REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Grunty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zakaz sprzedaży państwowej ziemi do 30 kwietnia 2026 r.

Sprzedaż nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu zostanie wstrzymana na kolejne lata. Zakaz sprzedaży państwowej ziemi będzie obowiązywał do 30 kwietnia 2026 r.

Podczas pandemii inwestujemy w nieruchomości

Giełda i nieruchomości. Podczas trwania pandemii wielu inwestorów kieruje swoje oszczędności w stronę nieruchomości, traktując je jako bezpieczną przystań. Wbrew wcześniejszym spekulacjom ceny nowych mieszkań nie spadły, a wręcz przeciwnie cały czas rosły.

Przekazanie państwowej ziemi na utworzenie terenów zieleni

Tworzenie terenów zieleni. Cztery połączone komisje poparły senacki projekt ustawy, który pozwoli na bezpłatne przekazywanie gminom gruntów będących własnością Skarbu Państwa pod tereny zieleni. Projekt teraz trafi pod obrady plenarne Senatu.

Jakie są ceny gruntów pod inwestycje?

Grunty inwestycyjne. Pod jakie projekty inwestorzy poszukują dziś gruntów? Jakie inwestycje są planowane? Jak kształtują się ceny ziemi pod inwestycje?

REKLAMA

Mieszkanie, dom, działka w upadłości konsumenckiej

Nieruchomości w upadłości konsumenckiej. Wzrost liczby upadłości konsumenckich w 2020 r. wiązał się m.in. ze zmianą przepisów korzystną dla dłużników. Nieruchomość mieszkaniowa lub gruntowa podlega likwidacji (sprzedaży) w celu pokrycia długów osoby objętej upadłością konsumencką. Po sprzedaży domu lub lokalu mieszkalnego, dłużnik otrzyma kwotę pozwalającą mu na wynajęcie lokum w tej samej okolicy przez 1 rok - 2 lata.

Lokal za grunt - co zmieni się od 1 kwietnia w rozliczeniu cen lokali?

1 kwietnia 2021 roku wejdzie w życie ustawa z dnia 16 grudnia 2020 r. o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości. Jakie będą prawa i obciążenia po zmianach?

Czy ceny gruntów będą nadal rosły?

Ceny gruntów. Popyt na grunty inwestycyjne wciąż jest bardzo duży. Działki poszukiwane są głównie pod inwestycje magazynowe, mieszkaniowe oraz nieduże projekty handlowe typu retail park.

Czy mieszkania będą powstawać na gruntach gminnych?

Ustawa lokal za grunt. Czy deficyt terenów pod budowę mieszkań skłania deweloperów do pozyskiwania gruntów gminnych i współpracy z samorządami? Czy firmy będą budować na państwowych działkach w zamian przekazując część mieszkań?

REKLAMA

Jakie trendy zmienią rynek mieszkaniowy w Polsce?

Rynek mieszkaniowy w Polsce. Nowe warunki ekonomiczne i procesy demograficzne zmieniającego się otoczenia niosą za sobą przekształcenia w wielu obszarach życia czy gospodarki. Nie bez znaczenia jest też transformacja technologiczna i społeczna. Wygranymi tych zmian będą ich prekursorzy, firmy z wizją i horyzontami, które już dziś przygotowują swoją strategię na nadchodzącą przyszłość. Oto główne trendy, które spowodują konieczność dostosowania się do nowych zasad i znacząco zmienią rynek deweloperski w naszym kraju.

Ustawa "lokal za grunt" opublikowana. Zmiany od 1 kwietnia 2021 r.

Ustawa "lokal za grunt" opublikowana została w Dzienniku Ustaw. Celem nowych regulacji jest szersze wykorzystanie gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Przepisy mają wejść w życie 1 kwietnia 2021 r.

Ustawa „lokal za grunt” podpisana przez prezydenta

Ustawa „lokal za grunt” podpisana przez prezydenta. Inwestorzy będą mogli nabywać grunty od gmin w zamian za mieszkania lub inne lokale służące wspólnotom samorządowym – takie będą efekty ustawy o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, przygotowanej przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, którą 21 stycznia br. podpisał prezydent Andrzej Duda. Rozwiązanie to będzie się opierać na współpracy między gminami a inwestorami.

Pakiet mieszkaniowy: Lokal za grunt

Rozwiązanie Lokal za grunt pochodzące z pierwszej ustawy z rynkowej części pakietu mieszkaniowego zostało uchwalone przez Sejm. Oznacza to, że inwestorzy będą mogli nabywać grunty od gmin w zamian za mieszkania lub inne lokale służące wspólnotom samorządowym.

