REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Hamulce

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak przygotować pojazd zabytkowy do dłuższej trasy?

Nawet jak pojazdy zabytkowe są w pełni sprawne, nie zawsze można wyruszać nimi na dalekie trasy bez wcześniejszego przeglądu. Przygotowanie pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek i napraw na drodze.

Pojazd zabytkowy i współczesny – porównanie rozwiązań techniczno-konstrukcyjnych

Rozwiązania konstrukcyjne w pojazdach, produkowanych dwadzieścia lat temu różnią się bardzo od rozwiązań współczesnych, opartych o nowe technologie i liczne odkrycia i wynalazki, nieznane w początkach rozwoju motoryzacji. Nie zmieniły się jednak podstawowe zasady pracy silnika, przekładni i układu napędowego itp.

Jak samodzielnie smarować miejsca wymagające smarowania w układzie kierowniczym, zawieszenia i hamulcowym?

Ponieważ współcześnie produkowane samochody nie wymagają okresowego smarowania elementów układu kierowniczego, zawieszenia i hamulców, może jedynie z wyjątkiem linek hamulca ręcznego, coraz trudniej znaleźć warsztat, świadczący taką usługę.

Jak wykryć i usunąć usterki układu hamulcowego?

Z uwagi na to, że układ hamulcowy ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy, nie są dopuszczalne w nim nawet najmniejsze usterki. Należy je niezwłocznie usunąć.

REKLAMA

Jak usuwać poważne usterki w układzie hamulcowym pojazdów zabytkowych?

Układ hamulcowy pojazdu należy, obok kierowniczego, do najbardziej odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Dlatego należy jak najszybciej usuwać zauważone usterki, nawet najdrobniejsze, a także wymieniać w porę klocki lub szczęki hamulcowe oraz sprawdzać przynajmniej raz na rok stan przewodów hamulcowych, zwłaszcza elastycznych.

Jak wymieniać szczęki hamulcowe?

Aby samodzielnie wymienić szczęki hamulcowe należy dysponować odpowiednim zestawem narządzi i podstawową wiedzą o działaniu hamulców bębnowych i urządzeń regulacyjnych, jakie się w nich znajdują.

Jak wymieniać przewody hamulcowe?

Prace przy układzie hamulcowym, a zwłaszcza związane z wymianą i dorabianiem ważnych elementów, wymagają sporej wiedzy i doświadczenia oraz bardzo dużej staranności.

Jak obsługiwać nowoczesne układy hamulcowe?

Jeszcze do niedawna wiele prac związanych z obsługą hamulców w samochodach osobowych było możliwe do wykonania przez średnio doświadczonego mechanika, a nawet przez samego posiadacza pojazdu. Postęp w konstrukcji układów hamulcowych sprawił, że nawet tak prosta czynność jak wymiana klocków hamulcowych wymaga wiedzy oraz specjalistycznych narzędzi.

REKLAMA

Jak bezpiecznie hamować samochodem z ABS?

ABS to układ stosowany w pojazdach mechanicznych w celu zapobiegania blokowaniu się kół podczas hamowania. Wyposażone w niego są obecnie wszystkie auta sprzedawane na terenie Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku.

Alfa Romeo: naprawa blokujących się hamulców tylnych. Poradnik


Jeżeli po wymianie klocków koła zaczynają się obracać z wyczuwalnym oporem może to świadczyć o możliwości zablokowania hamulców. W poradniku tym pokażemy jak pozbyć się tego problemu.

Alfa Romeo 156: wymiana tylnych tarcz i klocków hamulcowych – opis krok po kroku


Wymiana tarcz i klocków to jedna z podstawowych napraw układu hamulcowego. W poradniku tym pokażemy jak prawidłowo wymienić te elementy w Alfa Romeo 156.

Fiat Seicento: wymiana klocków i tarcz hamulcowych przednich – opis krok po kroku


Dobre hamulce to podstawa bezpiecznego podróżowania. Zużyte klocki i tarcze wymagają natychmiastowej wymiany. W poradniku tym pokażemy jak to wykonać w Fiacie Seicento.

