrudnienia wspomaganego?

Praca tymczasowa - jaka jest jej przyszłość?

Z każdym kwartałem maleje liczba pracowników tymczasowych. Jednak, zdaniem ekspertów, praca tymczasowa w dalszym ciągu będzie funkcjonować, ponieważ polski biznes potrzebuje elastycznych form zatrudnienia.

REKLAMA

Zakaz dyskryminacji telepracowników

Telepracownik to pracownik wykonujący pracę zdalnie i przekazujący jej wyniki za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Kodeks pracy przewiduje dla telepracownika mechanizm szczególnej ochrony. Warto wiedzieć, jakie uprawnienia przysługują telepracownikowi.

Wyjazd do pracy za granicą – jaką formę zatrudnienia wybrać?

Oferty pracy za granicą wciąż charakteryzują się wyższymi zarobkami niż te osiągane w Polsce, stąd liczba Polaków decydujących się na wyjazd nie maleje. Istnieje wiele sposobów na podjęcie pracy poza krajem, ale jak wybrać ten najlepszy?

Koniec zatrudniania na tzw. śmieciówkach i wymiar urlopu równy dla wszystkich?

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy przyjęła w połowie marca 2018 r. projekt nowego Kodeksu pracy oraz Kodeksu zbiorowego prawa pracy. Komisja zaproponowała duże zmiany, które dotkną zarówno pracowników jak i pracodawców. Propozycje zakładają m.in. likwidację tzw. śmieciówek, tj. zatrudniania na umowach cywilnoprawnych, powstanie mini formy telepracy, czyli pracy z domu,. Pełny wymiar urlopu (26 dni w roku) ma przysługiwać wszystkim, bez względu na staż pracy. Nie są to jednak ostateczne projekty, bo Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada, że zgłosi do nich swoje uwagi i ew. nowe pomysły.

Zmiany w zatrudnianiu pracowników tymczasowych od 1 czerwca 2017 r.

Obowiązujące od początku czerwca 2017 roku zmiany mają charakter rewolucyjny i kompleksowy. Pojawiają się nowe obowiązki dla pracodawców użytkowników i agencji pracy tymczasowej, pracownicy tymczasowi zyskują uprawnienia, które wcześniej ich nie dotyczyły. Zobaczmy, punkt po punkcie, co dokładnie ulega zmianie.

Wyższa kwota ryczałtu dla przedsiębiorcy zatrudniającego więźnia

Podwyższenie kwoty ryczałtu przysługującego przedsiębiorcy z tytułu zatrudnienia osoby pozbawionej wolności - przewiduje nowelizacja przepisów, którą przyjął Sejm. Jest to kolejna zmiana będąca realizacją programu pracy więźniów.

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców od 2018 roku

14 marca 2017 roku rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw, który ma m.in. na celu wprowadzenie od 1 stycznia 2018 roku zmian w zatrudnianiu cudzoziemców do wykonywania pracy sezonowej i krótkoterminowej w Polsce.

Praca na zastępstwo

Sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami, a to oznacza, że pracodawcy już teraz poszukują pracowników na zastępstwo. Jakie korzyści ze sobą niesie ten rodzaj zatrudnienia?

Oskładkowaniu umów zlecenia od 2016 r.

Od 2016 r. obowiązują przepisy odnoszące się do oskładkowania umów zlecenia. Zmiany te wynikają z nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Sprawdź jak w 2016 r. będą oskładkowane umowy zlecenia.

Mikołajem się nie jest, Mikołajem się bywa, czyli o zatrudnieniu w Święta

O Mikołajach i innych możliwościach zarobienia (dorobienia) przy okazji Świąt pisze Marek Jurkiewicz, dyrektor serwisu InfoPraca.

Zalecenia dotyczące jakości staży

Partnerzy społeczni przygotowują dokument zawierający zalecenia dotyczące jakości staży. Inspiracją mają być Polskie Ramy Jakości Staży, które zostały opracowane i przyjęte przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami.

