REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Fotowoltaika

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych - Mój Prąd 3.0

Mój Prąd 3.0. Od 1 lipca do 22 grudnia 2021 roku (lub do wyczerpania przekazanej na ten cel kwoty) trwa nabór wniosków w trzeciej edycji rządowego programu „Mój Prąd”. Dofinansowaniu podlega jedynie zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych – o zainstalowanej mocy elektrycznej od 2 kW do 10 kW, służących na potrzeby istniejących budynków mieszkalnych. Kwota tego dofinansowania będzie mniejsza, niż w latach ubiegłych – wyniesie ona 3 tys. złotych, a łączna kwota przekazana na poczet programu to 534 mln złotych. Okres kwalifikowalności poniesionych kosztów wyznaczono od 1 lutego 2020 r. do 31 grudnia 2023 r. Nie podlegają dofinansowaniu projekty polegające na zwiększeniu mocy już istniejącej instalacji fotowoltaicznej.

Obowiązek składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków od 1 lipca 2021 r.

Obowiązek składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) od 1 lipca 2021 r. Właściciele i zarządcy obiektów, które posiadają źródło o mocy do 1 MW będą mieli na wysłanie dokumentu 12 miesięcy – w przypadku budynków już istniejących, a 14 dni – w przypadku nowo powstałych obiektów.

Program „Mój prąd” 3.0 - wnioski od 1 lipca 2021 r.

Program „Mój prąd” 3.0 ruszy od 1 lipca 2021 r., a do rozdysponowania będzie ok. 500 mln zł – poinformował wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Wnioski w programie będzie można złożyć jedynie elektronicznie, a dofinansowanie wyniesie maksymalnie do 3 tys. zł. Jak skorzystać z programu „Mój prąd” 3.0?

Fotowoltaika - nadchodzą zmiany

Fotowoltaika. Według prognoz Instytutu Energii Odnawialnej, moc zainstalowana w fotowoltaiki w Polsce podwoi się w ciągu najbliższych dwóch lat. W 2025 roku może osiągnąć nawet 15 GW. Rynek OZE swój dynamiczny wzrost zawdzięczał dotąd przede wszystkim prosumentom, którzy korzystali z programu „Mój Prąd”. Jednak proporcje zaczynają się zmieniać – miejsce mikroinstalacji zajmują farmy, a energia słoneczna „goni” wiatrową.

REKLAMA

Opłacalność fotowoltaiki - co się zmieni od 2022 roku?

Opłacalność fotowoltaiki. Szykują się duże zmiany na rynku fotowoltaiki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy, który m.in. reguluje nowe zasady dla prosumentów. Co to oznacza? Jak mówi Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE - „Magazyny energii staną się niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej”. Dla rynku PV niebawem rozpocznie się nowy rozdział.

Koniec systemu opustów od przyszłego roku - co to oznacza dla przedsiębiorców?

Zapowiedź końca systemu opustów od początku przyszłego roku ogłoszona w projekcie nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne i ustawy o odnawialnych źródłach energii zatrzęsła branżą PV i wywołała burzę wśród osób planujących w najbliższym czasie inwestycję w fotowoltaikę.

Bartosz Bąbrych: Pogłoski o śmierci polskiej fotowoltaiki są mocno przesadzone

Trend na niezależność energetyczną i wytwarzanie własnego prądu jest już nie do odwrócenia - uważa Bartosz Bąbrych.

Fotowoltaika - zmiany w rozliczeniach prosumentów od 2022 roku

Fotowoltaika - zmiany w rozliczeniach prosumentów od 2022 roku. Mimo zmian w systemie rozliczeń prosumentów nadal opłacalna będzie instalacja paneli fotowoltaicznych (PV) i produkcja z nich prądu - podkreślił 9 czerwca 2021 r. wiceszef Ministerstwa Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska. Dodał, że ci którzy zainstalują panele do końca 2021 r. będą rozliczać się na dotychczasowych zasadach przez 15 lat.

