REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Finanse, Odsetki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ograniczone finansowanie związków metropolitalnych

Przyjęte w zeszłym tygodniu przez Senat poprawki do ustawy o związkach metropolitalnych przewidują m.in. ograniczenie poziomu oraz czasu finansowania związku metropolitalnego z budżetu państwa oraz zmniejszenie liczby mieszkańców, warunkujących utworzenie obszaru metropolitalnego - z 500 tys. do 350 tys.

Nowe regulacje dotyczące odsetek w transakcjach handlowych

Poprawa sytuacji przedsiębiorców w kwestiach płynności finansowej (poprzez przeciwdziałanie opóźnieniom w płatnościach w transakcjach handlowych oraz wprowadzenie ujednoliconego mechanizmu naliczania odsetek w obrocie cywilnoprawnym) - to oczekiwany efekt noweli ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych i innych ustaw, którą - z poprawkami - poparł Senat.

Umowy barterowe w jednostce budżetowej

Czy jednostka budżetowa ma możliwość zawierania umów barterowych? Czy umowy takie mogą być zawierane bez możliwości rozliczania świadczeń na zasadzie kompensaty bez pokazania wydatku i dochodu?

Firmy będą mogły dłużej skorzystać z pomocy UE

Przedsiębiorstwa będą mogły dłużej korzystać z pieniędzy UE, przyznawanych w formie instrumentów zwrotnych, czyli poręczeń czy kredytów, w ramach programów na lata 2007-2013. Takie rozwiązanie przewidziano w rozporządzeniach, nad którymi pracuje MIR.

REKLAMA

Kontrola w firmie przez instytucje państwowe – zakres, kompetencje i terminy

Każda firma prowadząca działalność gospodarczą może zostać skontrolowana przez uprawnione do tego instytucje państwowe (m.in. urząd skarbowy, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Najwyższą Izbę Kontroli, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Państwową Inspekcję Pracy, Państwową Inspekcję Handlową). Średnie statystyczne z US pokazują, że w 80 kontrolowanych przedsiębiorstwach na 100 kontrola ujawnia zobowiązania podatkowe.

Ujednolicony mechanizm naliczania odsetek

Wprowadzenie ujednoliconego mechanizmu naliczania odsetek w obrocie cywilnoprawnym - to główne cele projektu ustawy o zmianie ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych oraz Kodeksu cywilnego, którym ma zająć się sejmowa Komisja gospodarki.

Umorzenie odsetek od zobowiązań handlowych przez wierzyciela a przychód podatkowy

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy o PDOP do przychodów nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nieotrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów).

Wiarygodność płatnicza firm – badanie online

Zapraszamy do wzięcia udziału w badaniu online „Wiarygodność płatnicza firm”. Celem badania jest ocena świadomości firm dotycząca wiarygodności płatniczej kontrahentów. Patronat medialny nad badaniem objął portal Infor.pl

REKLAMA

Odsetki od środków na koncie firmowym są przychodem z działalności gospodarczej

Odsetki od depozytów są obecnie przychodem osób prowadzących działalność gospodarczą. Ale nie każde, bo – jak wynika ze stanowiska skarbówki – decydujące znaczenie ma to, z jakiego rodzaju kontem jest powiązana dana lokata.

Nowe zasady obliczania odsetek w transakcjach handlowych

Znowelizowana ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, Kodeksu cywilnego oraz niektórych innych ustaw ma na celu przeciwdziałanie opóźnieniom w płatnościach w transakcjach handlowych oraz wprowadzenie ujednoliconego mechanizmu naliczania odsetek w obrocie cywilnoprawnym. Zdaniem eksperta proponowane zmiany polepszą sytuację przedsiębiorców w kwestii płynności finansowej.

