REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Giełda

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rynek giełdowy, jak Titanic

Wszystko wskazuje na to, że nie tylko pamięć inwestorów jest krótka, ale i horyzont, z jakim patrzą w przyszłość, nie jest zbyt odległy. To nie do inwestorów trzeba jednak mieć pretensje. Oni w większości zachowują się racjonalnie, choć jedni bardziej, a inni mniej.

W zasięgu październikowe szczyty indeksów

Największe zmiany przyniósł początek notowań. Minusowe otwarcie szybko zostało zastąpione wspinaczką pod kątem 80 stopni i WIG20 zyskał blisko 50 pkt od dziennego dołka do drugiego śniadania.

Przystanek po dużych poniedziałkowych wzrostach

Większość giełdowych indeksów „zakotwiczyła” w okolicach wczorajszego zamknięcia i konsekwentnie dotrwała w tej pozycji do końca dnia. To dość zastanawiające, że ten marazm dotyczył niemal wszystkich rynków na świecie.

Wygrywają ci, którzy zaoszczędzili

Rosnąca liczba dużych transakcji fuzji i przejęć zawieranych na zagranicznym rynku może świadczyć o coraz większej wierze korporacji w koniec recesji.

REKLAMA

Odreagowanie na warszawskim parkiecie

Zmienności ciąg dalszy, tak w trzech słowach można określić sytuacje na warszawskim parkiecie – podaje zespół doradców finansowych Xelion w raporcie tygodniowym.

Debiut PGE nie pomógł rynkowi

Debiut praw do akcji Polskiej Grupy Energetycznej był niewątpliwie jednym z najważniejszych wydarzeń dzisiejszej sesji w Warszawie. Jednak, mimo sporego, 13 proc. wzrostu ich notowań w porównaniu do ceny emisyjnej, rynek żył „swoim” życiem, by nie powiedzieć, że pozostawał w cieniu debiutu.

Nielegalny handel długami w sieci

Do giełd internetowych trafiają nieistniejące i spłacone już wierzytelności. Wierzyciel nie ma obowiązku przedstawiania dokumentów potwierdzających istnienie długów.

Wyjątkowo dobre nastroje w Warszawie

Inwestorzy na naszym parkiecie nie przejmowali się dziś nadmiernie kiepskimi nastrojami, panującymi na innych giełdach. Widać, że z determinacją dążą do przerwania spadkowej serii i na razie ta sztuka im się udaje. Martwią tylko bardzo niskie obroty, utrzymujące się od kilku dni. Zmagania popytu z podażą nie są też tym samym w pełni miarodajne.

REKLAMA

Na giełdzie nie będzie monotonnie

Spora dawka danych makroekonomicznych i decyzje banków centralnych sprawia, że w czwartek inwestorzy nie powinni narzekać na rynkową monotonię.

Powstrzymana korekta spadkowa

Po siedmiu dniach trwania spadkowej korekty, dziś popyt był nieco bardziej odważny. Trzeba jednak przyznać, że to raczej zasługa dość biernej postawy niedźwiedzi. Nie próbowały one mocniej przyciskać, nie było chęci do wyprzedaży akcji. Można było odnieść wrażenie, że obie strony rynku czekają na jakiś impuls.

Fundusze inwestycyjne w październiku - rating

Hitem miesiąca były fundusze inwestujące na rynku surowców. Zyski w dalszym ciągu przynosiły też fundusze akcji rynków wschodzących.

Trudno było zarobić na funduszach akcji w październiku

Październik nie był okresem łatwych zysków. Choć większość grup funduszy przyniosło zyski, to w żadnym przypadku nie przekroczyły 1%. Najlepiej zaprezentowały się fundusze akcji polskich, które dały zarobić 0,9%. Na drugim biegunie znalazły się podmioty lokujące w małe i średnie spółki, które zakończyły miesiąc z 1,9-proc. stratą

Giełdy nie mają chęci na odbicie

Nastroje na giełdowych parkietach są coraz gorsze. Niewiele pomagają już dobre dane płynące z gospodarki. Widać, że inwestorzy tracą cierpliwość i stają się coraz bardziej nerwowi.