Fiat Seicento: regeneracja tłoczka zacisku hamulca przedniego – opis krok po kroku


Zapieczone tłoczki zacisku hamulca przedniego to dosyć częsta usterka w Fiacie Seicento. W poradniku tym pokażemy jak odblokować i zabezpieczyć tłoczki hamulca przedniego.

Fiat Punto MK1: wymiana tarcz i klocków hamulcowych – opis krok po kroku.


W poradniku tym pokażemy jak wymienić klocki hamulcowe i tarcze we własnym zakresie. Całą pracę wykonamy na przykładzie Fiata Punto MK1.

Jak wyeliminować "piszczenie" hamulców?

Wciskamy pedał hamulca i słyszymy przeraźliwy pisk i zgrzyt, aż do momentu gdy zatrzymamy auto. W wielu przypadkach piszczenie hamulców może oznaczać konieczność wizyty w warsztacie, ale nie zawsze. Dlaczego zatem hamulce piszczą?

Co dają nawiercane tarcze hamulcowe, czy można je montować w każdym aucie?

Są montowane seryjnie w autach sportowych, ale występują też jako zamienniki do większości popularnych modeli. Nawiercane tarcze hamulcowe, bo o nich mowa, są przy tym droższe od klasycznych. Czy taka inwestycja się opłaca? Czy nawiercane tarcze hamulcowe mogą skrócić drogę hamowania?

Jak najtaniej zwiększyć osiągi auta?

Najtańsze konie mechaniczne to te uzyskane dzięki zmniejszeniu wagi auta. Lżejszy samochód lepiej przyspiesza, szybciej reaguje na ruchy kierownicą i lepiej hamuje. Kuracja odchudzająca często daje lepsze efekty niż zakup drogich tuningowych części.

Fiat Panda II: wymiana przednich klocków hamulcowych. Poradnik


Wymiana klocków hamulcowych nie jest trudna. Jeżeli mamy komplet podstawowych narzędzi, powinniśmy poradzić sobie z tą czynnością. Jak wymienić klocki w Fiacie Panda? - oto opis krok po kroku.

Jak walczyć z wilgocią w samochodzie?

Wilgoci w aucie nie da się uniknąć, również zimą. Można natomiast z nią skutecznie walczyć. Oto kilka przykładów.

Fiat Uno: jak poprawić działanie hamulca ręcznego?


Słabe działanie hamulca ręcznego jest zazwyczaj spowodowane zablokowaniem rozpieraka hamulca, wewnątrz bębna hamulcowego. W poradniku tym pokażemy, jak samemu naprawić taką usterkę.

Fiat Uno: wymiana przednich klocków hamulcowych. Poradnik


Wymiana klocków hamulcowych to jedna z wielu czynności, które możemy wykonać samodzielnie. Czytając ten poradnik dowiesz się, jak szybko i sprawnie wymienić klocki w swoim Fiacie Uno.

Daewoo Matiz: wymiana tarcz hamulcowych. Poradnik


Mocno zużyte tarcze hamulcowe znacznie obniżają skuteczność hamowania. Nie możemy czekać z wymianą, dlatego czytając ten poradnik dowiesz się, jak szybko i sprawnie wymienić tarcze w swoim Matizie.

Daewoo Tico: wymiana bębnów i szczęk hamulcowych


Wymiana bębnów i szczęk hamulcowych nie jest trudna, trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka elementów. W poradniku tym znajdziesz opis, jak samemu poradzić sobie z wymianą bębnów i szczęk w Daewoo Tico.

Daewoo Tico: wymiana przednich klocków. Poradnik


Wymiana klocków hamulcowych czeka każdego kierowcę. W poradniku tym pokażemy, jak przeprowadzić wymianę przednich klocków hamulcowych w Daewoo Tico.