REKLAMA

Czy fotowoltaika sprawdzi się w przypadku awarii sieci?

Czy to prawda, że fotowoltaika naprawdę nie gwarantuje bezpieczeństwa energetycznego domów, ponieważ po zaniku napięcia w sieci przestaje produkować prąd? Sprawdziliśmy to.

Panele fotowoltaiczne - finansowanie, formalności, rozliczenia

Panele fotowoltaiczne. Potrzeba bycia "eko", a także rosnące ceny energii elektrycznej powodują, że coraz więcej osób myśli o instalacji paneli fotowoltaicznych. Jak sfinansować taką instalację? Jakich formalności trzeba dopełnić? Jak będzie wyglądało rozliczenie z zakładem energetycznym?

Instalacja fotowoltaiczna - co warto wiedzieć?

Fotowoltaika. Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej? Gdzie montować panele? Jak sprawdza się instalacja w zależności od pogody? Jakie formalności trzeba spełnić, z jakimi kosztami się liczyć?

Fotowoltaika. Jakie są najczęstsze obawy przed jej montażem?

Do szybkiego rozwoju fotowoltaiki przyczyniły się różnego rodzaju programy wsparcia działające na poziomie ogólnopolskim i lokalnym. Otwartym jednak pozostaje pytanie, czy tempo rozwoju utrzyma się również w bieżącym roku.

Jak wygląda rynek fotowoltaiki w Polsce? [RAPORT]

Na koniec 2020 roku w Polsce pracowało 466 167 mikroinstalacji PV, z czego aż 321 407 zostało przyłączonych w 2020 roku. Co 12. budynek w Polsce jest wyposażony w przydomowy system fotowoltaiczny.

Ulga inwestycyjna na fotowoltaikę dla rolnika

Ulga inwestycyjna na fotowoltaikę przysługuje podatnikom podatku rolnego. Jak skorzystać z ulgi? Jak ubiegać się o odliczenie inwestycji w fotowoltaikę w gospodarstwie?

Fotowoltaika w Polsce. Program Mój Prąd 3.0 od lipca 2021 r.

Mój Prąd 3.0. Kolejny nabór wniosków w programie Mój Prąd ma się zacząć na początku lipca 2021 r. Prawdopodobnie dofinansowanie będzie obejmowało również punkty ładowania samochodów elektrycznych. Program Mój Prąd dodatkowo przyspieszy wzrost liczby domów z fotowoltaiką na rynku wtórnym.

Można składać wnioski o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych

Ruszył konkurs na dofinansowanie paneli słonecznych. Kto może brać w nim udział? Ile wsparcia finansowego można otrzymać? Jakie warunki należy spełnić?

W programie Mój Prąd brakuje kryterium jakościowego

Program Mój Prąd 3.0. Wznowienie Mojego Prądu niewątpliwie pobudzi rynek instalacji fotowoltaicznych. Jednak wobec lawinowo wzrastającej liczby nowo instalowanych domowych elektrowni słonecznych, wzrasta odsetek tych z poważnymi wadami wynikającymi z błędów popełnionych przez niewykwalifikowane ekipy montażowe. W programie Mój Prąd brakuje jednego, bardzo ważnego kryterium - kryterium jakościowego.

Ekologia: Polska w ogonie czołówki

Bycie zielonym po prostu popłaca, wpływa pozytywnie nie tylko na środowisko, ale także na gospodarkę i społeczeństwo – wynika ze wspólnych badań Uniwersytetów Yale i Columbia. Dlatego niepokojący jest fakt, że w rankingu najbardziej zielonych państw, Polska znalazła się na jednym z ostatnich miejsc.

Jak kobiety w branży fotowoltaicznej walczą ze stereotypami?

Kobiety w branży fotowoltaicznej nadal walczą ze stereotypami, chociaż z roku na rok coraz rzadziej. Mimo wszystko to właśnie kobiety w rodzinie bardzo często podejmują decyzję co do instalacji fotowoltaicznych.

Czego polscy inwestorzy i branża OZE mogą się nauczyć od Elona Muska?

