REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Fotoradar

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kto kontroluje działania straży miejskiej w Polsce?

Kontrole straży miejskiej są coraz częstsze, ale czy można się od nich jakoś odwołać? Kto kontroluje działania straży miejskiej? Czy jest ona bezkarna?

Podpisanie mandatu - konsekwencje

Jeśli kierowca nie zgadza się z decyzją policjanta dotyczącą mandatu może odmówić jego przyjęcia. Podpisanie mandatu to przyznanie się do winy.

Mandat z fotoradaru bez punktów karnych! Legalna forma łapówki?

Wedle nowych przepisów zniknąć mają punkty karne za wykroczenia zarejestrowane przez fotoradary. Czy to aby nie powrót do sytuacji sprzed wprowadzenia taryfikatora mandatów i punktów karnych?

Straż miejska karze głównie kierowców

Straż miejska ma na celu chronić porządek w miejscach publicznych w szerokim spektrum życia publicznego. Jak się okazuje skupia się prawie wyłącznie na kierowcach. Dlaczego?

REKLAMA

Straż miejska może wystawiać mandaty z fotoradarów

Sąd najwyższy wydał kontrowersyjny wyrok w sprawie uprawnień straży miejskiej do posługiwania się fotoradarami stacjonarnymi. Zdaniem sądu ma ona prawo karać kierowców mandatami karnymi.

Szare fotoradary - czy mogą robić zdjęcia?

Szare fotoradary w obiegowej opinii nie mogą robić zdjęć w związku ze zmianami w prawie. Czy tak jest w rzeczywistości?

Brak punktów karnych za zdjęcie z fotoradaru i wyższe mandaty - oto zmiany jakie proponuje PO

Nowe przepisy autorstwa posłów PO mają teoretycznie zdyscyplinować polskich kierowców. Po bliższym przyjrzeniu się im, okazuje się, że faworyzują one bogatych kierowców i mogą przyczynić się do zmniejszenia bezpieczeństwa na drogach. Jak to możliwe?

Więcej fotoradarów, wiecej wypadków?

Czy wzrost liczby fotoradarów przekłada się na spadek liczby wypadków na polskich drogach?

REKLAMA

Czy Polacy akceptują fotoradary?

Nieoznakowane radiowozy, fotoradary a już niedługo odcinkowy pomiar prędkości. Czy Polscy kierowcy akceptują te najnowszy systemy poprawy bezpieczeństwa na drodze?

W których miastach jest najwięcej fotoradarów?

Liczba fotoradarów w Polsce w ostatnich latach gwałtownie wzrosła. Zobacz, które miasta "oferują" ich najwięcej!

Fotoradar - jakie są jego dodatkowe funkcje?

Możliwości nowoczesnych fotoradarów są imponujące. Być może dlatego, kierowcy raczej ich nie ignorują na co wskazują policyjne statystyki. Zobacz jakie funkcje posiadają najnowsze fotoradary stosowane na polskich drogach.

Jakie warunki muszą spełniać fotoradary?

Zmorą kierowców przez ostatnie lata są powszechnie znane i znienawidzone fotoradary. Można wyróżnić kilka ich typów jak na przykład stacjonarne GITD lub przenośne. Jednak, aby pomiar fotoradaru był dobry muszą być spełnione odpowiednie warunki.

Fotoradry - jakie muszą spełniać warunki?

Aby pomiar dokonany przez fotoradar można uznać za legalny i prawidłowy, każde urządzenie tego typu musi spełniać określone warunki. Oto co warto wiedzieć o fotoradarach!

Wpływy z fotoradarów - znacznie mniejsze niż zakładano!

Zamiast 1,5 miliarda złotych fotoradary zarobią w 2013 roku jedynie 82 miliony złotych. Skąd ta ogromna różnica?

Fotoradary i ich wpływ na bezpieczeństwo: raport

Fotoradary miały poprawić bezpieczeństwo na drogach. Statystyki wypadków są jednak zaskakujące. Oto najnowszy raport drogowy na temat fotoradarów.

Odcinkowy pomiar prędkości i nieoznakowane radiowozy GITD - idą zmiany!

ITD przygotowuje prawie 30 miejsc w Polsce z odcinkowym pomiarem prędkości. One wraz z nowymi nieoznakowanymi radiowozami ITD mają podnieść bezpieczeństwo na krajowych drogach.

Nielegalne zdjęcia z fotoradarów!