Daewoo Tico: wymiana linki hamulcowej. Poradnik


Proces wymiany linki hamulca ręcznego w Daewoo Tico nie jest trudny. Nie potrzebujemy kanału, żeby wykonać  taką naprawę samodzielnie.

Daewoo: wymiana łożysk w bębnach. Poradnik.


Wymiana łożysk w bębnach nie należy do trudnych napraw. Czytając ten poradnik, nauczysz się sprawnie przeprowadzić taką wymianę. Opis ten tyczy się Lanosa, Nexii i Espero.

Daewoo Nexia: wymiana linki hamulca ręcznego - poradnik


Wymiana linki hamulca ręcznego to jedna z tych dłuższych napraw. Wymianę przeprowadzimy w Daewoo Nexia. Poniżej, znajduje się opis, jak wykonać taką naprawę.

Daewoo Lanos: jak krok po kroku wyregulować hamulec ręczny?


W poradniku tym pokażemy, w jaki sposób wyregulować hamulec ręczny w Daewoo Lanos. Cała operacja nie jest trudna i nie potrzeba mieć dużego doświadczenia, żeby przeprowadzić regulacje hamulca ręcznego.

Mercedes W203: wymiana okładzin hamulca ręcznego - poradnik


Wymiana okładzin hamulca ręcznego jest dosyć kłopotliwa, jednak można ją wykonać samemu. Czytając ten poradnik, dowiesz się jak możesz wymienić okładziny hamulca pomocniczego w swoim Mercedesie C klasy.

Mercedes W210: radzimy jak wymienić przednie klocki hamulcowe


Wymiana klocków czeka każdego kierowcę. W poradniku tym, pokażemy jak wymienić klocki hamulcowe w Mercedesie W210 klasy E.

Toyota Avensis I FL: regeneracja przednich zacisków - krok po kroku


W poradniku tym skoncentrujemy się na regeneracji przednich zacisków hamulcowych. Objawem zablokowanych zacisków, są zazwyczaj nagrzewające się hamulce. Zablokowany zacisk, można również poznać po kierownicy podczas jazdy.

Toyota Avensis I: wymiana szczęk hamulcowych - poradnik


Zużyte szczęki hamulcowe, znacznie osłabiają bezpieczeństwo naszego podróżowania. Dlatego nie powinniśmy czekać z wymianą. W poradniku tym, pokażemy, jak samemu wymienić szczęki hamulcowe.

Toyota Avensis I: podpowiadamy jak malować zaciski hamulcowe


Najstarsze Toyoty Avensis pierwszej generacji mają po kilkanaście lat. Pewne elementy zawieszenia i układu hamulcowego mogą być już poważnie skorodowane. W poradniku tym pokażemy jak pomalować zaciski hamulcowe.

Toyota Avensis I: radzimy w jaki sposób malować bębny hamulcowe


Bębny hamulcowe, podobnie jak zaciski wymagają konserwacji. Po kilku latach mają na sobie pełno rdzy. Jedynym dobrym sposobem jest ich pomalowanie. W poradniku tym, pokażemy jak wykonać to we własnym zakresie.

Audi A3 8L: wymiana tylnych klocków - poradnik

W poradniku tym, pokażemy jak samemu wymienić tylne klocki hamulcowe. Cały proces nie jest trudny. Warto wiedzieć jak się to robi, bo na pewno będziemy robić to nie raz.

Audi A3 8L: naprawa dźwigni hamulca ręcznego

Problem z uszkodzoną dźwignią hamulca ręcznego to jedna z częstszych awarii w Audi A3. Jednak, nie ma problemu z naprawą takiej usterki. W poradniku tym pokażemy jak wykonać to najszybciej we własnym zakresie.

Jak działa ESP?


System stabilizacji toru jazdy do drugiej połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia był montowany jedynie w samochodach wyższej klasy. Do jego popularyzacji w tańszych pojazdach przyczyniła się wpadka jednego z najbardziej renomowanych producentów samochodów.

Czy hamulce mogą zamarznąć?