Nowe regulacje dotyczące odsetek poprawią sytuację firm

Polepszenie sytuacji firm między innymi w zakresie płynności finansowej - to oczekiwany efekt projektu zmian w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, mówi Jacek Cieplak, adwokat i dyrektor Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Propozycja zakłada wprowadzenie mechanizmu obliczania odsetek za opóźnienie w obrocie profesjonalnym, nowy mechanizm naliczania odsetek ustawowych z Kodeksu cywilnego oraz zróżnicowanie wysokości tych odsetek.

Jednolity mechanizmu naliczania odsetek w obrocie cywilnoprawnym

Wprowadzenie ujednoliconego mechanizmu naliczania odsetek w obrocie cywilnoprawnym - to jeden z głównych celów projektu zmian w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, Kodeksie cywilnym oraz niektórych innych ustaw. Przy czym odsetki za opóźnienie w zapłacie w obrocie profesjonalnym byłyby wyższe niż w obrocie konsumenckim, co ma przeciwdziałać opóźnieniom w płatnościach w transakcjach handlowych.

Nowe zasady ustalania odsetek w transakcjach handlowych

Zmiana metodologii ustalania odsetek za zwłokę w transakcjach handlowych - takie rozwiązanie zakłada projekt zmian w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, Kodeksie cywilnym oraz niektórych innych ustaw, którym zajmie się Sejm. Ekspert Lewiatana Bartosz Wyżykowski zwraca uwagę, że kwestię tę w inny sposób reguluje ustawa antylichwiarska.

Nowe zasady naliczania odsetek ustawowych od 2016 roku

Przeciwdziałanie opóźnieniom w płatnościach w transakcjach handlowych oraz wprowadzenie ujednoliconego mechanizmu naliczania odsetek w obrocie cywilnoprawnym, to główne cele projektu, który 21 lipca 2015 r. przyjął rząd. Zmiany mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

Odpowiedzialność członków zarządu z art. 299 ksh a odsetki

Członkowie zarządu ponoszą na podstawie przepisu art. 299 ksh odpowiedzialność odszkodowawczą. Zgodnie z nim, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania. Co w przypadku odpowiedzialności za odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego? Sąd Najwyższy jednoznacznie wskazał, że uprawnienie do naliczania i żądania odsetek powstaje dopiero po upływie terminu wskazanego w wezwaniu do zapłaty skierowanym do członka zarządu.

Jedna zasada naliczania odsetek w transakcjach handlowych

Celem projektu ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych i Kodeksu cywilnego jest wprowadzenie jednej zasady naliczania odsetek w obrocie cywilnoprawnym, zarówno w transakcjach między przedsiębiorcami oraz tych z udziałem konsumentów.

Dochodzenie roszczeń o wynagrodzenie w razie niewypłacalności pracodawcy

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest wypłata należnego wynagrodzenia za pracę wykonaną przez pracownika. W sytuacji niewypłacalności pracodawcy poszkodowanemu pracownikowi przysługuje roszczenie o wypłatę zaległego wynagrodzenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP).

Wypłata wynagrodzenia - obowiązki, termin, odsetki, sankcje

Wypłata wynagrodzenia to jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy. W jakim terminie pracodawca powinien przekazać wynagrodzenie pracownikowi? Czy w przypadku zwłoki w wypłacie wynagrodzenia pracownikowi przysługują odsetki? Jakie sankcje mogą zostać nałożone na pracodawcę w związku z naruszeniem przepisów dotyczących wypłaty wynagrodzenia?

Odsetki karne powinny być przypisane do należności głównej

Urzędy skarbowe uparcie każą podatnikom zaliczać odsetki karne do kategorii przychodów z innych źródeł. W przypadku jednak gdy podatnicy kierują sprawy do sądu, fiskus regularnie przegrywa. Sądy orzekają bowiem, że odsetki powinny przypisane do tego samego źródła co należność główna. Nadszedł więc czas, by Minister Finansów uregulował ten problem, publikując interpretację ogólną, która bierze pod uwagę linię orzecznictwa sądowego.

