REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Górnictwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Import węgla z zagranicy zablokowany. Trwają prace nad modelem współpracy górnictwa z energetyką

Jak poinformowało Ministerstwo Przemysłu, import węgla z zagranicy został zablokowany. Trwają intensywne prace nad zagospodarowaniem nadwyżek węgla.

Zmiany w górnictwie - spółki mają czas na spłatę zobowiązań do 2025 r.

Zmiany w górnictwie - spółki mają czas na spłatę zobowiązań do 2025 r. Aby spółki sektora węgla kamiennego utrzymały swoją stabilność finansową potrzebowały wsparcia. Wydłużono termin zawieszenia spłaty zobowiązań z tytułu niezapłaconych składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz pożyczki płynnościowej w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) dla dużych firm. 

Od początku roku w polskich kopalniach zginęło 15 osób

4 grudnia, w Barbórkę czyli Dzień Górnika prezydent Andrzej Duda spotkał się ratownikami górniczymi. Przypomniał, że od początku roku w polskich kopalniach zginęło 15 osób. 

Pomoc dla górników i pracowników sektora elektroenergetycznego

Pomoc dla górników i pracowników sektora elektroenergetycznego będzie się przejawiała m.in. w odprawach oraz urlopach górniczych. Dlaczego? Trwa proces dekarbonizacji i likwidacji w Polsce kopalń węgla kopalnego. Prezydent w dniu 21 sierpnia 2023 r. podpisał ustawę z dnia 17 sierpnia 2023 r. o osłonach socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego (dalej: ustawa). 

REKLAMA

Rząd ma się zająć nowelizacją prawa geologicznego i górniczego

Przepisy regulujące m.in. zasady podziemnego składowania dwutlenku węgla czy podziemne magazynowanie wodoru, a także wprowadzenie pojęcia złoża strategicznego - zakłada m.in. projekt nowelizacji ustawy Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw, którym we wtorek ma się zająć rząd.

Rozporządzenie metanowe. Czy ćwierć miliona ludzi straci pracę

Polska nie zgodzi się na rozporządzenie metanowe. Gdyby Parlament Europejski utrzymał rozporządzenie w obecnym kształcie, oznaczałoby to utratę 250 tysięcy miejsc pracy w Polsce – twierdzi minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. 

Co dla górnictwa oznacza dyrektywa metanowa

Kontrowersyjna dyrektywa metanowa, która od kilku tygodni wywołuje w Polsce górnicze protesty, prawdopodobnie już w maju br. będzie głosowana w Parlamencie Europejskim. Jej celem jest przede wszystkim ograniczenie emisji metanu, który na efekt cieplarniany wywiera dużo większy wpływ niż CO2. – Rozporządzenie metanowe nie oznacza rychłego zamknięcia wszystkich kopalń. Jest to szansa na modernizację tego sektora. Dlatego górnicy zamiast protestować, powinni zwrócić się do polskich decydentów i wywrzeć na nich presję, żeby zaczęli przeznaczać środki na inwestycje związane ze sprawiedliwą transformacją – mówi Beata Borowiec, rzeczniczka ds. politycznych Koalicji Klimatycznej.

Co dalej z restrukturyzacją górnictwa? [OPINIA]

Zdecydowanie, uwzględniając krytyczną sytuację finansową Polskiej Grupy Górniczej, podtrzymuję prezentowaną w ubiegłym kwartale opinię o konieczności restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. W procesie tym niezbędna jest likwidacja trwale nierentownych mocy produkcyjnych – mówi dr Janusz Steinhoff, minister gospodarki w Gabinecie Cieni BCC, b. wicepremier i minister gospodarki.

REKLAMA

REKLAMA