Indeksy nie chcą rosnąć

Piątkowe spadki na Wall Street wywarły złe wrażenie na warszawskich inwestorach. Podczas poniedziałkowej sesji spadkowa tendencja utrzymywała się przez cały dzień.

Jest lista Dealerów Skarbowych Papierów Wartościowych

Ministerstwo Finansów dokonało wyboru Dealerów Skarbowych Papierów Wartościowych (DSPW) na 2010 rok.

Czekamy na rynek amerykański

Przecena, jaka przetoczyła się w piątek przez amerykański rynek, nie zrobiła zbyt dużego wrażenia w początkach dzisiejszej sesji na Starym Kontynencie. Początkowa część notowań przebiega w spokojnym nastroju.

Inwestorzy polubili nasz region

Trzeci tydzień października był najlepszym od blisko dwóch lat pod względem napływu kapitału do funduszy inwestujących w krajach rynków wschodzących. Coraz chętniej pieniądze lokowane są w naszym regionie.

W którym kierunku pójdą indeksy

Inwestorzy zastanawiają się, czy wczorajsza poprawa nastrojów na światowych giełdach przerodzi się w trwałą tendencję, czy jednak zwyżka jest jedynie ruchem powrotnym do sierpniowego szczytu, który najpierw w minionym tygodniu został pokonany, a następnie w tym tygodniu ten pozytywny sygnał został zanegowany.

Spadek sprzedaży detalicznej w Niemczech nie zachęci do zakupów giełdowych

We wrześniu br. spadek sprzedaży detalicznej w Niemczech wyniósł 3,9 proc., podczas gdy ekonomiści prognozowali, że wskaźnik ten wyniesie 2,2 proc. – podaje Łukasz Wróbel, analityk rynków finansowych Open Finance.

Tendencja spadkowa na rynkach giełdowych

Powód do takiego, a nie innego zachowania rynku zawsze się znajdzie. Znalazł się i teraz. Wczoraj spadek indeksu cen domów i wskaźnik nastrojów konsumentów, dziś spadek liczby wniosków o kredyt hipoteczny i liczby sprzedanych domów. Jutro żaden powód może już nie być potrzebny. Wystarczy świadomość, że mamy korektę.

Warszawa kontra Wall Street

Piątkowe rekordy warszawska giełda ustanawiała na przekór kiepskim notowaniom na Wall Street. Dziś płaciła za to „karę”, choć jej wymiar nie był zbyt wysoki. Nie pomagało nam bardzo optymistyczne rozpoczęcie sesji za oceanem. Okazało się, że nasi inwestorzy znów wykazali się niezłym wyczuciem, bo nastroje ich amerykańskich kolegów szybko się pogorszyły.

Kolejne 4,9 mld usd trafiło do funduszy akcji z rynków wschodzących

Najświeższe dane o przepływach globalnego kapitału wykazały, że w tygodniu zakończonym 21 października fundusze akcji z rynków wschodzących pozyskały kolejne 4,9 mld USD. To najwyższa kwota od grudnia 2007 r.

Dane makroekonomiczne w centrum uwagi

Ochłodzenie nastrojów na giełdowych parkietach nie trwało długo. Wczoraj wieczorem na Wall Street znów do głosu doszli kupujący, co pozwoliło na zamknięcie się indeksów na plusach.

Dziś szanse na nowy szczyt

Nie jest to co prawda żadne odkrycie, skoro WIG20 ustanawia rekordy każdego kolejnego dnia tygodnia, rzecz tylko w tym, że dziś mniej jest niepewności w tej tezie.

Warszawska giełda ma chęć iść w górę

Mimo wczorajszych spadków za oceanem, kiepskiej sesji w Azji i fatalnych nastrojów na europejskich parkietach, warszawska giełda wykazywała wyjątkową siłę. Nie była ona tak wielka, by doprowadzić do wzrostu indeksów, ale na tle „globalnego” pesymizmu byki zachowywały się bardzo odważnie.

Nastroje giełdowe mogą się pogorszyć

Dzisiejsze zachowanie rynków na świecie jest kolejnym dowodem na to, jak duży wpływ na bieg zdarzeń ma kondycja amerykańskiego parkietu – mówi Krzysztof Stępień, mówi główny ekonomista Expander.