Odsetki od kredytu na zakup akcji w księgach rachunkowych

Spółka chce nabyć znaczący pakiet akcji innego podmiotu. W tym celu zaciągnęła kredyt i poniosła koszty odsetek oraz prowizji bankowych. Czy te koszty są elementem ceny nabycia? I czy spółka powinna je rozliczać tak samo jak koszty doradztwa przy zakupie czy prowizji pośredników?

Ubezpieczenie od wad tytułu prawnego

Ubezpieczenie od wad tytułu prawnego zaczyna być coraz częściej stosowane w naszym kraju. Ten sposób zabezpieczenia pozwala uniknąć finansowych strat, które wynikają z ryzyka poniesionego nabywaniem nieruchomości lub finansowaniem kredytów hipotecznych.

Odsetki od pożyczek udzielanych z ZFŚS a VAT

Odsetki od udzielonych przez gminę pożyczek z ZFŚS nie stanowią obrotu i nie podlegają opodatkowaniu VAT. Podmiot wykonujący czynności związane z udzielaniem swoim pracownikom pożyczek z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych nie działa bowiem w charakterze podatnika podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy.

Szerszy dostęp do kredytów na nowe technologie dla MŚP

Mikro, małe i średnie firmy będą mogły ubiegać się o specjalny kredyt na inwestycje w nowe technologie. Udzielony firmom kredyt będzie częściowo spłacany przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

IFK poleca: Potrzebna interpretacja ogólna w sprawie odsetek karnych

Urzędnicy fiskusa uparcie zaliczają odsetki karne, uzyskiwane przez podatników, do kategorii przychodów z innych źródeł. Ale kiedy podatnicy kierują sprawy do sądu, fiskus regularnie przegrywa. Czas najwyższy, aby Minister Finansów uregulował ten problem, publikując interpretację ogólną, która bierze pod uwagę linię orzecznictwa sądowego.

IFK poleca: Odsetki od kaucji gwarancyjnej

Ministerstwo Finansów w drodze rozporządzenia określiło zasady naliczania odsetek od kaucji gwarancyjnej złożonej w formie depozytu pieniężnego. Dotychczas kwestia oprocentowania depozytów pieniężnych składanych jako kaucje nie była uregulowana.

Odsetki z tytułu nieprzekazania w terminie składek do OFE od 1 lipca 2015 r.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podał wysokość odsetek należnych z tytułu nieprzekazania w terminie składek do otwartego funduszu emerytalnego oraz wysokość wskaźnika kwartalnej waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne i odsetek za zwłokę zewidencjonowanych na subkoncie za I kwartał 2015 r.

Uproszczenia w naliczaniu odsetek w transakcjach handlowych

Resort gospodarki przygotował projekt nowelizacji ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych oraz ustawy – Kodeks cywilny, który ma na celu m.in. ujednolicenie i uproszczenie systemu naliczania odsetek w obrocie cywilnoprawnym.

Zalety wywiadu gospodarczego

Wywiad gospodarczy pozwala zminimalizować ryzyko poniesienia strat finansowych na etapie pozyskiwania nowych kontrahentów. Dotyczy to w szczególności przedsiębiorców sprzedających swoje towary lub usługi z odroczonym terminem płatności. W takiej sytuacji wywiad gospodarczy pozwoli sprawdzić czy kontrahent jest zadłużony, czy niewypłacalny.

Ryczałt od najmu - jak rozliczyć odsetki od spóźnionego czynszu

Od dochodów z najmu mieszkania czy lokalu użytkowego można zapłacić podatek zryczałtowany. Ale od odsetek naliczonych od spóźnionego czynszu trzeba płacić podatek na zasadach ogólnych – uważają organy podatkowe. I to mimo orzeczeń sądowych, wg których odsetki powinny być traktowane pod względem podatkowym tak samo, jak należność główna.

10 nowych ustaw gospodarczych do końca kadencji rządu

Premier Ewa Kopacz zapowiedziała uchwalenie 10 nowych ustaw gospodarczych do końca kadencji rządu. W najbliższym czasie zostaną ujawnione informacje, czego będą dotyczyły.