Poczynania guru Doliny Krzemowej to także całkiem obiecująca lekcja dla polskiego sektora OZE i inwestorów zainteresowanych ekogospodarką przyszłości. Czego możemy się nauczyć od Elona Muska?

Jak stać się ekologicznym biurem rachunkowym?

Biura rachunkowe a ekologia. Znaczenie ekologii w naszym życiu zdecydowanie rośnie. Spotykamy się z ekologiczną żywnością, kosmetykami, ograniczamy w naszych domach produkcję śmieci. Odnawialne źródła energii cieszą się dużą popularnością. W gospodarstwach domowych takie zmiany można wprowadzić w łatwy sposób. Jak sprawić, aby także biuro rachunkowe było bardziej eko?

Fotowoltaika sposobem na obniżenie kosztów energii

Fotowoltaika sposobem na obniżenie kosztów energii. Wprowadzona od 1 stycznia 2021 r. opłata mocowa i podwyżki w taryfach dystrybucyjnych oraz wzrost kosztów energii czynnej powodują, że więcej płacimy za prąd. Czy można obniżyć te koszty? Zdaniem ekspertów, poza oszczędzaniem energii, sposobem na mniejsze rachunki za prąd jest inwestycja we własne źródło energii, jakim jest fotowoltaika.

Trwa nabór koncepcji na "Budowę instalacji do produkcji paliwa z biomasy rolnej i leśnej w postaci pelletu”

Głównym celem trwającego naboru jest zmniejszenie ubóstwa energetycznego i poprawa jakości powietrza na terenach miejskich i wiejskich. Jakie wydatki mogą być kwalifikowalne w naborze?

Czy panele fotowoltaiczne to najtańsza energia w Polsce? [VIDEO]

Fotowoltaika dogania farmy wiatrowe pod względem wytwarzanej energii elektrycznej. Jednak jej dynamiki rozwoju nie uda się utrzymać. Dla obu tych form OZE przyszłością powinno stać się wykorzystanie wodoru.

Fotowoltaika bez podatku od nieruchomości - dobry przykład Wrocławia

Zwolnienie z podatku dla nieruchomości z OZE. Wrocław zwolnił z podatku od nieruchomości budynki i ich części, do których podłączono instalację fotowoltaiczną albo inne urządzenia pozwalające na korzystanie z odnawialnych źródeł energii, jak: kolektor słoneczny, pompa ciepła, rekuperator, gruntowy wymiennik ciepła. Jakie są pozostałe warunki tego zwolnienia podatkowego? Dlaczego Wrocław jest jednym z niewielu miast w Polsce, które wprowadziło takie zwolnienie?

Ulga rehabilitacyjna - czy można odliczyć instalację fotowoltaiczną?

Ulga rehabilitacyjna a instalacja fotowoltaiczna. Czy można dokonać odliczenia kosztów poniesionych na zamontowaną instalację fotowoltaiczną w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Polska chce zostać europejskim liderem fotowoltaiki w połączeniu z wodorem [VIDEO]

Rozwój przydomowych paneli fotowoltaicznych przyspieszy zastosowanie elektrolizerów, które będą wykorzystywane do magazynowania i stabilizowania dostaw energii z odnawialnych źródeł.

Czy warto inwestować w fotowoltaikę?

Fotowoltaika w Polsce. Boom na fotowoltaikę napędziły m.in. nowelizacja ustawy o OZE zmieniająca definicję prosumenta, spadek cen paneli fotowoltaicznych oraz rządowe programy Energia Plus czy Mój Prąd, który jest największym w Europie programem dofinansowania do prosumenckich instalacji fotowoltaicznych o mocy 2–10 kW. Czy warto inwestować w przydomową fotowoltaikę? Jakie korzyści przynosi instalacja fotowoltaiczna?

Czy pandemia wstrzymała działania proekologiczne w MŚP?