Prokuratura Generalna RP uważa, że straż miejska nielegalnie posługuje się stacjonarnymi fotoradarami. Okazuje się bowiem, że nie ma do tego uprawnień!

Zdjecie z fotoradaru za granicą - niedługo do Ciebie dotrze!

Od 7 listopada obowiązywać będą nowe przepisy Kodeksu Drogowego. Zdjęcie z zagranicznego fotoradaru ma bardzo szybko trafiać do sprawcy wykroczenia.

Fotoradary a bezpieczeństwo na drogach

Fotoradary mają poprawić bezpieczeństwo na drogach, przy których są ustawione. Czy rzeczywiście tak jest? Jak przekłada się liczba fotoradarów na statystyki wypadków?

Zdjęcie z fotoradaru – lepiej się nie przyznawać

Jeśli nie jesteśmy pewni kto siedział w samochodzie w trakcie popełnienia wykroczenia zarejestrowanego przez fotoradar, to lepiej nie wskazywać kierowcy. Dlaczego?

Przepisy ruchu drogowego do zmiany - projekty ustaw

Kluby parlamentarne PO, PiS, SLD i SP złożyły projekty ustaw odnoszących się do przepisów o ruchu drogowym. Posłowie zdecydują m.in. o tym czy większość fotoradarów zniknie z polskich dróg.

Fotoradary i kontrole drogowe - gdzie jest ich najwięcej w Polsce?

Aby koszt wyjazdu urlopowego nie powiększył się o kilkuset złotowy mandat, przestawiamy trasy, na których spotkacie najwięcej fotoradarów i kontroli drogowych Policji.

ITD - czym się zajmuję? Jakie są sposoby uniknięcia jej kontroli?

Inspekcja Transportu Drogowego to prawdopodobnie najbardziej nie lubiana obecna instytucja przez kierowców. Specjalizuje się nie tylko w kontrolach dotyczącymi przewozu osób i towarów, ale także w rejestrowaniu pojazdów, przekraczających prędkość. Jakie właściwie uprawnienia ma ITD i za co może nas ukarać?

Fotoradary - jak uniknąć punktów karnych?

W przeciwieństwie do Policjanta, fotoradar nie dopuszcza żadnej taryfy ulgowej dla osoby dopuszczającej się wykroczenia drogowego. Zatem w jaki sposób można uniknąć punktów karnych za dane wykroczenie drogowe?

Flota Auto Biznes zaprasza na Warsztaty Flotowe

Wszystko o fotoradarach, jak nie wpaść w pułapkę w umowach z firmami CFM, dlaczego warto korzystać z więcej niż jednej marki aut/usługodawcy – to tylko kilka z zagadnień, które będą poruszone podczas Warsztatów Flotowych. Zapraszamy 27. lutego do salonu Euroservice przy ul. Al. Jerozolimskie 239 w Warszawie.

Gdzie policja ustawia radary we Wrocławiu?

Obecnie najpopularniejszym sposobem na karanie kierowców jest ustawianie fotoradarów. Jednak nie możemy zapomnieć, że policja również przeprowadza kontrole prędkości za pomocą radarów. Podpowiadamy, gdzie najczęściej można spotkać radar we Wrocławiu.

Polacy spóźniają się przez przepisową jazdę

Wielu polaków mieszka i pracuje w różnych miastach. Taka sytuacja wiąże się z wczesnymi pobudkami i długimi dojazdami do pracy. Gęsto ustawione znaki ograniczające prędkość uniemożliwiają szybie przemieszczanie się pomiędzy domem a miejscem pracy. Dlatego niektórzy naginają przepisy drogowe, aby nie podpaść pracodawcy.

Czy każdy z nas jest piratem drogowym?

Żaden kierowca nie chce utożsamiać się z piratem drogowym, który jest postrzegany na ogół jako osoba niedoświadczona, jeżdżąca z niebezpiecznymi prędkościami, często prowadząca pod wpływem środków odurzających. Często piratami drogowymi nazywani są osoby poruszające się autami służbowymi, których się nie szanuje.

Podsumowanie Wielkiego Testu Drogowego: 1377 kilometrów jazdy zgodnej z przepisami

Wielki Test Drogowy dobiegł końca. Przedstawiciele systemu Yanosik przejechali 1377 km. Cztery trasy zostały przejechane w sposób całkowicie zgodny z przepisami. Ile czasu zajęło im pokonanie wszystkich odcinków? Co napotkali na swojej drodze? Poniżej podsumowanie 3-dniowego Testu.

