REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Hamulce

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Techniki driftingu cz.1.


Wszyscy profesjonalni zawodnicy driftingowych zmagań wiedzą, że nie wystarczy zaciągnąć hamulec ręczny i cieszyć się efektem. Na torze trzeba pokazać prawdziwe umiejętności oraz techniki pozwalające na jak najbardziej efektowny i długi kontrolowany poślizg.

Jak walczyć z rdzą na tarczach hamulcowych?


Choć rdza na tarczach hamulcowych nie ma zasadniczego wpływu na skuteczność hamowania, to jednak mocno szpeci najładniejsze auto, a wielu niedoświadczonych kierowców może zniechęcić do zakupu samochodu.

Jak często zmieniać płyn hamulcowy? Poradnik


Płyn hamulcowy to substancja higroskopijna, czyli pochłaniająca wodę. Jeśli ilość wody przekroczy 2 procent, należy go wymienić. W praktyce oznacza to około 2-3 lata.

Jak parkować na wzniesieniu?

Zaparkowanie na wzniesieniu może być problemem, o ile nie jesteśmy przyzwyczajeni do precyzyjnego manewrowania. Samochód może staczać się, a poruszanie się do przodu może wymagać mocnego wdepnięcia pedału gazu.

REKLAMA

Honda Accord: wymiana tylnych tarcz i klocków hamulcowych - poradnik


Samodzielna wymiana tarcz i klocków hamulcowych pozwoli nam zaoszczędzić trochę pieniędzy. Będzie to kolejna wymiana, którą przeprowadzimy od początku do końca sami.

Jak działa hamulec bębnowy i tarczowy?

Hamulce to jeden z najważniejszych układów naszego samochodu. Dzięki nim możemy bezpiecznie zatrzymać pojazd, więc podpowiadamy, jak działają dwa, stosowane w samochodach rodzaje hamulców.

Jak jeździć po nierównościach?

Wielu fachowców powie…w ogóle nie jeździć, bo dziur jest tyle, że nie da się ich ominąć. Są jednak sposoby przejeżdżania przez nie bezpieczne dla naszego samochodu.

Dlaczego pedał hamulca „wciska się” do podłogi?

Jeżeli podczas hamowania zauważyłeś, że pedał jest „luźny” to znak, że jeden z obwodów hamulcowych może być nieszczelny lub układ jest zapowietrzony. Poniżej kilka potencjalnych przyczyn.

REKLAMA

Jak sprawdzić bęben hamulcowy?

Hamulce to najważniejszy element samochodu zapewniający nam bezpieczeństwo. Warto dbać o to, aby zawsze były w jak najlepszym stanie, dlatego podpowiadamy, jak zbadać sprawność bębnów hamulcowych.

Opel: wymiana serwa hamulca


Wymiana serwa hamulca nie jest trudna i nie zabierze nam dużo czasu. Opis sprawdza się w większości modeli Opla. Różnicę mogą być w osprzęcie silnika. Czas przystąpić do wymiany.

Jak zużyte amortyzatory wpływają na drogę hamowania?

Im gorsze warunki atmosferyczne tym większe znaczenie ma poziom wyeksploatowania naszych amortyzatorów. Wydłużenie drogi hamowania udowodniono doświadczalnie.

Opel Astra G: wymiana tylnych klocków


Opel Astra G jest dostępny w dwóch wersjach. Z tylnymi hamulcami bębnowymi i tarczowymi. W poradniku tym, przedstawimy wymianę klocków hamulcowych w Astrze z hamulcami tarczowymi.

Opel Calibra: wymiana tylnych klocków hamulcowych


Wymianę klocków hamulcowych można przeprowadzić swobodnie na parkingu przed blokiem. Czytając ten poradnik, dowiesz się jak wymienić tylne klocki hamulcowe w swojej Calibrze.

Jak uniknąć podsterowności?

Zjawisko podsterowności pojawia się w momencie, gdy przednie koła wchodząc w zakręt mają niewystarczającą przyczepność, przez co zwiększa się kąt poślizgu. Jak reagować? A może jest sposób na jej uniknięcie?

Jak samodzielnie zamontować tarcze hamulcowe?

Ci kierowcy, którzy zdecydują się na samodzielną wymianę, muszą pamiętać, że tarcze hamulcowe nie będą funkcjonowały prawidłowo, jeżeli zamontujemy niezgodnie z instrukcją.

Demontaż tarczy hamulcowej w samochodzie Mazda MX-3

Jeśli nasz samochód przestał efektywnie hamować, a do tego podczas hamowania czujemy charakterystyczne bicie w kierownicy, najpewniej tarcze hamulcowe kwalifikują się do wymiany. Podpowiadamy, jak zrobić to samodzielnie.