Ekologia w firmach nadal raczkuje. Większość małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce nie korzysta z energii odnawialnej, a tylko 4 proc. inwestuje w fotowoltaikę. Dlaczego przedsiębiorcy rezygnują z inwestycji? Jakie koszty muszą ponosić?

Rynek farm fotowoltaicznych i wiatrowych dynamicznie się rozwija

Farmy fotowoltaiczne i wiatrowe. W 2020 r. w Europie po raz drugi w historii wiatr i słońce przyczyniły się do wytworzenia większej ilości energii elektrycznej niż węgiel (20% w porównaniu z 13%). Tymczasem w tym kontekście Polska nadal ma sporo do nadrobienia na tle innych krajów: OZE stanowią jedynie 17% rynku energetycznego, zaś paliwa kopalne – aż 83%. Jednak ilość wytwarzanej w naszym kraju zielonej energii będzie stale rosnąć. Szacuje się, że do 2030 r. farmy wiatrowe mogą dokładać do polskiego PKB prawie 9 mld złotych rocznie.

Czy fotowoltaika sprawdza się w warunkach zaniku napięcia w sieci?

Niedawne awarię systemu energetycznego na Podlasiu związane z intensywnymi opadami śniegu, w wyniku których 63 tys. mieszkańców województwa podlaskiego zostało bez prądu, nasuwają pytanie: czy fotowoltaika jest zdolna zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne w podobnych warunkach?

Nowe regulacje w sprawie domowych instalacji fotowoltaicznych

Co nowe regulacje Ministerstwa Klimatu co oznaczają dla prosumenta? Jaka powinna być prawidłowa instalacja fotowoltaiczna?

Panele słoneczne - czym są i jak działają?

Panele słoneczne - czym są? Jak działa fotowoltaika i panele słoneczne? Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych? Jak funkcjonuje technologia paneli słonecznych? Panele słoneczne czy kolektory słoneczne – co wybrać? Jakie są zalety paneli słonecznych?

Posiadacze paneli fotowoltaicznych są kłopotem dla polskiej energetyki [VIDEO]

300 tys. gospodarstw domowych ma na swoich dachach małą instalację fotowoltaiczną. Jednak ci prosumenci są kłopotem dla polskiego sytemu energetycznego.

Elektrownia fotowoltaiczna Europy Środkowo-Wschodniej powstanie na Pomorzu

Elektrownia fotowoltaiczna powstanie w małej miejscowości w województwie pomorskim na działce o powierzchni 300 hektarów, czyli na obszarze równym 422 pełnowymiarowym boiskom piłkarskim.

Fotowoltaika w magazynach. Jak rozliczać energię z dystrybutorem?

Fotowoltaika w magazynach są rozwiązaniem ekologicznym i opłacalnym, jednak niektóre kwestie administracyjne mogą ograniczać ich zastosowanie.

Jaki będzie rynek fotowoltaiki po kryzysie?

Rynek fotowoltaiki a COVID-19. Kryzys wywołany pandemią negatywnie wpłyną m.in. na produkuję i dostawy komponentów do instalacji. Jak będzie się kształtował rynek rozwiązań fotowoltaicznych w kolejnych miesiącach? Czy fotowoltaika będzie bardziej opłacalna?

Kto się spóźnił z instalacją fotowoltaiki, ten dużo stracił? [VIDEO]

Fotowoltaika i zainteresowanie budową domowych paneli fotowoltaicznych okazało się większe niż przewidywano. Skończyły się pieniądze z rządowego programu. Czy dużo stracą ci, którzy nie zdążyli?

Fotowoltaika z pompą ciepła. Jakie daje oszczędności?

Domowe instalacje fotowoltaiczne połączone z pompą ciepła dają gospodarstwom domowym możliwość zwiększenia oszczędności w zakresie opłat za prąd i ogrzewanie. Tym bardziej że taką inwestycję można nawet w połowie sfinansować z rządowych dotacji, m.in. ulgi termomodernizacyjnej umożliwiającej odliczenie do 53 tys. zł od podstawy opodatkowania.