Zdjęcie z fotoradaru, a obowiązki fleet managera

W przypadku, gdy do firmy przychodzi zdjęcie z fotoradaru, na którym nie można rozpoznać kierowcy, odpowiedzialność za wyjaśnienie sprawy spoczywa w dużej mierze na fleet managerze.

Fotoradary a bezpieczeństwo

Fotoradary w Polsce wywołują burzliwą dyskusję. Najwięcej kontrowersji w temacie fotoradarów wywołuje zasadność ich ustawienia. Czy wszystkie urządzenia są ustawione w miejscach, gdzie dochodziło do wielu wypadków?

Kto może kontrolować fotoradary?

Znienawidzona przez kierowców sieć fotoradarów również podlega kontroli. Instytucją, która ma zadbać o właściwy wybór miejsca na ustawienie fotoradarów, oraz o inne aspekty wpływające na to, czy fotoradar działa zgodnie z przepisami jest Najwyższa Izba Kontroli.

Odcinkowy pomiar prędkości - telefon cię ostrzeże

Odcinkowy pomiar prędkości zostanie uruchomiony w Polsce w połowie roku. Wielu kierowców obawia się, że nie będzie potrafiło rozpoznać odcinka drogi ujętego taką kontrolą radarową. Pomocny okaże się smartfon, który ostrzeże o zbliżającym się odcinku drogi z kontrolą średniej prędkości.

Tolerancja radarowa, czyli z jaką prędkością można poruszać się po polskich drogach

Rozstawione przy drogach fotoradary mają ustawioną granicę tolerancji i nie zrobią zdjęcia kierowcy, który jedzie nieznacznie szybciej niż można na danym odcinku drogi. Tylko czy chodzi o 10, czy o 20 km/h?

Jaka jest dopuszczalna prędkość na drogach w 2013 roku?

Nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym, która weszła w życie 31.12.2010 roku umożliwiła zwiększenie dopuszczalnej prędkości na autostradach i drogach ekspresowych. Warto znać kodeks drogowy, ponieważ wraz ze zwiększeniem dopuszczalnej prędkości wzrosły mandaty za wykroczenia drogowe. Poniżej przedstawiamy wykaz dopuszczalnych prędkości na drogach w 2013 roku.

Nowy sposób na uniknięcie mandatu

Gęsta sieć ponad 300 nowych fotoradarów, nieoznakowane pojazdy ITD oraz policji, kontrole prędkości, odcinkowe pomiary i fotoradary straży miejskiej to narzędzia różnych służb do walki z przekraczaniem prędkości. Jednak kierowcy również mają swoje sposoby, na uniknięcie mandatu. Nie wszystkie jednak są legalne i skuteczne.

Jak będą rozliczane punkty karne w 2013 roku?

Nowa ustawa o kierujących pojazdami, która wejdzie w życie 19 stycznia 2013 roku, oznacza zmiany nie tylko dla osób ubiegających się o prawo jazdy. Dotyczyć one będą również kierowców, a dokładniej mówiąc, sposobu rozliczania punktów karnych. Oto kilka rzeczy, o których powinien wiedzieć każdy kierowca.

Kto i jak poluje na kierowców?

Służby porządkowe otrzymują kolejne przywileje i narzędzia, dzięki którym mogą karać kierowców. Dyskusyjną kwestią jest to, czy chodzi im o podniesienie poziomu bezpieczeństwa na drogach, czy chodzi o osiągnięcie zaplanowanych wpływów do budżetu. Poniżej przedstawiamy, kto dysponuje jakim arsenałem, w walce z kierowcami przekraczającymi prędkość.

CB radio - jaki model wybrać? Czy jego używanie jest legalne?

Nadmierna rozbudowa sieci fotoradarów oraz floty nieoznakowanych radiowozów w Polsce sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na zakup CB radia. Podpowiadamy, które modele tych urządzeń cieszą się największą popularnością oraz czy trzeba mieć na ich użytkowanie specjalne pozwolenie.

Nieoznakowane radiowozy ITD - zobacz, które auta zrobią Ci kosztowne zdjęcie!

Brak wysokiej klasy dróg szybkiego ruchu oraz wysokie statystyki wypadków rząd chce „leczyć” poprzez zaostrzenie kontroli prędkości na drogach. Niedawno do czynnej służby powołano 22 nowe, nieoznakowane radiowozy ITD, wyposażone w specjalną aparaturę pomiarową rejestrująca auta, przekraczające dozwoloną prędkość. Czy nowe radiowozy mają służyć tylko poprawie bezpieczeństwu? Postanowiliśmy przedstawić wam listę nowych radiowozów (str. 2)

Jakie sposoby na unikanie mandatów mają kierowcy?