Ustawa "lokal za grunt" - wykorzystanie nieruchomości gminnych w budownictwie mieszkaniowym

Sejmowe połączone komisje infrastruktury oraz samorządu terytorialnego pozytywnie zarekomendowały 16 grudnia 2020 r. trzy spośród czterech poprawek do tzw. ustawy "lokal za grunt", której celem jest szersze wykorzystanie gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Rządowy projekt ustawy o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości zakłada m.in., że inwestor będzie mógł wybudować nowy budynek mieszkalny na działce pozyskanej od gminy lub wyremontować budynek już istniejący. Ustawa ma obowiązywać od 1 kwietnia 2021 r.

Zakup gruntu pod koniec roku - o czym trzeba wiedzieć?

Od kilku miesięcy możemy obserwować na rynku nieruchomości rosnącą popularność inwestycji w grunty, które uznawane są za bezpieczne i stabilne lokaty kapitału. Atrakcyjność gruntów jako inwestycji została szczególnie dostrzeżona w tak nieprzewidywalnym ekonomicznie okresie, jaki stanowi pandemia. Okazuje się, że szczególnie warto inwestować w grunty z końcem roku. Dlaczego?

Scalanie i wymiana gruntów - zmiany w 2021 roku

Uczestnicy postępowań dot. scalania gruntów będą mogli korzystać ze środków komunikacji elektronicznej przy przeprowadzaniu tych postępowań - wynika z projektu nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o scalaniu i wymianie gruntów. Nowe przepisy rozszerzą też zagospodarowanie poscaleniowe o możliwość budowy urządzeń wodnych.

Zmiany w zasadach zwrotu gruntów warszawskich

20 października 2020 r. w życie weszła ustawa z 17 września 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa, ustawy o komercjalizacji i niektórych uprawnieniach pracowników oraz ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Odszkodowanie za działki wydzielone na drogi

Za działki gruntu wydzielone pod drogi publiczne, które przeszły na własność Skarbu Państwa albo jednostki samorządu terytorialnego, przysługuje odszkodowanie.

Wywłaszczenie gruntu za odszkodowaniem a VAT

Gmina oddaje grunt pod budowę drogi publicznej. Mamy otrzymać odszkodowanie i wystawić fakturę. Czy ustalona kwota odszkodowania to kwota brutto?

Pandemia zwiększyła zainteresowanie inwestycjami w grunty

W czasie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa Polacy chętniej inwestują w grunty. Okazuje się jednak, że w niektórych regionach ziemia przez 15 lat zyskała nawet ponad 800 proc. na wartości.

Czy inwestycja w ziemię w czasach COVID-19 się opłaca?

W trudnych czasach grunty bronią się najlepiej spośród wszystkich kategorii nieruchomości. Jednak czy to nie jest trend krótkoterminowy?

Przekształcenie użytkowania wieczystego na państwowym gruncie - wysokość bonifikaty

Dużo osób ma mieszkanie wybudowane na gruncie, który był własnością do Skarbu Państwa. Jak w takiej sytuacji wygląda przekształcenie użytkowania oraz bonifikata?

Przekształcenie użytkowania wieczystego a stawka procentowa niezgodna z faktycznym sposobem użytkowania gruntu

Czy w trybie ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów - gdy stawka procentowa jest niezgodna z faktycznym sposobem użytkowania gruntu na dzień 1 stycznia 2019 r. - zmiana stawki następuje z dniem 1 stycznia 2019 r. czy 1 stycznia 2020 r.? Naszym zdaniem, jeżeli nowa wysokość stawki obowiązywałaby od 1 stycznia 2020 r., to również przekształcenie następuje z dniem 1 stycznia 2020 r.

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność od 1 stycznia 2019 r.

1 stycznia 2019 r. weszły w życie nowe przepisy, na ich mocy użytkownicy wieczyści gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe stali się właścicielami gruntów. Dotycz to 2,5 mln. użytkowników wieczystych.

Wzrost cen gruntów inwestycyjnych - o ile?

O ile podrożały grunty pod budowę mieszkań? Czy tendencja wzrostu cen utrzyma się w ciągu roku?

Likwidacja użytkowania wieczystego od 2019 r.

Koniec z użytkowaniem wieczystym na gruntach mieszkaniowych. Od 2019 r. zacznie się likwidacja użytkowania wieczystego.

O ile wzrosły ceny działek pod budowę mieszkań?