Lepsza ochrona konsumentów usług finansowych

Dzięki nowym przepisom UOKiK będzie mógł skuteczniej interweniować w sprawie niedozwolonych, a co za tym idzie, niekorzystnych dla konsumentów zapisów, np. w umowach kredytowych.

Zasady udzielania pożyczek z budżetu JST

Samorządy mogą udzielać z budżetów pożyczek np. innym jednostkom samorządu terytorialnego albo podmiotom realizującym zadania publiczne. Istotnym ograniczeniem w tym zakresie są jednak cele, na jakie mogą być przeznaczone pożyczone środki.

PE zaostrza walkę z praniem brudnych pieniędzy

Parlament Europejski uchwalił przepisy zaostrzające walkę z praniem brudnych pieniędzy. W tym celu, w krajach UE powstaną specjalne rejestry właścicieli firm, a banki, kasyna, księgowi czy prawnicy będą mieli obowiązek zwracać uwagę na podejrzane transakcje klientów.

Odsetki od lokat terminowych związanych z działalnością gospodarczą

Czy odsetki uzyskane z lokat terminowych firmy należą do przychodów z działalności gospodarczej?

Cztery zasady, które mogą pomóc twojej firmie

Historia Owena, bohatera książki Diany Kander "Startup. Postaw wszystko na jedną firmę", przekazuje cztery proste, lecz przy tym głębokie prawdy, które każdy może zastosować, by znacząco zwiększyć swoje szanse na sukces w biznesie.

IFK poleca: Nowy sposób obliczania odsetek

Projekt nowelizacji ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych i ustawy kodeks cywilny wprowadza nowe regulacje w mechanizmie ustalania (maksymalnych) odsetek - zarówno kapitałowych, jak i karnych. Konfederacja Lewiatan ocenia je pozytywnie, ponieważ ze względu na zmiany stóp procentowych, obecna sytuacja prawna nie zapewnia stabilizacji wierzycielom, kredytodawcom, ani kredytobiorcom.

Kredyty hipoteczne: Coraz więcej zadłużonych Polaków

Statystycznie, na jednego Polaka przypada ok. 2,3 tys. euro kredytu hipotecznego i choć nie jesteśmy w czołówce Europy, w wielu krajach UE zadłużenie mieszkańców jest wyższe od naszego i to nawet dziesięciokrotnie.

Przyjęto Wieloletni Plan Finansowy Państwa

Rząd przyjął Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2015 - 2018, którego głównym założeniem jest poprawa sytuacji na rynku pracy i w sektorze finansów publicznych - deficyt spadnie z 2,7% w 2015 r. do 1,2 % PKB w 2018 r.

Za prowadzenie parabanku nawet 10 mln zł kary

W ostatnim czasie często słychać o działalności parabanków. Są to instytucje świadczące usługi podobne do bankowych, jednakże prowadzą swoją działalność bez zezwolenia, nie podlegają specyficznym dla banków regulacjom prawnym oraz systemowi gwarantowania depozytów. W związku z tym, rząd chce wprowadzić wysokie kary za prowadzenie takiej działalności.

Odsetki od nieterminowej wypłaty wynagrodzenia i innych świadczeń

Jak obliczyć odsetki od nieterminowej wypłaty wynagrodzenia i innych świadczeń? Odsetki należą się pracownikowi bez względu na powód opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia. Nie należy odprowadzać od nich podatku dochodowego ani składek ZUS.

Na czym polega pranie brudnych pieniędzy?

W walce polegającej na przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy instytucje obowiązane, w tym m.in. biura rachunkowe, mają określone zadania, z których zgodnie z ustawą o praniu pieniędzy i przeciwdziałaniu terroryzmowi muszą się bezwzględnie wywiązywać. Instytucje te mają obowiązek rejestrować i zgłaszać podejrzane transakcje. W praktyce jednak nasuwa się wiele wątpliwości, jakie transakcje powinny wzbudzać podejrzenie osób m.in. prowadzących księgi rachunkowe, a także notariuszy, biegłych rewidentów, fundacji itp.