Trwa giełdowa wspinaczka na kolejne szczyty

Przez większą część dzisiejszej sesji byki usypiały czujność swoich przeciwników. Ze spokojem „godziły” się na niewielkie spadki indeksów. Podaż zachowywała się zupełnie biernie i bez przekonania. Chęci do większej wyprzedaży nie było widać ani po skali zniżek, ani tym bardziej po wielkości obrotów.

Rosnące indeksy testują odporność inwestorów

Do zmienności nastrojów inwestorów zdążyliśmy się już przyzwyczaić, szczególnie obserwując to, co dzieje się na Wall Street. Dziś jednak zmienność ta udzieliła się głównym parkietom europejskim i warszawskiej giełdzie.

Największe wzrosty znowu w Warszawie

Warszawskie byki od początku dzisiejszej sesji miały przewagę, choć w pierwszej części dnia nie wyglądała ona imponująco. Z czasem jednak poczynały sobie coraz śmielej i podaż była chyba tym przyspieszeniem nieco zaskoczona.

Ostrożnie na parkiecie

W ubiegły piątek inwestorzy w Warszawie zachowywali się ostrożnie. Na otwarciu giełdy oba główne indeksy zyskiwały po około 0,1 proc., a wskaźniki małych i średnich firm jeszcze bardziej przybliżały się do zera – zaznacza Roman Przasnyski, główny analityk Gold Finance.

Jak wybrać dobre biuro maklerskie

Zróżnicowana oferta domów maklerskich sprawia, że nie jest łatwo wybrać instytucję do prowadzenia rachunku inwestycyjnego. Przy podejmowaniu decyzji należy wziąć pod uwagę wiele kryteriów dopasowując je do potrzeb inwestora.

Wrześniowe spadki na giełdzie

Analizując historyczne wykresy notowań indeksów giełdowych, można zauważyć pewną sezonowość w zachowaniu indeksów. Niektórzy inwestorzy , szukający reguł rządzących trendami na rynku akcji, bardzo się do teorii sezonowości przywiązują.

2 lata od rekordu GPW – co dalej

Mija 2 lata od ustanowienia przez warszawską giełdę rekordu wszech czasów. 6 lipca 2007 r., po zwyżce o 1,1% WIG osiągnął 67 568,5 pkt. Dziś mimo tego, że od dołka zyskał blisko 42%, wciąż jest blisko 55% poniżej tamtego szczytu. Droga do dalszego odrabiania strat jest długa i wyboista

Mobius – Chiny będą liderem globalnego odbicia

Rozmowa z dr. Markiem Mobiusem, prezesem Templeton Asset Management Ltd. na temat potencjału rynków wschodzących.

Czerwiec zweryfikuje nadzieje na rozpoczęcie hossy

Pierwsze sesje nowego miesiąca pokazały, że giełdowi optymiści są pewni swego. Potwierdziły też, że patowa sytuacja, jaka utrzymywała się przez cały maj, nie może trwać dłużej. Czerwiec powinien przynieść rozstrzygnięcia dotyczące koniunktury na naszym parkiecie i wytyczyć kierunek indeksom na kolejne tygodnie.

Czy nowy rynek obligacji na GPW podzieli los New Connect

W lutym Giełda Papierów Wartościowych zapowiedziała uruchomienie rynku papierów dłużnych. Miałaby to być pierwsza w Polsce i naszym regionie inicjatywa tego typu. Pierwszym krokiem do powstania nowego rynku obligacji było powołanie Komitetu ds. Rozwoju Rynku Obligacji.

Czy już czas na kupno jednostek funduszy akcyjnych

Od połowy lutego na jednostkach funduszy akcyjnych można było zarobić nawet 50%. Średnio fundusze akcyjne przyniosły jedną czwartą zysku. Czy to oznacza, że wracają dobre czasy dla agresywnych inwestycji?

Efekt marca na giełdzie

Na warszawskiej giełdzie, podobnie zresztą jak na wszystkich innych parkietach na świecie, inwestorzy od zawsze starają się dostrzec i wykorzystać różnego rodzaju prawidłowości. I to zarówno te rzeczywiście występujące, jak i pozorne.

