REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Szymon Kluka, rolnik, hodowca trzody chlewnej z Grodziska k. Łodzi ma zapłacić ok. 120 tys. zł sąsiadom, którzy przed sądem poskarżyli się na nieprzyjemne zapachy docierające do ich posesji z jego chlewni. Taki wyrok wydał we wrześniu 2024 r. Sąd Apelacyjny w Łodzi, o czym pierwszy poinformował portal farmer.pl. Wieś jest miejscem produkcji rolnej i rolnik, który hoduje zwierzęta, nie może płacić odszkodowania za nieprzyjemne zapachy - ocenił minister rolnictwa Czesław Siekierski komentując ten wyrok. Zapowiedział przygotowanie przepisów prawnych "na szczeblu krajowym", które zapobiegną takim sytuacjom w przyszłości. W dniu 26 września 2024 r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi skierowało pismo do Rzecznika Praw Obywatelskich, z prośbą o skorzystanie z prawa złożenia skargi nadzwyczajnej do Sądu Najwyższego. W dniu 5 listopada 2024 r. MRiRW poinformowało o rozpoczęciu prac nad nowymi przepisami dotyczącymi rozdzielenia funkcji mieszkalnej od produkcyjnej wsi.
Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że podatnik, który prowadzi działalność związaną z hodowlą bydła opasowego, nie może skorzystać ze zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów. Interpretacja wyjaśnia, że taka działalność jest uznawana za działalność rolniczą i przychody z niej uzyskane nie będą podlegały ww. opodatkowaniu.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że hodowla jaszczurek jest opodatkowana w zależności od powierzchni upraw, których wnioskodawca nie posiada, więc jego działalność nie podlega opodatkowaniu. Organ uznał ponadto, że hodowla węży, również jest zwolniona z zapłaty PIT, ponieważ nie spełnia wymogów przeznaczonych dla działów specjalnych produkcji rolnej.
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że hobbystyczna hodowla ptaszników przez wnioskodawcę jako rolnika ryczałtowego uprawnia go do zwolnienia z podatku VAT dla sprzedaży pająków, bez względu na osiągnięcie limitu obrotu.
Minister rolnictwa Robert Telus zapowiedział 8 maja 2023 r., że tego samego dnia podpisze rozporządzenie pozwalające na trzymanie świń na własne potrzeby. Rozporządzenie to pozwoli by każdy rolnik mógł hodować na własne potrzeby jedną lochę lub 10 tuczników bez konieczności spełniania niektórych obowiązków wymaganych przy zwykłej hodowli świń.
17 lutego 2023 r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że osoby, które utrzymują drób na własne potrzeby, nie muszą go rejestrować u Powiatowego Lekarza Weterynarii ani w Krajowej Bazie Danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Warto wiedzieć, że zgodnie z prawem polskim drób, to nie tylko kury, kaczki gęsi i indyki ale także np. bażanty, a także strusie.
REKLAMA
REKLAMA