Zawieranie umów cywilnoprawnych – korzyści dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy chętniej zawierają umowy o dzieło czy zlecenie, niż nawiązują stosunek pracy z pracownikami. Wynika to z konieczności redukcji kosztów w firmie. Umowy cywilnoprawne dają bowiem przedsiębiorcom sporo korzyści, nie generując nadmiernych kosztów.

Czy warto zatrudnić bezrobotnego

Nowe formy wsparcia dla pracodawców zatrudniających osoby bezrobotne przewidują różne okresy obligatoryjnego zatrudnienia bezrobotnego i różną wysokość dofinansowania z tego tytułu. Dla porównania ich opłacalności pracodawca może przeliczyć wysokość wsparcia przypadającą na jeden miesiąc takiego zatrudnienia. Dokonując zestawienia instrumentów rynku pracy okazuje się, że najkorzystniejszą formą pomocy jest grant na telepracę, a najmniej korzystną – bon stażowy.

Zbyt wiele osób pracuje na umowach cywilnoprawnych

Coraz więcej firm zatrudnia osoby na podstawie umów zlecenie bądź dzieło. A to oznacza niższe niż minimalne przyszłe emerytury dla tych osób. To również wiąże się z dopłatami państwa. W efekcie system emerytalny przestanie się bilansować.

Praca tymczasowa jako wakacyjna forma zatrudnienia

Praca tymczasowa i sezonowa to formy zatrudnienia, które w trakcie wakacji cieszą się największym zainteresowaniem, zarówno ze strony pracodawców jak i pracowników. Nietypowe formy zatrudniania na okres wakacyjny zostały dokładnie uregulowane m.in. w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Umowa projektowa jako nowy typ umowy o pracę

Umowa projektowa, indywidualny czas pracy, jednolity system emerytalny dla wszystkich grup zawodowych – to tylko niektóre propozycje wynikające z raportu "Konkurencyjna Polska: jak awansować w światowej lidze gospodarczej?"

Korzyści z zatrudnienia na praktykę absolwencką

Przedsiębiorcy coraz chętniej szukają osób do pracy z jednoczesnym zmniejszeniem kosztów zatrudnienia. Najczęściej poszukują praktykantów bądź absolwentów. Umowa absolwencka pozwana zdobyć pracownika, bez konieczności wypłacania mu wynagrodzenia, a absolwentowi pozwala znaleźć niezbędne doświadczenie. Dla obu stron umowa ta jest korzystna.

Zatrudnienie niani 2014

Przedmiotem „Narady rodzinnej” były zasady zatrudniania niani w 2014 roku. Kim jest niania i kto ją zatrudnia? Kto płaci podatek i składki w przypadku zatrudnienia niani? Poniżej poradnik, jak zatrudnić nianię w 2014 roku.

Umowa uaktywniająca niani

Umowa uaktywniająca zawierana jest między nianią a rodzicami dziecka w formie pisemnej. Jej zaletą jest opłacanie przez ZUS składek ubezpieczeniowych po zgłoszeniu niani do ubezpieczeń. Jakie warunki należy spełnić w tym celu?

Telepraca - konieczne zmiany

W ciągu najbliższych miesięcy pracodawcy i związkowcy chcą przygotować rozwiązania, które zachęciłyby do stosowania telepracy, a jednocześnie były atrakcyjne dla pracowników. Konfederacja Lewiatan uważa, że w pierwszej kolejności trzeba uregulować kwestie bezpieczeństwa pracy. Zmiany w konstrukcji telepracy są więc konieczne.

Czy zatrudnienie w formie telepracy się opłaca?

Świadczenie pracy w formie telepracy zostało wprowadzone do regulacji kodeksu pracy w 2007 r. Telepraca staje się coraz popularniejsza. Jakie prawa ma telepracownik? Jakie obowiązki ma pracodawca wobec telepracownika?

Dobre prognozy zatrudnienia

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło prognozy dotyczące zatrudnienia i przeciwdziałania bezrobociu. Wynika z nich, iż w II kwartale 2014 r. są one najlepsze od dwóch lat.