Boom na instalacje fotowoltaiczne

Moc zainstalowanej fotowoltaiki w Polsce zwiększyła się o 154,33 MW i na początku października wyniosła 2,6 GW. Oznacza to wzrost o ponad 166 proc. r/r. Tylko przez cały wrzesień 2020 r. przyrost mocy instalacji fotowoltaicznych wyniósł 6,1 proc. Polacy w większości są zdania, że OZE to przyszłość energii i doceniają ich pozytywny wpływ na środowisko.

Rozwój rynku fotowoltaiki i OZE w Polsce

Rozwój rynku fotowoltaiki i OZE w Polsce – jak wygląda obecnie, jak będzie postępował w najbliższych latach? Jakie są przeszkody jego rozwoju a co mu sprzyja w polskich warunkach?

Piotr Rudyszyn: milion instalacji fotowoltaicznych pojawi się szybciej niż zakładano

Według projektu dokumentu Polityki Energetycznej Polski do 2040 r., jednym z filarów przyszłego systemu energetycznego ma być zeroemisyjna energetyka, która będzie zbudowana w oparciu o m.in. funkcjonowanie miliona prosumentów. Czy cel jest realny? Jakie rodzi wyzwania?

Dotacje w ramach programu "Mój Prąd". Pieniędzy nie wystarczy dla wszystkich [VIDEO]

Nie wystarczy pieniędzy z rządowego programu wspierania domowej fotowoltaiki. Chętnych jest zbyt wielu. Nowe zasady wspierania fotowoltaiki będą znane przed końcem I kw. 2021 r.

Nowe zasady wspierania fotowoltaiki w 2021 r.

Nie wystarczy pieniędzy na wspieranie domowej fotowoltaiki z rządowego programu „Mój Prąd”. Chętnych jest zbyt wielu. Nowe zasady wspierania fotowoltaiki będą znane przed końcem I kwartału 2021 r.

Rosną obroty rynku fotowoltaiki

Obroty na rynku fotowoltaiki w 2020 roku wzrosną nawet o 25 proc. i przekroczą 5 mld zł – wynika z prognozy Instytutu Energii Odnawialnej. Eksperci nie wykluczają, że wiele firm z tej branży może trafić na giełdę.

Mikroinstalacja fotowoltaiczna w domu - wybór, formalności, montaż, finansowanie

Jak zamontować mikroinstalację fotowoltaiczną? Co oznacza system on-grid i off-grid? Gdzie można sprawdzić uprawnienia instalatora? W którą stronę powinny być skierowane panele i o czym nie można zapomnieć podczas montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej? Skąd wziąć pieniądze na montaż?

Dotacje 2020. 10 mln zł na fotowoltaikę dla firm

Są kolejne pieniądze na wsparcie firm, które chcą zainwestować w fotowoltaikę. W ramach programu "50 kW na start" przedsiębiorstwo może dotację do 100% kosztów kwalifikowanych.

Dotacje 2020. 10 mln zł na fotowoltaikę dla firm

Są kolejne pieniądze na wsparcie firm, które chcą zainwestować w fotowoltaikę. W ramach programu "50 kW na start" przedsiębiorstwo może dotację do 100% kosztów kwalifikowanych.

Warunki techniczne budynków 2021 - pompy ciepła i fotowoltaika zapewnią energooszczędność

Wszystkie budynki wznoszone oraz modernizowane od 2021 roku będą musiały spełnić wyśrubowane normy WT 2021 określające energooszczędność w zakresie m.in. izolacji oraz systemów grzewczych. W ich realizacji pomóc może zainwestowanie w ekologiczne systemy pomp ciepła współpracujących z instalacjami fotowoltaicznymi. Najbardziej zaawansowane budynki wykorzystujące tę technologię mogą uniezależnić inwestycje od zewnętrznych źródeł energii.

Instalacja fotowoltaiczna - kiedy możliwa jest jednorazowa amortyzacja?

Czy podatnik ma prawo do dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od zakupionej instalacji fotowoltaicznej na podstawie art. 22k ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

REKLAMA