REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Biorąc pod uwagę obecną średnią długość dalszego trwania życia zgodnie z obowiązującymi od 1 kwietnia 2025 roku tablicami w tym zakresie, która dla 65 latka wynosi obecnie 220 miesięcy, możliwa jest ocena znaczenia wielkości kapitału zgromadzonego na IKZE dla ewentualnego podwyższenia świadczenia na emeryturze. W dużym uproszczeniu, dzieląc średnie kwoty zgromadzone na IKZE przez 220 miesięcy otrzymamy efektywnie – odpowiednio kwotę 93 albo 138 zł miesięcznie - informuje dr Marcin Wojewódka.
Polacy zbyt często odkładają planowanie swojej finansowej przyszłości na później. W obliczu demograficznych wyzwań, takich jak starzenie się społeczeństwa i wydłużająca się średnia długość życia, samodzielne oszczędzanie na emeryturę wydaje się logiczną koniecznością. Każdy Polak i Polka mają do wyboru, oprócz ZUS, PPK i OFE, Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). To rozwiązania emerytalne, które wspierają Polaków w budowaniu dodatkowego kapitału na jesień życia. Są to rozwiązania dobrowolne, dostępne w ramach III filaru systemu emerytalnego, które zapewniają nie tylko mechanizm regularnego oszczędzania, ale także korzyści podatkowe i pełną kontrolę nad zgromadzonymi środkami. Ich atrakcyjność polega nie tylko na zachętach podatkowych, ale również na elastyczności inwestowania, co pozwala na dopasowanie strategii oszczędzania do indywidualnych potrzeb i możliwości.
Czy opłaca się jeszcze oszczędzać na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego? Rzecznik praw obywatelskich zwraca uwagę na malejącą opłacalność oszczędzania w Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego po reformie „Polskiego Ładu” i „Niskich podatków”.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA