REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Firma, Pracownicy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odliczenie VAT od zakupu nieruchomości a termin złożenia oświadczenia

Odliczenie VAT od zakupu nieruchomości uzależnione jest od złożenia oświadczenie przed naczelnikiem urzędu skarbowego o wyborze opodatkowania VAT dla tej transakcji. Jakie skutki może mieć brak zgłoszenia wyboru opodatkowania VAT w terminie?

Jak wygląda rynek gamingowy w Polsce?

Rynek gamingowy nie ogranicza się wyłącznie do “Redów”. W kilku punktach polska branża wymyka się stereotypom, a potencjał rodzimych start-upów nie powinien wpędzać w kompleksy samych zainteresowanych.

Współpraca z dużymi firmami produkcyjnymi podczas epidemii [WYWIAD]

Pandemia koronawirusa wymusiła na przedsiębiorstwach wprowadzenie wielu zmian związanych z dostosowaniem się do obostrzeń i wymogów tzw. „reżimu” epidemiologicznego.

Rusza konkurs INFRASTARt dla firm badawczych

Konkurs INFRASTARt dotyczy wsparcia utrzymania infrastruktury B+R zbudowanej lub przebudowanej dzięki realizacji projektów w ramach II priorytetu POIG.

REKLAMA

5 sposobów jak utrzymać klientów i budować ich lojalność?

Utrzymanie klienta jest droższe niż pozyskanie nowego. Z ustaleń Harvard Business Review wynika, że koszt pozyskania nowego klienta jest nawet do 25 razy większy niż koszt utrzymania dotychczasowego .

Wigilia firmowa nie w 2020 r.

Wigilia firmowa nie odbędzie się w 2020 r. Pracodawcy rezygnują z corocznych spotkań integracyjnych przed Świętami Bożego Narodzenia. Więcej z nich planuje jednak obdarować pracowników premiami i bonami podarunkowymi. Warto zastanowić się nad wirtualnym spotkaniem świątecznym.

Które branże rosną najszybciej?

Biotechnologia i fintech to branże, które odnotowują obecnie najszybszą dynamikę wzrostu. Natomiast rynek e-commerce powoli traci dynamikę. Jakie są trendy, które branże czeka rozwój?

Jak szybko przeprowadzić proces upadłości firmy? [PORADNIK]

Jak szybko i sprawnie przeprowadzić proces upadłości firmy? Polecamy poradnik, który składa się z następujących 5. kroków: wniosek o ogłoszenie upadłości, sposób przeprowadzenia upadłości, zabezpieczenie majątku dłużnika, zgromadzenie wierzycieli, decyzja o upadłości.

REKLAMA

Małe firmy już nie planują, tylko żyją z dnia na dzień [AUDIO]

Małe firmy w czasie pandemii porzuciły długookresowe planowanie - tylko 5% z nich planuje działania na przyszły rok. Dwukrotnie wzrosła grupa przedsiębiorców, którzy nic nie zakładają, a zamiast tego wolą podejmować decyzje z dnia na dzień. Brak myślenia o rozwoju to działanie na granicy egzystencji - wskazują eksperci z Krajowego Rejestru Długów i firmy faktoringowej NFG.

Czy największe korporacje nie zostaną obciążone wyższymi podatkami? [VIDEO]

Rynki finansowe potrafią niemal każdą wiadomość zamienić w kolejny powód do optymizmu. Już cieszą się, że Joe Biden być może nie zwiększy opodatkowania największych korporacji, takich jak choćby Facebook czy Google.

Mikrofirmy na skraju bankructwa

Mikrofirmy coraz mocniej obawiają się o swoją przyszłość. Choć III kwartał 2020 roku był dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność pomyślny, nie zniknęły zagrożenia związane z kolejnymi falami pandemii i ewentualnością następnych lockdownów.

Świadczenie postojowe, mikropożyczka, dofinansowanie do działalności - które formy pomocy są nadal dostępne?

Świadczenie postojowe, mikropożyczka, dofinansowanie do działalności - to formy pomoc dla przedsiębiorców. Parlament przyjął już sześć Tarcz Antykryzysowych i wielu przedsiębiorców zastanawia się, z których form rządowej pomocy może jeszcze skorzystać. Eksperci przygotowali zestawienie świadczeń, które nadal obowiązują.

Marek Goliszewski: nie zgadzamy się na unijne weto

Rada Przedsiębiorczości stanowczo protestuje przeciwko rządowym planom zablokowania budżetu Unii Europejskiej na lata 2021–2027. Stanowisko deklarowane przez rząd Mateusza Morawieckiego jest sprzeczne z interesem narodowym i polską racją stanu. Przekreśla również szanse na szybkie wyjście z kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią COVID-19.

Czy wydatki ponoszone w związku ze śmiercią pracownika są kosztem?