Czy znalezienie działek pod budowę mieszkań jest coraz trudniejsze? Jak sytuacja na rynku gruntów przekłada się na ceny mieszkań?

Co warto wiedzieć o podziale gruntu?

Wielu właścicieli gruntów decyduje się na ich podział. Takie rozwiązanie bywa przydatne między innymi w kontekście sprzedaży działek na cele budowlane. Mniejsze parcele mogą wzbudzać zainteresowanie wśród osób planujących na przykład budowę domu jednorodzinnego. Podział gruntu związany z planami sprzedażowymi lub każdym innym powodem, niestety jest dość uciążliwą czynnością. Poza koniecznością dopełnienia licznych formalności, kluczową kwestią są koszty związane m.in. z pomocą geodety. Nie można również zapominać o ewentualnej opłacie adiacenckiej.

Klasyfikacja gruntów a podział nieruchomości

Jak traktować nieruchomość w przypadku klasyfikacji gruntów Ba i Br, gdzie udział Br jest mniejszy (w celu stosowania przepisów z ustawy o gospodarce nieruchomościami dotyczących podziałów)?

Dekret Bieruta - grunty warszawskie

Czym był Dekret Bieruta? Jak kształtuje się obecna sytuacja byłych właścicieli i ich następców prawnych?

Polska „w stanie budowy” - większy popyt na nowe mieszkania

Popyt na mieszkania od dłuższego czasu konsekwentnie się zwiększa, co powoduje, że rynek mieszkaniowy w Polsce bije kolejne rekordy. Od kilku lat obserwujemy także wzrost ceny gruntów pod budowę. Dodatkowo ustawa o obrocie gruntami rolnymi wprowadza istotne ograniczenia. Jak to wszystko wpływa na ceny mieszkań?

Siedliska do prowadzenia działalności gospodarczej przez rolników

Do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o używaniu siedlisk w celu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Obecnie podjęcie działalności gospodarczej przez rolników wiąże się z czasochłonnym i kosztownym procesem odrolnienia gruntów. Projekt ma za zadanie pominąć wspomniany proces i wykorzystać potencjał znajdujących się w gospodarstwach rolnych siedlisk.

Wpływ nowej ustawy o obrocie gruntami rolnymi na rynek nieruchomości magazynowych

Czy nowa ustawa o obrocie gruntami rolnymi wpływa na rynek nieruchomości magazynowych? Tak, jej skutki są coraz bardziej odczuwalne. W jaki sposób?

Drzewo sąsiada wchodzi na moją działkę - co zrobić?

Czy można obcinać gałęzie drzewa sąsiada, które wchodzą na naszą działkę? Odpowiedź znajdziemy w kodeksie cywilnym. Możemy obciąć gałęzie drzewa sąsiada i wyciąć korzenie drzewa, jeśli przechodzą one na naszą działkę. To samo tyczy się również owoców, które spadły na naszą działkę - wtedy stają się ona naszą własnością.

Odrolnienie działki - zmiana przepisów

Wygląda na to, że zmienią się przepisy dotyczące odrolniania działek. Parlamentarzyści próbują wyeliminować błędy, które wg nich, wynikają z nowelizacji ustawy dotyczącej odrolniania gruntów. Problem tyczy się przede wszystkim zasad wydawania przez Ministra zgody na zmianę przeznaczenia gruntów.

Bolix: podkład gruntujący – Active Grunt

Bolix Active Grunt to bezzapachowy grunt przeznaczony do gruntowania powierzchni wewnątrz budynków. Wyprodukowany na bazie wodorozcieńczalnych dyspersji akrylowych posiada w składzie dodatkowe mineralne wypełniacze, która zmniejszają chłonność podłoża, zapewniając jednolite krycie farbą.

Podatek od gruntów rolnych – od czego zależy jego wysokość?

Hektar przeliczeniowy to podstawa rozliczenia dla wszystkich właścicieli ziemi rolnej. Ta jednostka kalkulacyjna pozwala na obliczenie powierzchni gruntu i wysokości podatku, który trzeba od niego zapłacić. Jak wygląda przelicznik?

Jak kształtują się ceny ziemi rolnej w Polsce?

Ceny ziemi rolnej w Polsce podlegają stałej tendencji wzrostowej. Choć ziemia rolna w Polsce nadal jest stosunkowo tania to jej ceny rosną najszybciej w Europie. Czy w całej Polsce rosną ceny ziemi rolnej? Jak to wygląda w innych państwach europejskich?