Inwestowałeś? Sprawdź czy musisz zapłacić podatek

Nieubłaganie zbliża się 30 kwietnia, ostatni dzień w którym należy złożyć zeznanie podatkowe za poprzedni rok. Ponieważ od zysków z kapitałów pieniężnych płaci się 19-proc. „podatek Belki”, smutny obowiązek rozliczenia podatkowego dotyczy także inwestorów, choć nie wszystkich.

Fundusze inwestycyjne zamknięte (FIZ)

Fundusze inwestycyjne zamknięte (FIZ) emitują certyfikaty inwestycyjne. Istnieje zamknięta liczba certyfikatów, które można nabyć od funduszu wyłącznie w okresie subskrypcji.

Struktury to przede wszystkim bezpieczeństwo

Inwestując w lokaty strukturyzowane wielu inwestorów oczekiwało krociowych zysków. W czasach kryzysu jednak, zyski z popularnych struktur bywały niższe od tych z lokat bankowych.

Rozliczamy dochody ze sprzedaży udziałów i akcji na PIT-38

Tylko indywidualnie i odrębnie od innych dochodów można rozliczyć dochody ze sprzedaży papierów wartościowych poza działalnością gospodarczą uzyskane w danym roku kalendarzowym. Służy do tego PIT-38. Trzeba to zrobić do końca kwietnia następnego roku.

Popularne fundusze mieszane

Fundusze mieszane, czyli zrównoważone i stabilnego wzrostu – są najczęściej wybieranym typem funduszy inwestycyjnych w naszym kraju. Alternatywą dla nich może być samodzielne konstruowanie portfeli zrównoważonych poprzez proste nabywanie jednostek funduszu akcji oraz funduszu obligacji.

Inwestycje w nieruchomości na każdą kieszeń

Inwestycja w nieruchomości nie zawsze wymaga posiadania bardzo wysokiej kwoty. Wystarczy ok. 60 zł i posiadanie rachunku maklerskiego, aby na giełdzie kupić certyfikat funduszu inwestującego w nieruchomości. Ich kursy są obecnie na bardzo niskim poziomie, a różnica w porównaniu z oficjalną wyceną rekordowo wysoka. Certyfikaty funduszy zarządzanych przez BPH TFI można nawet kupić znacznie poniżej ceny emisyjnej.

Fundusze papierów dłużnych

Fundusze papierów dłużnych przeznaczone są dla osób dbających przede wszystkim o bezpieczeństwo kapitału. Są one stabilną inwestycją. Jednak inwestując w jednostki  nie należy się spodziewać zysków dużo wyższych od uzyskanych z lokat bankowych.

Fundusze akcji

Fundusze akcji należą do najbardziej ryzykownych funduszy. Zakładany horyzont inwestycyjny w przypadku tych funduszy jest najdłuższy i wynosi 5 lat.

Produkty strukturyzowane na GPW

Produkty strukturyzowane stały się inwestycyjnym hitem ostatniego roku, a szacunkowa wartość inwestycji Polaków w „struktury” sięgnęła już 14 mld zł. Równolegle z produktami oferowanymi na rynku pozagiełdowym rozwija się oferta certyfikatów i obligacji strukturyzowanych notowanych na GPW.

Lokata inwestycyjna

Lokata inwestycyjna jest produktem bankowym, łączącym elementy typowej lokaty terminowej z inwestycjami na rynku kapitałowym. Połączenie tych dwóch instrumentów finansowych ma na celu zwiększenie opłacalności inwestowania oraz zminimalizowanie ryzyka wynikającego z inwestowania na giełdzie.

Na czym zarabiam, czyli instrumenty bazowe

Wyrafinowane produkty finansowe rynku terminowego i lokat strukturyzowanych oparte są na określonym instrumencie bazowym, którym mogą być: akcje, obligacje, indeksy giełdowe, waluty lub surowce.

Co to jest lokata strukturyzowana

Instytucje finansowe oferują coraz bardziej wyrafinowane sposoby inwestowania. Dają ochronę kapitału i jednocześnie kuszą perspektywą czerpania zysków z rynków giełdowych, surowcowych czy nieruchomości.

REKLAMA