Jazda zgodnie z przepisami to najlepszy sposób na uniknięcie mandatów, jednak duża część kierowców twierdzi, że z różnych powodów trudno czasem przestrzegać wszystkich przepisów. Najpopularniejszym grzechem wśród kierowców jest przekraczanie prędkości. Tłumaczą to tak, że jej ograniczenia nie zawsze są konieczne w danym miejscu. Dyskusyjna także pozostaje kwestia fotoradarów, które nie podnoszą poziomu bezpieczeństwa na drogach. Polscy kierowcy słyną z zaradności i stosują różne triki, które pomagają im ustrzec się przed mandatami. Tyle tylko, że niekoniecznie są to sposoby skuteczne i legalne.

System odcinkowego pomiaru prędkości już w 2013 r.

Według informacji Rzeczpospolitej już w połowie przyszłego roku na polskich drogach ma się pojawić system odcinkowego pomiaru prędkości.

Czy fotoradary wpływają na zmniejszenie liczby wypadków?

Według władz, nowe fotoradary to najlepszy sposób na zmniejszenie liczby wypadków na drogach. W najbliższym czasie na polskich drogach ma pojawić się 300 nowych fotoradarów. Zakup nowych urządzeń uszczupli budżet państwa o 45 milionów złotych, a cała inwestycja ma zwrócić się w dość krótkim czasie. Jednak według raportu Najwyższej Izby Kontroli, to nie przekraczanie prędkości, a zły stan dróg jest główną przyczyną wypadków.

Podpowiadamy jak spędzić święta bez mandatu

Nieodzownym elementem świat jest odwiedzanie rodzin, a z tym wiąże się podróżowanie. Podpowiadamy jak jechać, aby nie dostać mandatu. Eksperci z serwisu Creandi.pl wzięli pod lupę główne szlaki komunikacyjne w Polsce.

Ewidencja kierowców

Według informacji "Rzeczpospolitej" być może już niedługo każdy właściciel samochodu, bez względu na to czy jest to samochód firmowy, czy prywatny będzie musiał prowadzić ewidencję wszystkich kierowców, którzy jeździli jego samochodem.

Yanosik dostępny na nowej platformie

Legalna alternatywa dla CB-Radia i antyradarów była dotąd dostępna dla użytkowników takich platform jak: Android, iOS oraz Windows Phone 7. Jej twórcy wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników postanowili rozszerzyć jej działanie o Windows Phone 8. Testy zakończyły się pomyślnie i fani Yanosika mogą śmiało pobierać aplikację na telefony wyposażone w ten system.

Auto służbowe, a zdjęcie z fotoradaru -kto zapłaci mandat pracownika?

Kto jest zobowiązany do zapłacenia mandatu w sytuacji, kiedy pracownik podczas wykonywania swoich obowiązków służbowych otrzymał mandat za wykroczenie drogowe. Czy to pracodawca ma obowiązek zapłacenia mandatu za pracownika?

Fotoradary, a efekt kangura

Badania są bezlitosne dla kierowców. Ustawianie fotoradarów ma bezpośrednie przełożenie na zmniejszenie wypadków na drodze. Z drugiej strony kierowcy nie mogą być fotoradarem zaskoczeni bo prowadzi to do niebezpieczeństwa. Co to jest efekt kangura?

Czy można legalnie używać antyradaru?

Jednym z wielu sposobów na uniknięcie mandatu jest korzystanie z antyradarów, chociaż jest to w naszym kraju zabronione. Jakiś czas temu pojawiła się legalna alternatywa tego typu rozwiązań – aplikacje mobilne. Ile kosztują i czym różnią się od zwykłych antyradarów?

Aplikacje na smartfona, które przydadzą się w podróży

Co piąty Polak używa urządzenia typu smartfon, a liczba użytkowników tego typu telefonów będzie systematycznie rosła. Sprzyjają temu coraz atrakcyjniejsze oferty pakietów internetowych. Jednym z najczęściej wybieranych zastosowań jest używanie telefonu jako nawigacji GPS. Czy niedługo wyprze ona z rynku tradycyjne urządzenia nawigacyjne?

REKLAMA