Grant na telepracę – co warto wiedzieć

Grant na telepracę to instrument finansowego wsparcia dla pracodawców i bezrobotnych, który będzie dostępny od 2014 roku. Kto i po spełnieniu jakich warunków może uzyskać grant na telepracę?

Kontrakt menedżerski czy umowa o pracę?

Kontrakt menedżerski to alternatywna dla umowy o pracę forma zatrudnienia. Dotyczy głównie członków kadry kierowniczej i zarządzających. Nie gwarantuje minimalnego wynagrodzenia ani prawa do płatnych urlopów. Czym kontrakt menedżerski różni się od umowy o pracę? Kiedy i dlaczego warto się na niego zdecydować?

Jak zatrudnić pracownika tymczasowego?

Coraz częściej pracodawcy decydują się na zatrudnianie pracowników tymczasowych za pomocą agencji pracy tymczasowej. Większe zainteresowanie taką formą zatrudnienia wiąże się z jej specyfiką. O czym powinni wiedzieć pracodawcy zatrudniając pracowników tymczasowych?

Jak zatrudnić nianię na umowie uaktywniającej?

Aby zatrudnić nianię należy zawrzeć umowę uaktywniającą, w której stronami będzie niania, rodzice bądź samotny rodzic. Jaka jest forma takiej umowy? Jakie elementy powinna zawierać?

Urzędy pracy na nowych zasadach

Nowe zasady funkcjonowania urzędów pracy w 2014 roku zakłada przygotowana przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej i przyjęta 10 kwietnia 2014 roku przez Senat reforma. Nowe zasady działania urzędów pracy obejmą m.in.: wprowadzenie nowych instrumentów wsparcia, profilowanie pomocy dla bezrobotnych oraz wynagradzanie pracowników urzędów pracy za osiągane wyniki.

Wirtualny asystent - modna praca chałupnicza w domu

Intryguje Cię praca chałupnicza w domu? Jesteś osobą kreatywną, lubiącą wyzwania i potrafiącą samodzielnie organizować sobie czas pracy? Jeśli tak, to praca wirtualnego asystenta może być idealnym zajęciem dla Ciebie. Wiek i umiejętności informatyczne nie grają roli, liczy się jedynie profesjonalizm, a korzyści ekonomiczne mogą być zadowalające.

Podanie fałszywych informacji przyczyną zwolnienia pracownika

Jednym z praw pracodawcy jest wypowiedzenie umowy pracownikowi, który podczas rekrutacji podał fałszywe informacje np. o swoim stanie zdrowia, co uniemożliwia mu zajmowanie określonego stanowiska.

Animator czasu wolnego - praca marzeń?

Jesteś studentem i myślisz sobie: „Po sesji będę miał masę wolnego. Fajnie by było gdzieś pojechać”, po czym markotniejesz, patrząc na braki finansowe na koncie. A co, jeśli Ci powiem, że możesz i gdzieś wyjechać, w dodatku jeszcze na tym zarobić?

Zatrudnienie członków zarządu w spółkach, w których są wspólnikami

Zatrudnianie członków zarządu, będących jednocześnie wspólnikami spółki jest dość często spotykaną praktyką. Jednak w pewnych stanach faktycznych zatrudnienie członków w oparciu o umowę o pracę może zostać zakwestionowane przez ZUS i Sądy.

Jak zatrudnić pracownika w święta?

Zgodnie z Kodeksem pracy praca w święta w placówkach handlowych jest niedozwolona. W dzień świąteczny sklep może być otwarty, jeżeli sprzedaż jest prowadzona przez jego właściciela lub osobę zatrudnioną na umowę zlecenia lub umowę o dzieło.

Zezwolenia na pracę dla cudzoziemców w Polsce 2012 / 2013

Zezwolenie na pracę wydawane jest przez wojewodę właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu powierzającego, bądź ze względu na siedzibę podmiotu, do którego cudzoziemiec jest delegowany. Zezwolenie wydawane jest wyłącznie na pisemny wniosek podmiotu, który chce powierzyć pracę cudzoziemcowi.