Polskie Koleje Państwowe wystawiają nieruchomości na sprzedaż

Polskie Koleje Państwowe posiadają ok. 101 tysięcy działek gruntowych o łącznej powierzchni 106 tysięcy hektarów, na których jest ponad 40 tysięcy nieruchomości. W związku z tym, że Polskie Koleje Państwowe nie wykorzystują całego swojego majątku zdecydowały się wystawić go na sprzedaż. Co znajduje się w ofercie sprzedaży Polskich Kolei Państwowych?

Jakie działki kupowali Polacy w 2012 roku?

Działki w 2012 roku, w przeciwieństwie do cen nieruchomości, nie traciły na wartości. Największą popularnością cieszyły się działki położone w odległości 30 km od dużych aglomeracji. Kupujący zwracali uwagę również na infrastrukturę, otoczenie i uzbrojenie działki.

Inwestycje w Chinach: kupić czy wynająć nieruchomość?

Chińska Republika Ludowa jest obecnie strategicznym obszarem do rozwoju współpracy biznesowej. Inwestorzy zagraniczni coraz chętniej lokalizują swoją działalność w kraju, który cieszy się opinią miejsca wysokiego zbytu dóbr konsumpcyjnych oraz wiodącego ośrodka badawczo - rozwojowego.

Obrót nieruchomościami rolnymi

Na rynku nieruchomości istnieje coraz większe zainteresowanie nieruchomościami rolnymi poprzez ich nabywanie oraz zbywanie. Obrót nieruchomościami rolnymi odbywa się poprzez zawieranie umowy sprzedaży, umowy dzierżawy oraz prawo pierwokupu.

Nieruchomość rolna a gospodarstwo rolne

Istnieje zasadnicza różnica pomiędzy nieruchomością rolną a gospodarstwem rolnym. Nieruchomościami rolnymi są nieruchomości, które są lub mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie. Natomiast za gospodarstwo rolne uważa się przede wszystkim grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami i inne.

Pozew o przeniesienie własności gruntu

Pozew o przeniesienie własności gruntu należy złożyć w Sądzie Okręgowym. W pozwie należy określić wartość przedmiotu sporu, sprecyzować swoje żądania i uzasadnić je oraz dołączyć odpowiednie dokumenty potwierdzające twierdzenia w nim zawarte.

Brak ograniczeń w zakupie nieruchomości w Holandii


Na terenie Holandii nie ma ograniczeń zarówno prawnych, jak i formalnych w nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Obcokrajowiec pragnący zakupić nieruchomość w Holandii posiada takie same uprawnienia, jak obywatel tego kraju. Właściciele nieruchomości zobowiązani są korzystać z niej zgodnie z odpowiednim planem zagospodarowania przestrzennego oraz przepisami ochrony środowiska.

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca w drodze przetargu


W drodze przetargu cudzoziemiec może zawrzeć umowę sprzedaży nieruchomości, umowę sprzedaży budynków, a także oddać w użytkowanie wieczyste ułamkowej części
gruntu lub w użytkowanie wieczyste gruntów. Przetarg przeprowadza się w formie przetargu ustnego zarówno nieograniczonego, jak i ustnego ograniczonego oraz przetargu pisemnego nieograniczonego lub ograniczonego.

Pozwolenie na nabycie ziemi przez cudzoziemca na terytorium Węgier


Obcokrajowiec będący osobą fizyczną lub osobą prawną – może nabywać nieruchomości na terenie Węgier – jeżeli uzyska pozwolenie miejscowych władz węgierskich.

Zasady nabywania nieruchomości na terenie Słowacji


Obcokrajowcy mogą nabyć nieruchomość w Słowacji na takich samych prawach, jak obywatele Słowacji. Powyższa zasada odnosi się zarówno do osób fizycznych, jak i prawnych.

Warunki nabycia nieruchomości przez cudzoziemca w Grecji

Nieliczne ograniczenia w zakresie nabywania nieruchomości we Francji


We Francji wobec cudzoziemca stosowane są nieliczne ograniczenia w zakresie nabywania nieruchomości. Wszelkie procedury w zakresie obrotu nieruchomościami związane są z szeroko pojętymi mechanizmami finansowymi.

Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemca w Belgii


W Belgii nie ma większych ograniczeń zarówno administracyjnych, jak i finansowych w zakresie nabywania nieruchomości przez cudzoziemców. Cudzoziemiec zamierzający kupić nieruchomość w Belgii posiada takie same uprawnienia w tym zakresie, jak rodowity mieszkaniec Belgii.

REKLAMA