INTEREST - odsetki

Odsetki od kwot wypłaconych odszkodowań zwolnione z podatku

W świetle obowiązujących przepisów zadośćuczynienie i odszkodowania są zwolnione z podatku dochodowego. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzuje jednak, jak traktować odsetki od kwot wypłaconych odszkodowań, w związku tym fiskus stara się objąć je podatkiem. Tymczasem – według WSA w Łodzi – powinny być one traktowane tak samo, jak odszkodowania, a więc zwolnione z podatku.

Zwrot nadpłaty podatku - problemy z odsetkami

Podatnik dostanie zwrot nadpłaty z oprocentowaniem (odsetkami), tylko gdy naruszenie prawa unijnego stwierdzi Trybunał Sprawiedliwości UE. Orzeczenie polskiego sądu takiego przywileju nie daje

Ubezpieczenia: Zadośćuczynienie dla dziecka za śmierć rodzica

W roku 2000 pewien kierowca samochodu osobowego, zdecydował się na wyprzedzenie innego pojazdu na łuku drogi. Niestety stracił panowanie nad kierownicą, w efekcie czego uderzył w drzewo. Na miejscu zginął 38-letni pasażer, pozostawiając 6-letniego syna. Po 12 latach, syn ofiary zażądał od Ubezpieczyciela wypłaty zadośćuczynienia. Sprawa trafiła do sądu.

Chiny – mini przewodnik po cenach noclegów

Wybór odpowiedniego hotelu często jest najwięszym problemem podczas wyjazdu – szczególnie jeśli jest to wyjazd daleki, do kraju o odmiennej kulturze i standardach. Nie raz zastanawiamy się, jaka cena jest odpowiednia za pokój o danym standardzie. Jako turysta nie chcemy dać się naciągnąć i nie chcemy przepłacać. W tym celu trivago stworzyło którki poradnik dotyczący bazy noclegowej w Chinach – kraju tak odległym od naszego i geograficznie, i kulturowo.

Odsetki z ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - opodatkowanie PIT

Odsetki zasądzone na podstawie art. 37 ust. 9 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym stanowią formę rekompensaty w zakresie utraconych korzyści, która nie podlega zwolnieniu z opodatkowania w myśl art. 21 ust. 1 pkt 3b lit. b ustawy o PIT. Odsetki jako element wynagrodzenia, które podatnik uzyskał z tytułu wykupu nieruchomości przez miasto są zaliczane do tego źródła przychodu. W takim przypadku należy badać czy podlegają one w tym konkretnym przypadku opodatkowaniu, czy też nie. Tym samym nie można zgodzić się ze stanowiskiem, że podlegają one opodatkowaniu jako przychód z innych źródeł.

Czy 10 tys. zł wystarczy na założenie działalności gospodarczej?

Ok 10% Polaków uważa, że 10 tysięcy złotych w zupełności wystarczy na to, by rozpocząć własną działalność gospodarczą. W praktyce, na początku zazwyczaj tle wystarcza, ale po pewnym czasie będą potrzebne dodatkowe środki na rozwój.

Związek Banków Polskich, a frankowicze

11 marca 2015 roku ZBP przedstawił szczegóły projektu, którego głównym celem jest ustabilizowanie sytuacji oraz zabezpieczenie interesów kredytobiorców hipotecznych ze szczególnym uwzględnieniem posiadaczy kredytów denominowanych.

Które z popularnych form inwestowania opłacają się najbardziej?

Martwiąc się o swoje finanse na emeryturze, lub też chcąc bezpiecznie ulokować swoje oszczędności często napotykamy na „okazje” pozornie korzystnego ulokowania swojego kapitału. Wszystkie produkty i rozwiązania, które są nam oferowane przekonują nas „pewnym bezpieczeństwem i zyskiem”. Jak to działa w praktyce? Co przynosi największe zyski i co daje największe poczucie bezpieczeństwa?

REKLAMA