Cudzoziemcy z wyższymi kwalifikacjami nie muszą mieć zezwolenia na pracę

Przepisy ustawy z dnia 27 kwietnia 2012 roku o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wskazują kolejną grupę osób, które mogą pracować w Polsce bez konieczności uzyskiwania zezwolenia na pracę.

Zatrudnianie cudzoziemców 2012 – wysokie kary za nielegalnie przebywających w Polsce

Od 21 lipca obowiązuje ustawa z 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 6 lipca 2012 r., poz. 769). Nakłada ona nowe obowiązki (także nowe kary) na przedsiębiorców zatrudniających cudzoziemców z tzw. państw trzecich (czyli spoza UE i innych państw EOG oraz Szwajcarii).

Firmy przestały zatrudniać

Rynek pracy nie rozwija się pomimo trwającego EURO 2012 oraz rozpoczęcia sezonu prac wakacyjnych. Firmy nie tworzą nowych miejsc pracy.

Abolicja dla cudzoziemców - wnioski tylko do 2 lipca 2012 r.

Wielu przedsiębiorców zatrudnia cudzoziemców, nie zawsze jednak legalnie. Przeszkodą dla legalnego zatrudnienia cudzoziemca jest najczęściej jego nielegalny pobyt w Polsce. Warto więc przypomnieć, że od 1 stycznia 2012 r. obowiązują przepisy ustawy o zalegalizowaniu pobytu niektórych cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa ta wprowadziła abolicję dla cudzoziemców.

Twoja pierwsza praca z EURES-em

21 maja 2012 r. wystartował projekt pilotażowy Komisji Europejskiej „Twoja pierwsza praca z EURES-em”. Program ten ma na celu pomoc młodym ludziom w znalezieniu pracy w innym państwie UE – na początek ma doprowadzić do zatrudnienia 5 000 osób. Cztery wstępnie wybrane służby zatrudnienia z Niemiec, Hiszpanii, Danii i Włochy będą pomagać młodym osobom w poszukiwaniu pracy w państwach członkowskich innych niż ich własne państwa.

Praca na etat a umowa zlecenia

Czy pracodawca może z własnym pracownikiem podpisać dodatkową umowę zlecenia obok umowy o pracę? Jaki musi być zakres obowiązków pracownika aby mógł otrzymać równocześnie obie umowy?

Komisja Europejska walczy z bezrobociem w UE

18 kwietnia 2012 r. Komisja Europejska ogłosiła szereg konkretnych propozycji służących tworzeniu miejsc pracy w państwach UE. To reakcja KE na rekordowe poziomy bezrobocia w UE i niekorzystne prognozy gospodarcze na nadchodzące miesiące.

Elastyczne formy zatrudniania pracowników

Flexicurity, czyli stosowanie elastycznych form organizacji i czasu pracy to odpowiedź na zapotrzebowanie współczesnego rynku pracy. Koncepcja ta umożliwia efektywne i świadome zarządzanie firmą, stanowi narzędzie walki z bezrobociem, może być także pomocna w czasie kryzysu.

Praca tymczasowa coraz bardziej popularna

Blisko 40% osób uważa pracę tymczasową jako wygodną formę zatrudnienia, natomiast aż 60% pracowników tymczasowych nie odczuwa żadnych negatywnych przejawów złego traktowania ze względu na fakt tymczasowego zatrudnienia. Takie są wyniki badania przeprowadzonego przez firmę Start People.

Telepraca sposobem na kryzys

Pracodawcy w dobie kryzysu zastanawiają się jak racjonalnie obniżyć koszty funkcjonowania swoich firm. Czy zatrudnianie pracowników w formie telepracy jest korzystne dla pracodawcy? Jakie skutki zatrudnienia jako telepracownika stoją po stronie zatrudnianego?

REKLAMA