Czy wydatki ponoszone w związku ze śmiercią pracownika (czy też byłego pracownika) dotyczące zakupu m.in. wieńców pogrzebowych, nekrologów umieszczanych w prasie, kondolencji można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Czy sprzedaż goodwill jest opodatkowana PCC?

W obrocie gospodarczym pojawiają się wątpliwości odnośnie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) dodatniej wartości firmy (tzw. goodwill) podczas nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Sądy administracyjne interpretują te kwestie korzystnie dla podatników. We wrześniu 2020 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał ważny i pozytywny dla podatników wyrok w tym zakresie. Czym jest goodwill? Czy dodatnia wartość firmy (goodwill) jest prawem majątkowym i podlega opodatkowaniu PCC?

Pracownik dobrą reklamą firmy w mediach społecznościowych

Europejskie badanie z udziałem polskich ekspertów pokazało duże znaczenie, jakie dla reputacji firmy mogą mieć aktywni w mediach społecznościowych szeregowi pracownicy. Mogą oni sprawnie i niedrogo wypromować przedsiębiorstwo - jednak tylko, jeśli będą to robić z własnej woli.

Udało się przetrwać, kluczowa jest dalsza działalność firm [RAPORT]

Połowa firm (49,3%) ocenia swoją obecną kondycję w stosunku do lockdown’u w okresie marzec – maj br. ani źle ani dobrze: „udało się przetrwać, jednak kluczowa jest możliwość prowadzenia działalności” – odpowiadają.

Jak przedsiębiorcy korzystają z postępowań restrukturyzacyjnych?

W trzecim kwartale 2020 r. otwarto 188 postępowań restrukturyzacyjnych. To o 44,6% więcej niż w trzecim kwartale 2019 r. oraz o aż o 89,9% więcej niż w drugim kwartale 2020 r. Aż 72% stanowią uproszczone postępowania restrukturyzacyjne.

Pracownicy mogą być ambasadorem firmy

Szacuje się, że osiem na dziesięć osób ufa rekomendacjom szeregowych pracowników, a nie ich szefom. To powód, by starania o wizerunek zacząć od środka firmy.

Większość dyrektorów finansowych w Europie spodziewa się wzrostu zysków w ciągu roku

Połowa dyrektorów finansowych w Europie deklaruje większy optymizm odnośnie do perspektywy finansowej przedsiębiorstw, które reprezentują. W marcu odpowiedziało tak zaledwie 10 proc. ankietowanych. Jednocześnie, jak wynika z badania „European CFO Survey Autumn 2020” firmy doradczej Deloitte, zaledwie co trzeci CFO spodziewa się spadku dochodów, podczas gdy na początku pandemii takie obawy miało aż 60 proc. respondentów.

Bezpłatne szkolenie "Chcesz prowadzić firmę? Z jakich ulg możesz skorzystać w ZUS?"

Ulgi ZUS są dużym ułatwieniem dla osób zakładających firmy. ZUS zaprasza więc na bezpłatne szkolenie: "Chcesz prowadzić firmę? Z jakich ulg możesz skorzystać w ZUS?", które odbędzie się online dnia 23 listopada 2020 r. Zarejestruj się!

Pakt społeczny ratunkiem na kryzys?

Pakt społeczny to umowa między rządem, pracodawcami oraz związkami zawodowymi, która może stanowić punkt wyjścia z kryzysu epidemicznego.

Akcja dla firm #POMAGAMY praktyczny pakiet pomocowy

W ramach pakietu firmy mogą korzystać z bezpłatnego dostępu do produktu INFORLEX, oraz z wielu bezpłatnych treści i wideoszkoleń.

Które firmy skorzystają z nowego pakietu antykryzysowego?

Duża część dofinansowania z nowego pakietu antykryzysowego obejmie jedynie sektory objęte restrykcjami, jak w przypadku branży gastronomicznej, handlowej czy też fitness. Nie obejmie też młodych firm - skomentował dla PAP Adam Ziębicki z kancelarii prawnej Chałas i Wspólnicy.

Wynajem długoterminowy aut – jak wybrać?

Wynajem długoterminowy to podstawowy model finansowania samochodów służbowych w korporacjach i dużych przedsiębiorstwach w Polsce. Jak wynika z badania zrealizowanego w 3. kwartale na zlecenie Carefleet S.A., z rozwiązania tego korzysta obecnie też niemal 25 proc. podmiotów z sektora MŚP. Czym kierować się, wybierając dostawce usług Car Fleet Management (CFM)?