Okres zimowy wpływa w zasadzie na kondycje wszystkich podzespołów auta. Pierwsze mrozy mogą unieruchomić nasz samochód, ponieważ nie będzie możliwe zwolnienie hamulca postojowego.

Jak dbać o podwozie samochodu?

Podczas eksploatacji samochodu dużo uwagi przykładamy do wyglądu jego nadwozia. Od czasu do czasu należy również sprawdzić w jakim stanie jest spód naszego auta, wszak jeżeli czegoś nie widać, to nie znaczy, że tego nie ma.

Płyn hamulcowy

Płyn hamulcowy zaliczany jest do płynów eksploatacyjnych auta, który służy sprawnemu funkcjonowaniu hydraulicznego układu hamulcowego.

Płyn hamulcowy

Płyn hamulcowy zaliczany jest do płynów eksploatacyjnych auta, który służy sprawnemu funkcjonowaniu hydraulicznego układu hamulcowego.

Skoda Octavia I: wymiana krok po kroku przednich tarcz i klocków hamulcowych


W poradniku tym, pokażemy jak wymienić klocki i tarcze hamulcowe w Octavii I. Cała operacja wymaga trochę czasu, lecz nie należy do bardzo skomplikowanych. Poniżej, znajduje się opis krok po kroku, jak wykonać taką wymianę.

Skoda Octavia I: wymiana cylinderka w hamulcach bębnowych - poradnik

Wybrane modele Skody Octavii I nie mają z tyłu tarcz, tylko bębny. Często zdarza się, że musimy wymienić w nich cieknący cylinderek. Problem ten nie dotyczy tylko Skody, lecz i innych aut, które mają na wyposażeniu hamulce bębnowe.

Toyota Avensis I: radzimy jak przeprowadzić wymianę przednich klocków hamulcowych


Wymiana klocków hamulcowych nie ominie żadnego kierowcy. Nie jest to trudna operacja. W poradniku tym, znajduje się opis, jak samemu wymienić klocki hamulcowe w Toyocie Avensis I.

Jakie są najczęstsze błędy podczas hamowania?

Przyzwyczajenia i obiegowe opinie mają spory wpływ na to, w jaki sposób korzystamy z pedału hamulca. A prowadzą one albo do wydłużenia drogi hamowania, albo do zwiększonego zużycia układu hamulcowego.

Czy można zainstalować dodatkowe, pneumatyczne zawieszenie?

Tak. I to nie tylko do aut dostawczych i camperów, ale także terenowych samochodów z napędem na wszystkie koła. Co ważne instalacja jest nieinwazyjna i nie powoduje utraty gwarancji samochodu.

Jak przygotować się do trudnych zimowych rozruchów silnika?

Zima to trudny okres dla naszych pojazdów. Zwłaszcza dla zamontowanych w nich urządzeń elektrycznych. Trzeba o nie zawczasu troskliwie zadbać. Podpowiadamy, jak uniknąć trudnych zimowych rozruchów silnika.

Techniki driftingu cz.2


Oto druga część opisu technik driftingowych. Druga część dekalogu zasad, które każdy drifter musi poznać.

Zacisk hamulcowy

Działanie hamulca tarczowego polega na tym, że zamocowana na piaście koła tarcza hamulcowa, jest podczas hamowania ściskana pomiędzy dwoma klockami hamulcowymi. Siła, jaka jest do tego konieczna, powstaje w specjalnym urządzeniu obejmującym obustronnie tarczę hamulcową. Urządzenie to nazywane jest zaciskiem hamulcowym, dawniej – kalipem.

Zacisk hamulcowy

Działanie hamulca tarczowego polega na tym, że zamocowana na piaście koła tarcza hamulcowa, jest podczas hamowania ściskana pomiędzy dwoma klockami hamulcowymi. Siła, jaka jest do tego konieczna, powstaje w specjalnym urządzeniu obejmującym obustronnie tarczę hamulcową. Urządzenie to nazywane jest zaciskiem hamulcowym, dawniej – kalipem.

REKLAMA