Montaż tarczy hamulcowej w samochodzie Mazda MX-3

Jak każda część samochodu, hamulce zużywają się i wymagają napraw. Podpowiadamy więc, jak samodzielnie zamontować nową tarczę hamulcową krok po kroku.

Montaż klocków hamulcowych w samochodzie Mazda MX-3

Naprawa hamulców jet konieczna raz na jakiś czas, ponieważ efekt ich pracy jest możliwy dzięki ich zużywaniu się. Podpowiadamy, jak samodzielnie zamontować klocki hamulcowe w samochodzie Mazda MX-3, po uprzednim demontażu zużytych.

Renault Megane II: wymiana klocków hamulcowych

Wymiana klocków hamulcowych nie ominie żadnego kierowcy. Dlatego warto poświęcić trochę czasu i zrobić to samemu. Sami zrobimy wszystko tak, jak należy i zaoszczędzimy trochę pieniędzy.

Ford Escort MK7: wymiana tarcz i klocków hamulcowych


Wymiana tarcz i klocków hamulcowych jest standardową czynnością, jaką wykonujemy przy naszym aucie. Poniekąd można zaoszczędzić trochę pieniędzy wykonując te wymiany we własnym zakresie.

Daewoo Nexia: poprawienie działania hamulców

Standardowe hamulce w Nexii dla wielu kierowców bywają mało skuteczne. Wychodząc im naprzeciw, opracowaliśmy poradę, dzięki której ich problem zniknie na zawsze.

Alfa Romeo GTV: wymiana przednich tarcz

Wymiana tarcz i klocków hamulcowych nie ominie żadnego kierowcy. Poniżej prezentujemy jak wymienić tarcze i klocki hamulcowe w Alfie Romeo GTV.

Jak wprowadzić samochód w poślizg – lift-off oversteer?

Lift-Off Oversteer, czyli nadsterowność spowodowana ujęciem gazu. Stosuje się ją we wszystkich rodzajach pojazdów, chociaż najgorzej działa ona w przypadku aut przednionapędowych i tych z automatyczną skrzynią biegów.

Jak wprowadzić samochód w poślizg? Scandinavian flick - Skandynawskie szarpnięcie

Jest kilka sposobów na wprowadzenie samochodu w poślizg, na przykład na „rybkę”, „wahadło”, „skandynawskie szarpnięcie” czy z ujęciem gazu.  W tym poradniku przybliżymy istotę "skandynawskiego szarpnięcia".

Jak wprowadzić samochód w poślizg? - Pendulum

Na „rybkę”, „wahadło”, „skandynawskie szarpnięcie” czy z ujęciem gazu – sposobów na wprowadzenie samochodu w poślizg jest przynajmniej kilka. Nie polecamy trenować ich na drogach publicznych.

Czy można samodzielnie ocenić zużycie hamulców?

Nasze hamulce zużywają się i nieważne czy często ich używamy, czy staramy się hamować biegami. Trwałość części ściernych zależy przede wszystkim od intensywności eksploatacji. Co powinno wzbudzić nasz niepokój?

Jak hamować z ABS?

W niektórych negatywnych opiniach o systemie hamowania ABS jest ziarnko prawdy. Aby jednak ABS mógł pracować skutecznie, należy mu to umożliwić.

Czy warto kupić sportowe klocki hamulcowe?

Odpowiadając na to pytanie musimy przede wszystkim szczerze określić, jak często sprawiamy, że nasz układ hamulcowy jest rozgrzany do czerwoności.

Co robić, gdy wydłuża się droga hamowania?

Przede wszystkim trzeba reagować, bo szczególnie podczas sezonu jesienno-zimowego długość drogi hamowania staje się krytycznym parametrem. Źródeł problemu należy szukać w kilku miejscach.

Co skuteczniej hamuje: opony letnie czy zimowe?

Dwa główne stanowiska dotyczące skuteczności opon, rozbijają się o konkurencję między oponami sezonowymi i całorocznymi. Niestety niewiele osób pamięta, że skuteczność hamowania jest jednym z najważniejszych parametrów.

Czy letnie opony hamują lepiej od zimowych?

W dyskusjach dotyczących skuteczności opon ścierają się stanowiska zwolenników sezonowych zmian ogumienia z wielbicielami opon całorocznych. Niewiele osób natomiast zastanawia się nad skutecznością ich hamowania.

Jak jeździć w czasie gołoledzi?

Policyjne statystyki nie kłamią - wypadki samochodowe podczas gołoledzi zdarzają się aż czterokrotnie częściej niż na mokrej nawierzchni oraz dwukrotnie częściej niż na zaśnieżonych jezdniach.

Jak jeździć z przyczepą?

Jazda z przyczepą nie jest trudna, ale wymaga przyzwyczajenia. Przyczepa sprawia, że auto jest bardziej obciążone i dłuższe. Podpowiadamy jak bezpiecznie jeździć z przyczepą.