Cash Lajf Balans - ruszyła kampania dla przyszłych młodych przedsiębiorców

Magdalena Jasińska: część młodych ludzi dopiero szuka pomysłu na życie, a osoby myślące o własnej działalności często chcą dzięki pracy na etacie, najpierw zdobyć doświadczenie na rynku i zrozumieć rządzące nim zasady. Nierzadko też młodzi ludzie obawiają się ryzyka związanego z prowadzeniem firmy. Cash Lajf Balans ma zachęcić młodzież do rozwoju swoich pasji i przekuwania ich w biznes.

Kondycja finansowa firm w UE. Prognozy są optymistyczne

Połowa dyrektorów finansowych w Europie deklaruje większy optymizm odnośnie do perspektywy finansowej przedsiębiorstw, które reprezentują. W marcu odpowiedziało tak zaledwie 10 proc. ankietowanych.

Adam Abramowicz: apeluję o rozmowy z zamkniętymi branżami

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz w stanowisku skierowanym do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego zaapelował o bezzwłoczny przegląd wprowadzonych ograniczeń wobec przedsiębiorców i nawiązanie rozmów z zamkniętymi branżami w celu ustalenia zaostrzonych warunków sanitarnych, umożliwiających ponowne otwarcie przedsiębiorstw.

GUS: coraz mniej nowych firm pojawia się na rynku

O 0,5% spadła liczba rejestracji podmiotów gospodarczych w trzecim kwartale 2020 roku w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Oznacza to, że w tym czasie zarejestrowano o ok. 3 tys. podmiotów gospodarczych mniej niż rok temu.

Szymon Janiak: skąd czerpać know-how zakładając firmę?

Czy jako przedsiębiorcy zakładający startup i pozyskując finansowanie, musimy wiedzieć wszystko o prowadzeniu biznesu? Oczywiście, że nie.

„Zielone” firmy przyciągają młodych pracowników - jak dbałość o środowisko daje przewagę na rynku pracy?

Dlaczego “zielone” organizacje przyciągają młodych, ambitnych pracowników? Jakie są wyniki wielu przeprowadzonych badań? Dlaczego tak ważne jest, aby firmy i ich pracownicy wdrażali zasady zrównoważonego rozwoju? Dlaczego firmy, które traktują środowisko odpowiedzialnie, mają i będą miały przewagę na rynku pracy i będą bardziej wartościowe dla pracowników, klientów i kontrahentów?

Nieświadomy udział w karuzeli VAT

Dowód na świadomość przedsiębiorcy co do uczestnictwa w karuzeli VAT, w postaci korespondencji e-mail zawierającej opis trasy samochodu dostawczego, nie jest wystarczający. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.

Co to jest chmura obliczeniowa?

Przewiduje się, że w przyszłości z chmury obliczeniowej będą korzystały praktycznie wszystkie przedsiębiorstwa działające na świecie. Czym jest chmura obliczeniowa? Kto może z niej korzystać i ile to kosztuje?

10 form wsparcia dla 25 branż - najważniejsze informacje

Poznaj 10 działań antykryzysowych dla firm dotkniętych drugim lockdownem. Nowe instrumenty wsparcia mają być wdrażane natychmiast.

10 form wsparcia dla 25 branż - najważniejsze informacje

Poznaj 10 działań antykryzysowych dla firm dotkniętych drugim lockdownem. Nowe instrumenty wsparcia mają być wdrażane natychmiast.

Przedsiębiorcy boją się utraty płynności finansowej

Utrata płynności finansowej, nierzetelni kontrahenci i rosnące koszty działalności to największe obawy firm, które powstały w ostatnich miesiącach. Jakie jest ryzyko utraty płynności finansowej i jak można temu zapobiec?

Zamknięte cmentarze. Czy będzie pomoc dla sprzedawców chryzantem?

Zamykając cmentarze na Dzień Wszystkich Świętych premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w związku z tą decyzją zostanie przygotowane wsparcie dla handlowców, którzy wykażą straty z tego powodu. Na jakie wsparcie mogą liczyć sprzedawcy kwiatów i zniczy, którzy przygotowywali się na sezon cały rok, a o fakcie zamknięcia zostali poinformowani tuż przed 1 listopada?

Koronawirus. Firmy nie mają czasu, aby się przygotować na zamknięcie [OPINIA]

Wydawać by się mogło, że firmy mogą nieco odetchnąć. Z jednej strony dobrze, że rząd nie nakazał zamknięcia poszczególnych branż, ale z drugiej niepokoi to, że nie przedstawił jasnych wytycznych dotyczących przyszłości. Czy firmy mogą się zaadoptować do obecnej sytuacji? Czy mają czas na opracowanie planu B?

Konflikt polityczny barierą dla rozwoju gospodarczego [KOMENTARZ]

Konflikt społeczno-polityczny, który rozdziera dziś Polskę, niszczy niczym rak również gospodarkę. Czują to doskonale obywatele. Potwierdzają to też naukowcy. Konflikt redukuje do zera nasz kapitał społeczny, a bez niego wejście do klubu państw rozwiniętych i innowacyjnych jest po prostu niemożliwe.

Czy przedsiebiorcy są gotowi na koniec ery plastiku?

Zgodnie z dyrektywą Komisji Europejskiej, rok 2021 ma być końcem ery plastikowych sztućców i talerzy. Jest to efekt walki o ochronę wód morskich, w których ponad 80% zanieczyszczeń stanowi plastik. Główne konsekwencje nowych przepisów dotkną m.in. branże FMCG i cateringu.

Czy Tarcza Branżowa osłoni biznes?

26 października do Sejmu wpłynął poselski projekt tzw. Tarczy Branżowej. Przedsiębiorcy, m.in. z branży gastronomicznej czy rozrywkowej, fotografowie lub fizjoterapeuci, będą mogli liczyć na wsparcie w postaci zwolnienia ze składek ZUS za listopad oraz dodatkowego świadczenia postojowego. Zdaniem ekspertów proponowana przez rząd pomoc jest niewystarczająca wobec skali problemów, z jakimi zmagają się właściciele firm.

Zdolność kredytowa firmy oczami banku i funduszu finansującego MŚP

Nieznaczne łagodzenie polityki kredytowej banków, które NBP prognozował na III kwartał, zapewne nie będzie kontynuowane. W obliczu kolejnej fali pandemii możemy spodziewać się raczej ponownego zaostrzania zasad. Dla dużej grupy firm będzie wiązało się to z odmowną decyzją w kwestii kredytu.

Środki pomocowe dla przedsiębiorstw ze wsparciem BGK

Obecnie wiele firm ma trudności z pozyskaniem i odnowieniem finansowania, dlatego warto zwrócić uwagę, że ciągle istnieje możliwość zabezpieczenia dodatkowego z Funduszu Gwarancji Płynnościowych Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Wiele przedsiębiorstw skorzystało ze wsparcia tarczy antykryzysowej i z programów oferowanych przez Polski Fundusz Rozwoju, co z pewnością zaspokoiło w większości ich potrzeby bieżące. Jednak niebawem może się okazać, że to zbyt mało, aby radzić sobie na rynku.

Restrukturyzacja czy upadłość?

Kryzys spowodowany epidemią koronawirusa wymusza upadłość wielu polskich firm. Upadają głównie spółki z o.o., działalność gospodarcza, a także spółki komandytowe i akcyjne. Warto zastanowić się nad restrukturyzacją. Organizacje pozarządowe wspierają w tym zakresie firmy.

Automatyzacja firmy ratunkiem dla wielu branż

Przedsiębiorcy, którzy chcą utrzymać ciągłości produkcji, powinni zainteresować się zautomatyzowaniem swojej firmy. Dotyczy to w szczególności sytuacji, w której część zespołu będzie zmuszona poddać się kwarantannie, a tym samym na dobrych wynikach i odpowiednim wykorzystywaniu wszystkich mocy przerobowych.

Jak zbudować silną markę firmy? Poznaj 7 zasad

Silna marka i jej budowanie stało się w ostatnim czasie jednym z ważniejszych elementów prowadzenia biznesu i nie tylko. Jest to jeden ze sposobów na efektywny marketing oraz ciekawą formę promocji swoich produktów czy usług. W czasach, kiedy co chwila wprowadzane są nowe obostrzenia, tylko silna marka przetrwa.

Rozliczenie VAT – płatność między spółką polską a brytyjską (Część I)

W ramach cyklu dotyczącego rozliczania podatku VAT od płatności między spółką polską a brytyjską, prezentujemy pierwszy temat, w którym to firma brytyjska fakturuje firmę polską.

5 nowych podatków do stycznia, 4 pójdą w górę

W nowym roku żaden podatek nie wzrośnie o grosz, a pojawi się tylko jeden nowy – mówił na początku października minister finansów Tadeusz Kościński. Pracodawcy RP mówią "sprawdzam". Efekt? Od 1 stycznia wejdzie pięć nowych podatków, a cztery wzrosną.

Lockdown: rząd zapewnia, że będzie program wsparcia dla zamknietych branż

Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki trwają prace nad nowymi instrumentami wsparcia dla branż dotkniętych obostrzeniami z powodu pandemii koronawirusa. Rozwiązania mają być przedstawione lada dzień.

Eksperci ostrzegają przed urnami w skarbówkach

Urny do składania dokumentów w skarbówkach wprowadzono, żeby ułatwić kontakt w czasie lockdownu. Tak przekonuje Krajowa Administracja Skarbowa, ale eksperci odradzają korzystanie z tego rozwiązania. I ostrzegają, że w tym przypadku nie otrzymuje się potwierdzenia wpływu. A to może mieć już poważne konsekwencje karnoskarbowe.

REKLAMA