Fiat Panda: regeneracja hamulca

W momencie kiedy zaczniemy odczuwać, że hamulce w naszym aucie zaczynają niedomagać oznacza to, że zbliża się czas ich regeneracji. Poniżej znajduje się wskazówka, jak dokonać tego we własnym zakresie.

Opel Astra F: wymiana tarcz

Przy wymianie tarcz hamulcowych należy pamiętać, aby zawsze wymieniać komplet z obu stron razem z klockami.

Honda Accord VI: wymiana przednich klocków

Wszyscy posiadacze samochodów marki Honda, a zwłaszcza tych z średniej półki cenowej, zdają sobie sprawę, że każda wizyta w serwisie związana jest z wysokimi kosztami, które odbiegają trochę od konkurencji, ale niestety nie na korzyść klienta.

Fiat Punto II: regeneracja przednich zacisków hamulcowych

Jeśli hamulce w naszym Fiacie Punto II nie odpuszczają lub po mocniejszym hamowaniu czuć jakby jeszcze przez jakiś czas hamowały same, to oznacza, że potrzebna jest regeneracja.

Co zrobić w razie awarii ABS?

Gdy na naszym pulpicie zapala się kontrolka ABS, całkowicie bezradni udajemy się do najbliższego ASO w celu zdiagnozowania usterki. Na szczęście możemy poradzić sobie z tym sami i zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Jak ratować się hamulcem ręcznym w razie awarii hamulca nożnego?

Ręczny hamulec jest w zasadzie hamulcem postojowym, dlatego jego skuteczność w zatrzymaniu jadącego samochodu jest znikoma. Bywa on jednak przysłowiową deską ratunku w krytycznych sytuacjach.

Czym różni się „ręczny” od elektrycznego hamulca postojowego?

Kupiłeś samochód i nie możesz w nim znaleźć tradycyjnej dźwigni hamulca ręcznego? To znak, że stałeś się posiadaczem auta z EPB.

Odpowietrzanie układu hamulcowego

Układ hamulcowy, w którym z różnych przyczyn znajdzie się powietrze, prowadzić może wprost do tragicznego w skutkach wypadku. Osłabione działanie hamulca lub dziwna praca samego pedału może na to właśnie wskazywać.

Wymiana szczęk hamulcowych

Dziwne odgłosy z okolic tylnych kół mogą świadczyć o kończących się szczękach hamulcowych. Wymiana przeprowadzona samodzielnie nie należy do skomplikowanych, a może uchronić nas przed dodatkowymi wydatkami.

Jak odzyskać pieniądze od zarządcy drogi za uszkodzone auto?


Najważniejsze to dobrze zebrać dowody i udokumentować, że szkoda faktycznie spowodowana jest niedoskonałością jezdni.

Jak nie dać się oszukać podczas badania w ASO?

Wizyty w autoryzowanych stacjach obsługi przed transakcją zakupu używanego samochodu stają się coraz popularniejsze.

Badanie w ASO przed zakupem – podpowiadamy za co warto dopłacić?

W dobrym warsztacie lista czynności wykonywanych w ramach kontroli i oceny stanu technicznego pojazdu jest długa i tak naprawdę wystarczająca. Ci najbardziej przezorni, za dodatkową opłatą mogą jednak uzyskać wiele uzupełniających informacji.

Opel Omega: naprawa hamulca ręcznego

Częstym powodem uszkodzenia hamulca ręcznego w Oplu Omedze są zardzewiałe gniazda mocowania trzpieni szczęk. Poniżej wskazówki, jak sobie poradzić z tym problemem.

Dlaczego samochód wibruje podczas hamowania?

Wibracje auta odczuwalne przy hamowaniu są sygnałem, że układ hamulcowy wymaga naprawy. Co jest przyczyną drgań przenoszonych do kabiny przy wytracaniu prędkości?

Czy warto przetaczać bębny i tarcze hamulcowe?


Wymiana tarcz lub bębnów hamulcowych czeka każdego kierowcę. Pojawia się pytanie, czy przetoczyć starą tarczę, czy kupić nową? Oto kilka rad, które pomogą podjąć odpowiednią decyzję.

Jak objawiają się problemy z hamulcami?


Sprawne hamulce to podstawa w każdym aucie. Jednak okazuje się, że jest to jeden z problematycznych układów. W poradniku tym przedstawimy, w jaki sposób objawiają się problemy z hamulcami.

Jak wymienić cylinderki hamulcowe?

Wymiana cylinderków hamulcowych dotyczy aut wyposażonych w bębny hamulcowe. Naprawa nie należy do trudnych, dlatego warto wykonać ją samemu. Poniżej opis wymiany cylinderków hamulcowych.

REKLAMA